Stadsnieuws. Kattefeest. Vrome VeLd. im)i>s;ïuy(;iiia. Société des Francs Arbalétriers. Vraag van den heer NOLF, aan den heer Minister van Financiën. In antwoord op eene vraag van den lieer De Schutter, in dato van 17 dezer, verklaard de heer Minister dat de slijters, dijgjMe verklaring vervat in den omzencmrief n'70261 van 28 De cember 1912, onderschrijven, verza ken aan het recht eene andere slijterij te openen, zonder taxe te betalen. Welk zal echter de toestand zijn van den herbergier die zal weigeren deze verklaring te onderteekenen en verzet zal aanteekenen tegen het rechterlijk vermoeden door den brouwer inge roepen 9 De omzendbrief luidt dat men, langs hierarchischen weg, beroep zal doen op het bestuur, zoo de herber gierzijn verzet steunt door middel van erstige redenen. Waarover zou het onderzoek van wege het Bestuur gaan Wat verstaat men onder ernstige redenen Zal dan de herbergier, steunende op deze re denen het recht hebben eene nieuwe slijterij te openen, zonder taxe te be talen En zal de brouwer, insgelijks zonder taxe te betalen, den vorigen herbergier door een anderen mogen vervangen Antwoord Wanneer betwist wordt of een herbergier al of niet door een derde aangesteld is, zal het bestuur uitspraak doen over al de bewijzen die door de belanghebbenden voorgelegd worden en volgens het onderzoek door de provinciale beambten. Zoo het bestuur acht dat de herber gier niet dient beschouwd te worden als door een derde aangesteld zal deze het recht hebben eene nieuwe slijterij te open (in dezelfde gemeente, in eene belendende gemeente ot in dezelfde agglomeratie) zonder de openingstaxe te betalen. Vraag van den heer NOLF, aan den heer Minister van Spoorwegen. A. De inwoners van Boesinghe en andere gemeenten op de lijn Ieperen- Kortemarck vragen de inrichting 1° Vap een trein die hen te leperen brengt rond 5 u. 45"m, om aansluiting te hebben met treih 3668 uit Ieperen te 5 u. 51 m. 2° Van een trein die te Ieperen zou aankomen rond 11 u. 30 m. om aan sluiting te hebben naar Hazebroek met trein 3683 uit Ieperen te il u. 40. 3° Van een trein uit Ieperen 's avonds rond 20 u. 15 m. daar de trein naar Kortemarck thans te 18 u. 10 m. ver trekt, wat veel te vroeg is. B. De werklieden uit Meenen en Wervik die te Komen arbeiden vragen een werkmanstrein uit Komen rond 19 u. Deze trein zou kunnen gesleept wor den door de locomotief die alle dagen van de week alleen rijdt tusschen Ko men en Meenen en uit Komen vertrekt rond 19 u. De heer Minister gelieve deze vragen in te willigen Antwoord A. Uitliet onderzoek, bleek, dat deze nieuwe verbindingen MENGELWERK (10 HET IX. En het vlas kwam weelderig op en tierde, en van toen af kwam er eiken Zondag zooveel volk naar den branden den schaapherder, dat baas Karei het nauwelijks kon gerieven. Iedereen wilde zich met eigen oogen overtui gen, dat er wezenlijk vlas op den ver- wenschten akker stond. Op eenen Zondag der maand Juni, toen het buitengewoon lang opgescho ten vlas met zijne blauwe bloemen kroon prijkte, was het een ware toe loop naar Pieter's eigendom. Baas Ka- rel had geen pinten genoeg om de be zoekers zijner herberg te bedienen op de baan stond het volk in groe pen, en aan de grachtkanten langs den weg zaten oude vrouwen en kinderen over het wonder te praten. Ieder legde het geval op zijne wijs uit. Het vlas staat er, zeide een oud vrouwtje tot hare gezellin, maar nu is 't nog te weten, of het onze Lieve Heer of de duivel is, die het heeft laten groeien. Hij' heeft het nog in de schuur niet. Dat zeg ik ook, washetantwoord. De eerste dondersteen die uit de lucht valt, zal er een ander spel meé niet gewettigd zouden zijn door het verkeer. B-. Deze maatregel zou kosten veroorzaken, die niet gewettigd zijn door het vei keer, noch vergolden door hoogere ontvangsten. De moed van liol Journal. Weet gij, lezers, waarom de vasten avond te Yper gedeeltelijk afgeschaft werd Om enkel en alleen aan het Progrès plezier te doen 't is het Jour nal d'Ypresdie zulks schrijft,ingegeven door Mons 't en is Ikke niet die waarlijk nooit zijne rechten verliest. Men begrijpt dat het Journal een beetje verlegen is om de houding zijner vrienden van het Stadhuis te verrecht- veerdigen, maar 't is het loslaten wat verre drijven met zich weg te duiken zooals het zulks doet'I is overigens maar kleinzielig. Maar als het zoo is, als het waarlijk is om aan het Progrès plezier te doen dat onze Raad de twee beste vasten- avonddagen afschafte, dan zullen wij gauw te akkoord zijn. Dat de Raad ze weder instelle, het is nog tijd. en het Progrès zal er geene grief van maken. Het mag niet zijn dal de beslissmg van den Raad op eene misgreep of een kwalijk verstaan beruste. En vermits de Raad op de baan is, (ohoe vleiend voor ons), om zijne beslissingen met de begeerten van het Progrès in over eenstemming te brengen, zouden wij niet willen dat onze achtbaren, vanaf hunne eerste beslissing, slachtoll'ers zijn van eene dwaling. Wij hebben, in derdaad, nooit het verbod van den vastenavond gevraagd, en als wij, eenige jaren geleden, in 1909, een ar tikel van de Gazette overnamen, den wensch uitdrukkende dat eens de vas tenavond, de beestige vastenavond, moge verdwijnen, wij hebben, niet meer dan de Gazette, bestuurlijke maatregelen gevraagd, zooveel te meer, omdat de vastenavond te Yper, de beestige vastenavond niet is, waar van de Gazelle sprak'en wiens'verdwij ning alleen wenschelijk is. Alles op dat gebied is eene kwestie van mate en het is niet, omdat er misbruiken kunnen ontstaan dat men vermaken moet verbieden, die in zichzelven niets onzedelijks hebben. Anders zou alles, dansfeesten, herbergen, kermis sen, wat gelegenheid geeft tot uitga ven en wat tot buitensporigheden lei den kan, er moeten doorgaan. Voeren wij strijd tegen de ondeugd en tegen de onzedelijkheid, ja, maar wachten wij ons van alle overdrijving en maken wij ons de begoocheling niet te ge- looven dat het met eenen reesem ver ordeningen is, dat men dat verlangde doel bereiken zal. Met de Gazettevolharden wij in het veroordeelen der misbruiken en bui- spelen, zulke vermetelheid blijft niet ongestraft. Eene jonge boerendienstmeid meng de zich in het gesprek. Onze. baas zegt nochtans, dater niets bovennatuur lijks in is, sprak zij, dat de grond niets beters verlangde dan bewerkt» te worden, maar dat niemand van de ge meente moed genoeg had om het te beproeven. Wat weet uw baas daarvan rie pen de twee vrouwen te gelijk 't is een halve ongeloovige, die met den burgemeester aanspand. In de herberg van baas.Karei zat de burgemeester in gesprek met Jozef Muller en nog een drietal boeren uit de streek. De magistraat zei Gelijk de brandende schaper be staan er duizenden volkssagen in den lande, die allen hunnen oorsprong heb ben uit eene zieke verbeelding of uit een doorgestanen schrik. Dat de bran dende schaper nooit bestaan heeft, zien wij aan het huidig geval. Gij hebt het mis, bemerkte een grijs boertje, dat diep gebukt ging on der de macht van bijgeloof veroor deeld gij hebt nooit in onze streek vlas zien groeien als dit. 't Zal, als het volwassen geraakt, wel drie handpal men langer zijn dan het schoonste der gemeente-, dat zie ik aan zijne malsche toppen, en daaruit besluit ik dat het daar gekomen is door tooverij. Zulke tensporigheden, in het uiten van den wensch dat onze zeden verstandiger worden en zich veredelen,dat de bees tigheden van den vastenavond mogen verdwijnen, maar wij verwachten meer van het onderwijs en de opvoeding der menigte, dan van bestuurlijke maatregelen die min of meer volledig zijn en waartoe onze bestuurheeren hunne toevlucht kunnen nemen. De vastenavond geeft vermaak, zei de Gazette, 't is zijne verontschuldi ging. Hewelja, de vastenavond schept 'Vermaak en 't is omdat hij vermaak verschaft, dat men hem niet afschaffen 1 moet. Werken wij om hem eerlijk te doen vieren, zonder misbruiken en zonder buitensporigheden en iedereen zal voldaan zijn. Wij voegen er bij dat het behoud van den vastenavond gevraagd was door honderden onzer medeburgers, waaronder de achlbaarste. Het was eene reden, waarvan de Raad had moeten rekening houden, want die onderteekenaars zouden hunne vraag niet gedaan hebben, als de vasten avond te Yper maar die heele stoet van buitensporigheden ware, waarvan de Gazette in 1909 sprak. Zeggen wij ten slotte, om te eindigen, datde vastenavond heel vele menschen laat leven. Hij is voor tal van neringen en ambachten eene toemaat. waarop de belanghebbenden dit jaar, zooals vroeger, terecht rekenen mochten. Zij hadden hunnen voorraad naar het vooruitzicht opgedaan en het is niet zonder voorafgaand bericht, op 't laatste oogenblik, dat men maatregels neemt, als deze, door onze bestuur- ■heeren gestemd. iJj iron Iman (schappij t Help u zelveii ie Yper Vei slag over het dienstjaar 1912. Het jaar 1912 is in den kolk der tij den verzwonden en, overeenkomstig het artikel 15 onzer standregelen, hebben wij het genoegen U verslag te geven over de werkzaamheden der Maatschappij. Er werden stortingen gedaan voor 290 leden, waaronder 45 mannen, 198 vrouwen en 37 kinderen, en die stor tingen beloopen tot de schoone som van5033 franken, te weten 4356 franken door de leden zelf129 franken dooi de bazen en liefdadige personen en 548 franken bij middel der bijzondere staatstoelage. Daarbij moeten wij nog voegen 2101,60 fr. gewoone slaats- premiën, der stad. Alles te zamen ge nomen werd er dus 7874,20 franken ten voordeelë onzer leden in de Lijf- rentkas gestort. liet is voor ons een zoete plicht hier hartelijk dank te zeggen en hulde te brengen aan Mevr. Wydóoghe en .aan de Heeren A. Valcke, I'. Vermeulen en A. Stolfel, die voortdurend bijdragen om aan behoeftigen of aan hunne werklieden het aanwerven van het ouderdomspensioen lichter te maken dingen Dat zeg ik ook, viel Jozef Midler, het manneken onderbrekend, in, maar die tooverkracht licht in de ge spierde armen van Pie ter. En in zijne geestkracht en zijnen moed, volledigde de burgemeester. Onze gemeente bevat veel brave christelijke menschen j ging hij voort, maar er zijn er tot heden weinig, die het geloof van het bijgeloof onderschei den. Maar dat zal beteren mettertijd. Zoo werd er langs alle zijden meê en tegen gepraat, maar de meeste gesprek ken ten nadeele van Pieter. Voor velen was hij een soort van tooveraar, voor anderen een geesten verd rij ver door booze middelen, en voor zeer weini gen een moedig eerlijk man. Pieter kénde den inhoud der ge sprekken des volks want vooral in de dorpen zijn er menschen, die er beha gen in scheppen, u op eenen toon van vertrouwelijkheid dingen te zeggen, dingen te zeggen die u mishagen. Afaar hij stoorde zich aan het gesnap niet, hoewel het hem soms pijnlijk aandeed, dat men hem met vingeren nawees als een ellendeling. De door de wereld verachte en verdrukte wordt door den Heer geze gend, dacht hij. Terwijl Pieter op dien Zondag dooi de kwade tongen zoo onbarmhartig werd gelaakt, wandelde hij eenzaam langs het stuk grond, dat hij sinds de en de gevoelens van vooruitzicht op te wekken en aan to moedigen. De bestuurskostcn werden afgedra gen door do bijdragen van milde be schermende loden en de interesten der geplaatste gelden. Voor elk lid werd dus zijne volle bijdrage en de 2fi'. der bijzondere Staatstoelage gestort. Onze Maatschappij blijft voortdurend groeien en bloeien en wij stellen vreug devol vast dat het storten voor een ouderdomspensioen door onze leden als eene niet te ver waar loozen behoefte aanzien wordt. Daaroverzullen zij zich later onkel te verheugen hebben en zij zullenzichdieopoffei'ing niet beklagen. Gedaan te Yper, den 9 Februari 1913. Namens het bestuur De Schrijver, De Voorzitter, R.-I). GORDENIER. M. GORRISSEN. Lundi 10 Février 1913. Prix oüërls par Ie gouverneur. Haul, tola! Vermeulen, René. Ras total Dewanckel Jules. Moyen totalDehollander Hector. (ii'oolc Carrousel-Sa Ion i<Y. Ovoi meor-Lauao. (rv lilovei' «l«» ftlnmi) Een der schoonste aantrekkelijkhe den die op de Markt staan, is ongetwij feld de prachtige Carrousel-Salon mo derne Overmeer - Lagae, schitterend verlicht met elektriciteit, heel modern versierd. Een prachtige orgel, de schoonste muziekstukken spelend, lokt vooral een toeloop van volk aan. Hei nieuw lokaal dei* Philliarmonie - ONS HUIS - Eindelijk zijn de Poperingsche li beralen er in gelukt zich een toeko mend lokaal aan te werven. De eigendom, een groot heerenhuis met magazijnen en afhankelijkheden, is te midden der Stad, in de meest be drijvige straat,'t is te zeggen de Yper- straat en op twee stappen der Grootë Markt gelegen. liet is zeker dat men er eene uitge- slrekte leestzaal van 30 meters lang op 8 m. 50 breedte, alsook een groot kof fiehuis op straat uitgevende, inrichten zal. Op het eerste verdiep zal er ook eene ruime vergaderen ontvangstzaal zijn. Het tweede zal ingenomen zijn door de lokalen aan den schrijver der vlaszaiing met zijne twee trouwe hel pers in gereedheid had gebracht tegen het najaar. O, hoe schoon scheen het hem thans alles in de natuur In alles lager poëzij, meende de jongeling in de taal der vogelen, die zingend opvlo gen uit het kreupelhoutin de gegons dei- bijen in het gesuis van den zuch ten zuiderwind in de twijgep,; maar het was zijne eigene ziel die zoo .poë tisch gestemd was, dat zij alles in har monie bracht. Met zekeren wellust keek hij op naar de hooge masthoo rnen, die hunne zwarte toppen opsta ken tegen de helderblauwe lucht, en dan viel zijn blik op eenen honderdja rigen eik, die geduldig al de stormen had doorstaan van het boomenleven. Ook des menschen leven is eene gestadige worsteling tegen de stormen die van buiten komen, zegde hij, als sprak hij tot den e.euweling, die even iir als voor vijftig jaar met zijne don kere bladerkroon pronkte. Ook mij zal de door menschen aangeblazen wind niet onderdrukken il zal pal staan naar uw voorbeeld. Voortmijmêrend zette hij zich neder aan de gracht van zijnen eigendom. Bij baas Karet was thans zijn tehuis, en hij wilde niet huiswaarts keeren zoo lang er zooveel volk in de herberg was en zooveel vrouwen en kinderen op de straat. Wordt Voortgezet t

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2