vrome VEiaiD. Bespreking der legerwel. Vilii alles wal. Varia i\ieuYVslij(iiiii*eii mm* Maatschappij dcc Oud-Pompiers. Die loensche pi ketters zijn er waarachtig wel toe in staat Ér ge beurt geen kwaad of voor hem komt het van de liberalen. Maar 't aardig ste van al is dat ze zonder het libe raal programma niet vooruit kun nen. Punt voor punt moeten zij het volgen. Ze kunnen niet anders. Tamelijk vele sprekers hebben reeds het woord genomen in die bespreking, onder ander de heeren Berryer, de Broqueville en Van de Perre van de rechterzijde, en de heeren Donnay, Vande Walle en Lorand van de linker zijden, de eersten om het voorstel te verdedigen, de andere om het te be strijden. Maar de voornaamste is ge weest M. Hvmans, die weer getoond heeft een oprecht staatsman te zijn en zich boven de partijbelangen weet te verheffen om de belangen des lands alleen voor oogen te houden. Meer dan een uur lang heeft die redenaar, onder de grootste aandacht van al de Kamer leden gesproken. Meer dan eens heeft hij dingen gezegd, die zijne liberale partijgenooten niet al te best bevielen, doch daarom heeft hij zich niet be kreund. Ook is zijne redevoering een perel van welsprekendheid, een bewijs van ware Vaderlandsliefde geweest, die al zijne aanhoorders geroerd heeft. liet is maar zelden gebeurd dat een redenaar zoolang heeft kunnen spre ken zonder door tegensprekers onder broken te v/orden. Hoeveel mannen van zoo'n talent en zulke waarde voor 's lands algemeene belangen zouden de klerikalen in hunne rangen kunnen aanwijzen De Koning en de Gentsche tentoonstelling De leden van het uitvoerend Komi- teit der Gentsche tentoonstelling zijn Maandagmorgen te 11 1/4 uur dooi den Koning ten paleize van Brussel ontvangen. De afvaardiging bestond uit de HH. Gooreman en Braun, voorzitters van het uitvoerend komiteitJ. Casier, Goppieters en Maurits de Smet de Naeyer, bestuurdersde Kerchove d'Exaerde, gouwheer van Oost-Vlaan- derenC. De Bast en della Faille d'IIuysse, senatoren, mitsgaders de HH. H. Boddaert en G. Van Hollebe- ke,' sekretarissen. De heer Gooreman voerde het woord om te verklaren hoe vereerd en fier het komiteit wezen zou indien ons vorstenpaar in persoon op '20 April de tentoonstelling zou willen inhuldigen. De Koning heeft beloofd de Tentoon stelling tezullen openen en waarschijn lijk zal II. M. de Koningin Hem verge zellen. De heer Braun noodigde namens de stad Gent den Koning en de Koningin MENGELWERK. (li HEX XII. 't Was in de maand Juli en haar ge liefde vroeg haar tegen Paschen ten huwelijk. Tegen dien tijd zullen mijn huis en mijn koestal gebouwd zijn, stond er geschreven. Wilt gij mijn lot deelen, Siska, en zal vader mede komen? Van zijne hoenderkweekerij sprak hij niet, dat moest eene verras sing zijn voor zijne bruid. Vader Müller's gelaat verhelderde wanneer hij van den koestal hoorde menschen zonder koe waren volgens zijn inzien arm en ongelukkig. Zoo geraken wij eindelijk uit de ellende, sprak hij, en welgezind wreef hij zijne magere verbruinde handen. Vaders woorden vielen als een stroom koud water op Siska's verblijd hart. Wat zal er van Julia geworden als wij weggaan vroeg ze bedruktgij past nog altoos op den tuin en op den moeshof, vader, zegde zij, ik doe schier mannenarbeid, en nog komen zij er niet Frans acht zich voor alles tegoed en Julia laat moedeloos het uit tot een bezoek aan het stadhuis, op den dag der inhuldiging van de ten toonstelling. De blijde intrede der jonge vor sten in de stad der bloemen zou dus op denzelfden datum vallen als de opening der wereldtentoonstelling. De Koning heeft aanvaard, indien namelijk alles op één dag geschieden kan inhuldiging der bloemententoon stelling opening der tentoonstelling en ontvangst ten stadhuize. Indien dit moeilijk vallen zou, zullen onze vor sten met genoegen een tweeden dag wijden aan het bezoek der stad Gent en van hare monumenten en praalge- bouwen. Een Gekleurde Grenadier. Wij hebben destijds gemeld dat een Mulat, zoon van een Belg en van eene negerin, in Kongo geboren, had aan gevraagd om dienst te mogen nemen in het Belgisch leger. Zulks werd hem toegezegd en de man verkoos als vrij williger het regiment der grenadiers. Hij werd dus in een soldatenpak ge stoken en deze week kon men hem in de straten van Brussel zien rondkuie- ren. De kleurling is een wel gebouwd man kloek van gestel zeer zwierig, die in het grenadierspak zeer op zijn gemak schijnt te wezen. lhj is dinsdagnamiddag een kijkje gaan nemen in het Paleis der Natie, waar hij aan minister de Broqueville werd voorgesteld. Schietweds tri) den Ten gevolge der sluiting van de Brusselsche schietbaan, zal de groote schietwedstrijd dit jaar in verschillen de schietbanen plaats hebben en wel namelijk voor de Brabansche en Ant- werpsche gouwen te Leuven voor beide Vlaanderen, te Gent voor Luik en Limburg, te Luik voor Henegou wen en Namen, te Dinant. De eerestrijd zou plaats hebben te Spa. Wat de wedstrijden voor het leger betreft, daaromtrent werd door den minister van Oorlog nog geen besluit genomen. Bonnols bende en de klerikalen. 't Is aan Bonnot's bende, dat de kle rikalen grootendeels hun luisterrijke overwinning van Juni 11. te danken hebben iedereen heeft nog versch in het geheugen, met welke schreeuwen de schaamteloosheid de misdaden de zer bandieten tegen de oppositiepar tijen werden uitgebuit. Uit de debatten van hun proces blijkt nu, dat meerendeel dezer dieven en moordenaars een godsdienstige op voeding ontvingen en dat de Belg Car- rouy, volgens dezes advokaat, zelfs voornemens is geweest geestelijke te worden... De klerikale bladen zullen dit aan hun lezers niet vertellen. hoofd hangen. Hoe zal het gaan als wij haar verlaten En op bedroefden toon voegde zij er bij Het zal mis schien goed zijn dat ik mijn geluk laat varen. Muller zette zich te dubben en Siska verzonk in diep gepeins. Gij hebt het mis, mijne dochter, sprak de oude man na alles overwo gen te hebben. Misschien is het onze schuld dat hier alles verkeerd gaat. Frans speeld den grooten en be trouwd zich op ons. Ik heb altoos hoo- ren zeggen, dat het niel goed is, dat jonge menschen bij de ouders introu- wen. 't Valt geregeld slecht uit. Wan neer Frans alleen staat, zal hij de han den uit de mouw moeten steken. Daar bij, als hij twist zoekt met zijne vrouw, is het meest altoos over mij. Men zou zeggen dat ik een stonkolsteen ben voor hunne welvaart. Siska moest bekennen dat er waar heid in die bemerking lag, en Joch kon zij niet dadelijk tot een besluit komen. Die huwelijlesvraag, welke haar uit de verte zoo had toegelachen, had haar verrast. Van Pieter afzien kon zij niet, die opoffering was boven hare macht. Zij sprak er met hare zuster over, en Julia weende. Ik ben getrouwd en moet mijn lot dragen, zegde zij snikkend, en ik wil de schuld die ik aan u heb, niet verzwaren doofr een hinderpaal te zijn voor uw geluk. Ik weet dat gij nooit De nieuwe meestér doet zijne eerste wandeling in de duinen. Aan de Warande komt hij Sarei van Mon van Miete Toon's tegen die daags tevoren in school moest blijven. Kareltje, waar is den weg naar den Duinhoek, mannetje De knaap peutert in zijnen neus en ziet met groote oogen hem aan. Wat antwoord hij eindelijk, gis teren hebt ge mij laten school blijven omdat ik niet wist waar dat Palestina lag en nu weet ge zelf niet eens den weg naar den Duinhoek Lauw water is het beste voor de bloemen. Nooit moet men water ge bruiken, dat kouder is dan de lucht in de kamer. Bij 't zorgen Voor morgen Vond iemand ooit baat Eerst, als ge er voor staat, Dan voelt gij het kwaad En als gij 't voelt, dan geen raad, Dus Wijsheid komt steed te vroeg of te laaL. Deze die vroeg en zonder goede re den op de hoogste ladder der fortuin en der eer gekomen zijn, gedragen zich altijd onmeedoogend en wreed tegenover de jongeren die zich nog be- •neden aan het afbeulen zijn. Er zijn helden er zijn geene helden volkeren er zijn ook geene legers van helden. De soldaten trokken noo.it te velde dan onder doodsbedreiging. A. France. *- Men kent den mensch aan zijn we zen. Maar wie kent zijn hart Verkrijg: Gezag door liefde. Welvaart door rechtvaardigheid. Geluk door deugd. YPER. Lastigkerels. - In den nacht van Zondag op Maandag wilden verschillige gasten, die licht zagen in de herberg bewoond door Schoonaerd, Rijselslraat,.er binnendringen. Zij klop ten en stampten op de deur, maar nie mand kwam opendoen ten einde stampten zij de deur in, terwijl het deurraam in brokken vloog. De politie heeft een onderzoek inge steld. OOSTENDE. Verdwenen.Sinds Donderdag zijn de bewoners eener villa der Koninginnelaan zeer ongerust iemand zoo lief zult hebben als Pieter. Ver van hem af te wijzen, moogt gij hem zelfs geen uur uitstellen, en moest het hier slecht gaan, dan zal het mij een troost zijn dat gij en vader geluk kig zij t. Goede Julia, zuchtte Siska, «slechts eenen enkelen nacht wil ik er op slapen, ik zal morgen schrijven. 's Anderdaags werd haar brief op de post besteld, en boven Siska's hand- teeken stond geschreven uwe ver loofde. Haar lot was beslist. Is het niet zonderling Toen Frans Krabsvan die schikking hoorde, scheen hij plotseling een ander mensch te worden. De rimpel tusschen zijne wenkbrauwen werd ondieper enNzijne stem klonk vriendelijker. Hadden die twee, vader eu Siska, hem wezenlijk in den weg geloopen Van stonden aanonderhielden Pieter en zijne bruid eene geregelde briefwis seling. Eens vroeg Siska op vaders ver zoek aan haren verloofde, welken bruidschat hij verwachtte. Hierop antwoordde de kiekenboer Uw vader moet niets afstaan dan zijne dochter. Zeg hem dat ik, die nooit mijnen vader heb gekend, gelukkig zal zijn hem tot het einde zijner dagen te bezitten, om hem te eeren en liet te hebben. In een later schrijven meldde Pieter, dat oom Muller hem een schoon stuk land had verhuurd, juist zooveel als hij over de verdwijning hunner jonge dienstmeid. Diefstal. Vrijdag heeft men al het zink gestolen in eene villa der Nieuwlandstraat, toebehoorende aan M. El leboud t. CHARLEROIMarie Vuillemin, vrouw Schoofs, welke eertijds de ge zellin van Garnier was, aan het beleg der villa van Nogent ontsnapte en on langs door hel Assisenhof der Seine werd vrijgesproken, is te Charleroi teruggekeerd, naar huis gezonden dooi de zorgen van l'Union Beige. Pas te Charleroi, werd zij ontboden door den onderzoeksrechter, die haar verlangde te ondervragen over eene poging tot inbraak, in den nacht van 7 of 8 maart 1011 bij de echtgenooten Darbert, te Charleroi gepleegd. Marie Vuillemin verschafte daarover inlichlingen, die 't grootste belang zouden hebben opgeleverd, ware Ca- rouy niet dood en twee andere mede plichtigen van 't, vergrijp niet reeds in België veroordeeld geweest. Marie Vuillemin wierp een groot deel der verantwoordelijkheid op Car- rouy en Garnier. Zij protesteerde er kraehtdadig tegen, als zou zij tot de in braak hebben aangezet. Zij had name lijk bij de bestolene gewerkt en Garnier zag beur daar dikwijls. LUIK. Een jonge wanhopige. Een 20-jarig meisje Benóe B... Feron- strée-straat, verdrietig om miskende liefde, is Zaterdagavond in de Maas ge sprongen. Toen zij voelde dat het wa ter nog ai koud was, greep zij het touw eener schuit vast. Toen redde haar de schipper die op het hulpgeroep was toegesneld. Hieronder deelen wij het programma mede van het Concert gevolgd van Dansfeest, welk zal plaats hebben in het lokaal der Seminariestraat, Zondag 10 Maart aanslaande, om 7 1/2 ure 's avonds. PROGRAMME 1" Partie. 1. Vers la Revision, marche mil. H. Moerman 2. Fête Printanière ouverture Laborderie 3. Les Sylphides, mazurka V. Smets Remise de l'insigne et du di plome a un nouveau décoré. 4. La Vivandière, fantaisie B. Godard r>. Are you the little girl, schot- tisch Dazewsky 2° PARTrE. 1. M. J. Julal, dans son réper toire et ses creations. 2. M. Henri Menys, monologues. noodig bad om behoorlijk eene koe te kunnen houden. Ondertusschen werd er goed door gewerkt. Met Allerheiligen dag was Pieter's huis onder dak en met nieuwjaar was liet gebouw in gereed heid. Zoo naderde het beslissend tijdstip. De bruidegom had het hoofd gevuld met zergen en de handen vol werk. En dan was er nog iets dat hem een beetje misviel. Hij moest zijnen voogd, die hem als een verlaten schepsel had laten omdwalen, zijne toestemming vragen voor zijn huwelijk maar ook die bit tere plichtvervulling bracht geen hin dernis aan zijn geluk. In een metliefde gevuld hart is geen plaats voor haat of wrok. In den beginne had hij gedacht zij nen pleegvader, die nauwelijks dien naam verdiende, eene notariëële akte ter teekening te zenden. Hij bedacht zich echter. Ik zal gaan, besloot hij, 't is toch de laatste maal dat ik hem noo dig heb. Langer stelde hij de reis niet uit. 't Was Nieuwjaarsavond. Dat is eene schoone gelegenheid om oom een ge lukkig jaar te wenschen, dacht hij, men vangt meer vliegen met honig dan met azijn. Hij droeg baas Karei den last op van een paar dagen voor de hoenders te zorgen, want zijn oom woonde omtrent f t

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2