«Pi®»? ss 'mm^rn Stadsnieuws. u m Francs Arbalétriers niet zonder nut zijn, hunne aandacht op dit vraagstuk te hebben gevestigd. Het wetsontwerp waarbij het contin gent voor 1913 wordt vastgesteld, werd goedgekeurd met 91 stemmen tegen 2 en 20 onthoudingen. Ziehier in welke bewoordingen M. Nolt'zijne stem en die van eenige zijner vrienden verrechtvaardigd heeft De heer Nolf. Ik verlang mijne stemming, alsmede die mijner colle ga's Buyl en Neujean uit te leggen. Wij zullen voor de wet op het con tingent stemmen, omdat wij, onder de huidige omstandigheden, niet mee- nen onze stem te mogen weigeren aan een wetsontwerp strekkend tut uitwer- king, versterking van 's lands verde- diging. j Wij verklaren niettemin dat deze stemmingons tot niets verbindt betref fende de militie-wet. Wij blijven bij onze meening, dat het noodzakelijke moet worden gedaan tot vrijwaring van 's lands veiligheid, doch niet niettemin denken wij ook dat men het land geene niet gebillijkte opofferingen dient op te leggen, en dat van de mitieciens slechts het volstrekt noodzakelijke moet worden geëischt om hun den wapenhandel aan te leeren. Zoo was onze houding in 1901 en in (909 en daaraan blijven wij getrouw. Met het oog daarop zullen wij amen dementen op de militiewet indienen. Ciemcenlciaad van Vj»er. Openbare zitting uan den Zaterdag 15 Maart 1913. De openbare zitting wordt om 5 ure 20 tn. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Colaert, Burgemeester-VoorzitterFraeys, Van- denboogaerde, SchepenVanderghote, D'Iluvettere, Bouquet, Sobry, Lema- liieu, lüebuyck, Baus, Seys en Struye, raadsleden. j Afwezig de heeren Fiers, Iweins en Begerem. Het verslag der laatste vergadering wordt zonder opmerkingen goedge keurd. I In geheime zitting werd Mejuffer De Koninck als onderwijzeres in de kos- j telooze lagere school benoemd, aan 1000 fr. per jaar. I M. Colaert. Een welingelicht<blad heeft gevraagd wie de schuld toekwam der klachten die zich zouden hebben voorgedaan op 't kerkhof tijdens eene begraving door het feit dat de put niet gegraven was. Ik heb een verslag ge- vraagd aan den bestuurder der lijksta- tie daaruit blijkt dat op zekeren dag vier begravingen plaats hadden en er maar drie putten gereed waren intus- M E (i E E W E It K (15 Het VROJVIE VEhD. XII. Zoo zoo zegde hij, en hij poog de te glimlachen. Is het eene voor- deelige partij De belangstelling komt laat, daölit het oud koewaclitertje.die aanmer king maakte hem wrevelig. Hij trad dadelijk in uitleggingen, die denvoogd bevredigden, Dezestak zijnen neef de hand toe en sprak Dat heet vooruitgaan Ikheb altoos gedacht dat gij er nog bovenop zoudt komen. Moeder riep hij, en daarop kwam zijne vrouw met een jong be vallig meisje binnen. Reingold stelde haar zijnen neef voor een neef waar zij nooit van had den hooren spreken, een neef uit Ger- resheim. De vrouwen, die er voor bui- lenlieden zeer beschaafd uitzagen, heetten hem welkom. Wij hebben vandaag vroeg gemid dagmaald, zei de moeder, en zich tot hare dochter wendend Verwarm de soep en de groenten, Elyna, en braad versche worst. Kozijn sehentijd de vierde put gegraven werd, legde men het lijk in de be waarkelder, zonder dat er eenige klacht liebbe ont staan. JZ. Colaert geeft lezing van een mi- nisterieele briet meldende dat, aan gaande de uit te voeren werken aan Dickebuschvijver, het departement van binuenlandsche zaken maar zal tus- schenkomen voor 1/3 der uitgaaf, voor zooveel het de verzekering zal hebben dat het water zal gezuiverd worden. De Burgemeester verhoopt nochtans dat, door middel van aandringen bij den minister, deze van zienswijze zal veranderen. 1. Bewaarscholen rekening 191 Gemeentebewaarscholen 5.995-06 5.709-00 Ontvangsten Uitgaven Overschot Uitgaven Ontvangsten Tekort Sectie Wieltje. Ontvangsten Uitgaven Uitgaven Uitgaven 345-72 Overschot fr. Goedgekeurd. 7. Huishoudschool rekening 1912. Ontvangsten 5,270-00 Uitgaven 5,119-84 Overschot fr. 150-16 Goedgekeurd. S. St Niklaaskerk rekening 1912. Ontvangstenen uitgaven, fr. 6,764-38. Goedgekeurd. zal honger hebben na de verre "voet reis. Pieter bedankte. Ik heb onder weg reeds iets gebruikt, verzekerde hij. Daarenboven was bette veel moeite.*» Gij moet hier eten en drinken alsof gij tehuis waart, zei de oom. Nu er geen kwestie was van oude rekenin gen, vond hij goed den zoon zijns broeders blijken te geven van gene genheid. En gij blijft hier slapen ook, zei tante op eenen winterdag reist men niet een en weer van hier naar Gerres- heim. Terwijl Pieter middagmaalde, zei Rheingold dat er kwestie was vanee'ne bruiloft in de familie. Kozijn gaat trouwen, en ik moet er bij zijn, want ik moet mijne toestemming geven als voogd. Moeder en dochter wenschten den bloedverwant geluk, en hunne vriend schap verdreef het laatste beetje wrok uil Pieter's hart. Nu zijne familie hem aantrok, begon hij ze lief te krijgen. XIII. Met de dén oom den gezegen den van den zwingelaar vastenavond dagen wandel- Jozef en Gertha-Moei naar akker, om het huis te zien. Pieter was naar Rhondorf, om met vader Muller maatregelen te nemen voor zijn huwelijk, maar baas Karei had den sleutel van Pieter's huis. 286-06 Kostelooze scholen in ontvangsten en uitgaven 8000 fr. Goedgekeurd. 2. Stadsharmonie tekening 1912. Ontvangsten 5880-41 Uitgaven 5766-89 Overschot 113-52 Goedgekeurd. 3. Pompierskorps rekening 1912: 4.933-46 4.681-07 252-39 151-09 93-50 Overschot 58-19 4. Hulpkas der pompiers. Ontvangsten 814-13 440-00 Overschot fr. 374-13 Goedgekeurd. 5. Nijverheidsschoolrekening 1912. Ontvangsten 10,784-00 Uitgaven 10,720-58 Overschot fr. 63-42 Goedgekeurd. 6. Muziekschool rekening 1912. Ontvangsten 8,300-00 7,954-28 9. St Maartenskerk rekening 1912. Ontvangsten 135,138-43 Uitgaven 131,921-42 Overschot fr. 3,217-01 Goedgekeurd. 10. Stadseigendommen verknoping van een stak grond. De aanvraag om een stuk grond te koopen van 11 in. 65 ten westkante der Statielaan wordt goedgekeurd, voor de som van 81 fr. 11Weldadigheidsbureelverpachting van goederen. Een gunstig advies wordt uitgebracht over die verpachting. 12. Weldadigheidsbureelgij ten voor vergunningen. Verschillige vergunningen voorgraf- zerken op 't kerkhof.zijn toegestaan. 13. Hospicen: verknopingen van gron den. De Raad laat toe over te gaan tot de verkoopingen van grond, goederen en land, waaruit de Hospicen voordeel zullen trekken. 14. Ilospicenverknoping van een huis. Voor de spin van 3,750 fr. is het toe gelaten aan de Hospicen een huis Le verkoopeu van 85 aren met grond en erve, gelegen te Gheluwe. 15. Kerkfabriek St Niklaas aanvaar ding eentr gif te. Eene gifte ter waarde van 3,000 fr. gedaan door Mej. Titeca, mits lezen van messen, is aangenomen. 10Kerkfabriek St Maarten: aanvraag om voor het gerecht te verschijnen De kerkfabriek van St Maarten doet de aanvraag om voor het gerecht te mogen verschijnen, voor de effening der gifte Meersseman. Toegestaan. 17. Landbouw veeprijskamptoelage. Een toelage van 700 fr. wordt ge stemd voor een veeprijskamp, die op 24 Mei aanstaande zal plaats hebben. 18. Landbouw geitenprijskamp toe lage. Een geitenprijskamp zal plaats heb ben op 31 Mei aanstaande eene toe lage van 500 fr. wordt toegestaan. 19. Sport hippique vraag om sub sidie. M. Colaert. De Maatschappij Sport hippique heeft ons eene vraag om toe lage ingezonden 1500 Ir.., de harmo nie en pompiers. Verleden jaar "hebben wij dit niet meer toegestaan en ik vind dat wij op onze beslissing' niet moeten terugkee- ren. De helft der gevraagde som werd ge stemd, maar geweigerd. Ik stel voor 750 fr. te stemmen, als ook de medewerking van de harmonie en de pompiers. M. D'Huvetleire. Daar de gestemde toelage verleden jaar niet gebruikt werd, zou men dit jaar 1500 fr. kunnen stemmen, en dit alle 2 jaar. Gertha zou op haar gemak alles kun nen bezichtigen. 't Is schande riep de boerin, als zij het gebouw in do verte in het oog kreeg. 't Is schande, dat een werk man zoo iets aanvangt. Alle menschen vinden het schandelijk, en zij hébben gelijk ook. 't Is een heerenhuis. En als de man die het gebouwd heeft, de overtuiging bezit, dat hij er treffelijk in zal kunnen bestaan, is het dan nog eene schande vroeg de boer, die Pieter's vooruitzichten kende. Allemaal oogenvèrblinding, be weerde Gertha-moei. Hij doet het om Siska te krijgen. Pieter's huis maakte denzelfden indruk op de boerin, dien zijn persoon op haar gemaakt had op Rhondorf- kermis. De knecht zag er toen niet boersch genoeg uit, en ook het huis was niet boersch. Om Siska te krijgen bemerkte de oom, die zou hij krijgen, al woon de hij maar in een huizeken zoo groot als ons ovenkot. Wat zou hij spotte de boerin. En als zij dan toch trouwen, ging de boer voort, is het dan niet beter voor ons, dat hij als een fatsoenlijk- man in de familie komt. Gij, die zoo hoog met uwe bloedverwanten loopt, moet dit beter begrijpen dan iemand anders. Hoe dikwijls hebt gij mij niet laten hooren, dat mijn broeder Jan zoo weinig van tel was. i MColaert. Wij zullen dit voor stellen aan die heeren. Bij hoogdringendheid wordt eene aanvraag om toelage, van wegens de tlercle Equestre, aangenomen. Op Zondag 22 en Maandag 23 Juni, richt die Maatschappij belangrijke wedstrijden in. Om de kosten ervan te dekken, vraagt men aan de stad 3,000 fr. toe te slaan, alsook de medewerking der harmonie. Na bespreking, wordt er 2,000 ge- slemd. M. Bouquet vraagt wanneer men zal gevolg geven aan de talrijke klachten, welke ontstaan hebben, aangaande hel kuischen en onderhouden der zwem kom. MBiebuyck vraagt eene kleine wijzi ging aan het reglement betreffende het bezoek der I lal le. M. D'Iluvettere vraagt de verzame ling der gemeentereglementen. MSobry vraagt een reglement aan gaande het aanleggen van bijzondere straten, in den aard der Leo Gekiere- s tra-at. Eene Commissie, bestaande uit de heeren Colaert, Vandenboogaerde, Biebuyck, Sóbry en D'Iluvettere, zal daarover zorg dragen. De zitting wordt om 6 1/2 ure gehe ven. llol Concrrl <l<w Oud-Pomjons. Het Concert van Zondag laatsl heeft veel volk naar de zaal der .Seminarie straat gelokt. De dappere harmonie heeft ér op eene onberispelijke manier eenige schoone en aanslepende muziekstuk ken uitgevoerd. De heer bestuurder Henri Moerman en zijne muzikanten verdienden ten volle de dappere toe juichingen waarmede tie aanhoorders elk stuk begroetten. De heer kounnundant Brunfaut bracht ter kennis der aanwezigen dat de heer Leon Bossaertals onder-luitenant werd gekozen de oud-pompier Theophiel Bories bekwam eene uiedalie voor vijf en twintig jaren dienst. In het tweede deel heeft M. Ju lal har telijk doen lachen door zijne geestige liederen. De twee komediestukken weergege ven door Mejuffer Edvvigeen de heeren Menys en Julal bekwamen ook den grootsten bijval. Eene aangename danspartij sloot dit zoo welgelukte feest. Lundi 17 Mars 1913. Haut total iloflack Fr. Bas total Leon Nolf. Onder het kouten waren zij voortge- wandeld, en zoo kwamen zij in de na bijheid van het. nieuwe huis. Voorde woning lag een bloemen tuintje, Siska zag immers gaarne bloe men en het oveken was van de straat gescheiden door een ijzeren hek. Baas Karei was atvvezig en zijne vrouw gaf oom Jozef de sleutels. Gij zult den weg wel vinden, baas Mfiller, zegde zij, gij zijt er al dik wijls genoeg geweest. Dit zijn de sleu tels van het huis en deze zijn van de hoenderkweekerij. Ondertusschen mompelde Gertha- moei, lol zie. li zelve 't Is schande voor een werkman, groote schande; 'lis een heerenhuis. En I was wezenlijk een heerenhuis, met vijf boogvensters op de verdieping langs den straatkant en vier vensters en eene deur beneden. In hei dak dat langs vier zijden schuins opliep, waren opgetimmerde uitstekende dakven sters, die met, leien gedekt waren, en dit gaf aan het gebouw een ovei- eeuwsch voorkomen. Twee schoone kamers langs voren en eene schoone keuken langsaehter, zei Gertha-moei, toen ze binnenkwa men. En recht onder de trap do kel derdeur, ging ze goedkeurend voorl, maar er is geen voulkainer, dat is ongeriefelijk. Wordt Voortgezet)

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2