Stadsnieuws. Suen klein vraagske. VERIYIAARDEPACHTHOEVE Onze treinaansluitingen De heer NOLF heeft in dezelfde zitting nog de hieronderstaande vraag gesteld Herhaaldelijk werd liet Bestuur verzocht, den trein 3201, die te Brugge aankomt te 9 n. 15, te willen doen aan sluiten aan den trein 3357, die uil Brugge vertrekt te 9 u. 14 en lé Blan- kenberge aankomt te 9 u. 41. Wilde men dezen laatsten trein enkele minu ten later doen vertrekken, dan zouden de reizigers van den trein 3201 niet meer verplicht zijn, zooals thans, meer dan twee uren te rekenen van l" Juni, één uur te wachten in de sta- Lie te Brugge tevens zouden de ver keersmiddelen van het Zuiden van West-Vlaanderen, met de kust daar door verbeterd zijn. Het is onaanne melijk dat het Bestuur halsstarrig blijft weigeren, aan bedoelde vraag gevolg te geven, zoogezegd omdat zij aan de reizigers, komende uit het centrum van het land, het ongemak wil sparen, enkele minuten te wachten in de statie te Brugge en klachten van hunnen twege wil vermijden, alsof de meer gegronde klachten van de inwoners van West-Vlaanderen niet evenveel in aanmerking dienen genomen te wor den. Mag men er zich op verwachten dat onze bevolking met wat meer welwil lendheid zal behandeld worden en dat de achtbare Minister van spoorwegen gevolg zal geven aan een verzoek, het welk sedert geruiinen tijd werd uitge bracht en onbetwisbaar gegrond is Antwoord De zaak werd inderdaad meermaals onderzochten in December 1911 stelde de heer Van Leynseele er eene vraag over. Hem werd geantwoord in de volgen de bewoordingen die nog steeds van toepassing zijn De vraag om trein 3201 uit Kortrijk die te Brugge aankomt te 9 uur" 15 mi nuten met trein 3357 aldaar te doen aansluiten (niet met trein 3009), die naar Blankenberghe rijdt te 9 ure 14 minuten is niet nieuw. Uit onderzoek blijkt A. Dat trein 3201 niet kan worden ver vroegd uit oorzaak van de aansluitin gen te Kortrijk, Roeselare, Lichter- velde en Thourout. B. Om de zaak te regelen zou men dus trein 3357, 5 of 6 minuten later doen vertrekken, en evenlang de tal rijke reizigers laten wachten die te Brugge voor Blankenberge aankomen. 1° Gedurende het badseizoen met de treinen 430 uit Antwerpen te 8 ure 57 minuten en 3041 uit Gent ten 9 ure 4 minuten. 2" In den Winter met trein 3009 uit Brussel ten 9 ure 2 minuten. Er werd dus besloten de toestand niet te wijzigen. Voor de brouwers en liquoristen. M. Daens stelde den g Mei de volgende vraag aan den minister van finantiën Wanneer een brouwer een huis bouwt, koopt of pacht om er eene her berg van te maken en er een persoon in plaats om zijn bier en zells korte dranken te verkoopen wordt hij, vol gens de miuisterieele circulaire van 28 December 1912 als gebruiker aanzien voorde betaling vanopeningstaxe. De brouwers verkoopen in al hunne herbergen likeuren en genieten over een voorrecht. Zoudt ge hetzelfde recht niet kunnen doen toekennen aan de likenr-verkoo- pers die huizen bouwen, koopen of huren om hunne dranken en likeuren te verkoopen Het ware maar recht vaardig. Antwoord in 'tVlaainsch). De likeur- verkoopers en de brouwers zijn aan hetzelfde stelsel onderworpen uit het oogpunt der openingstaxe van de drankslijterijen. Ellendige komedianten. 't Schijnt dat het Ypersche Volk te naaste week eene meeting zal beleg gen om de menschen aan 't verstand te brengen hoe dat het komt dat de katholieken die voor de kiezing geen soldaten moesten hebben, nu al met eens als de kiezing voorbij is, zoo veel nieuwe soldaatjes willen maken. Degene die al een soldaat gehad hebben in hunne familie, en in 't ge dacht warer. dat de andere nu zouden vrij zijn hebben deze week ander nieuws gekregen Ze zullen er nog al krijgen, dat ze maar wachten tot dat de honderd milltoen fr. nieuwe lasten ge stemd zijn die de katholieken noodig hebben om 't bankroet te ontloopen Eerst uwe jongens en dan uwe beurs En ze zullen dan nog komen zeg gen tegen de werkmenschen 't en is maar van ons dat ge hulpe kunt ver wachten Dank u voor zulke weldoeners, zalig zijn zij die er geloof aan geven M. de Burgemeester zal voorzeker die meeting voorzitten, en hun zeemende de passie preken maar 't zou wel passen dat de menschen dat niet meer lang gclooven en zich bij hunnen neus niet meer zullen laten leiden Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Zou het Ypersche Volk niet kunnen zeggen aan de Ypersche kiezers waarom M. Vanderghote zijn ontslag gegeven heeft van gemeenteraadslid Er is over dit ontslag van alles gepraat 't Ypersche Polk moet toch de reden weten van dit ontslag Wij vinden dat het in 't belang ware van M. Vanderghote zoo het kadoddersblad eindelijk over die I zaak eene klare uitlegging gaf Maulsriiaj>piij der Oud-Pompiers. De harmonie der Oud-Pompiers begeeft zich Zondag i Juni naar de j tentoonstelling van (lent, alwaar zij een Concert zal geven op de kiosk nr ivan 11 tot 12 ure. De prijs der reiskaart is voor de 3e klas, gaan en keeren, van 2-80 fr. en voor de 2e klas 4-80. Men kan zich laten inschrijven in de zaal de dagen der repetitie en ten laatste den Donderdag 29 Mei. Vertrek uit Yper, om 6 u. 25 's morgens. Aankomst te Gent >xSt Pieters) om 8 u. 35. Vertrek uit Gent (St Pieters) om 6 u 43 's avonds. Aankomst te Yper, om 9 u. 02. i\ieuvvs!ijdini»ei» Eene vrouw uit een ballon (jevalleu. Berlijn. Een vreeselijk ongeluk viel voor bij Ulburg, aan het meer van Starnberg, in Beieren. Een luchtbal, uit Zurich gekomen, daalde op zeer hinderlijke wijze, terwijl een passagier uit het schuitje vièl. Eene vrouw wou er alsdan uitstap pen, toen de ballon, nu de eerste reizi ger er niet meer in was, plots steeg. De ongelukkige bleef aan het buiten ste van het schuitje hangen, aan de handen van een derden passagier. Op 200 meter hoogte kon de passagier ze niet meer houden, moest loslaten en de ongelukkige storte naar beneden. Moordenaar uit minnenijd Parijs.In de Glignancourtstraat te Parijs woonde in een gemeubeld hotel zekere Meuregnan met een 30-jarige vrouw van lichte zeden. Gisternacht ontstond een hevige twist tusschen beiden. Plots hoorde men vier vuur schoten en tot toensnellende personen zei Meuregnan dat de vrouw eene zelf moord had begaan. Doch dra bleek het dat hij ze integendeel ineen aanval van jaloerschheid had gedood. De moordenaar werd aangehouden. MENGEL W K HK. (4 11. Jozepha's kleedje was van grijze blinkende stof, uit wol en zijde opeen Jacquardsgetouw vervaardigd, zoodat het wonderwel naar damast geleek. Maar dat voor Jeanne Hemel-lief, welk een vagevuur Eene geruite stof, uit bruine, roode, gele en groene wol geweven, waarvan de schering boven dién van katoen was. Nauwelijks had Jeanne een blik op beide stollen geworpen of hare oogen werden vochtig, en daarom verwijder de zij zich bijna ongemerkt. Hare tante alleen had die tranen gezien. Maar, Josepha, waarom hebt gij al wéér zulk een leelijk kleed voor haar gekocht? zei de moeder toen haar nichtje buiten bereik harer stem was zegde ik u niet dat ge twee gelijke, kleedjes moest koopen? Wel, dat geloof ik antwoordde Josepha en trok met verachting de bo venlip op: «Jeanne zou zich moeten kleeden even als ik dat ware belache lijk 1 Zij is de dochter eens eenvoudi- gen landmans, terwijl mijn vader sche pen en bovendien voornaam hande laar is. Ja, dat weet ik ook, hernam de moeder met een glimlach, terwijl zij met één oog Karei toepinkte. Overal moet gij de schoonste zijn. Ja, hier en overal, antwoordde Josepha, trotsch het hoofd achterover werpende. Ik erken hier niemand voor mijne gelijke. Hoewel Karei geen kwaad in zijne geliefde vermoedde, gevoelde hij toch dat zij Jeanne onrecht aandeed. Daar om gaf hij eene andere richting aan het gesprek. Staat het veulen nog in de boom gaard vroeg hij. Ik zou wel eens willen zien, of het veranderd is. Josepha bracht den jongeling dooi de bloemperken tot aan de eerste ap- pelboomen. Daar bleef Karei slaan. Ik weet uw nieuw te vertellen, zeide hij. Goed nieuws vroeg de schoone. Ik geloof het wel, antwoordde karei mij beviel het bijzonder, om dat het mij de verzekering gaf, dat ik eenmaal eene eigene boerderij zal be zitten. «Krijgt gij de vermaarde hoeve? viel het trotsche meisje hem met ver helderde oogen in de rede. Karei schudde het lioefd. Moeder handelde rechtvaardig zoowel ten mijne opzichte als ten opzichte mijns broe ders, zeide hij, en vertelde toen den ganschen inhoud van het testament Terwijl de jongeling sprak, ver schoot het meisje verscheidene malen van kleur. Zoodat gij niet'zeker zijt eigenaar der Vermaarde Hoeve te worden vroeg zij op zonderlingen toon. Het was als viel een lloers voor het gezicht van den braven boerenzoon, zöè v/as hij bij de woorden zijner ge liefde ontsteld, maar voor de oogen van zijnen geest werd het licht. Op wat zonderlinge wijze zegt gij dat, Josepha 1 sprak hij met waar digheid. Het meisje begreep hare onvoor zichtigheid zij sloeg een oogen Li lik hare oogen ten gronde, hief toen het hoofd weder op en lachte de jongeling zoo liefelijk toe, dat hij zich weêr de gelukkigste der stervelingen gevoelde. Terwijl Karei en Josepha in den boomgaard toefden, sprak moeder Van- dermolen tot hare nicht Maar Jeanne, waarom waart gij daareven zoo bedroefd? zegde ik u niet, dat gij zoudt medegaan, om zelve een kleedje te kiezen Het is om het kleedje niet, tante, antwoordde de wees, maar omdat ik meer en meer inzie, dat Josepha niet van mij houdt. Gij weet het ook, tante, dat ik van mijne kindsheid af mijn best deed, opdat zij mij lief zou krijgen doch alles was vruchteloos. Eu nu nog, doe ik niet alles wat zij van mij verlangt, ja zelfs meer En weêr Zeven matrozen verdronken teCrayton Edimburg. Te Grayton aan de Forth is gisteravond eene sloep omge slagen behoorend aan een alhier ge meerde Italiaansche torpedoboot.. Van de 20 man welke zich aan boord be vonden, zijn er 7 verdronken. Deze manschappen waren van de torpedo- boot vertrokken, om den avond aan wal door te brengen. De zee stond zeer woelig op het oogenblik van het ongeluk. Mijnramp. Zestien dooden. Belle Valley. Zestien personen zijn in eene mijn gedood geworden, tengevolge eener grauwvuurontplof- fing. Petroolmijnen ontdekt in A rgentinië. Buenos-Aires. Het argentijnsch departement van openbare werken maakt bekend dat een rijke petrool- mijn is ontdekt bij San Ghrisfobal, in den Staat Santé-fé (Noord-Argen- tinië). OOSTEN DE. Ongeluk op zee. Zaterdag werd de Oostendsche stoom- sloep O. 3(i, van de I'. V. ónze haven binnengeleid door eene stoomsloep mui IJinuiden. Deü. 36 had tijdens hare reis aan eene ontploffing van den ma chineketel geleden. Een der matrozen, Speclce, werd erg verbrand en isnaon- scheping, naar hol hospitaal overge- bfaciit. HELDERCtEMEen honderdjarige In het begin der maand September aanstaande hoopt de weduwe Berdaens, alhier, haar J00stc" verjaardag te vieren. De oude vrouw is nog in het volle bezit harer geestvermogens, verricht aller lei bezigheden en heeft nog goeden eetlust. Door het gemeentebestuur en de in woners worden ter gelegenheid van dit eeuwfeest groote feestelijkheden voorbereid. EMELGHEMNoodlottige onvoor zichtigheid. Tijdenseen kortstondige afwezigheid van zijne moeder, -/iel gis ternamiddag het kind der echtgenoo- ten 1)..., Vijf-Hemdenstraat. Het kindje was achtten maanden oud. De smart der ouders is onbeschrijfelijk. AARLEN. Treurig einde van drie kinderen. Een 44-jarig knaapje, ar beidend in 't elektrisch werkhuis der Vereenigde Hoogovens, te Dudelange, zich onvoorzichtig buigend om eene kraan te zien werken, werd door deze gevat. De borst vah het jongetje werd gepletterd. Als men het ongeval be merkte, was het jeugdige slachtdier van Sell iff lange, reeds dood. De kinderen van den h. Madette, een meisje van 9 en een jongetje van 7 jaar, speeiden met kameraadjes, na bij Rumelange. Zij vielen eensklaps in een diepe mijnschacht. De andere kin deren riepen om hulp. Wanneer men na verscheidene uren de twee kinde ren uit den put kon optrekken, hadden zij reeds opgehouden te leven. De moe der der twee kinderen is sedert ver scheidene dagen zeer ziek en bevindt zich in eene kliniek van Luxemburg. begon het kind te weeenen. Zie, tan te, stamelde zij, als heizoo voort gaat wil ik hier niet langer blijven. Ik kan die minachtingnietmeeruitstaan. Gij neemt alles verkeerd op, Jean ne, zei de tante. Dat is zoo haar ka rakter, maar inwendig ziet zij u loch gaarne, en ook dit zal zoo niet lang meer duren. Karei en Josepha komen welhaast tot een huwelijk, en dan, Jeanne, zijn wij hier met, ons tweeën. Ach, ware zij maar getrouwd zuchtte het meisje, want zulk een leven als zij mij hier maakt, mag geen leven heeten. Tegen het vallen van den avond werd alles op de hoeve en in het huis van dsn schepen in beweginggebracht. Ook Josepha veranderde van kleeding om de keukenbezigheden te helpen verrichtten, en Karei keerde huis waarts, om met zijne moeder het avondmaal te gebruiken, iets wat hij nooit naliet. III. Nog was er geen vol jaar verloopen sinds moeder Meyers den inhoud van haar testament aan hare zonen had verklaard, en reeds stond de nieuwe hoeve aan het einde der dreef geheel opgebouwd, Met de weduwe ging hel bijzonder welzeifs was zij den laat sten zondag ter kerk geweest. Nu sprak zij lot hare zonen Ik heb lust om de nieuwe hoeve te gaan bezichtigen. Spant het speelkar- ntn* .zrsa 7. IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2