Vrome Vel»id. werkstilstand algemeen. De fabriek telt 700 arbeiders. In de kardoezenfabriek is de staking algemeen, 300 stakers bij Manger 80 stakers, bij Clément 50 en bij Cap 60 bij Lechat 350 bij Pater 250 te St- Léonard 70 aan het werk op 650. Verniers. 20,000 d 25,000 stakers. Verviers en bare 'omgeving geeft meer stakers dan er van den eersten dag voorzien was. Men voorziet dat dat getal nog sterk zal aangroeien tusschen dit en enkele dagen. In de Vallei van de Samber. De staking is volledig in de koolmij nen. Ongeveer 5,000 arbeiders hebben den arbeid neergelegd. In de andere nijverheden is de werk stilstand eveneens belangrijk. Te Hoei. De staking is algemeen te Hoei. In de omliggende gemeenten is het voor een groot deel hetzelfde. Er zijn daar on geveer tien duizend stakers. 43,000 stakers in hel Center. De Gazette da Centrekatholiek blad, meldt dat er van 50,000 werklieden van het Center 43,000 stakers zijn. Als men die andere zoo nijvere in- dustrieele streek doorreist heeft men een geweldigen indruk. Niet alleen treft de dood der werk huizen, maar langs de wegen ontmoet men niet die zwaar beladen wagens. Er is geen leven, nergens. Te Charleroi. 75,000 werklieden staken aan den arbeid. De werkstaking is indrukwekkend te Charleroi en omliggende gemeenten. Op een UOOtal na hebben alle mijn werkers den arbeid neergelegd. In de werkhuizen der andere nijver heden is de staking zoo niet algemeen, dan toch gedeeltelijk. De gendarmen en soldaten patrouil leeren in de straten waarin fabrieken of werkhuizen gelegen zijn. In de steengroeven van Doornijk. De werkstaking is volledig in gansch den bassijn. Er zijn 4,500 stakers. Alles is kalm. Alle samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Te Zoningen. 4000 stakers. Er waren gisteren reeds 4000 stakers. Dat getal zal heden nog aangroeien. Te Braine-le-Comte 1100 arbeiders hebben daar het werk neergelegd. In de statie zijn er 300 weeksabon nementen min afgeleverd dan gewoon lijk. 50,000 stakers in de Borinage. Men schat het getal stakers in de Borinage op 50,000. In de koolmijnen was Maandag mor- gend de staking algemeen. Alleen de arbeiders die er noodig zijn voor het onderhouden van het materieel zijn aan het werk gegaan. MENGELWERK. (18 XIV. De met twee paarden bespannen koets rolde, terwijl de bruiloftsgasten die in de nabijheid waren, onder geleide van Frans Krabs nog eens de bijzonderste herbergen van Rhondorf bezochten, voort in de richting van Gerresheim. De hoenderkweekerij moest voor vader en Siska eene verassing zijn, had Siska gedacht, doch het was niet alleen het hoendergebied dat hen verraste. Dat heerenhuis met het schoone bloem perk en een in brons geschilderd ijzeren hek voor de deur, die welbe- bouwde akkers, die schoone stallin gen, die van welstand blinkende koe, alles overtrof ver, zeer ver hunne ver wachting. Pieter, mijn zoon, gij brengt ons in een aardsch paradijs, zei vader Muller, en nu kon hij weenen,hij stort te tranen van blijdschap. En ik, die dacht dat Siska haat- gel uk met de voeten trad, omdat zij met den zestigjarigen boer de Vlieger niet wilde trouwen, dacht hij, daarin ook had ik het leelijk mis. Het geluk van Siska is te begrijpen, en ook voor haren vader begon er een nieuw leven. Reeds de eerste dagen van zijn verblijf te Gerresheim droeg, hij het voedsel aan de hoenders hij De arbeiders die in Frankrijk werken staken ook. Op 4500 arbeiders van de grens die in Frankrijk gaan werken, zijn er en kel 200 naar hun werk getrokken, maandag morgend. Te Leuven. Maandag morgend telde men in de belangrijke werkhuizen reeds meer dan 2000 stakers. Dinsdag gingen al de metaalbewer kers staken. De bevolking is kalm. Te Kortrijk. Te Kortrijk waren er Maandag 1310 stakers. Te Aalst. Er zijn daar ook meer dan 2,000 sta kers. Te Geer aar dsber gen. Al de vijf allumettenfabrieken sta ken. Al de vereenigde sigarenmakers en maaksters, evenals veel onveree- nigden, zelfs verscheidene stielman nen hebben den arbeid neergelegd. Rond de 2000 stakers. rle Gent. Het getal stakers was Maandag reeds zeer aanzienlijk er zijn stakers in alle nijverheden vlasbewerkers, nataal- bewerkers, katoenbewerkers, dokwer kers, metsers, houtbewerkers, sigaren makers, schilders, drukkers, werklie den der expositie, wagenmakers, enz. Al te zamen 19,573 stakers. Te Antwerpen. Duizenden werklieden hebben het werk neergelegd dokwerkers, tim merlieden, metaalbewerkers, diamant slijpers en fabriekvverklieden van al len aard. Men schat het getal stakers op 10 a 12,000, en men vermoed dat bij eenige dagen er nog 3 a 4000 meer zullen zijn. Te Brussel. Talrijk is de oproep beantwoord ge weest het werk stil te leggen. In alle vakkender nijverheid zijn erduizenden stakers. Maandag reeds telde men er rond de 20,000. l£en pii ander. In het paleis der Natie. De solda tenwacht van Kamer en Senaat was Dinsdag en Woensdag versterkt. Het 9e linieregiment heeft 81 man schappen voor de Kamer en 61 voor den Senaat geleverd. In de Rijksbank.Welk zonderling- denkbeeld maakt het publiek zich over den afloop der beweging Sinds eeni ge dagen worden, inderdaad, de win ketten der Nationale Bank bestormd door luitjes die hun papieren geld tegen gemunte speciën komen uitwis selen. Voorzorgen. Alhoewel men ten volle gerust mag zijn dat de levensmid- roofde de eieren, verzorgde de klok hennen en hielp Siska aan het tuin werk en aan de bloemen. Geregeld bezocht hij oom Jozef en Gertha-moei tweemaal in de week, en Jozef en Gertha en hun Henri kwamen liem ook bezoeken, hem, Pieter en Siska, want ook de twee laatsten waren hun dierbaar. Dat was nu waarlijk voor den ouden Muller een leventje dat, gelijk boer De Vlieger hem eens had beloofd, een edelman hem zou mogen benijden. Hoe was het mogelijk dat de man' die zooveel jaren had geknoeid, op het laatste zijner dagen zoo gelukkig kon worden Neen, dat had hij nooit ge dacht. XVI. Sinds acht jaren is Pieter met Siska getrouwd en nog nooit is hun huiselijk geluk beneveld geweest, liet zachtaar dig vrouwtje kijft nogtans wel eens, omdaat vader en grootvader hare drie kinderen bederven. Wij weten wat dit beduidt, het moederhart juicht onder zulk een gekijf, omdat de beschuldig den hare kinderen liefhebben. Volzalig zijn de ouders, die gerust mogen zijn over het lot hunner nako melingen. Dit geluk genoot vader Mid ler. Frans Krabs betaalde geregeld zijn pacht en ook de intresten, en Julia verzekerde haren vader, dat zij wel niet vooruit, maar ook niet achteruit gingen. Dat was immers reeds veel gewonnen. Bij Pieter waren er nog veel verbe teringen gebeurd, hij had twee stuk- delen niet zullen ontbreken, zijn er toch lieden die er aan denken een wei nig voorraad in te doen. Zoo zagen wij gister aan den haven kant niet minder dan 23 Hollandsche schuiten gevuld mot aardappelen. De hoeveelheid hesp en spek dooi de slachters in de laatste dagen ver kocht is aanzienlijk. GeruststellingUit goede bron wordt verzekerd, ondanks de tegen strijdige berichten, dat er hoegenaamd niet aan gedacht wordt op dit oogen- blik militieklassen binnen te roepen. Zoodra de staking een einde neemt zal de militieklas yan 1911 naar huis worden gestuurd. !)e Balkanoorlog. n De Vredesonderhandelingen liet antwoord der Mogendheden. Sofia. De vreemde gezanten hebben Zondagavond het antvyoord der mo gendheden op de jongste nota der Bal- kanstaten aan den Bulgaarschen hoofd minister overhandigd. Uit den inhoud van dit antwoord blijkt dat de mogendheden het met de bondgenooten eens zijn nopens de nieuwe Bulgaarsch-Turksche grens lijn. Wat aangaat den afstand der Egei- den, doen de mogendheden opmerken dat de beslissing hierover van den be ginne af aan hen is overgela ten. Nopens het derde punt verklaren de mogendheden dat zij bereid zijn de grensbepaling van Noord en Noord- Oost Albanië van heden af aan de Bal- kanstaten bekend te maken; de Zui delijke grenzen zullen zij mededeelen zoodra zij dienaangaande eene beslis sing hebben genomen. Wat betreft het vierde punt, zullen de frnancieele vraagstukken door eene bijzondere technische kommissie te Parijs wor den geregeld over de kwestie der oorlogschatting, ten slotte, achten de mogendheden het vooral nog ongepast uitspraak te doen. De Bulgaarsche hoofdminister Ges- jof heeft verklaard dat hij overleg zou plegen met de bondgenooten over het te geven antwoord. l\ieuvvslij<iii»i»Dii LEU VEN. Een man vermorzeld. - Zondagavond werd door den trein komende uit Brussel te 23.27 u., een lader, Nijs genaamd, overreden. De ongelukkige werd op den slag- gedood. Nijs was ongetrouwd en woonde te Vertrijck bij zijne ouders. Maandagmorgen, te 6 uur, werd het lijk naar het doodenhuis, op liet kerk hof, gevoerd. .4 SSE BBOUCK. Diefstal. Zon dagnacht zijn dieven gedrongen in de ken land gekochter was eene schuur gebouwd ér stonden thans twee koeien op stal. Van het nieuwe gekochte land was er een brok bij het hoenderplein gelegd en dit was noodzakelijk, aan gezien het getal gevederde dieren op Pieter's gedoe jaarlijks toenam. Sléchts een plaatsje was op den eigendom van den hoenclerboer onaangeroerd geble ven, de sloot langs den noordkant. Soms vroegen de menschen hem waa rom hij de sloot niet vulde en dan ant woordde hij ik behoud ze voor de afwatering. Dat was een uitvlucht ge lijk de grond thans lag, waterde hij af langs de oostzijde. Pieter behield de sloot uit genegenheid voor de kik- vorschen. Daar hebben hunne ouders en voorouders gewoond, God weet sinds hoe lang, dacht hij. Op dien namid dag dat de kwaadaardige menschen van Gerresheim mij als een heksen meester uitscholden, op dien zondag- dat er zoo schrikkelijk gedonderd en gebliksemd heeft, heb ik toen bij de kikvorschen geen verpoozing gevon den Heeft de oude zwarte vorseh met zijne blauwe oogen mij toen niet aangesproken uit deelneming? en ik zou hem uitroeien Neen, dat gebeurd niet, zoo lang ik leef. Zoo dacht de hoenderboeren als de sloot zich in de lente met groote blade ren tooide, en de watersterrekens, fier op hun gouden herteken, hunne kelken openden, ging hij, niettegenstaande hij veel werkte en veel studeerde over landbouw en veeteelt, nog aan den grachtkant zitten mijmeren want de beenhouwerij van Emiel Mechelaere te Assebrouck. De schelmen hebben verscheidene kassen opengebroken', maar zijn in dit laatste werk gestoord geworden door den eigenaar die door het gerucht ge wekt, opgestaan was. OOSTENDE. Verdronken. - De bemanning van de visschersloep van Oostende Adolphe-Victorine Zater dag weergekeerd met het zeil ge scheurd, meldde dat de patroon Gus- taaf Hoornert, oud 23 jaar, door eene baai- over boord werd geworpen. Hij verdween in de diepte voorraleer men pogingen kon aanwenden om hem te redden. WE VELGHE1IDiefstal. Boos wichten drongen eergisternacht in het godshuis der ouderlingen en stalen vier manskleedijen, zes paar lakens, hemden en nog veel andere voorwer pen. EO VEN. Vrouw verdronken. Een 82 jarige vrouw, We Vuylsteke, welke alleen £en huisje op liet gehucht Oruyseecke bewoonde, werd bij het waterputten door duizeligheid aange grepen, viel in de waterkom die I m 50 diep is, en verdronk. LUIE. Poging tot zelfmoord van een officier. Een kapitien van het 4° lansiers, Zaterdagavond van- Gent ge komen en gevestigd in de gestichten Piedbceuf, te Jupille, heeft gepoogd zich te zelfmoorden door een revol verschot. Hij schoot zich een kogel in de rechterslaap. Dit gebeurde in het bureel van het bestuur'der werkhui zen vak Piedbceuf. Officieren in de naburige bureelen verblijvend'hoor den de losbranding en drongen in het vertrek waar men had geschoten. De kapitein lag uitgestrekt,bewuste loos, in een zetel. Twee dokters ver zorgden den gekwetste, die naar het krijgshospitaal van Luik, werd ver voerd. De toestand van deft gewonde is wanhopig. BLA NEE V BERG HE. Tempeest aan 't strand. Drie sloepen, toebe- hoorend tot de Blankenberghe vloot strandden tusschen den Haan-aan-Zee en Wenduyne. Een dezer, de motor-, sloep Roi Albert mag als verloren worden aanzien de beide andere zul len kunnen vlot worden gebracht. Po bemanning is ongedeerd, 'twaalf sloe pen moesten Oostende binnenvaren en zes Nieuwpooi t. Men heeft geen nieuws over de sloep Pius X welke Vrijdag in zee stak en met vier man bezet was. BOESELA BE. Voddenmagazijn bestolen. In het voddenmagazijn van den heer Legein zijn dieven gekomen en hebben 15 frank uit een lessenaar gestolen. Men hoopt de daders te kunnen ont dekken. NIEUWPÖOBT. Schip gestrand. De stoomer Martha is liier bin nengevaren na op een staketsel te zijn stoffelijke genoegens waren nooit vol doende geweest voor zijne gevoelige ziel. Oom Jozef en Gertha-moei zijn nog welvarend, en de baas en de bazin uit den brandenden schaapherder leven ook nog. Wat zeg ik, uit den brandenden schaapherder, neen, zoo heet de her berg thans niet meer; Baas Karei heeft ter eere van zijnen gebeur zijn uit hangbord veranderd. In groote blau we letteren staat er thans op den voor gevel van de herberg geschilderd In de vlasbloem. En wat is er van den wezenlijken brandenden schaapherder geworden Sedert Pieter den moerasput met zand heeft gevuld, is de vlammende geest verdwenen. De menschen den ken er niet meer aan. Pieter heeft hef bijgeloof in Gerresheim ontworteld, het schiet ergeene nieuwe loten meer. Mocht dit ook gebeuren met de inge kankerde vooroordeelen waartegen hij ten strijde trekt. In de laatste dagen is er weêr een huwelijk in de familie tot stand geko men. Henri Muller is met Eliza Rhein- gold getrouwd, en bij de voltrekking- van het huwelijk diende tot getuige de heer Pieter Rheingold, lid der provin ciale commissie van landbouwkunde en gemeenteraadslid te Gerresheim, de gelukkige eigenaar van het Vrome Veld. EINDE. HEX v-.^e-rt-avpcècwh FtÊÊFy, x f^Êfrr, itÊtrn «*•>-. •**•>>1 latar? vt. «waag—, •ira.aarrzrar c»a>--srar-.-.-»a.v c--j.

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2