Conférences. m m w ie l verdient wmmrnm m Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 27" Februari 1915. Melende jaar. Nr 16. van Polichinel. De verkorting van den diensttijd. krijgt het niet. Kamer der Vol ks verlegen woordigers De kweslie va» een lazaret o centiemen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des tMonderdtiff SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS* Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixtoudestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch Helgië en 't buitenland evenals de Notariale en Keclueriijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Des membres du Gercle d'Elu- des et d'Extension Universitaire sont pries d'assister a la conféren ce de M",e KOÏCHETKOVA, doc- teur en sciences économiques, le Dimanche 9 Mars 1913, a 15 h. en la Salie des Anciens Pompiers, rue du Séminaire. Sujet A travers la Russie d'Eu- rope, avec projections lumineuses. L'U.nion des Anciens Elèves du College Communal et de l'Ecole Moyenne de l'Etat organise, les conférences suivantes, auxquelles sont invités les membres ainsi que leur familie Samedi l"r Mars, a 20 heitres, pat' M. BODDAERT, avocat a la Cour d'Appel de Gand. Sujet La Peinture en Belgique au 19e siècle, avec projections lumi neuses le Luncli 10 Mars, a 20 h., par M. Cyrille JANSENS. Sujet Ellis Loire de la Route, avec projec tions lumineuses. Ces deux conférences se don- neront également en la Salie des Anciens Pompiers. Hel (hklioim Het verschrikkelijk geheim dat de heer de Broqueville aan de Kamer mede te deelen had, achter herme tisch gesloten deuren en met de journalisten op een halven kilometer afstand is... het geheim van Polichi nel Het hoofd der Regeering heeft over de redenen die hem bewogen hebben tot de invoering van den al- gemeenen dienstplicht niétts anders verteld, dan hetgeen sedert zes maanden al de musschen van de da ken piepen. Ook zag het publiek, wanneer het weer tot de tribunen van de Kamer toegelaten werd, en het niets anders verwachten kon dan een algemeene ontzetting in de Kamer, zoowel aan den rechter- als aan den linkerkant, slechts tronies vvaaroo de ontgooche- ling een vinger dik gesmeerd lag. Het kabinetshoofd heeft het Par lement eenvoudig voor den gek ge houden. Hij heeft wat verteld over de uitbreiding van leger en vloot bij onze groote naburen, dat in alle ga zetten te lezen staat, en uitgelegd wat ook iedereen weet dat de revolutie der engelsche politiek van zulken aard is, dat wij maar best zullen doen, niet meer op de bescher ming van de Britten te rekenen. l\let deze komedie van geheimzin nigheid heeft de heer de Broqueville blijkbaar geen ander doel gehad, dan aan de propagandisten van de klerikale partij de taak te vergemak kelijken. Men moet eraan denken dat de Vlaamsche buitenlieden voor en boven alles op de klerikalen gestemd hebben, omdat deze beloofden dat zij de krijgslasten nooit of te nim mermeer nog verzwaren zouden. Nu moest de Regeering voor haar kiesagenten een excuus vinden te genover de zoo wreed gefopte kie zers, en dit excuus zal thans... het staatsgeheim zij n Verschijnen nu de leden der rech terzijde voor hun kiesvereenigingen of op een meeting van klerikale boe ren, en wordt hun daar gevraagd, waarom zij den algemeenen dienst plicht hebben helpen invoeren, dien zij v o o r de kiezing toch met han den en tanden bevochten hebben, dan zullen ze een vinger op hun lip pen kunnen leggen, en met een Ssst... Staatsgeheim zijn ze van de lastige vragers af.- Het is niet onmogelijk dat die gro ve list gelukt te Moll en te Postel, waar minister de Broqueville nog heerscht als een leenman in de mid deleeuwen, maar voor de oogen van gansch Europa heeft hij er zich méér dan belachelijk mee gemaakt. Ue verkorting van den diensttijd in het leger zal ecne belangrijke be spreking van het legerontwerp de Broqueville in de Kamers uitlokken. Want, als landen als Zwitserland, Holland en Denemarken soldaten kunnen vormen in minder dan io maanden, dan is het niet onmogelijk in Belgie denzelfden uitslag te beko men. De korte diensttijd in Zwitser land heeft Willem II niet belet de Zwitsersche troepen als voorbeeld te stellen en te wenschen, dat de onzij digheid aan de westergrens Bel gie even goed verzekerd werd als aan de zuidergrens. En 't is in Zwit serland dat de diensttijd het kortst is; inderdaad, de soldaten zijn slechts 65 tot go dagen onder de wapens en worden gedurende 7 jaar voor 11 dagen teruggeroepen. Wel is waar dienen de Alpen als natuurlijke ver dedigingsplaatsen maar daardoor is de opleiding tot soldaat zooveel te moeilijker, de beweging der troepen, de manoeuvers, de vervoermiddelen zijn oneindig lastiger in een bergland dan in eene platte streek. De natuur lijke grondgesteldheid van Zwitser land is verre van de opleiding tot soldaat te vereenvoudigen en noch tans is aldaar de diensttijd het kortst. De landen, welke bergregimenten hebben, ondervinden nooit dat de opleiding tot soldaat bij die regimen ten meer gemak aanbiedt dan bij de andere korpsen. Dus is het argu ment valsch, als zouden de soldaten- onderrichtingen in Zwitserland ge makkelijker aangeleerd worden dan in Belgie. Overigens Holland heeft enkel pleinen en kanalen en verge noegt zich ook met 8 maanden dienst niemand aarzelt het Hollandsch leger boven het Belgisch te stellen, dat nochtans dubbelen diensttijd heeft In het ontwerp de Broqueville komt het minimum voor voetvolk op 15 maanden, maar voor het geschut en de ruiterij blijft het op 2 jaar. Wij staan dus als diensttijd ver boven de landen, wier legers evenal het onze, enkel eene verdedigingsrol dienen te behouden juist daarom kunnen wij dat ontwerp niet goed keuren, dat zulke zware als nutte- looze lasten medebrengt. Wij willen iets zeggen over het ouderdomspensioen De hooge ambtenaren ontvangen na een zeker getal jaren in een ge- makkelijken zetel op hun kantoor te hebben gezeten een pensioen, laat ons maar zeggen een groot pensioen De nederige werkman na jaren van hard werken ontvangt met vee moeite iets wat men een werkmans pensioen noemt. De groote ambtenaren en bedien den hebben een loon van 2, 3 en 5 duizend fr. en soms- nog veel meer. Zij kunnen dus overhouden en moge lijks sparen. De werklieden, de wroeters, heb ben een gering loon, een hongerloon. Zij komen niet toe om hun gezin te kweeken en kunnen niet sparen. De grooten hebben gewoonlijk maar weinig kinderen en dus moeten zij niet veel geld besteden aan op voeding, enz. De werkers hebben meestal een groot gezin, veel kinderen De grooten verrichten het goede, gemakkelijke werk. De kleinen werken zich af aan las- tigen arbeid, dikwijls ruw, zwaar en daarbij menigmaal gevaarlijk. Zijn de kleinen die de schatkist vullen en 't zijn de grooten die ze leeg putten. De zwoegers door hun voortbreng sels zijn de roem van 't land en dra gen hst meeste bij tot den welvaart. Naar de wet der rechtvaardigheid zouden de kleinen dus de grootste pensioenen moeten genieten. De grooten trekken pensioenen van duizende franken de werkman krijgt een aalmoes van negen kope ren centen, nog niet genoeg om een hond te onderhouden. Al wat democraat is vraagt een pensioen voor den werkman van ten minste een frank daags. De katholieken hebben altijd ge roepen, dat daarvoor geen geld te vinden was, hewel, ze moeten aan de grooten, die het toch nog niet noo- dig hebben, maar wat minder geven en het geven aan hen die het noodig hebben en bovendien ook dubbel hebben verdiend. Wij zullen nu zien of de katholie ken hunne kiesbeloften zullen hou den, immers 't is algemeen geweten dat zij een frank daags pensioen aan hunne kiezers beloofd hebben en al- zoo vele menschen voor hen heeft doen stemmen. Later zullen wij nog wel eens ge legenheid hebben om daar nog eens over te spreken. 'i&wtm.m.astm.mn Vraag van den heer NOLF, aan den heer minister van Oorlog. Een gewoonlijk goed ingelicht blad, meldt, dat men er aan denkt de Rij school, thans te Ieperen bestaande, er gens in de omstreken van Brussel te vestigen Is dat nieuws gegrond Antivoord Hoegenaamd niet. Vraag vande heerenBUVLenNOLF, aan den heer minister van binnenland- sche zaken. Zou de heer Minister ons willen zeg gen hoeveel manschappen plus minus voor den dienst zouden moeten optre den onder de bestaande militiewet, in dien de overgangsbepaling daaruit ver viel, zoodat het beginsel Eén zoon per gezin onverkort zou toegepast worden, en indien men de vereischte lengte verminderde van 1m 55 tot 1m 54 Antwoord Eene lichting van gemid deld 63,000 manschappen, onverlet de beroepsvrijwilligers, zou onder de wet van 1909, indien deze wet hare vol le uitwerking had, eene legersterkte geven van ongeveer 23,000 man, aldus onderverdeeld 16,000 oudste zonen 7,000jongere zonen die de vrijge stelde oudste zonen vervangen. In 1912 waren er 652 vrijstellingen wegens gebrek aan voldoende lengte, doch het getal vrijgestelden uit dien hoofde, van mannen die eene lengte hadden van 1 m. 54, is niet gekend. Vraag van den heer NOLF, aan den heer minister van Spoorwegen. Eiken dag wordt er over geklaagd, dat er geen rijtuigen van tweede klasse voor rookers zijn op sommige lijnen, met name op de lijnen van Ieperen, Roesselare, Ingelmunster, Ansegem, ïhielf, Deynze. Zou de Minister niet kunnen voor schrijven dat er ten minste eene rijtuig- afdeeling voor rookers moet zijn bij eiken trein Antwoord Volgens de onderrichtin gen, moet wanneer voor eene der klas sen slechts een enkel compartiment voor handen is, dit compartiment voor de niet-rookers worden bestemd. Eene afdeeling in een rijtuig van 2de klasse kan, op bedoelde lijnen, ter beschikking van de rookers niet wor den gesteld zonder aan aide treinen een rijtuig toe te voegen. In de laatste gemeenteraadszitting is er kwestie geweest van het inrich ten van een lazaret. Het is reeds lange jaren dat het bestuur der Godshuizen verzocht is geweest de noodige maatregelen te nemen om in onze stad een lazaret in te richten. De voetstappen tot hiertoe aange wend, zijn vruchteloos gebleven. Men moet gelooven dat de invloed van onzen Poperingschen burge meester niet groot is op het bestuur der Godshuizen, daar hij in de laats te gemeenteraadszitting heeft moeten bekennen, dat hij alles in 't werk heeft gesteld, maar te vergeefs. Het is waar dat hij er bijgevoegd heeft dat, zoo eene besmettelijke ziekte zich verklaarde, de Godshui zen zouden in staat gesteld worden in de 24 uren een lazaret in te rich ten. DE WEERGALM 1 O

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1