Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Een vrij land. De Twee verklaringen die we zullen ontbonden. Donderdag, 13" Maart 1913. Negende jaar. i\r 18. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ffPonderdftfjS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Hol wetsontwerp op het taalgebruik in leger. Verleden week heeft Minister de Broqueville in de Kamer het wets-, ontwerp op het taalgebruik in 't leger neergelegd. Het bevat de bepa lingen aangaande 1. de examens af te leggen voor den graad van onderluitenant in de krijgschool en in het kader 2. de examens voor de bevordering in den graad van officier 3. het ingangsexamen in de krijg school 4. de ingangs- en bevorderingsexa mens in den gezondheidsdienst 5. de onderwijsinrichting in de krijgscholen voor de vorming der lagere kaders van het leger 6. de gebruikswijze van Fransch of Vlaamsch in de betrekkingen met het publiek, den troep en de andere bestuurkorpsen. Het Vlaamsch zal van 1 Januari 1917 verplichtend worden voor den ingang in de krijgschool en de voor bereidende scholen tot het onderlui tenantschap. De kandidaten zullen een onder zoek moeten doorstaan over de gron dige kennis van eene der beide lands talen, 't zij Fransch of Vlaamsch, naar beliefte en vrije keuze en een onderzoek over de hoofdzakelijke kennis der tweede taal. In de krijgschool zal hetzelfde ge tal uren besteed worden aan de stu dievan het Fransch en het Vlaamsch, zoodat de leerlingen eene doelmatige kennis van beide talen hebben. De leergang voor militaire regeling zal in beide talen gegeven worden. Het uitgangsexamen der school zal eene proef op het Vlaamsch bevatten gelijkaardige proeven zullen bestaan voor de examens tot het onderluite nantschapen het bevorderingsexamen in de wapenen. Van heden tot 1 Januari 1917 zal het onderwijs dusdanig ingericht worden dat men trapsgewijze tot dien nieuwen zakentoestand kunne komen. In de pupillenscholen, waarvan er drie in 't Walenland en drie in 't Vlaamsche land zullen opgericht worden, zal het onderwijs der tweede taal grondig worden aangeleerd* In de scholen voor de vorming der korporalen en onderofficieren, zullen er Vlaamsche klassen zijn. In alle scholen zullen de reglemen ten in 't Fransch en in 't Vlaamsch onderwezen worden. Het wetsöntw erp schrijft nog voor dat het troepenonderricht in het Vlaamsch en in het Fransch zal wor den gegeven en dat, in de betrekkin gen tusschen oversten en minderen, de taal zal gebruikt worden van den mindere. De krijgsoverheden zullen hunne briefwisseling in 't Vlaamsch of in 't Fransch houden, volgens zij onder handelen metVlaamscheof Waalsche overheidspersonen Dat wetsvoorstel gaat verder en is breeder opgevat dan het eerste, dat ovèr enkele weken verscheen. Het strekt zich uit over heel het leger zoodat alle krijgsoverheden de twee talen zullen moeten kennen en dat in alle krijgscholen Fransch en Vlaam sch zal moeten aangeleerd worden. De Vlamingen krijgen ruime vol doening van hunne wenschen. Zij hebben daarenboven wetsbepa lingen, die maar moeilijk zullen te ontduiken zijn indien men een oog in 't zeil wil houden. Wij vinden dat voorstel beter dan het vooruitgezet stelsel van Vlaam sche en Waalsche regimenten, en er is veel kans dat het in de Kamers zal aangenomen worden. Ja, laat er ons eens over spreken Belgie is een vrij land, het vrijste land der wereld, zeggen de klerika- len. Zij zingen het, zij schrijven het Is het waar Neen Zwitserland, Engeland zijn ons voor Noorwegen, Zweden, De nemarken, Frankrijk en Italië ook. In niet een land wordt de vrijheid op zoo schandelijke wijze verkracht als bij ons. Nergens worden de rech ten van den mensch zoo laf met de voeten geschopt als in het hoogge roemde Belgie Ge vraagt bewijzen Die arme werkman woont in 't huis van dien rijke» hij betaalt eer lijk: het wordt kiezing en de rijkaard komt Daar stemmen en zoo stem men, of buiten Is die man vrij Dielandbouwer huurteene hectare land van dien senator, 't Is kiezing hij wordt naar 't kasteel geroepen en mijnheer zegt Zoo stemmen Hij doet het niet, en hij verliest zijn land, en geraakt zijn broodwinning kwijt. Waar zijn dien mensch zijn rech ten Een huis op cijnsgrond zoo stem men of ze breken het af Werken in die of die klerikale fabriek Nog eens gedwongen Stemmen voor socialisten, libera len of kristen demokraten Ver doemd, vervloekt als gij durft Zijn die menschen vrij Neen, wie arm is, is niet vrij wie onwetend is, nog minder Armoede en onwetendheid, ziedaar de zware boeien die van ons volk nog arme, diepbeklaagde slaven maken Dit alles dank aan de klerikalen i '-X? Minister do Broqueville on do verk wezel in" van liol leger. Minister de Broqueville-de Troten- ville wil niet dat de officieren van 't leger deel maken van maatschappijen waar er soms gesproken wordt over anti-klerikale politiek, zelfs wanneer deze maatschappijen vreemd zijn aan alle kiesdraverswerk. Maar diezelfde de Broqueville stel de destijds voor alle militianen in te lijven en onder de bewaking en be spieding te stellen van de clerico- politieke maatschappij St Vincentius a Paulo. In dezen zin heeft M. de Broque ville eene redevoering uitgesproken op de algemeene vergadering der katholieke werken in het bisdom van Mechelen. Om te oordeelen over het clerico- politiek kiesdraverskarakter der St Vincentiuskringen, zal het voldoende zijn te herinneren wat er te lezen staat in een jaarverslag der maat schappij St Vincentius a Paulo, ko mende uit de drukkerij van het bis dom van Gent. In dit verslag wordt bekend dat het broodkaartje of de bon voor eene teiloor soep aan de armmeesters van St Vincentius moet dienen om in de woning van de arme menschen te dringen en dezen te stellen tusschen den honger en hun geweten opdat zij hunne kinderen van de gemeente scholen zouden aftrekken, om ze aan katholieke scholen toe te vertrou wen. Ziedaar wel politiek, en dan nog wel kiesdraverspolitiek in den erg- sten en hatelijksten zin des woords Welnu, M. de Broqueville deed destijds op bovengenoemde alge meene vergadering het voorstel om in alle dorpen gelijk in de groote steden, de lotelingen in de St-Vin- centiuskringen aan te lokken, en hij' wilde dit werk doen ondernemen door den hoogeren raad van Sint- Vincentius, die te recht als eene ge heime politieke maatschappij mag aanzien worden. Ziedaar de man die brutaal weg bekwame opperofficieren, verdacht van vrijzinnigheid, van kant stelt, en die de gewetensvrijheid der libéraal gezinde officieren aan kuisters zou willen leggen Dat gebeurt onder voorwendsel dat het leger vreemd moet blijven aan de politiek, maar ondertusschen wordt op groote schaal de verkwe- zeling van het leger ondernomen, en M. de Broqueville is altijd een der fanatiekste apostels van deze vrij- heidsworgende en verstompende verkwezeling geweest. de Broqueville uitgekleed De fameuze minister van oorlog de Broqueville de Trotenville- Boum, werd verleden week netjes uitgekleed in de Kamer. M. Furné- mont bracht in herinnering hoe M. de Broqueville, die nu alle twintig jarige jongelingen naar de kazerne wil drijven, in 1909 nog het schan dalig stelsel van de plaatsvervanging wilde behouden en zich onthield, in de Kamer; bij de stemming van de wet op den persoonlijkendienstplicht. Halo, halo, M. de Broqueville, was dat geene. politieke berekening, gij die nu beweert dat politiek de liberale, maar niet de klerikale, wel te verstaan uit het leger moet ge bannen worden En was ons land in 1909 niet zoo bedreigd met vreemden inval als in 1912 of in 1913 Het opgeplakt patriotisme van 't hoofd dér klerikale regeering, M. de Broqueville, valt erg in brokken algemeene werkstaking zal geen plaats hebben. Op uitnoodiging van burgemeester Max, van Brussel, hadden de liberale burgemeesters der provintie-hoofd- plaatsen besloten aan te dringen bij minister de Broqueville en bij de so cialisten opdat men eene vriendelijke schikking zou vinden in de kwestie der algemeene werkstaking. De burgemeesters begaven zich eerst bij minister De Broqueville en dan onderhandelden zij met de socia listen. Deze vergaderden Donderdag avond en zonden eene afvaardiging bij de burgemeesters om hun besluit te melden. Zij beantwoorden aan den oproep der burgemeesters en verza ken aan de werkstaking, hopende dat de regeering nu het vraagstuk der herziening zal ter studie leggen. Dank aan de wijze bemiddeling der liberale burgemeesters is het land dus verlost van het gevaar der werkstaking. De liberale partij heeft in deze moeilijke toestanden eene groote rol gespeeld zij heeft de belangen van heel het land verdedigd. M. Verhaegen, die nog al dikwijls in de Kamer spreuken doet, waar door hij, zonder het te willen, zijne eigene partij in 't nauw brengt, heeft er Vrijdag, 21 Februari, weer twee van dien aard gezegd. Met veel geweld heeft hij zich de verklaring laten ontwringen dat de klerikalen misschien wel hunne over winning van 2 Juni verschuldigd zijn aan hunne antilegergezinde kiespro- paganda dat wil zeggen aan hun ne heilige belofte dat zij nooit meer de krijgslasten zouden verzwaren. Dat is één. Maar hij heeft nog wat anders ge zegd, dat nog meer het opteekenen waard is De klerikale volksvertegenwoor diger ontveinst het zich niet dat de nieuwe legerwet eene groote ver zwaring van de belastingen zal mee brengen, maar de nieuwe dwaling in de achting van het volk, die daaruit voor de klerikalen zal voortspruiten, wijt hij goedsmoeds aan het staats bestuur. Indien er iemand zegde hij, gevaar loopt een deel der volks gunst te verliezen ten gevolge van deze wet, dan zal het alleen het katholiek gouvernement zijn 0 Dat onze propagandisten goed nota nemen van deze verklaring zegt de Nieuwe Gazet want bij de eerstvolgende kiezing zullen de klerikalen, vooral op den buiten, het wel zoo weten te draaien, dat het gouvernement tegen zijnen zin in de verandering van de legerwet heeft toegestemd, en dat de liberale leger- voorstanders eigentlijk de schuld van alles zijn. IU.ALI1 Men schrijft in hij den Uilgever, 01 x m iuJ est raat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli lielgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. n

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1