VERMAARDE PACHTHOEVE Cegral'oiiispleciiligheicl van t ftlien is. Van alios wal. millioen gulden sehatkistbons uitge geven. Engeland, met eene begrooting van 5 millioen, vraagt geen schelling aan de leening. Al deze staten zuiveren hunne schuld aan ernstige wijze Duitschland 1 tot 3 J" Engeland heeft onder het .liberaal ministerie 2 1/2 milliard gezui verd. Wij delgen 30 centiemen uit, doch wij ontleenen elk jaar 120 of 150 mil lioen, so.ns nog meer. De waarheid is dat gij sinds lange ja ren die uitzinnige uitgaven had moe ten staken. Tegenover het stelsel van de voort durende leeningen der klerikale Re geering, heeft men het finantieel beleid der liberale steden willen stellen, doch deze beide dingen zijn niet met elkan der te vergelijken. (Instemming links.) De h. Van Cauweldert (kath.) De stad Antwerpen gaat elk oogenblik leeningen aan. (Rumoer). De h. Terwagne (soc.) De Antwerp- sche bevolking keurt het beleid van haar stadsbestuur goed uw beleid wordt door iedereen gelaakt De h. Van Cauwelaért. In 1903 heeft de stad Antwerpen voor 100 millioen geleend. (Bijval rechts gejouw links.) De h. Franck. Het is kleingeestig hier kwesties te willen te pas bren gen, welke alleen in de gemeentera den op hun plaats zijn (Rumoer en op spraak rechtslevendige toejuichingen links.) Dé h. Hymans, (lib.) tot den heer Franck. Geef u de moeite niet op al die onderbrekingen te antwoorden. De h. Franck. Dcch ge waart inge scheept en ge moest varen. Sinds lang hebt ge gewone uitgaven op uw buiten gewoon budget ingeschreven. Waaro ver Omdat uw buitengewoon budget en de leening volstrekt noodig zijn om uw evenwicht te bewaren. Dat zonder die toevluchten gansch uw stelsel in duigen valt. En liet is daarom dat leden der rech terzijde als Renkin, Helleputte, Levie, partijgangers van het afzonderlijk nij verheidsbudget der spoorwegen, zich wel wachtten de hervorming door te drijven, wanneer zij minister zijn ge worden. Moest vastgesteld worden wat liet kapitaal van den spoorweg vertegen woordigd, wij zouden dadelijk uw fi nantieel stelsel zien ineenstorten. En nochtans hebt ge millioenen ge noeg ontvangen van de brave lasten- betalers. Op minder dan drie jaar zijn 171 millioen meer in uwe kassen geko men. Haddet ge een weinig beleid, wijs heid en vooruitzicht gehad, ge zoudt, dank aan die buitengewone inkomsten, uwe begrooting in evenwicht hebben kunnen houden en het hoofd bieden aan de nieuwe uitgaven. Doch sparen en zuinig zijn is uwe leus niet. Om aan bet bewind te blijven in 't belang van uwe politiek moest ge de regeering zijn die maar uitgeeft zon der te rekenen, doch die uit den zak van den lastenbetaler blijft. DE OPENBARE MEENING. Het is daar een politiek, die vergif tigd. Gij hebt het gedaan door uwe leeningen. Ge zijt zooverre geraakt die niemand u nog wil geld leenen. Alles wat ge zult aanvoeren over de moeilijkheden van den den dag, houdt geen stand. Ge sleept uw verleden als eèh kanon bal aan uw been. NiEUWE BELASTINGEN. En nu moet ge toch uw toevlucht tot nieuwe belastingen nemen. Ge zult het volk doen gelooveu dat ze uitgelokt worden dooi' de uitgaven die de nieu we legerwet u oplegt. Dat is valsch. Zij zijn veroorzaakt door uwe linan- cieele knoeierij en 't velleden, door den afgrond waarin onze finantien zijn gestort, door bewerkingen als deze van de uitgifte uwer schatkistbons. De jaarlijksche last voor de schat kistbons alleen, bedraagt 18 Lot 20 mil lioen Het tekort van uwe zoogenaamde vruchtdragende uitgaven, dat 30 mil lioen droeg in 1912, is in 1913 geklom men tot 43 millioen. En het zou het dubbele daarvan be reiken, werd uwe begrooting eerlijk opgemaakt. Gij hebt al te lang het land door uwe linantieeie politiek bedrogen.' Het uur der afrekening is geslagen. (Langduri ge toejuichingen.) Wanneer de heer Franck, na van 2 1/2 uur aan het woord te zijn geweest, om 3.55 uur zijne redevoering eindigt, wordt hij langdurig door de beide lin kerzijden toegejuicht en door talrijke zijner vrienden geluk gewenscht. Die bespreking - is Vrijdag avond gesloten. De klerikalen zijn maar kaal van die reis gekomen, daar minister Levie maar flauwtjes geantwoord heeft op de wel- gespier de en gedokumenteerde redevoering van den heer Franck. Zijn ook nog tusschengekomen om het gouvernement hunne zaligheid te zeggen de heeren iMechelynck, li beraal volksvertegenwoordiger van Gent, Bertrand, socialist van Brus sel en Alasson, liberaal van Bergen. Maandagnamiddag had de begrafe nis plaats van 11. Denis. Met moeite kon men, midden den ontzaglijken volkstoeloop, tot hel sterfhuis der Sk- Kruisstraat, te Elsene, geraken. In de rouwkamer waren de portret- tender velschillende meesters van H. Denis opgesteld. De Harmonie van hel Volkshuis speelde een treurmarsch, toen de lij k- ln Juni, na uwe zegepraal, hebt ge de uitgifte van 300 millioen schatkist bons aan 4 aangekondigd, bons, die eigenlijk rentetitels zijn, op kort ter mijn af te lossen. Deze slecht begrepen uitgifte doet de rente 3% dalen tot 70 frank. Om 150 millioen te verkrijgen, hebt gij het dubbel bedrag doen verliezen aan de rentebezitters. Het is daar uwe belooning als erkentenis voor de stem men u door de kleine burgerij ge schonken. En dan zijt ge voortgegaan schat kistbons op kort termijn uit te geven, niet alleen in groote krediethuizen, maar in kleine banken, in verzeke ringsmaatschappijen, in kolenmijnen, bij nijveraars, u verlagend, gij minis ter van een rijk land, tot 100,000 frank te gaan ter leen te vragen. En de totale krozen klommen met den dag. De uitgiften staan de rente,' de dis- konto, het nationaal krediet in den weg. Geplaatst in den vreemde, bijna da gelijks vervalbaar, zouden zij ten groo- ten getalle naar België worden weer- gestuurd, moest eene Europeesche verwikkeling zich voordoen. Sinds 25 jaar leeft gij, klerikale re- geering, slechts van leeningen. In de laatste jaren is de schuld met 2 1/2 milliard aangegroeid. De aangroei van deze schuld is ver bazend. In 1880 klom zij tot 267,76 per inwo ner. In 4908 klom zij tot 488,25 per inwo ner. In 1913, klom zij tot 606,00 per inwo ner. Alleen Frankrijk bezat een grootere schuld per inwoner dan wij, en wij hebben niet eens een oorlog te door staan gehad. Het is valsch te beweren, dat de winstvoorbrengende uitgaven, de economische toerusting der natiën dien verschrikkelijken aangroei der schuld wettigen. Een katholieke staatsman de h. Coo- reman zelf heeft u gewezen op het ge vaardie het gedurig leenen aanbiedt. Wij hebben het u gezegd en gij hebt het gevaar geloochend. Heden staan wij voor de mooie uit komst die u voorspeld werd. De rente nier die in 1906 uwe rente 3 p. h. aan kocht, heeft op 7 jaar niet. alleen geen cent intrest getrokken, doch verliest daarbij nog 1 tot 2 p. h. op zijn kapi taal. Men zal antwoorden dat andere vreemde staten insgelijks hunne rente titels zagen dalen, en schatkistbons uitgeven. Ja, doch België heeft zich niet de ko lossale uitgaven voor leger en vloot te getroosten die de groot-mogendheden doen. Die uitgaven beliepen 25 mil liard in de laatste tien jaren voor den Driebond en 40 milliard voorde triple entente Frankrijk-Engeland-Rusland. Nederland dat met. België mag ver geleken worden, heeft slechts voor 7 MGKGELWEI1K (3 i. Laat dat maar, jongen, luidde het antwoord Nog eenmaal willen wij de vlaszaiingmetguano op vetten grond beproeven, en valt deze slecht uit, dan weten wij het voor altoos. Gaat nu ge rust weder aan uwe zaken, lieve kin deren voortaan spreken wij over de toekomst niet meer op zulk eene som bere wijze. Josepha Vandermolen behoort tot eene voorname landbouwersfami lie, had bazinne Meyers tot hare zo nen gezegd en inderdaad, Josepha's vader, de schepen Vandermolen, was een alom geacht man, die belangrijke zaken deed. Het huis, dat hij bewoonde, scheen eer een heerenverblijf dan eene boe renwoning het bestond uit twee ver diepingen, entelde verscheidene bene den- en bovenkamers. Vöör hetzelfve lag een tuintje, opEngelsche wijze met bloeiend houtgewas én velerlei bloem soorten beplant. Alle vensters waren van witte gordijnen, wier helderheid wonderschoon tegen het donkergroen der houtgewassen afstak, hetgeen aan de woning van den schepen een heer lijk aanzien gaf. Achter het huis paalde de boerderij benevens een aantal pak huizen want Josepha's vader .was landbouwer, en koopman in bouw materialen, timmerhout en steenko len ook dreef hij handel in granen en oliezaden en verkocht guano daaren boven was eene soort van dorpsban kier, die geld op intrest aannam en uitzette. Al deze zaken scheen hij met zorg en voorzichtigheid te drijven, zoodat de boeren zeiden Het is jammer, dat niet een der kinderen van den schepen naar zijnen vader aard. Vandermolen was, wat zijne erf genamen betrof, rijk door den hemel gezegend hij had tien zonen en eene dochter, de schoone maar Irotsche Josepha, die met Karei Meyers ver keerde. De schepep liet zijne twee oudste zonen studeeren, maar zij kregen ge durende den vacanlietijd zooveel lust in het. buitenleven, dat zij op omtrent twintig-jarigen ouderdom de studie vaarwel zegden. Die handelwijze zijner zonen veroorzaakte Van der molen veel verdriet hij begreep echter dat er met knapen,die niet deugen wilden, weinig was aan te landen. Na een paar dagen jammerens over verloren tijd en verloren geld, koos hij van alle kwa den het minste zijnen oudsten zoon droeg hij het toezicht zijner velden op, en belastte den tweeden weggeloopen student met beheer der hout-, kolen- en guanomagazijnen. Het derde kind was zijnedoch ter Josepha, half boersch, half steedsch opgevoed, en die hem zeer veel geld had gekost. Op het ka rakter van Alfried, zijnen derden zoon, waren de twee regelen van het bekend oud rijmpje van toepassing Visschen, vinken en jagen En vrouwen plagen voeg hier bij Drinken en zwieren Vloeken en tieren en het portret is volmarkt. Over het gedrag van d-ienzoon troost te de vader zich zoo goed hij kon Geene kudde zonder schurftig schaap, zei hij. Van de drie zonen, die dezen laatsten opvolgden, studeerden er twee bij de broeders Jozefieten en één in het Col- legie van St8 Barbara. De vier jongsten leerden nog in de gemeenteschool. Ettelijke dorpelingen bespraken de handelwijze van den schepen. Volgens hen besteedde hij te veel geld aan de opvoeding zijner kinderen. Zoo ge wonnen, zoo'geronnen, luidde hun oordeel. Josepha gedroeg zich als eene boe rin van echten stempel. Men zag haar op wiedakkers, vlasgaarden en koren velden want daar zij slechts streefde om eenmaal de bazinne der Vermaarde kist buiten gedragen werd er waren zes rijtuigen vol kronen. De rouwstoet werd geleid dooi' den heer Denis, zoon van den overledene, en den heer Fr. Mahieu, ondervoor zitter van den Brabantschtn gouw- raad Al de socialistische gekozenen van Kamer en Senaat, alsook talrijke, libe rale volksvertegenwoordigers, woon den de begrafenis bij. De groep studenten der Vrije lloo- •geschoolvan Brussel was bijzonder talrijk; men mag op ruim 400 het ge tal vlaggen schatten van de verschil lende voreenigirigen, die afvaardigin gen gezonden hadden. Wat den volkstoeloop betreft, deze was te vergelijken bij de ingetogen m issa, die de begrafenis van P. Janson bijwoonde. Er werden, naar den uitdrukkolijken wil van den overledene, geene rede- vi.eringen uitgesproken. si* u°.z "c? xro-sca t 'jzjrtzgtui&'fsiwt&t Zoal, als ye neesmid del, Zoul als geneesmiddel is bij de ern stige homoeopathön niet ongewoon. In Chicago is het echter sedert eenigen tijd mode in plaats van zoetigheden, keukenzout.'te gebruiken. Een fransch geneeskundige Dr Lamnonnier, maal^t in verband hiermede erop opmerk zaam, dat in sommige gedeelten van de Pyreneën eveneens zuut als voorko- mings- en geneesmiddel veel gebruikt wordt en dat de bewoners die voor een deel een buitengewoon hoogen leeftijd bereiken, hun langen levens duur toeschrijven aan het voortdurend gebruik van zout. lederen morgen een mespunt vol, die men bakruisïgd heeft vooi komt inaagkntarrh, spit, krop en vallende ziekte en veroorzaakt een hoogen leeftijd. Een nieuwe springstof. D'Arsonval, de bekende hoogleeraar aan het Collége de France, deed in den loop van eene les mèdedeeling dat hij een nieuw ontploffingsmiddel had ontdekt, dat tienmaal sterker werkt dan dynamiet. Dit springmiddel is sa mengesteld uit roet, vermengd met een vloeistof. Automobielbanden van wol Volgens gemeld wordt, heeft men in de Vereenigde Staten een middel ge vonden om autobanden van wol Ie maken in plaats van rubber. Een firma van Brockton moet reeds verschillende bestellingen afgeleverd hebben. Het materiaal wordt met een bijzonder grooten waterdruk behan deld. De banden zijn zeer vast, lichten rekbaar, zij kunnen tot 30 ton span ning verdragen per stuk zijn ze 5 tot 10 pond lichter dan de rubberbanden en bovendien veel goedkooper. Daarbij zijn zij sterkeen band, waarmee Hoeve te worden, nam zij alle midde len te baat om Karei Meyers te beha gen. Men kon Josepha als eene echte type van hob vaardige boerendochter beschouwen, wier getal sedert de duurte der levensmiddelen verduizend- voudigd is. Moeder Vandermolen hield het op zicht over keuken en linnenkas, waa rin zij werd bijgestaan door haarzusters dochter, de lieve negentienjarige Jean ne, die, vader- en moederloos, sedert haar vijfde jaar was .opgevoed bij den schepen haren voogd, in wiens handen al hare middelen, dat heet omtrent vijftig duizend franken, berustten. Het zware werk werd door knechten en meiden verricht. Naat het uiterlijke te oordeelen, heerschten orde en spaarzaamheid op de hoeve van den schepen doch hij, die het doen en laten der malilie Van dermolen nabij hadde beschouwd, zou zeker uitgeroepen hebben Wat ordeloosheid, wat verkwisting Oppervlakkig te oordeelen scheen de schepen Vandermolen een rijk man, wien het geoorloofd was met geld te spelen maar wie een nauwkeurige» blik in zijne boeken had mogen slaan, in boeken, welke op een schapersal manak geleken, hij hadde gezegd Hoe is het mogelijk Die man komt gewis aan een slecht einde Op den zondag na welken bazinne Meyers aan hare zonen haar laatsten DE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2