VERMAARDE PACHTHOEVE gen bezig te houden.Ze jubelen dus én zeggen dat de socialisten inet hunne werkstaking niets verkregen hebben, dat bovendien er niets veranderd is aan de verklaringen, welke M. de Bro- cjueville den 12 Maart in de Kamer ge daan heeft. Als die gazetten zou gauw blij zijn en leugens verzuimen om hunne vreugde een schijn van reden te geven, dat ze zich maar verheugen. De toekomst zal hen wreed te leur stellen. Geschiede- nis is geschiedenis. Den 12 Maart heeft M. de Broqueville gezegd Mijnhee- ren, men zal in deze kommissie geen salon vinden om te praten over de Grondwetsherziening Dat staat let terlijk in de Annalen der Wetgeving. Bladz. 8(30. Verzameling I. En wat heeft hij den 10 April gezegd Juist het tegenovergestelde. Hij heeft uitdrukkelijk voorzien dat men :n die kommissie er toe kon ko men, op provinciaal- en gemeentelijk gebied eene betere form uul te vinden dan de reeds bestaande, zelfs in het geen de wetgevende Kamers betreft. Den 12 Maart wordt niet over de Kamerkieswet gesproken. Den '16 April wel en de Minister voegt er nog bij Wie onder ons zou er zich tegen verzetten dat er eene herziening kon gebeuren Die verklaring is duidelijk. De toege ving is tamelijk groot, en het zijn de aanhoudende pogingen der liberale linkerzij, de openbare meening, ver bitterd over de ontoegeeflijkheid van M. Woeste, alsook de waardigheid en de kalmte der werkersbeweging, die haar aan-de regeering ontrukt hebben. De klerikale gazetten kunnen dat niet ontkennen. Wat zij ook al pogen zin nen te verdraaien en moedwillig te liegen, zij kunnen zelfs hunne eigene lezers niet bedriegen. Wat in officièele stukken gedrukt staat, is niet te ont kennen, ten ware men dat gedeelte der Wetgevende Jaarboeken en van het Beknopt Verslag kon wegnemen, waar in de verslagen der Kamerzittingen van 16, 17, 18 en 22 April opgeteekend staan. ï)c Drankwet. liet Staatsblad bevat het volgende ko ninklijk besluit, regelende de toepas singder wet van 12 December 1.912, be treffende de slijterijen van geestrijke of gegiste dranken. De gemeentebesturen zullen aan de ontvangers der belas tingen van de omschrijving doen ken nen 1. Het oprichten en het sluiten der slijterijen, alsmede al de andere ver wisselingen die zullen plaats grijpen in het houden der slijterijen en waar van zij kennis zullen hébben 2. de verandering van woonplaats en bet overlijden van de slijters 3. het verlies van recht door de slij ters of hunne aangestelden, hetzij we gens veroordeelingen tot eene krimi- neele straf of wegens een der misdrij ven, voorzien bij de artikelen 368 tot 391 van het strafwetboek, hetzij uit oorzaak van houden van een huis van ontucht of eene inrichting van bedek te prostitutie. De voormelde besturen zullen ook jaarlijks voor 20 Jan., de slijters doen kennen die niet tot volle de gemeente- taksen op de dranksiijtefifïn voor het voorige jaar afbetaald hebben. De kommissie voor tie kiesrecht lier vorming. Naar men weet, heeft hoofdminister de Broqueville medegedeeld dat de kommissie voor de kiesrechthervor ming op provincie en gemeentegebied nog voor het einde dezer maand geheel zal samengesteld zijn. Van bevoegde zijde wordt thans ge meld dat deze kommissie een 30-tal leden zal tellen in stede van 21. Voor het bekleeden van het voorzitterschap worden reeds de namen genoemd van de hh. Van den Heuvel en Liebaert. Te oordeelen naar deze namen en die van een aantal andere persona liteiten welke in de koinmisie zullen zetelen, zullen de uiterstreaktionnaire kringen der klerikale partij er goed vertegenwoordigd zijn. In die omstan digheden zal het raadzaam zijn, de verwachtingen nopens de uitkomsten van de werkzaamheden der kommissie niet te hoog te stellen l\oi» de misdaad Nan Lysdei». Men herinnert zich deze misdaad den dag na de laatste gemeenteverkie zingen werd een kiezer vermoord te Eysden, in Limburg. De misdaad van deze ongelukkige was, dat hij voor de liberalen had gestemd en dit in eene herberg, te hebben verteld. Tengevolge van een lang onderzoek werd een man beschuldigd en door de boetstraffelijke rechtbank van Tonge ren tot vijf jaar gevang yerwezen. Maar in beroep werd hij te Luik vrijgespro ken, na de getuigenissen van zekeren Dirkx, welke een ander persoon, op wie vermoedens hadden gewogen, be schuldigde. De drukpers hield zich met de zaak bezig, zaak welke in de Kamer en Senaat werd besproken. Een 2',c onderzoek werd ingesteld ten laste van den persoon, door Dirkx aan geduid, tijdens het onderzoek, trok de ze laatste in al wat hij in het Beroeps hof had verklaard en hij bezwaarde den P" beschuldigde, die door zijn toedoen vrijgesproken werd. Deze zonderlinge getuige werd nu voorde.rechtbank van Tongeren opgeroepen, beschuldigd aan valsche getuigenis en is bij verstek tot een jaar gevang verwezen. Dirckx, die steenbakker is, werkt thans in Duitschland. willen gedekt laten zij voelen maar al te best hoe verderfelijk hunne finan- cieele politiek is en trachten daarom alwie daarover spreken en ophelde ring verschaffen wil, den mond toe te snoeren. Daarom is het dat zij den heer Buyl zoo hartgrondig haten en alles in 't werk stellen om dezen ge- achten en werkzamen volksvertegen woordiger in een ongunstig daglicht te stellen; daarom ook was het dat zij, bij het aankondigen der interpellatie Franck en konsoorten, gepoogd heb ben, door stout geschreeuw, hun angst en schrik te verbergen. Doch het publiek heeft het recht te weten hoe er met 's lands financien omgesprongen wordt het heeft het recht te weten dat er, sedert Juni 1912, voor meer dan 237 millioen nieuwe leeningen zijn aangegaan en dat de Regeering, om die leeningen te kunnen aangaan, schatten gelds betaalt aan tusschenpersonen. De heer Buyl deelde ons namelijk mee dat er op 3 Mei 11. in Engeland weer eene leenmg op korten termijn van 2,530,000 fr. op schatkistbons is aangegaan. Dit brengt het gezament- lijk bedrag der uitgegeven schatkist bons op 451,432,000 fr., tegen slechts 214.287,000 in Juni 1912. Er is dus eene vermeerdering van 237,145,000 frank. Ware zulks normaal, dan zou geen lid der rechterzijde er tegen verzet aanteekenen omdat het openbaar wordt gemaakt. Tegenover de Regeering die zich noemt de Regeering der Welvaart is het een plicht dergelijke handelin gen te onthullen de heer Buyl ver dient daarvoor hulde en dank. Klerikale l> rogredens en Leugens. De pil, die de klerikalen hebben te slikken gehad, moet hun wel gewalgd hebben en wij kunnen goed begrijpen dat de vergadering der rechterzijde voor de Kamerzitting van Dinsdag 22 April woelig geweest is. De dagorde van den liberalen heer Masson moeten stemmen/was inderdaad voor de kle rikalen eene zware beproeving. Zoo'n zuiver liberale dagorde zouden ze wel nooit bijgetreden hebben. De vernede ring zou te groot geweest zijn. De schijn moest gered worden. Daarom kwam M. Liebaert ter hulp, bracht er als wijziging de afkeuring der alge- meene werkstaking aan en droeg de dagorde als de zijne voor. Nu schrijven de klerikale gazetten eenparig dat de rechterzij niet de dagorde Masson, maar wel de dagorde Liebaert voorge dragen heett, die met eenparigheid gestemd werd. Ze voegen daar nog bij dat die dagorde de regeering niet ver bindt, aan de kommissie de macht te verleenen om over de Kamerkiezingeh te spreken, vermits de heer Liebaert, volgens hen, aan zijne dagorde een bijvoegsel zou gebracht hebben, vol gens welke aan de kommissie de last zou opgedragen worden, zich alleen met de gemeente- en provinciekiezin- MENGEL W E HK. (2 i. Mijn testament is reeds geschreven. De Vermaarde pachthoeve met het Bruine Veld heb ik voor eene hofstede bestemd en in het aanstaande voor jaar zal ik aan het einde der masten- dreef, op den groenen akker, eene hoeve doen bouwen, zooveel mogelijk aan deze hofstede gelijk na mijn dood worden al onze landerijen, het Bruine Veld uitgezonderd, aan de nieuwe hoe ve toegevoegd, en zoo bekomt gij bei den eene eigene boerderij. En wie krijgt de Vermaarde pacht hoeve vroeg bodewijk, bevreesd dat zijne moeder haren oudsten zoon begiftigen zou met de hofstede waar hij geboren was. De oude vrouw strekte berispend den wijsvinger uit en sprak Van kindsbeen af deed ik mijn best, om eenmaal rechtvaardig voor Gods oordeel te verschijnen en zou ik u, mijn jongste kind, den lieveling.uws overleden vaders, onrecht doen, nu ik den dood zoo nabij ben Dij deze woorden werden de oogen van den gevoeligen Karei nat, want hij bemerkte dat de vaaag van bodewijk zijne moeder bedroefde maar Lode- wijks gelaat bleef onveranderd. De moeder vervolgde Ten dage mijner uitvaart zal men het vee in tweeën verdeelenwant daar gij ieder den helft onzer boerderij krijgt, is ook de helft van het vee voor elk uwer voldoenden Op den dag dan van mijne uitvaart werpt gij beiden, in bijzijn uwer bloedverwanten, metdob- belsteenen, en hij, dien de hoogste worp begunstigt, is eigenaar der Ver maarde hoeve. Hij, wien de Vermaar de Hoeve ten deel valt, is verplichtaan zijn broeder al zijne eigendommen te verpachten voor een tijdperk van zeven-en-lwintigjaar, tegen dertig fran ken hetgemet. Verder bobbelt gij om het vee Hij, die de hoogste oogen werpt, kiest een van beide loten, die zoo veel mogelijk van gelijke waarde zullen zijn. Denkt gij dathetzöè recht vaardig is, bodewijk vroeg de grijze moeder toen met bevende stem, ter wijl haar vichtig oog op den jongsten zoon rustte. bodewijk knikte en Karei sprak Moeder, gij hebt te veel zorg voor ons. Gij bekommerd u zoo danig over onze belangen, dat gij er uwe eigen le vensdagen door verkort. Gunt u zelve toch meerder rust, lieve moeder, het duurt, hoop ik, nog lange jaren eer uw testament ten uitvoer gelegd wordt. Verder zijn wij beiden u dankbaar, voor alles wat gij gedaan hebt. De zieke vrouw, wisebte de tranen weg, die tegen wil en dank hare wan gen bevochtigden diep aangedaan hernam zij Nu wij toch onze blikken in de toe komst sloegen, willen wij nogeen wei nig verder gaan. Na mijn overlijden zal Karei waarschijnlijk Josepha Van Dermolen huwen, die hij sinds lang liefheeft. Tegen die verkeer ing heb ik mij niet verzetJosepha, die tot eene voorname landbouwersfamilie behoort, schijnt mij een verstandig meisje. Al leen is zij wat te trotsclydoch ik denk dat Karei er, met ter tijd, dien hoog moed wel uit zal krijgen. Toen ik met uwen vader trouwde was ik ook een beetje hoovaardigmaar mijn man zaliger wist die plaag zoodanig te be strijden, dat er in een jaar tijds geen spoor van mijn hoogmoed overbleef. Wat bodewijk betreft, zoo deze eene echtgenoote kiest, moet hij, daar hij zelf hoogmoedig is, ze zoo eenvou dig mogelijk nemen want krijgt hij ooit eene hoovaardige vrouw, waar moet het dan heen Neen. bodewijk, eene vrouw als Josepha Van Dermolen zou u niet passen in weinig tijds waart gij boer op straat. Moeder, waarom breekt gij u toch met zulke dingen het hoofd viel Karei, die niet gaarne zijne Josepha hoorde misprijzen, de oude vrouw in de rede. De Balkanoorlog. De v redes o nder andel in gen Het antwoorg der Porte. Konstantinopel. De Ottomahsche minister van buitenlandsche zaken heeft aan den deken der gezanten te Konstantinopel heeft Zaterdag het antwoord der Porte overhandigd, waar in deze zich bereid verklaard onmid dellijk de vijandelijkheden te staken en afgevaardigden voor de vredesonder handelingen aan te wijzen. De Porte kiest Londen als plaats der onderhan delingen. Gelulcwenschen aan de Grirlcsche vloot. Athene. Een ministerraad onder leiding van den Koning gehouden", heeft besloten aan de vloot een betui ging, van hulde te zenden voor de be haalde overwinningen in de gevechten met de Turksche vloot. Het geschil nopens Skoetari Italië en Ouslenri/k zullen elk 40,000 man zenden. Berlijn. Een telegram uit Weenen verzekert dat de overeenkomst tus- sclien Oostenrijk en Italië nopens het optreden in Albanië in orde is. Italië' zal te Walonaen Santi Quaranta 40,000 man aan land zetten en Albanië tot aan de Skoembi bezetten. Oostenrijk zal te San Giovanni di Medua 40,000 man aan land zetten en ook in Durazzo een aanzienlijk getal troepen. Van Medua uit zullen de Oostenrijksche troepen tegen Skoetari oprukken. Als de Mon- tenegrijnen op de oprukkende Oosten rijksche troepen mochten vuren, dan zal ook ten opzichte van Montenegro de oorlogstoestand van kracht worden. mam m -mtrnmprx/3<s Oude lieden in Vlaanderen. Ons Ylaamsche land is rijk aan hon derd jarigen. Te St-Denijs-Boekel bij Audenaarde, is vrouw Massens '101 jaar op 13 Mei aanstaande; te Waarschot zal weduwe Wieme ook weldra haar lOPy. jaar be reikt' hebben te l'.elcele, in 't land van Waas, heett een oud gediende, De Voghel, die onlangs nog een brief van de Koning ontving, zijn honderdste jaar achter den rug. Andere eeuwelingen nog worden aangeboektte Poperinghe, mevr. Boddin; te Velsique, weduweMerchie; te Kerkxken, Domien Meganckte Pitthem, Karei Claeste Keldergem, weduwe Perdaens te St Amand-Den- dermonde, vrouw Van Gauteren. Anderzijds leeft nog altijd te Duffel moederke Diddens, geboren den 8 Oc tober 1805. Een belangstellende heeft al deze ouderlingen bezocht en ondervraagd over hunne levenswijzen. Naar zijn besluit, heeft liet bereiken van zulken hoogen ouderdom, bijge dragen geregeld leven, gedurige en matige werkzaamheid, geen drankver- Moeder kan gerust zijn, sprak bodewijk il beloof'haar eene een voudige vrouw te nemen, wanneer ik eenmaal lust in het huwelijk krijg, iets wat tot heden toe, Gode zij dank, nog geen schijn heeft. «Hetis mijn plicht u tegen hoog moed te waarschuwen, sprak de moeder op plechtigen toon. Op zijn sterfbed legde uw vader mij dit op Doe onze zonen verstaan, zegde hij, dat eenvoudigheid den landbouwer past. Leer hun, dat zij niets meer dan pachters derh.eeren van Bellenave zijn, en zich nooit tot den grondeigenaars stand mogen verheffen, op boete van door hoovaardij in armoede te verval len. Slechts dan, wanneer ieder op zij ne plaats blijft, gaat het in de wereld v/el. Mijne zonen, thans is de laak volbracht, die uw vader mij Oplegde, en thans ook kan ik zeggen, wanneer de heer mij roept lk ben gereed. Moeder, waarom spreekt gij zoo? snikte Karei bedroefd uwe ziekte is niet doodelijk nog lange jaren kunt gij onze steun en troost zijn. Ik hoop dat God mij zal sparen tot de nieuwe hoeve gebouwd is, ant woordde de kranke. Moeder, wil ik den guano van den vlasgaard weer naar de hoeve doen brengen?» vroeg bodewijk, die een oogenblik door de woorden der zieke getroffen was. Wordt voortgezet. IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2