Stadsnieuws. Vrome VeL*id. PW m E Th'éatre d'Ypres. u. ,i. i>ix:tiii;vKiï, Slaatsleeningen. Nopens gezondheidsleer en openbare gezondheid. Aan Mr, >vien 't schoentje past. lien kunslplakbrief. Leu en ander. Gcdaciilen. Société cles Francs Arbalétriers Lijsl dei' Apothekers Wij lezen in hel, klerikaal Nieuws van den Dag De financieele wereld wacht niet angstig ongeduld het sluiten van den vrede tusschen Turkije en de verbon dene Balkanstaten af, want er zijn een aantal staatleeningen aangekondigd, waarvan de uitgifte moeilijk zou kun nen plaats hebben zoolang de oorlog duurt. Zoo worden de volgende leenin gen aangekondigd Argentine 125 mil- lioen fr. Bulgarië, 170 millioen Griekenland, 75 millioenHongarië, 150 millioen Italië, 600 millioen Noorwegen, 50 millioen Oostenrijk, 150 millioen Pruisen, 500 millioen Rumenië, 250 millioen Servië, 100 millioen Turkije, 435 millioen, Zwe den, 50 millioen. Dat maakt in het geheel rond de drie miljards, en dit zou nog niet alles zijn, want verscheidene dier landen zouden spoedig nog eene veel grootere leening aangaan indien de eerste uit gifte goed gelukte. Bovendien worden nog leeningen aangekondigd van provincieraden, steden, grondkredieten en maatschap pijen. Mogelijk zal daardoor de intrest van het geld wat gaan klimmen, doch dat heeft ook weer zijnen slechten kant, namelijk de belastingen te ver- hoogen, die zullen moeten geheven worden om den dienst dier leeningen te verzekeren Het Nieuws van den Dag vergeet er evenwel bij te voegen dat ook Bel gië eene leening moet aangaan van minstens 600 millioen ten einde de uitgegeven schatkistbons uit te keeren de aangevangen openbare werken te betalen en... nog wat cadeautjes te ge ven aan kozijntjes, nichtjes en vrien dekens. En zoo zal deze leening, zooals het Nieuws van den Dag schrijft haar slechten kant hebben, namelijk de be lastingen te verhoogen der Belgische burgers. Men rekent dat er minstens 60 millioen nieuwe lasten noodig zijn Kleine burgers en werklieden op gepast. Verleden zomer had de Schepen- raad uitdrukkelijk beloofd werken aan te vangen in de Zwemschool met het doel een zuiger te plaatsen om het water te zuiveren en alzoo meer rein heid aan de Kom te verschaffen. Onze lezers zullen zich misschien nog herinneren dat de stad voorloopig een konijnenbak met asch doen plaat sen had om het water te zuiveren, (o MEl\G E L W E It k (13 HEX X. Hoe en waarom was die vruchtbare grond onbebouwd gebleven Eens op eenen Zondag namiddag werd die vraag in den brandenden schaapherder in tegenwoordigheid van Pieter te berde gebracht, en men vroeg er hem zijn gedacht over. Zijne bemerking was Vöör ééne eeuw, laat ons ééne eeuw nemen, werden de landerijen tot zeer lagen prijs verpacht en de voortbrengselen voor zeer lagen prijs verkochtdaaruit kwam voort dat er een groot gedeelte onbebouwd bleef. Tot over een aantaal jaren zag men uitgestrekte gronden begroeid met ber kenrijs, waarop de bezembinders zoó stout hun gerief sneden, alsof het hun eigendom was. Verder waren er stre ken waar niets op groeide dan heide- gras, en tot voor een veertigtal jaren scheen niemand te bemerken, dat die grond kon herschapen worden in bouw en vlasland, en toch is dat gebeurd het grootste gedeelte der Duitsche heide draagt thans heerlijke vruchten. hoezeer) dat de zwemkom voeden moet. Welnu op de stedelijke begrooting voor 1913, noch onder de hoofding gezondheidsleer noch onder eeni- ge andere, zien wij de minste som in geschreven om die werken uit te voeren. De stad geeft jaarlijksch aanzienlijke sommen uit om oude gebouwen er op te knappen of liever te herbouwen, prachtwerken, waarvan eenige onge twijfeld gewettigd zijn, maar het schijnt ons dat men nuttig werk doen zou met een briefje van duizend te besteden aan onze zwemkom om haar in een betamelijken staat te stellen. Met op die wijze te handelen zouden onze bestuurheeren de talrijke Yper- lingen voldoen, die tijdens het warme jaargetijde naar de Zwemschool gaan en zij zouden dan ook door daden be wijzen dat zij de gezondheidsleer en de openbare gezondheid in eere houden. Over een veertiental dagen, ter ge legenheid van eene begrafenis, greep er een heel pijnlijk schouwspel plaats voor de oogen van eenige bloedver wanten en vrienden, die het stoffelijk overschot van een der hunnen tot aan de laatste rustplaats vergezeld hadden. Men weet niet ten gevolge van welke omstandigheid,(denalatigheid beweert men) de grafmaker vergeten had het graf te delven en men vond niets een voudiger dan de kist op de wegel neer te zetten. Terecht verontweerdigd verstonden de bloedverwanten het zoo niet en eischten dat de kist in den voorloopi- gen kelder neergelegd werde. Na eene hevige woordenwisseling werd er aan de vraag der bloedverwanten toegege ven. Is het niet hartbrekend zulke pijn lijke gebeurtenissen op 't kerkhof te zien voorvallen Zal Mr, wien 't schoentje past, nietge- raadzaam vinden zich over dat schan daal nader in te lichten en hem, die er de oorzaak van is, eens duchtig den bol te wasschen •mtmtmisstimsistsst i- Om de vreemdelingen naar de stad te lokken had de Gemeenteraad beslo ten een kunstplakbrief in prijskamp le stellen. Het schijnt dat ons bestuur op dat besluit teruggekomen is en dat het dat werk aan den heer Bodewijk Titz, eert Brusselsche waterverfschilder van hooge verdienste, toevertrouwd heeft. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. In gelijke omstandigheden is de ver- wenschte akker waarschijnlijk onbe bouwd gebleven't moet een veen geweest zijn, waar men slechts bij zo mertijd den voet op kon wagen, en toch heeft men vroeger beproefd om hem droog te maken. Die breede grach ten heeft men gegraven om hem af te wateren, maar het zal niet geholpen hebben. Van den zandheuvel daaren boven komt zijne vruchtbaarheid, de oostenwind heeft gedaan, wat raen- schenhanden niet vermochten. Eene betere oplossing der kwestie zouden wij moeielijk vinden, sprak een der toehoorders, en ook de ande re zeiden dat Pieter wel gelijk kon hebben. Maar waarom noemt gij uwen eigendom dén verwenschten akker zei boer Muller, die, sinds Pieter bij baas Karei woonde, eiken Zondag naar den brandenden schaapherder om zijne pintjes kwam. De jonkman schokschouderde. Wat kon het hem scheelen hoe men den akker noemde, die hem zegen aan bracht. Hij moet herdoopt worden, riep oom Jozef geestdriftig, voortaan noemen wij hem het Vrome veld. En herdoopt was hij de oude bijge- loovigë naam stierf uit bij den aanblik van den zegen die er op ruste. Na vier jaar onafgebroken zwoegen, begon de eenzaamheid Pieter Rein- C'est Vendredi 7 Mars au Théatie Communal d'Ypresqu'aura lieu la representation de En Pe tite Cliocolatière que tout le monde voudra, voir. Par- tout cette pièce obtient le plus grand succes. C'est la plus inté ressante, la plus gaie et c'est une des rares comédies qui peut être vue sans crainte par tout le mon de. La location est ouverte. Ajoutons que la pièce sera ex- cellemment interprêtée, car. nous avons pu juger de la valeur de la troupe de M. Paul Diéper lors de la representation de Denise, ii y a deux mois. De Alyemeene Werkstaking. Een groot aantal burgemeesters van het arrondissement Charleroi verga derden Zondagnanoen te Charleroi, onder voorzitterschap van den hr De- vreux, burgemeester van Charleroi. Deze toonde aan dat, buiten alle poli tieke bekommernis, de magistraten alle pogingen moeten aanwenden om het geschil bij te leggen. In dien zin werd door de aanwezige liberalen, katholieken en socialisten eene dagor de aangenomen. De voorbereiding tot de werkstaking Dat de staking veel ernstiger wordt voorbereid dan wel gemeend wordt, is Zondag nogmaals gebleken te Ber gen de hoofstad van den Borinage. Op andere jaren is de Halfvastendag, een der voornaamste dagen van het jaar voor den handel der stad. Met tienduizendtallen komende Borains dien dag naar de stad, om er zich te vermaken, den karnavalstoet te be wonderen, aankoopen te doen voor de Lente en geld le verkwisten. Dit jaar had de Handelaarsbond een buitengewoon aantrekkelijk program ma opgemaakt en een puiken stoet in gericht. Desondanks heeft men geen 200 vreemdelingen in de stad gezien daaronder waren nog vele wandelaars, die niet het minste verteer maakten en zich spoedden bij valavond naar huis weer te keeren. Te 6 uur had de stad haar uitzicht van een gewonen Zondag aangenomen. Ook beginnen de handelaars reeds op ernstige wijze de gevolgen der na kende staking te gevoelen. Het Grootlint der Leopoldsorde. Bij opdracht van Koning Albrecht en drager van een brief door Z. M. aan président Poincaré geschreven, heeft de Belgische gezant .te Parijs, baron Guillaume, aan het nieuw Staatshoofd in Erankrij k het grootlint der Leopolds orde overhandigd. i Baron Guillaume, die bij zijn bezoek in het Elyseum was vergezeld door de heeren Van der Eist en graaf van der gold, die men eerst Pieter den zwin gelaar en later Pieter uit den schaap herder had genoemd, wezenlijk te ver velen. Hij had nauwkeurigopgenomen wat hij in die vier jaren had gewonnen. De grond van zijn werkmansfortuin was gelegd hij was in staat een huis te bouwen met zijne eigen penningen. Maar zou Siska de vrouw willen wor den van iemand, die nog koe nog kalf bezat Zij zou wel willen, antwoordde hij zich zeiven, maar de vader Ik moet wachten, dacht hij tot er een stuk land te pachten komt; met mijnen akker en nog een paar gemeten daarbij zou het kunnen schikken. Wachten hij die altijd zoo geduldig was geweest, voelde zijnen moed wankelen. Hij zocht boer Müller op en aarze lend bekende hij hem zijne liefde voor Siska en ook hunne afspraak. Hij legde hem zijne omstandigheden uit, en gaf de vrees te kennen, dat Siska's vader zijne toestemming zou weigeren, bij gemis van eene koe. «'tZou kunnen zijn, zeide oom Josef, hij beschouwt de dingen altijd langs eenen verkeerden kant. Hij zou kunnen zeggen ik wil niet dat mijne dochter met de botermelkkan hofstee op en hofstee afmoet loopen hij heeft zoo zijne grillen. Oom Jozef oordeelde dat Pieter eene zeer goede partij voor zijn nichtje was. Behalve van zijnen broeder had hij Straten-Ponthoz, leden van het gezant schap, werd in het paleis van het pre sidentschap met het gebruikelijk eere- betoon ontvangen. De militaire wacht van het Elyseum bood de wapens. Arm Vlaanderen. Blijkens een cijfer opgegeven door den minister van Buitenlandsche Za ken, als antwoord op eene vraag van het Kamerlid Daens, hebben in 't afge- loopen jaar 595 Vlamingen van Oost- Vlaanderen het vaderland vaarwel toe geroepen en zijn in Noord-Arnerika een boter bestaan gaan zoeken. In West-Vlaanderen is de trek nog aanzienlijker geweest. Daar heb ben gansche dorpen hunne huisgoden over den waterplas gebracht. De Re geering heeft hier een zware verant woordelijkheid, daar de geestelijke ve- rachtering waarin zij de Vlaamsche ge westen laat voortploeteren de hoofd zaak is der volksarmoede. Er is moed noodig bij het opzoeken en bekendmaken der waarheid. Er is moed noodig om niet gedwee het tijdelijke meesterschap van den leugen te ondergaan. Er is moed noodig om ons hart, on zen mond en onze handen niet te laten meedoen met domme toejuichingen en fanatieke afkeuringen. De ongeluksvogel, moest het goud regenen, zou het goud dat in zijn han den valt zien veranderen in lood. Wanneer men zooveel machtige en begoede mannen zich uitsluitend ziet ig, dan is men toewijden aan geldbejag berechtigd zich af te vragen of het niet bij de volksmassa is dat wij de bron nen van geestdrift en manhaftigheid moeten gaan zoeken welke wij elders niet meer vinden. (Paul Hymans). Lundi 3 Mars 1913. Tir olfert par le Gommissafre. Ilaut total Leon Nolf. Moyen total Deweerdt Gh. $B8 48 .<48 48 j4g 48 +<$$248 48 >48 42 >42 4% van dienst, zijnde ZONDAG 9 MAAKT 1913 ook van anderen hooren zeggen, dat hij afkomstig was van eene goede familie. Wat deed het er aan dat hij koewachter, handknecht en zwinge laar was geweest lag reeds ver achter hem. Als het wezenlijk waar was dat hij huis en stalling kon bouwen,voor het bouwland moest het niet gelaten worden, de twee gemeten die ik in de nabijheid van den eigendom in gebruik heb, zou ik hem kunnen overlaten te weten als ik er met mijne vrouw over gesproken heb, dacht hij. Als ik het wel verstaan heb zoudt gij u een huis bouwen op uwen akker, hernam hij na eene poos maar dat zal uw zaailand merkelijk inkrimpen. Daar heb ik ook aangedacht, zeg de Pieter. Ik heb een plan geteekend om zoo weinig mogelijk van mijnen grond te verhezen. Wilt gij het eens zien En hij haalde eene grove tee- kening uit zijn zakboekje. Het zou langs den zuiderkant aan de straat ge bouwd worden, met eene oprijpoort over de gevulde gracht. De koestal zou met den rug tegen de kiekenkotten komen en de tnsschenruimte tusschen den stal en het huis zou nog al groot zijn. En afwijkend van den gewonen bouwtrant der landbouwershuizen,zou het eene woning zijn met eene verdie ping, bemerkte oom Pieter. Ja, om plaats te winnen, was het antwoord. STATIESTRAAT110 YPER.

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2