Stadsnieuws. Is er geen vergelijk mogelijk lus- schen beide voorstellen het voorstel van den heer Hvmans dat steeds bo- venzweett, en het voorstel van den heer de Broqueville Toen het hoold des Kabinets in het nauw v/as ge bracht, werd hem gezegd dat de her ziening van het stemrecht voor provin cie en gemeente niet voldoende was. Geenszins werd aan de rechterzijde gevraagd de ontbinding uit te spreken in 1914. Ieder heeft verstaan, dat dit te veel gevergd ware van de Regeering, daags na de stemming van de legerwet, die hare partij dreigt gansch te ontred deren. Het ware insgelijks overdreven ge weest te zeggen Wij willen de ont binding reeds in 1914 Ik begrijp dat het hoofd van het Kabinet zich daartoe niet wilde leenen. Doch men vroeg hem slechts eene commissie tot bestu deering, waarvan de werkzaamheden trouwens niemand zouden verbinden. Zoo de Regeering het had toegestaan, dan hadden wij den vrede, dank zij de gematigheid der arbeidersklas. In de plaats van deze verzoenings gezinde houding te ontmoeten, stonden wij tegenover den weerstand van de geheele rechterzijde de heer Hymans heeft ons gisteren daarvan de reden opgegeven, toen hij dezen weerstand toeschreef aan het kleingeestigdoelom een voorstel, uitgaande van politieke tegenstrevers, te doen afwijzen. Zoo gij dit voorstel had aangenomen, zou dan een enkel man van geest en hart er u voor gekleineerd hebben gehouden Iedereen zou u hebben geheeten de Nationale Regeering waarover gij spraakt daags na de verkiezingen. De heer Woeste zegde ons gisteren, toen hij de verklaringen van het acht baar hoofd des Kabinets bevestigde, dat de tong des menschen niet te be dwingen was en uit zijne gezegden mogen wij opmaken dat, zoo hij de commissie voorzat, en zoo sommige leden het onderzoek verder wilden drijven dan binnen de palen van het officieel programma, de heer Woeste er zich niet zou tegen verzetten. Wij twisten dus over een speldekop. Is het mogelijk dat het land om derge lijke vraag in onzekerheid worde ge houden. Dergelijk voorbeeld bestaat niet. In den vreemde moet men zich afvragen wat van ons spreekwoordelijk gezond verstand is geworden Onze toestand is onverstaanbaar geworden. Ik heb mij afgevraagd, en eenige vrienden dachten er ook zoo over, of het niet gepast zou zijn eene dagorde in te dienen, onzen geestestoestand trouw weergevende. Ziehier De Kamer, akte nemende van de als volgt luidende verklaring der Re geering Ik voeg er bij, dat, wanneer de gemoederen gestild zijn wij ons allen te uwer beschikking zullen hou den om alles te bespreken en alles te onderzoeken. Vermits gij spreekt van Commis sie, laat mij toe u te herinneren dat, reeds eenigen tijd geleden, toen men ons op allerlei wijze zegde Geen salon zal er zijn waar men een onder houd zal kunnen aanknoopen ik ver klaarde dat de Regeering eene Com missie zou kunnen instellen welke zich zou bezig houden met de kieswet ten voor de provincie gemeente, waar men met elkander een onderhoud zou kunnen voeren, en waar men er zou kunnen toe komen vast te stellen wat in deze zaak een hoofdpunt is ot eenige bepaalde formule van aard zou zijn om aan de verschillende par tijen voldoening te geven. Wat ik u toen zegde, herhaal ik heden en dat is het beste bewijs van den geest van verzoening die de onze is. Komt men er in die commissie toe, op provinciaal en gemeentelijk gebied eene formule te vinden, beter dan het bestaande stelsel, zelfs wat betreft de wetgevende kamers, zal dit klaarblij kelijk al de leden, die moeten herko zen worden, aansporen om daarvan aan hunne kiezers te spreken, en hun te zeggen wij hebben eene formule gevonden die redelijk schijntdoor hare houding zelf, hebben de partijen 1 bewezen dat de verstandhouding mo gelijk is, wie onzer zou er zich dan te- gen verzetten, dat worde overgegaan tot eene herziening Dit ware strijdig met het gezond verstand en met 's bands algemeen belang, en in dien I zin is het dat de Regeering geen oogen- blik ophield het vraagstuk te be schouwen. Gaat over tot de orde van den dag. OndF. Monville, Mcissoji, F. Delvaux. Kunnen wij daaraan onze goedkeu ring hier geven De heer Hijmans. Waarom niet De heer Masson. Dan zou de Commissie wat meer vrij zijn in hare bewegingen. Zullen wij, die dagorde aannemende, de vreden hebben De heer Destrée. De heer de Bro queville zal er niet voor stemmen. (Gelach, links.) De heer Masson. Zou die dagorde niet van aard zijn om meer vrede in het land te doen heerschen Och, ik weet zeer wel hoe, moeilijk het voor de socialistische leiders zal zijn hunne volgelingen er toe te bewegen eene op lossing te aanvaarden wellicht niet ge noeg duidelijk is. De heer Woeste.Welnu, daar gij over verzoening spreekt, stel ik u de volgende dagorde voor De Kamer, de verklaringen der Regeeriug goedkeurend, gaat over tot de orde van den dag. Aan de uiterste linkerzijde Welke verklaringen (Uitroepingen en gelach, links). De heer Masson. Of wel neemt de heer Woeste deze verklaringen aan, of wel maakt hij een zwijgend voorbe houd, en in dit geval kunnen wij er ons niet bij aansluiten Wij moeten iets duidelijk bepaalds hebben. En daar wij de woorden van het hoofd des Kabinets aanhalen, mogen dezen niet worden verloochend door de meer derheid. (Onderbreking, rechts.) Zou den de woorden van den heer Minis ter door een liberaal gelezen, geene aandacht meer waard zijn Ik besef de moeilijkheden-die de socialistische partij zal ontmoeten om dit hare troepen diets te maken. Zij gaf reeds veel toe zij gaf blijk van de vreedzaamste gevoelens zij verdroeg lijdzaam uitdaging en smaad. Men zegde haar Gij zult in uwe werkstaking niet slagen. En nochtans werd zij ten uitvoer gelegd, met eene eenheid die alle hulde waardig is, en zoo de meerderheid on versoen lij k blijft., vrees ik de uitbreiding der sta king. Het hindert u dat de werkstaking- tot hiertoe vreedzaam en niet moord dadig bleek. Zij blijft kalm en be daard, en dit is eene eer voor de ar beidersklasse. Is het niet bedroefend, mannen als de lieer Woeste te hooren vitten over het getal stakers Om het even, zoo er 800,000 of 250.000 zijn Om het even zoo er meer of minder geleden wordt van het oogenblik dat er dit lijden be staat. Is het niet onze plicht er een einde aan te maken Ha! gij meent dat de arbeiderspartij verminderd uit dit avontuur zal ko men dat gij ze in minachting zult brengen door uwe spottende uitdagin gen Hoe slecht kent gij de arbeiders klasse. Integendeel zal de arbeiders partij grooter uit den strijd komen, en gij, verminderd, zoo gij door laakbare onhandelbaarheid de woeling en de onrust onderhoudt. (Dubbel salvo van. toejuichinhen. Spreker wordt door zijne politieke vrienden gelukgewenscht.) De Kamer stemt met algemeenheid de dagorde Masson. Na eene korte bespreking over de dagorde Masson, die wij een weinig hooger medcdeelen, en na bijvoeging der woorden De algemeene werk staking afkeurende en veroordeelen- de wordt gezegde dagorde gestemd in tweedeelen. Het eerste deel, zon der de bijvoeging, wordt gestemd met 475 stemmen en 1 onthouding, deze van minister de Broqueville. Het twee de deel wordt gestemd met 424 stem men tegen 39 (socialisten) en 42 ont houdingen (liberalen). De zitting is geheven om 4 u. 40 m. De socialiste Kamerleden hebben verklaard dat ten gevolge der stem ming van de dagorde Masson, zij al hunne krachten zullen gebruiken om de werklieden tot het hernemen van het werk te bewilligen. Woensdag vergadert zich het Gomi- teit der staking en Donderdag het Congres der staking. Dit laatste zal be slissen of de staking moet voortgezet of geëindigd worden. Wij drukken de vaste hoop uit dat dit laatste geschiede. Laslciilx'talers, in uwe /.akkon. In een klerikaal blad van Brussel lezen wij dat vele Europeeschc lan den het einde van den Balkanoonog afwachten om geldleeningen aan te gaan want die oorlog weegt op ge heel Europa en zoolang hij duurt, zijn de leeningen onmogelijk Ziehier de aange kondig de leenin- gen Bulgarie T 70 m illioen Griekenland 76 Hongarië Italië Noorwegen 5° Oosten rij k 15° Pruisen 5'00 Rumenië 2 5° Servië Turkije 435 Zweden 5° .Wat hét klerika; il blad verzwijgt, is de leening welke ons land moet aangaan die ongeveer 6oo millioen franken zal bedragen om de in om loop zijnde schatkistbons uit te kee- ren en de begonnen openbare werken te betalen. Daarenboven zijn er vele steden in ons land, die ook groote sommen moeten leenen. Men ziet dus dat de vraag naar geld groot zal zijn, en dat daardoor natuurlijk de intrest zal* klimmen. Hoe zal België den intrest kunnen betalen? Wel door eene vermeerde ring van lasten, die reeds door minis ter Levie zijn aangekondigd. Nogmaals zullen de klerikalen hunne kiezers bedriegen en hun woord verloochenen. Maar 't is voor' Godsdienst, Huisgezin en Vaderland en onder dien dekmantel zijn alle bedriegerijen en politieke schelme rijen geoorloofd. Hegrafeiiisplcclili^lictloii van Paul Janson. Zaterdag morgen, aan den ouder dom van 73 jaren, is te Brussel over leden den heer Paul Janson, den be roemden advokaat, kamerheer van Brussel en leider der vooruitstrevende liberalen. Maandagnamiddag had de begrafenis plechtigheid van den h. P. Janson te Brussel plaats. Nagenoeg gansch de vrijzinnige be volking van Brussel was opgekomen, om eene laatste hulde te bewijzen aan den overledene. De straten op den doortocht waren letterlijk zwart van volk. Op talrijke plaatsen zijn groepen ge schaard metblauween roode vaandels. Overal zijn de gaslantaarns aangesto ken en m et. rouwfloers omhangen. Om 4 u. 15 wordt de kist buitenge- bracht. Al de aanwezigen ontblooten het hoofd. Eenige minuten later zet de rouw stoet zich in beweging. Onmiddelijk achter het lijk stappen de familieleden/waaronder wij herken nen de heeren Paul-Emiel Janson, zijn zoon, Julius Janson, Paul Spaak, E. Huysmans, volksvertegenwoordiger, Féron, oud-volksvertegenwoordiger en zijn zonen verder Hector Denis? Bru- net, volksvertegenwoordiger, enz. Dan volgen al de liberale volksverte genwoordigers en senators. Onderweg voegen zich bij hen de socialistische afgevaardigden. Ten slot te komen de liberale en socialistische raadsleden van Brussel en voorsteden. Naarmate de stoet vordert, voegen zich daarbij talrijke groepen die op den doortocht zijn geschaard, zoodat, wan neer de stoet aan de Hallepoort komt, hij reeds meer dan 1 kilometer lang is en verscheidene duizenden deelnemers telt. Het was 5 uur wanneer de lijkstoet aan de Zuidstatie toekwam. Vandaar werd bet stoffelijk overblijf sel met den sneltrein van u. 3 naar Parijs vervoerd, alwaar het lijk zal ver brand worden. (ieiiioenleraad van Yper. Openbare zitting van den Zaterdag 19 April 1913. De openbare zitting wordt om 4 ure 29 in. geopend. Zijn tegenwoordigde heeren Golaert, Burgemeester-VoorzitterFraeys, Van den boogaarde, Schepenen Fiers, D'IIuvettere;.; Bouquet, Sobry, Eema- hieu, Biebuyck, Bans, Seys en Struye, raadsleden. Afwezig de heeren Vanderghote, Iweins en Begerem. Het verslag der laatste vergadering wordt zonder opmerkingen goedge keurd. De heer Burgemeester geeft lezing van verschillige mededeelingen, namelijk van het bestuur der Sport Hippique, van den gouverneur der provincie en aangaande de werken aan Dickebusch- vijvpr, waarvoor geen enkele aanne mer ingeschreven heeft. Een "nieuwe aanbesteding zal in 't korte plaats hebben. Taks op de honden. Deze besturende maatregel wordt aangenomen. 2. Stadseigendommcn onderhouds kosten krediet. Eene som van 3,349,05 ft', wordt ge- stemdom werken te betalen uitgevoerd aan stadsgebouwen. 3. Stadsfinanciën uitgifte van kas bons. De stad heeft met de Ban que de Cour- trai eene leening aangegaan bestaande in eene uitgifte van kasbons voor eene som van 500.000 IV. om de werken te betalen die nu in voege zijn, alsook deze die voorzien zijn voorliet loopen- de jaar, vraagt de stad 200.000 IV. op die leening te heffen. 4. Burgerwacht rekening 1912, In ontvangsten en uitgaven, 1388-03. 5. Schoone kunsten. Eene toelage van 300 fr. wordt ge stemd ten einde het portaal-zuid der St Maartenskerk af te maken in staf vóór de tentoonstelling van Gent. 0. Vervoerdienst tusschen BouSbrugge en Yper. De stad geeft de toelating een ver voerdienst in te richten tusschen Rons- brugge en Yper, langs Proven, Pope-' ringhe en Vlamertinghe. 7. Weldadigheidsbureel vrijgiften voor vergunningen Verscheidene giften zijn gedaan voor vergunningen van grond op het kerk hof. S. Hospipen proces verbaal van ver koop van hoornen. Aanvaard. 9. Hospicen verkoopiug van hoornen. Aanvaard. 10. llospicen Ihstenkohier voor ver huur van landgoederen. Aanvaard. 11. Gemeenteverordeningen cinema- vertooningen. Een reglement wordt besproken over de cinemavertooningen. In ons naaste nummer zullen wij" het op zijn geheel mededeelen. 42. Taks op de cinematografische in stellingen. Een taks, van 10 frank per dag van voorstelling, wordt gestemd. 13. Stadseigendommcn verpachting van woonhuizen. Het huis .aanhoudende aan de her berg Parnassushof is verhuurd voor 550 fr. 'sjaars het Houten Huis aan de Rijselpoort is verhuurd aan 250 fr. 's jaars. 44. Stadseigendommcn :huis onafhan kelijkheden van Dickebüschvijver. Weldra zal er eene aanbesteding plaats hebben voor het bouwen van een huis aan Dickebüschvijver en af hankelijkheden (schuilplaats voor au tomobiels, rijtuigen, velos). Het bestek beloopt tot 17,143 frank. 45. Stadseigendommen feestzaal Parnassus. De zaal zal 6 meters verdiept worden. De muur zal afgebroken worden langs den kant der kerk en alzoo zal men de zaal kunnen verdiepen. 125 600 100 m a -

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2