Stadsnieuws. Vrome VeLxid. Belasting op de klooslerei'fenissen. Een en ander. De Nieuwjaarsgift der koninklijke 'Fan fur en. De Nichljesgaze. Ons Museum. Het Zwilsei'sch huis aan Dickebusclivij ver. Het gaat in Amerika al juist als in Europa. Men wordt er beducht voor de steeds aangroeiende kloostergoederen. In den Staat Louisiana is een wetsont werp neergelegd waarbij alle giften en erflatingen, een belasting zouden beta len gelijk aan de helft der som. Onnoo- dig te zeggen dat heel de priesterwe reld in rep en roer staat en hardnekkig 't ontwerp bestrijdt. Het 'postwezen in Engeland. Op een enkel jaar heeft het Engelsch postwe zen te huis besteld 3,180,000,000 brie ven, 905,500,000 postkaarten, meer dan een milliard monsterpakjes, 200 millioen nieuwsbladen en 125 millioen postpaketten, 'tzij een gezamenlijk to taal van meer dan 5 1/2 milliard stuks. Er wordt berekend dat elke inwo ner van het rijk, vrouwen en kinderen inbegrepen, gemiddeld 70 brieven, 20 postaarten, 23 monsterpakjes, 4 nieuwsbladen en 3 postpaketten heeft ontvangen. Er werden 89,200,000 telegrammen besteld, 'tzij twee per inwoner. Omstreeks 32 millioen brieven, pa- ketten, enz. konden niet ter bestem ming worden bezorgd, uit hoofde van onvolledig adres en 477,000 brieven, kaarten en paketten zonder adres werden in de bussen gevonden. 75 milliard frank verloren. Naar een statistieker heeft berekend, zou het daar het totaal zijn der verliezen van Engelsche spelers op koersen en in speelkoten. Wat die 75 milliard vertegenwoor digen, kan men best nagaan als men weet dat in goudstukken zij hetgewicht evenaren van 66,000 koerspaarden. Een kleinigheid, zooals men ziet. De sterrenhemel in Januari. Den 'avond van den 1 Januari 1913 was Mercurius ongeveer anderhalf uur voor zonsopgang aan den oostelijken hemel te zien dit duurt tot de helft van de maand, daarna is hij onzichtbaar. Ve nus is eerst tot alf acht,, later tot kort voor 9 uur als avondster zichtbaar. Mars is één uur vöör zons-opgang in het oosten zichtbaar. Jupiter is eerst een alf uur, later anderhalf uur voor zons-opgang aan den oosterhemel te zien. Saturnus kan men tot half vijf, later tot 2 uur 's morgens waarnemen. In den avond van den eersten dag des jaars, te 9 uur, ziet men aan den nachthemel in de richting van Zuid naar Noord, de volgende sterrenbeel den Orion, Stier, Ram, Perseus, Kleine Beer, Groote Beer, Boëtus in het Oosten Leeuw, Kreeft, Twee ling, Voerman in het Westen Lier, Zwaan, Pegasus, Andromeda- en Gas- siopeja. MENGEL W E II K (7 HET VI. Ilad de oude man zijn Siska niet bemerkt, die juist op dat oogenblik uit den kelder kwam, of waren die bedroefde woorden gedeeltelijk® tot haar gericht Vader, gij neemt uw verdriet te hoog op, sprak het meisje met zoete stem, gij ziet alles in 't zwart. Mijn verdriet ziet te zwaar om het zonder morren te kunnen dragen, zuchtte de grijsaard. Sinds Frans mij naar het aardappelveld zond, om als knecht te arbeiden, heb ik geen oogenblik rust gehad. Dag en nacht heb ik aan middelen gedacht om hier weg te komen, want Frans is een slechte schoonzoon en toen ik einde lijk het middel gevonden had en mijn doel meende te bereiken, verneem ik dat gij met Pieter verkeert. Ik begrijp u niet, lieve vader, sprak het meisje, hoe komt Pieter daarbij te pas De vader antwoordde niet. Is er iets waardoor ik uw leed kan verzachten? vroegdedochter,spreek, ik ben immers uw kind. Julia is ook mijn kind, mompel- Het verblijdende van de nieuwe maand van het nieuwe jaar is wel, dat de dagen zoo belangrijk weer te lengen beginnen. Voor de slachtoffers van den Balkan oorlog. De 9° lijst der openbare in schrijving tot hulpbetoon aan de slach toffers van den Balkanoorlog, boekt een totaal aan van 82,467 frank; Onder de voornaamste giften dienen vermeld dezen van baron Lambert, 2.500 fr. van senator Catteau, 200 fr. van den verkoop der borstspelden, 2000 frank. Het is niet voldoende dat die maat schappij van de stad toelagen geniet om aan politieke feesten deel te ne men, het is nog noodig dat het geld van al de lastenbetaalders diene om de Natte Kazakken te onderhouden. Verbeeldt u, Ypersche belasting schuldigen, dat onze bestuurheeren, die aan het bestuur kwamen onder den kreet Min politiek, meer rechtveerdigheid, gelijkheid voor allen aan de Koninklijke Fanfaren eene verhooging van goo franken als nieuwjaarsgift geschonken hebben. Zij streek reeds sinds tal van jaren eene jaarlijksche toelage op van 6oo franken onze achtbare stadsbe stuurders hebben bevonden dat die som niet meer voldoende was en dat men dat hulpgeld moest verhoogen om reden der talrijke diensten, welke de Koninklijke Fanfaren aan de zaak onzer meesters bewees Te rekenen van den in Januari 1913 zullen de Natte Kazakken jaar lijks/000 franken uit grootmoeders- kas binnenrijven. De andere muziekmaatschappijen der stad tellen niet voor onze mees ters zij moeten maar den riem wat toehalen. Het is eenvoudig weg schandalig! Het is de klerikale politiek ten laste leggen aan de lastenbetaalders! Zijn de klerikale kopstukken moe de van ze met hunne duiten te on derhouden Waar zijn dan de oordjebijters Op 't gevaar af van ons door onze lezers te doen verdenken de aandeels- brieven der Nichtjesgaze aan te beve len, aarzelen wij niet te zeggen, dat de heer De Brouwer, de groote gunsteling de de grijsaard, en toch schaart zij zich aan de zijde van haren man, zij helpt mij verdrukken. Gij kunt mij en ook u zeiven ge lukkig maken, sprak de vader, als gij wilt zijt gij, eer het eene maand verder is, eene rijke boerin. Ik heb Zondag met boer Stubbel van de kerk gekomen, ging hij voort, de man wist dat wij hier niet geluk kig zijn. Vriend Muller zeide hij, als wij over alles een beetje hadden gepraat Vriend Muller geef mij uw Siska, en op onzen trouwdag komt gij voor goed ineê naar mijne hoeve, en daar zult gij een leventje hebben, dat een edelman uw zou benijden. Zulk eene opoffering zoudt gij im mers niet willen aannemen, vadertje, vleide het meisje, daartoe hebt gij uw jongste kind te lief. Met een man die driemaal zoo oud is als ik, zou ik niet gelukkig zijn. Niet gelukkig zijn üp eene eigene hoeve waar vier paarden uitgaan, zei Müller, maar ik hoor wel dat ik aan doovemans deur klop. En hij stopte zijne pijp en hij ging weêr sprakeloos zitten rooken. Behandel mij niet als eene slechte dochter, smeekte Siska, alles wil ik voor u doen, uitgezonderd trouwen tegen mijnen zin. Gij moet niets voor mij doen, grommelde Müller, niets hoege naamd. van den heer Colaert, heel goede zaakjes doen moet. Wij zien van langs om min klaar in stad, iedereen stelt dat vast en dat blijkt uil de gestadige klachten, waar mede men ons bestormt. Maar, eilaas, als ons licht dikwijls op eene onrustwekkende wijze ver mindert, de te betalen rekeningjes al leen verminderen nooit. Het is ook zoo met de rekening der stad voor de verlichting. Het cijfer, op de begrooting van 1912 voorzien, was 19,000 franken, de te betalen rekening beliep tot 19,437-29 fr. en de Burge meester heeft op de begrooting voor 1913 het rond sommeken van 20,000 franken doen inschrijven. De te betalen rekening stijgt van jaar tot jaar op eene kostelijke wijze. Twintig duizend franken, 't is reeds heel mooi in de kas dier Brugsche heeren, maar dat rijmt heel slecht met de ronkende uitgalmingen des heeren Burgemeester, die ons voor oogen spiegelde dat, dank aan de teruggave van 50 c. per inwoner, de openbare verlichting ons min zou kosten dan voortijds, terwijl onze stad de best verlichte van heel Belgie zou worden Het is wel waar dat het wetenschap pelijk bewezen is dat Mijnheer Colaert de verzekering gemakkelijk geeft, ten bewijze de droge zomer, dien hij ons voorspeld heeft. De heer De Brouwer, overigens, ver liest nooit de kaart. De Yperlingen klagen over de slech te hoedanigheid der gaze, waarvan de verlichtingskracht nietig is. liet ge meentebestuur handelt niet, maar cle heer De Brouwer blijft niet werkeloos. In zijne hoedanigheid van uitmun tenden gazemaker heeft hij een middel voor alles. Yperlingen, als gij klaar wilt zien, wordt dan klant der nieuwe kleine nijverheid, die, bij omzendbrief, door die heeren der fabriek van Brugsche Gaze aangekondigd is. Het is de kuisching der bekken bij maandelijksch abonnement. Hechte Omgekeerde bekken. bekken. Koffiehuishouders 0-25 0-35 Handelaars 0-20 0-30 Bijzonderen 0-15 0-25 Het is al gewin langs alle kanten, maar altoos voor de heeren aandeel hebbers. Drukken wij den wensch uit dat men in den schoot van den Gemeenteraad eenigen Raadsheer vinde die noch bloedverwant, noch dienstknecht, noch aandeelhebber weze van den heer De Brouwer en die de noodige onafhan kelijkheid hebbe om hem, die hier te Yper maar een eenvoudige aannemer van verlichting zou moeten zijn en niet den grootön Janmaker, die alle man onderdrukt en trotseert, tot den eerbied voor de overeenkomst terug te roepen. Weer volgde er eene pijnlijke stilte. De boer rookte geweldig door, en zijne dochter wist niet hoe zij opnieuw het gesprek" moest aanvangen. 't Mag komen gelijk het wil, nooit verlaat ik mijnen vader. Meent gij dat zei Müller, zijne pijp wegleggend. Ik zweer het, zeide het meisje. Toen gij mij zegdet dat gij ons ge doe verpacht hadt, vervolgde Siska, heb ik alles voorzien. Ik voelde wat hier ons lot zou zijn, en reeds toen be sloot ik geduldig op betere dagen te wachten. O, vader, ging zij in eenen adem voort, waarom hebt gij mij van uw voornemen om ons hofstede af te staan, geen kennis gegeven Ik kende Frans Krabs beter dan gij en misschien beter dan Julia. Maar'tis het Rozen veld dat u verleid heeft dien vermoe- delijken rijkdom van uwen schoon zoon. Nu weet ik het beter, zuchtte de grijsaard, het Rozeveld is met zware hypotheken belast. En zich opwin dend, schreeuwde hij Krabs is eSn bedrieger booswicht Hij moet mij betalen, alles isbedrogop de wereld.» En weer verviel hij in eene diepe neer slachtigheid. Lang zat hij daar met oogen zonder uitdrukking in het ontvlammende haardvuur te kijken, en eindelijk sta melde hij. 't Is mijn eigen schuld. Mijn broe- Op de stedelijke begrooting staat er eene onbeduidende som voor het on derhoud van ons Museum alsook om nieuwe aankoopen te doen. Buiten de kunstliefhebbers van stad ontvangt ons Museum het bezoek van talrijke vreemdelingen. Al de zomer- omroizigers, die eepige dagen in onze aloude stad komen doorbrengen, hou den er van daar eenige uren aan te besteden. Als de Bestuurraad de stadstoelage zag vermeerderen, dan zou hij zijne aankoopen kunnen vermenigvuldigen en de faam van het Ypersch Museum zou 'er enkel bij winnen. Yper, zegde onlangs de lieer Colaert, is eene stad der kunsten. Waarom ze dan niet aanmoedigen Men zegt ons dat de kunstliefhebbers met een zeer slecht oog gezien hebben dat het stadsbestuur eene politieke maatschappij bovenmatige toelagen geeft, wanneer het aan ons Museum maar juist genoeg verleent 0111 de twee eindjes aaneen te knoopen. Het is weeral waar dat de Bestuur raad van het Museum zich met geene politiek bemoeit't is daar de oorzaak van de uitsluiting door onze stadsbe stuurders Geldverspillen is de leus onzer meesters De heer Colaert had gedroomd aan Dickebuschvij vér iets groots tot sland te brengen zijn droom zal zich ver wezen tl ij ken In de zitting van den Gemeenteraad van den 28 December laaTst, hebben onze achtbaren een krediet van 21,600 franken gestemd om aan Dickebusch- vijver eenZwitsersch huis te bouwen, waaraan men eene garage echten zou. Om te beginnen heeft men zich te vreden gehouden met 24 briefjes van duizend, maar wanneer alles gebouwd zal zijn, men zal, zooals altijd, iets ver geten hebben en de uitgaven zullen, zonder dat wij overdrijven, tot de schoone som van 30,000 franken stij gen. Men heeft er een bewijs van gehad, wanneer het er op aankwam de woning van den sluismeester van Zillebeekvij- ver te herstellen. Daar werden de uit gaven verdubbeld. Zullen de Ypersche lastenbetaalders over die zotte uitgaven voldaan zijn Wij gelooven het geenszins Maar onze meesters zullen er zich niet meer om bekommeren dan een totting om de volle maan Wanneer gróotmoedersbeurze ijdel zal zijn, zal onze Col....bert het voor beeld van het staatsbestuur, zoo dier baar aan zijn hart, volgen hij zal nieuwe belastingen leggen. der Jozef heeft gezegd, dat ik van de felste niet was maar ik heb altoos fel genoeg geweest om den boel aan kant te helpen. Ik ben, zoo lang ik alleen was, een mager boerken geweesten nu heeft de hoogmoed mij zoo ver misleid, dat ik Frans Krabs blinde lings tot schoonzoon heb gekozen. Hij stond op en ging het schoon ge doe rond, waar hij naar zijn inzien geen genisten oogenblik meer kon doorbrengen en wanneer hij terug bij Siska kwam, was er eene groote "bemerking bij hem op te merken. Pieter is de eerlijkste en de be kwaamste jongen dien ik ooit gekend heb, zeide hij. Mijne oogen zijn opengegaan, ik hoop dat hij spoedig iets zal vinden, zoo iets dat niet al te ver beneden uwen stand is en dan wordt gij zijnen bruid. Siska sloeg hare beide armen om vader's hals, en kuste hem, en zij her haalde nog eens de woorden Wij zullen hopen en wachten. VIL De hofstede van Jozef Müller lag om trent vier uren afstand van Rhondorf. Ik zal wel wat moeten doorstappen, dacht Pieter, toen hij de herberg de Gouden Arend verliet, anders kom ik op den middag aan, en dat past niet. De boerin scheen niet veel van mij te houden, dacht hij verder, en op datuurzQu zij mijn bezoek op eene stoute daad kunnen nemen. W. v.) iiii:rrii:iiii:nii

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2