Kattefeest. Société des Francs Arbalétriers. Theatre d'Ypres. vrome veiaiD. GRANö I37Kla Groolo Carrousel-Salon Fr. Overmeer-Lagae. Van alles wal. Nieuwstijdingen. Lijst der Apothekers li. A. WECliFSSShH, Om ie lachen. Yper is aan hare Rijschool een klein wereldsch leven verschuldigd dat zeer werkzaam heeten mag. Vele jonge of ficieren die er hunnen leertijd over brengen, bezitten fortuin en vinden smaak in lichaamsoefeningen. Zij ver maken er zich en doen uitgaven. Om kort te zijn, Yper is dank aan hen, uit zijnen doodslaap .opgestaan. Men be grijpt dan ook, dat zij aan hare Rij school houdt. De zaak zal niet zonder een gewel digen strijd afgehandeld worden. Sindsdien heeft de Gazette eene meer stellige inlichting afgekondigd. Ziehier Zij is niet zonder moeilijkheid op te lossen, zegden wij onlangs, die oude vraag der verplaatsing van de Rij school van Yper naar Brussel. Men moet aan die Vlaamsche stad eene wedervergeldingweten te verschaffen. Men zou, schijnt het, de aanstaande vorming nieuwe regimenten ruiterij jagers en lansiers waarmede het mi nisterie van oorlog zich nu onledig houd, willen te baat nemen om de Rijschool te verplaatsen. En men zou .te Yper de Rijschool vervangen door verscheidene nieuwe schadrons. A Izoo zou de bevolking geen verzet aan te teekenen hebben. Het ware in de kazerne, die nu tot arse naal dient voor de schutterij, op den hoek der St Michiel- en Auderghemla- nen, nabij de Koninklijke Jacht, dat men de Rijschool inrichten zou. Op die wijze zouden al de inrichtingen van hooger krijgsonderricht Oorlogs- school, Krijgschool, Landkaartgesticht en Rijschool in de hoofdstad ver- eenigd zijn. Lundi 77 Février i913. Tir au cercle fixe. Haut total Brunfaut Auguste. Bas total Dewanckel Jules. A ('occasion de la Mi-Carême DIMANGHE 2 MARS 1913 d 8 heures du soir en la Salie du LION NÖ1R, rue de Boesinghe, n° 18. Prix d'entréeCavalier, fr.0-50 Dame, fr. 0-30. On nous prie d'annoncer que la Tournée Victor Ydhnann, du Théa- tre Sarah-Bernhardt de Paris, nous donnera le 2 Mars prochain, l'Aig-lon, d'Edmond Rostand. Le7 Mars prochain, la Tournée Paul Diever, qui in terpré ta eet hiver, Denise, jouera la Peti te Chocolatière. MENGELWERK. (11 HET IX. O, hoe heerlijk zag er thans de in den winter zoo afschruwelijke sloot uit. Hare oppervlakte was met water planten bedekt, die de bebloemde ranken hadden samengevlochten als een netde duizenden blanke sterre- bloeinekens met gouden hart, die er op pronkten, hadden hunne kelken geopend, om de zon in dat harteken te laten blikken, waar noch afgunst noch venijn in zat gelijk in het hart der menschen. Eensklaps verhief zich uit de bloe menkroon van het waterpaleis een hoofdeken, den kop van eenen door ouderdop schier zwart geworden kik- vorsch. 'Hij zag den mijmerenden jon geling aan 'met zijne helderblauwe oogskens en kwakte. Gij zijt vriendelijker als de meeste menschen, dacht Pieter, hoe velen gaan mij niet voorbij zonder morgen- of avondgroet ik ben immers een tooveraar. En hij lachle welgemeend om de dwaasheid der menschen. Hoe kon ik vroeger zulk een afkeer (rechtover «Ie Maan) Een der schoonste aantrekkelijkhe den die op de Markt staan, is ongetwij feld de prachtige Carrousel-Salon Mo derne Overmeer - Lagae, schitterend verlicht met electriciteit, heel modern versierd. Een prachtige orgel, de schoonste muziekstukken spelend, lokt vooral een toeloop van volk aan. Lente in 't Vlaamsche land. Hier en daar staan boomgaarden in bloesem als waren wij reeds half Maart. In 't land van Audenaarde ziet men langsheen de baan kriekelaars en pruimboomen in vollen tooi. De ka- stanjeboomen beginnen te botten en jeugdig groen schiet uit. In de weiden prijken reeds madeliefjes. Dit alles is zeer goed en wel, doch indien de koude intreedt, wat dan Eenvoist einde Februari, of zelfs half Maart, behoort waarlijk tot de zeldzaamheden der historie niet. Ter wering van de algemeene werk staking. De staking uitgelokt door de koppigheid der regeering wordt vooral in de Waalsche riijverheidstre- ken als eene nationale ramp aan schouwd. Ook zal alles in 't werk gesteld wor den om deze beproefing aan den han del en de nijverheid te sparen. Zoo komt de vereeniging van hande laars en nij veraars der groote steden te beslissen een algemeene vergadering- te beleggen, waarop deinhoudzal vast gesteld worden van een aan den Ko ning te richten verzoekschrift. Het is inderdaad op het staatshoofd, dat de laatste hoop berust om die na tionale ramp af te weren, zoo de kleri kale meerderheid verstokt blijft in de boosheid. Een voorstel van den heer Max. De heer Max, burgemeester van Brussel, heeft het inricht de burge meesters der provincie-hoofdplaatsen uit te noodigen op eene vergadering om te beraadslagen over de mogelijk heid van een gemeenschappelijke werking ten einde aan het land een al gemeene werkstaking te besparen, wanneer de Gentscbe tentoonstelling gaat geopend worden. De vergadering der burgemeesters van onze negen bijzonderste steden zou plaats grijpen op het Brusselsch stadhuis, Zondag 23 Februari. Alle goede burgers zullen die voor handneming van burgemeester Max goedkeuren misschien wel zullen in van stootvorschen hebben, prevelde hij. Die oude kikvorsch met zijn zwart blinkend vel is toch zoo leelijk niet, en vriendelijke oogen heeft hij, oogen gelijk vlasbloemen. De oude kikvorsch had waarschijnlijk het com pliment verstaan, het eerste dat hem en zijne familie te beurt viel hij begon te kwakken, en geheel zijne familie kwakte mee, om den vriendelijken be zoeker te bedanken voor zijne hoffe lijkheid. Die oude ki&vorseh heeft eene fa milie, en dit geluk zal, hoop ik, ook mij te beurt vallen, dacht hij, Hief zal het huis gebouwd worden, waar ik met Siska zal wonen 4 en de hemel, die welgevallig nederziet op de huwe lijken die uit reine liefde worden ge sloten, zal ons ook eene familie schen ken. Siska die naam alleen gaf stof lot het bouwen van duizend luchtkastee- len en zoo bleef hij daar aan den wa terkant zitten, zonder te bemerken, dat alles rond hem veranderde. De water- sterrekens sloten hunne kelken, de planten lieten de bladeren hangen, de vogels zwegen en uit het zuid-westen stegen er zware donderwolken op een helle bliksemstraal wekte hem uit zijnen zoeten droom. Er begonnen dikke regendroppelen te vallen, en om niet doornat te worden, was hij ge noodzaakt naar zijn kosthuis te vluchten. n den brandenden Er was nog volk de klerikale pers alweer aanvallen te gen deze samenzweerders worden afgekondigd, doch men weet maar al te goed dat de klerikalen zich om een nationale ramp niet bekommeren als hunne partijbelangen er maar niet door geschaard worden. O in aan 't bewind te blijven zouden ze wel het vuur aan de vier hoeken der wereld steken. De Belgen te Adrianopel. Zoo de Turken het zoolang te Adria nopel volhouden, zijn Belgische officie ren daaraan nietgansch vreemd. Inderdaad, op aanvraag van de Otto- maansche regeering werd kolonel De- guisemet eenige officieren naar Adria nopel gezonden, om de verdediging in te richten en de versterkingen in orde te brengen. Naar de Fransehe Markies de Segon- zad, die te Adrianopel verbleef, ver klaart, zou het kolonel Deguise zijn die alles in 't werk stelde en het verdedi gingsplan opmaakte om de vesting te gen den aanval der Bulgaren te be schutten. BRUGGE. Aangehouden. De politie heeft gister namiddag de hand gelegd op zekeren gevaarlijken kwaad doener, die men verdenkt aan 'i hoofd te staan der stoutmoedige dievenben de die, sedert verscheidene maanden, den schrik uitmaakt onzer bevolking. OOSTENDE. Tuiboot gestrand. Een tuiboot der firme Smis-Valcke is ten gevolge van den mist op eene zand bank geloopen op dertig meters van het Westelijk staketsel. Met hooge tij kon men de boot vlot brengen. - De maalboot Pi incesse Clemen tina Men weet dat de minister van Zeewezen zelf een onderzoek heeft ingesteld over den dood van Luitenant Meyer en van den matroos Blonde. Hierover hebben nu de heeren Van de Kerkhove, bestuurder van het loods wezen te Antwerpen, Borgers en Mou lin, bestuurders te Oostende, een ver slag aan de regeering gestuurd en zijn door de minister in verhoor ontvangen geworden. Diefstal. Vrijdagavond bood een persoon aan een spotprijs een rij wiel te koop bij eenen opkooper van den Thouroutschen steenweg. De koo- per overtuigd met een dief te doen te hebben, verwittigde de politie, die den kerel aanhield en naar het bureel leidde, De velo werd herkend als toe- behoorend aan Samyn, bleeker, Sas- Slijkens, en werd over acht dagen ge stolen. van dienst ziiixle ZONDAG 23 FEB It HA Hi 1913 D1XMUDESTRA A T, 11» 68, YPER schaapherder de Burgemeester en boer Muller zaten nog aan het zelfde tafelken, in gezelschap van het oud manneken dat aan Pieter's toover- kracht geloofde. Toen Pieter binnenkwam stond de burgemeester op, om een compliment te maken over zijn prachtig vlas en hein geluk te wenschen met zijne moe dige onderneming en Jozef Muller sprak zijnen zwingelaar ook eenige vleiende woorden toe maar als Pieter naderbij kwam om de toegestoken hand van den burgemeester te vatten, had het grijs boerken zijnen stoel verscho ven, om niet aangeraakt te worden van den verdachten man. Ondertusschen rolde de donder zoo vreeselijk dommelend boven Karel's huis, dat de schuchtersten meende dat het beefde. Knetterend braken er zwa re slagen los, en het bliksemde zonder verpoozing. Nu gaat het er voor den betoover- denvlasgaard, sprak een landbouwer, ,die als een tegenstrever van den Bur gemeester bekend stond de straffe Gods laat zich niet lang wachten. De wind stak op en de stortvlaag stroomde uit. Karel's woning werd plots donker en zelfs de stoutsten wer den ongerust. Pieter ging bij het ven ster staan. Het hemellich slingerde als vurige slangen over zijnen akker de ranke vlashalmem golfden eenen weêr, een oogenblik bogen zij het hoofd 0111 WelPH beter. Fientje Klakoore ware gaarne ge trouwd, maar vader Klakoore gelijk het nog gebeurt was tegen dat hu welijk. Ja maar, gelijk het ook meestal ge beurt, alles wat vader zei was verloren Vlaamsch Fientje wilde en zou trou wen, er was geen zeggen aan. Nu, vader Klakoore ging raad vragen bij pastoor Cornetle, opdat hij aan Fientje het trouwen zou afraden. Fientje werd dus geroepen bij den pastoor maar Fientje bleef bij haar gedacht. Ten einde raad, haalde mijnheer de pastoor den bijbel te voorschijn. Wete gij wel, Fientje, zegde hij, wat de apostel Paulus zegt van het hu welijk Neen ik, mijnheer de pastoor, zei Fientje. Awel, luister Fientje, 'k zal 'I u lezen Wie het huwelijk ingaat doet wel, die 't niet ingaat doet beter. Fientje bedacht zich een minuut. Als 't. alzoo is, mijnheer de pas toor, antwoordde Fientje, zal ik eerst trachten wel te doen, en 'k zal later zien om beter te doen. Eerste en tweede klasse. PastoorCeulemans was bezig met uit te leggen aan de kinderen, die zich voorbereiden voor hun eerste kom- inunie,'t verschil tusschen een mirakel van eerste en tweede klasse en hij vertelde als voorbeeld, 't mirakel van Jonas, die opgeslokt werd door den walvisch. 'Wat ware er noodig geweest om daarvan een mirakel van eerste klas te maken ''vervolgde hij. Jantje'Fijnhoofd stak zijn vinger op. Awel, Jantje zei Mijnheer de pas toor. En Jantje antwoordde Jonas hadde moeten den walvisch inslikken, dat zou een mirakel van eerste klas geweest zijn. Zet u neêre, Jantje, zei Mijnheer de pastoor. Een twist. Op de markt waren deze week twee bengels aan 't ruzie maken. Zwijg, zegde de eene, er is geen grooter gierigaard dan uw vader. Hij is schoenmaker en zie wat versleten schoenen gij aan de voeten hebt En uiv vaderverweerde zich de andere. Hij is dentist en uw klein broer ken heeft maar Iwee tanden. I Uil den kindermond Mietje heeft van Sinter-Claais eene groote pop gehad, maar durft, uit schrik van haar te breken, er bijna niet mede spelen. te gaan liggen, en dan kwam er een draaiwind die ze weèroprichtte. Pieter was angstig voor den vrucht van zijnen arbeid doch hij liet het niet blijken maar hij ontweek zoo veel mogelijk de blikken der afgunstigen. Eindelijk werd de lucht helder de donder zweeg de zon vertoonde zich nog eenige oogenblikken eer zij vuur rood in het westen zonk, en de nachte gaal begon een zijner laatste liederen te zingen, zijn vaarwel aan de lente. De bezoekers van den brandenden schaap herder verwijderden zich in gesprek over het onweder en s'anderdaags stond Pieter's vlas pijlrecht, met zijne bloemekens naar den door de zon ver lichten hemel gekeerd, als om den Heer te danken voor hun behoud. X. 1 Op Frans Krab's gedoe speelde j het paard de hoofdrol. Dat het de lie veling zijns meesters was, bemerkte men dadelijk aan zijne blinkende huid, en men kon het de twee magere koeien aanzien, dat het paard gevet werd ter heuren koste. Siska klaagde soms dat zij zoo weinig melk gaven, en dan zei Julia Indien Frans wat minder i voeder aan het paard gaf, en ons wat J meer aan de koeien liet geven, dan zouden wij melken boter hebben gelijk I vroeger. Het paard minder geven en 1 de koeien meer, neen, daar wilde de jonge boer niets van hooren. Het paard was zijne vreugd en zijn trots. Even

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2