De algemeene werkstaking. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 24" April 1915. Negende jaar. L\r 24. Eendracht maakt Macht. ei'üclujnetule ilt'S BBont9et'du(fS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor dun buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. £-50 Men handelt bij overeenkomst. Vlen schrijft in bij den Uilgever, Uixfnudestraat, nr 53, te Yper. De. aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Uecliterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe. te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. In kamer en Senaat In het Senaat en in de Kamer spreekt men niets dan over de werk staking, ondanks de klerikalen die de militaire wet wilden bespreken. In het Senaat hebben de heeren Ilanrez, Y\ iener en Goblet d'Alviella eens duchtig minister de Broqueville on der handen genomen. Deze wilde zich nog kranig toonen, doch Woens dag had hij in de Kamer te doen en daar zong hij een toon lager. Hier gebeurde eene hevige bespre king. M. Lorand legde een voorstel neder de kiezers raadplegen of zij partijganger zijn der herziening. Toen namen achtereenvolgens de heeren Ilubin, Destrée, Anseele, Vander- velde en Hymans het woord. Deze liberale leider, in eene merkw aardige rede, deed al de dubbelzinnigheid uitschijnen der klerikalen die op stootjes wenschen om het volk des te beter te onderdrukken. Dan stotterde M. de Broqueville eenigen uitleg, en hadde hij alzoo gesproken over eene maand, in plaats van te bluffen, alles ware misschien anders afgeloopen. Op het einde der zittingvan Woens dag was iedereen bewust dat de crisis misschien niet van landen duur zou zijn en dat de regcering 'iets zou doetl om aan de eischen van het volk recht te laten geschieden. Doch Woeste gaat cr weeral tusschen komen en hoe gaat het dan draaien Donderdag was het weeral rumoe rig in de Kamer. Vruchteloos vroe gen de heeren Anseele, Vandervelde en Braun aan minister de Broqueville klaarder te bespreken, deze bleef dubbelzinnig zijn na de werkstaking zal men zien, zegde hij. Woeste sprak eene uitdagende •redevoering uit hij beschuldigde de socialisten, de vrouwen en de kin deren bloot te stellen aan den hon - gersnood, terwijl zij wel blijven le ven. Daarna randde hij de liberale partij aan. M. Hymans antwoordde hem, dat zij alles gedaan had wat mogelijk was in het belang van het land, en niet uit partijzucht. Hij laakte ook met eenige steunende zinnen de dub belzinnigheid van onzen klerikalen minister. En terwijl doen die klerikalen niets om de krisis op te lossen en de werk staking breidt zich meer en meer uit. Hoe zal die ramp eindigen r iVipuwp vorm va si iiikwisi I ie. Onder dien titel lezen wij in de Nieuwe Gazel het volgende Eene nieuwe vorm van Inkwisitie blijkt te zijn de door den heer Carton de Wiart ingestelde rechtspleging voor kinderen. Men weet dat de minderjarigen die kwaad doen thans verschijnen voor cenen bijzonder daartoe aangestelden rechter, die op eigen gezag de plich- lige kinderen aan het gezag hunner ouders kan doen onttrekken. Dat kan eene straf zijn voor het kind zelf, wan neer zijn ouders er geen blijf mee we len. Dat kan ook eene straf zijn voor de ouders, wanneer de rechter oor deelt, dat liet kind door z'n ouders aangemoedigd wordt in de boosheid. In dit laatste geval wordt het kind naar een weldadigheidsgesticht ge stuurd, niet naar eene strafkolonie. De macht van dien eenigen rechter is om zoo te zeggen onbegrensd. Hij oordeelt met gesloten deuren, en tegen zijn vonnissen kan geen beroep worden aangeteekend. Alvoren de wet, die deze nieuwsoor- tige rechtpleging instelt, gestemd werd in de Kamer, hebben verschillende li berale bladen al erkennen zij ook gaarne de verdiensten van het initia tief van den heer Carton de Wiart de vrees uitgedrukt dat die kindertri bunalen algauw een wapen méér in handen zouden geven van de klerika len, en in het bijzonder van de Room- sche geestelijkheid, tegen de vrijzin nigen. In den Senaat ook verborgen enkele leden der linkerzijde hunne bezorgd heid te dien opzichte niet. Nu reeds toont een advokaat van Luik aan, hoe gegrond die bezorgd heid geweest is. Deze advokaat heeft namelijk ver schillende dossiers van beschuldigden voor het kindertribunaal kunnen door snuffelen en de overtuiging kunnen opdoen dat, om het zoo nauwkeurig mogelijk uit te drukken, gansch deze- rechtpleging op de Roomsch-katholieke moraal gebouwd is. In al de dossiers, die hij gezien heeft heeft, heeft hij namelijk nota's ont dekt betreffende de rol, die het katho liek geloof en zijn praktijken hebben in de opvoeding van de schuldige kin deren. Zoo vond hij een nota die luidde De ouders van den betichte waren eerst slechts burgelijk gehuwd en het is maar enkele jaren geledendal hunne kerkelij ke verbintenis ingezegend is geworden. In een ander dossier heeft de Luik- sche advokaat gevonden De vader is socialist. Hij leest den Peuple In een derde dossier plukte de nieuwsgierige advokaat dit liefelijke bloempje Wij hebben in het huis van de ouders geen enkel godsdienstig voorwerp gezien. In nog een ander dossier las die ad vokaat Dit kind gaat regelmatig naar de kerk en vrij regelmatig ter kommunie. Mijnheer de pastoor is er zeer tevreden over. Het is op Kerstmis ingeschreven in de patronagie. Volgens onze inlichtingen is dit kind veel zachter van aard dan zijn bi oeder het zou verschillende malen den wensch hebben uitgedrukt om naar de patronagie te mogen gaan. De moeder brengt zeer goed haar'kinderen op. Zoo heeft haar twee zonen gezonden naar eene katholieke school, dit jaar in Octo ber geopend, omdat de tucht in de ge meenteschool haar niet beviel. Deze nota's zeggen genoeg over de rechtspleging voor kinderen. Zij zeg gen er alles over. Alvorens zijn vonnis te vellen over een kind moet de rechter den pastoor der parochie van den beschuldigde raadplegen, en naar gelang dezes oor deel luidt, wordt het kind al'of niet aan het gezag van zijne ouders ontrok ken en naar 't Verbeteringshuis ge stuurd. Wij voegen daarbij dat zoo'n rechtspleging inbreuk maakt op de vrijheid van geweten, die in onze grondwet geschreven staat. Wij heb ben er niets tegen dat desgevafte de pastoor geraadpleegd worde, maar dan ook de bedienaars van andere eerediensten, de onderwijzers en al len, die met het beschuldigd kind in nauwe betrekking staan. Daarbij, uitsluitend den Roomschkatholieken eeredienst tot toesteen nemen voor de zedelijkheid, is eene dwaling 'en levert gevaren op omdat de statis tieken bewijzen dat deze geen uit sluitende waarborg is voor de goede handelingen der kinderen. Zulke rechtspleging is niets anders dan eene vermomde inkwisitie. Belangrijke zitting in de Kamer. T«c« tiag'ordei's. De lieer Masson. Ik zou graag eene verzoeningsredevoering houden. Het lastige mijner taak ontken ik niet, want de hartstochten zijn ten top ge stegen. Doch niettegenstaande ons zoo verschillend begrip van de gebeurte nissen, meen ik dat een vergelijk mo gelijk is en dat er eene verzoenende oplossing zou kunnen gevonden wor den, die reeds zou ontstaan zijn, had den wij wat minder halsstarrig gehan deld. Eene der oorzaken van de strijdige toestanden waarin wij verkeerd heb ben, van de hoop die wij koesterden en de ontgoocheling die wij achter eenvolgens ondervonden... De heer Vandervelde. Schijnbelof- ten De heer Masson. eene der oor zaken, zeg ik van dien toestand is voor zeker te wijten aan de weifelende taal van het achtbaar hoofd van 't Kabinet. De heer Furnémont. Waai' is het hoofd van 't Kabinet Hechts In den Senaat De-heer Vandervelde. Beteekenis- volle afwezigheid De heer Masson. Ik heb de rede voeringen van het achtbaar hoofd van 't Kabinet herlezen men kan ze sa menvatten als volgtDe Regeering zal niet buigen voor de bedreiging, maar zij zal ook het woord Nooit niet uitspreken. Zij geeft drie redenen op voor dit besluit. De eerste, dat de Regeering zich genoeg gezag en krachtdadigheid toekentom niet hare toevlucht te moe ten nemen tot middelen van afschrik king. De tweede, dat zij geen geloof hecht aan de algemeene werkstaking. Wat gemis aan doorzicht (Onderbre kingen). De heer Cavrot. Er zijn 174,000 werkstakers in Henegouwen alleen I)e heer Masson. Zij zegt verder dat, volgens haar, het meervoudig stemrecht niet onveranderlijk is en hare meening verklarende, zegt zij dat zij er niet kan aan denken een deur open te zetten die twintig jaar geleden werd gesloten doch zij voegt er on- middelijk bij, dat zij niet vanzins is die deur te grendelen. Was die taal niet van aard om veel hoop te doen koes teren Gisteren verklaarde de heer Minis ter, toen hij herinnerde aan eene mee- nmg van den heer Frère-Orban, dat volgens alle overleveringen der Ka mers, de tekst der Handelingen een redenaar eerst dan verbindt nadat deze dien overzien had. Doch zoo die meening juist is wan neer het kiesche en moeilijke vraag stukken geldt, toch heeft men ongelijk ze in te roepen, wanneer het er om te doen is eenvoudig te antwoorden Ja of neen Na zijne redevoering, waarin hij zijn hart had gelucht, kon men hoop koes teren, doch ziehier wat zich voordeed De heer Vandervelde neemt het woord hij wordt onmiddelijk in de rede ge vallen door den heer Melot die hem vraagt of er algemeene werkstaking zou ontstaan, ingeval het voorstel van den heer Hymans werd aangenomen. De heer Vandervelde antwoord be vestigend, in bijwezen van het hoofd des Kabinets. Door zijn stilzwijgen heeft het achtbaar hoofd des Kabinets aan den heer Vandervelde aanleiding- gegeven, zich verder te wagen. En ziet welke overwinning voor het hoofd des Kabinets, vermits het vraagstuk van herziening verdween en de algemeene werkstaking ingetrokken was. De heer Woeste liet echter toen zijn donder kletteren en alles was verbrijzeld. De algemeene werkstaking is dus uitgebroken en deze werkstaking is ontkiemd uit het gemoed van de arbei dersklasse. Aan de uiterste linkerzijde Zeer welDe leiders dezer klas heb ben gedaan wat behoorde om de sta king te vermijden op gevaar af erge scheuring in hunne partij te verwek ken. De schande van dergelijke handel wijze laat ik over aan de rechterzijde. Heeft hare drukpers den heer Hymans niet uitgescholden voor verachtelij- ken politieker Dezelfde uitdruk king zal ik niet tegenover u gebruiken. Waaruit spruit deze dubbelzinnig heid vanwege den heer Minister voort? Zij is zoo groot, dat men zich afvraagt of men weldra naast de snelschrijvers en de opstellers van het Beknopt Ver slag geene toelichters en tekstver klaarders zal moeten plaatsen. (Ge lach.) Gisteren heeft de Minister ons daar van het geheim geleverd. Het hoofd des Kabinets heeft hem geraadpleegd. Zegde niet de heer Helieputte, dat wanneer de heer Woeste tegenover een politieken vriend stond, hij slechts twee houdingen kentof wel tracht hij hem te overheerschen, of wel be strijdt hij hem. Wij weten dat het den heer Woeste meestal gelukt, te over heerschen. Wij hebben het Ministerie de Smet de Naeyer gekend, dat door den heer Woeste werd overheerschtwij heb ben ook het ministerie van den heer Schollaert gekend dat door den heer Woeste werd bestreden. Het een zoo min als hetander heefter zich trouwens goed bij bevonden. (Gelach, links). De heer de Broqueville onderwerpt zich aan de overheersching van den heer Woeste, vermits hij dezen raadpleegt. En dit legt zeer wel de zoo onvaste taal van het hoofd des Kabinets uit. Hij is bewust van zekere groote ver antwoordelijkheid. Zoo heeft hij zich in de militaire kwestie krachtig ingespannen om zijne vrien den over te halen tot de stemming eener wet tegen den zin van de mees ten onder hen, en om hun een militair stelsel op te dringen dat zij steeds hadden bestreden. Toen legde hij hoedanigheden van een echt Staatsman aan den dag, doch op een ander ge bied heeft hij zich onder de voogdij van den heer Woeste gesteld. Zulke kameraadschap gaat niet altijd zonder slag of stooten zoo zien wij bij den heer de Broqueville, wit en zwart, ja en neen, aanneming en weigering, hoop en teleurstelling. (Toejuichingen, links.) GALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1