^aiwnMi m m ammm Zaakwaarnemer. VERMAARDE PACHTHOEVE Concert de carillon Voor onze visschers. De kommissie dei' kiesrecht lier vorming. ikPii en ander. Nieuwstijdingen Kamerleden en Senateurs verwerven. W illen zij van de splitsing niet, dan is net een bewijs dat de geldelijke voordeelen, aan het personeel toe te kennen, maar een voorwendsel zijn om de millioenen franks voordeelen, aan de kloosterscholen beloofd, ge stemd te krijgen. Wij zullen de kle- rikaler. aan 't werk zien en kunnen vaststellen welke hunne genegenheid voor de onderwijzers en onderwijze ressen is. Wat de liefhebberij der Vischvangst zooal aan het 't Land opbrengt. Vrijdag', 16 dezer, had ten stadhuize van Antwerpen de verpachting plaals der visscherij op de vestingen en de forten 1 tot 8 rond deze stad. Te oor- deelen naar de hooge prijzen, die ge boden, moet de vischvangst wel een kostelijk sport. Deze verpachting bracht over 9 jaar slechts 4800 fr. op aan den Staat. Nu heeft zij 8400 fr. opgebracht of bijna het dubbel. De vischpachten op de rivieren en vaarten van heel liet land geven zoowat 50,000 frs. in de schatkist, terwijl de staat aan vischverloven alleen '225,000 frs. intrekt. Ziedaar wat de visscherij liefhebbers rechtstreeks aan ons goevernement be talen. Maar nog onder een anderen vorm heeft de Belgische staatskas voordeel uit die liefhebberij. Men schat de reiskosten der vis schers op 15 millioen frs. 's jaars. Men vergete niet dat alleen uit Brussel zich wekelijks 4 tot 5 duizend van de visch- lijnover het land verdeelen of naar Holland gaan dat er te Luik nog veel meer van die soort zijn en dat in alle steden en groote dorpen van het land visschersmaatschappijen bestaan, die minstens één maal per jaar groote of kleine uitstappen doen en prijskampen geven. En wkt geven de honderd duizend Belgische visschers niet uit aan ge rief? Wat al niet aan drank en voedsel en andere verblijfkosten Voor de velorijders doet ons staats bestuur schoone rijwegen maken. Wat doet het voor onze visschers Onze waterloopen worden verpest door het uitvloeisel van alle vuiligheid uit fa brieken en stadsriolen. Er wordt daar algemeen over geklaagd. Wat doet de overheid om daar beterschap in te brengen in vergelding van de groote voordeelen, die staatskas en neering- doeners van onze visschers trekken Niets. Aan die lamlendigheid en zorge loosheid zou toch wel mogen een einde komen. Zoekt eenige groote en kleine ka pitalen op eerste klasse hypotheek te plaatsen. S. P. D., Agence Star, Stroostraat, 22, Brussel. MENGEL WE HK (5 ui. Toen zij, in het naar huis keeren, genaderd waren tot aan de dreef die uitzicht had op de Vermaarde Hoeve, verzocht de moeder aan Bodewijk, die het rijtuig bestuurde, een weinig stil te houden. Kinderen, hoe levendig staat het mij nog voor den geest, sprak zij, terwijl hare oogeu van blijde herinne ring schtterden, lioe ik op mijn brui lofsdag aan de zijde uws vaders voor de eerste maal door deze laar naar de Vermaarde Hoeve reed. Onze wagen was met bloemen getooid en de brui- lofgasten zongen het oude lied Naar Rozeland zullen wij varen, Naar Rozeland zullen wij gaan. En inderdaad, kinderen, de Ver maarde Hoeve was mij een Rozeland, want mijne levensbaan was met bloe men des vredes bestrooid. Toen ik op mijn bruiloftdag hier, uit het begin der laan, de Vermaarmaarde Hoeve be merkte, voelde ik mij gelukkig maar nu voel ik mij nog duizendmaal geluk kiger. En in elke hand de hand van één barer zonen sluitende, ging zij voort Brand in de Genlsche tentoonstelling. Zondagnamiddag op het tentoonstel- lingterrein van Genl heeft een ernstige brand gewoed. Het was omstreeks kwartier voor vier uur, toen een burger den pom- pierspost ter Tentoonstelling kwam binnensnellen, en verklaarde dat hij vlammen bemerkt had achter het Pa leis der Indien. Onverwijld werden de groote auto- pomp en de bijwagens ingespannen, en weldra bevonden deze zich in de Na- tiënlaan, waar inderdaad brand uitge broken was in het Duitsch bierhuis Zillerthal. Dit gebouw, geheel in hout opge trokken, was in enkele oogenblikken een prooi der vlammen geworden. Enkele oogenblikken na het uitbre ken van het vuur, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan het Paleis der Indien, alwaar de handelaars in ta pijten gevestigd zijn. Ook dit gebouw werd gansch vernield. De pompiers, die met een tiental lansen de vlammen bestookten, moes ten er zich toe bepalen de omliggende gebouwen te vrijwaren, en voorname lijk het Paleis der Schoone Kunsten, dat op slechts eenige meters van de plaats der ramp staat. Zeker oogenblik meende men dat ook het Paleis der Schoone Kunsten een prooi van het vernielend element worden zou de gevels en het dak wer den voortdurend met stroomen waters overgoten, waardoor het gevaar afge wend kon worden. Enkele vuurgensters vielen op het dak der Engelsche afdeeling. Ook voor deze afdeeling was het gevaar groot overwijld werd het gebouw met drie lansen nat gehouden en, dank aan het flink optreden der Gentsche pompiers, werd slechts geringe waterschade aan gericht. De Engelsche pompiers hadden hun brandspuit daar ook in werking ge steld. Tegen 6 uur was alle gevaar voor uit breiding geweken. De brandschade. Van het Paleis der Indien, het Ziller thal en een aanpalend nog ongebruikt magazijn, is niets overgebleven. Alles brandde tot den grond af. In het. Paleis der Indien is voor een waarde van omstreeks 200,000 fr. een prooi van 't vuur geworden. Slechts enkele tapijten, ernstig beschadigd, zijn gered kunnen worden. Een der vrouwelijke tentoonstellers, had, toenzij de vlucht nam, haarbrand- taschje vergeten, een som van meer dan 3,000 tr. in biljetten, goud- en zil verstukken bevattende. Rond 6 uur werden er door de pom piers onder het puin drie der goud stukken teruggevonden, alsmede een Neen, gij kunt niet gelooven hoe zalig het mij maakt te mogen denken Aan elk mijner kinderen laat ik een onafhankelijk bestaan achter. En terwijl de oude vrouw aldus sprak, rolden tranen van geluk over hare ont kleurde wangen. Voor de poort der hoeve hield het rijtuig nogmaals stil. Zie eens, zei de moeder, hoe trotsch onze groote zwaan met hare kuikers den vijver komt afdrijven. Zij is als eene koningin omgeven van haren hofstoet. En de vrouw staarde met welgevallen op de blanke zwaan tot deze uit hare oogen verdween. Haar hart was weder jong. De vroolijke reis had de moeder volstrekt niet vermoeid gedurende meer dan eene maand scheen zij met eiken dag sterker te worden; daarna echter namen hare krachten zichtbaar af, en drie maanden later vierde men hare uitvaart. Bij den dood der brave moeder wa ren Karei en Bodewijk diep bedroefd, en bij Karei scheen die droefheid nooit te zullen eindigen. Bij Bodewijk ver dween echter de treurigheid langza merhand. en weldra voelde hij zich, in het vooruitzicht van welhaast de mees terschap op een der nagelaten hoeven te zullen bezitten, volkomen gelukkig. Op den dag van de uitvaart der we duwe Meyers hield men dischfeest op de vermaarde hoeve, gelijkin destreek klomp zilver en de metalen beugel van i het handtasschje. j De geheele stoffelijke schade wordt op 300,000 fr. geraamd. Uit een dadelijk ingesteld onderzoek is gebleken dat de brand ontstaan is in een bergplaats, nabij de keuken van het Zillerthal gelegen. Het koninklijk besluit der kommissie voor de kiesrechthervorming op ge meentelijk en provinciaal gebied, dat Woensdag in het Staatsblad verscheen stelt deze kommissie aldus saam HIB Golaert, burgemeester van Yper, Kamerlid Damoiseanx, gouverneur van Henegouwen Dejace, hooglee raar te Buik De Groef, hoogleeraar, nieuwe hoogeschool, BrusselBaron de Kerchove, gouwheer van Oost- Vlaanderen Destrée, Kamerlid Du- priez, hoogleeraar te Beuven Eran- cotte,.id. te Buik GobletKamerlid Uoyois, id Hymans, id Bafontaine, senator Lambert IB, nijveraar Bigy, advok., oud-Kamerlid Mahiels, be stuurder der provinc. en gemeente zaken in 't min. van Buit: Zaken Mas- soft, schepen te Bergen, Kamerlid Pastur, advokaat, bestendig afgevaar digde Prins, hoogleeraar te Brussel, voorzitter van den raad voor de wet geving Sauveur, hoofdsekretaris, al gemeen bestuurder in het ministerie van Binn. Zaken Graaf t' Kint de Roodenbeke, ondervoorzitter van den Senaat*-; Trasenster, nijveraar, oud- Kamerlid Van Gleemputte, Kamerlid Van den Bossche, hoogleeraar te Gent; Van den Heuvel, hoogleeraar te Beu ven Vandervelde, Kamerlid Wax- weyler, bestuurder van 't gesticht voor Sociologie Wiener, Senator Woeste, Kamerlid. Het bureel der kommissie is als- volgt samengesteld Voorzitter Graaf t'Kindt de Rooden beke ondervoorzitter, H. Prins se- kretarissen HH. Delcroix, bestuurder in het ministerie van Buitenlandsche zaken Duplat, advokaat te Brussel Jacquaert, bestuurder der statistiek in het ministerie van B. Z. In een spijshuis der tentoonstelling zat een vreemdeling treurig te eten. Eensklaps geeft hij teekenen van ongeduld. Hij slaat op Kellner roept hij Mijnheer 't Is buitengewoon Gij hebt mij zooeven soep gegeven die geen smaak had En nu krijg ik een bifstuk, dat even flauw is. Is er hier niets gezouten dan En de kellner, buitenmate beleefd het gebruik is. Een zestigtal familieleden, mannen, vrouwen en kinderen, hielden aan twee lange tafets gretig middagmaal. Aan het uiteinde der eerste tafel zat Bodewijk met een kalm en vriendelijk gezicht aan de andere tafel zat Karei. Diepe treurigheid stond op het gelaat des jongelings te lezen geene spijzen roerde hij aan droefheid en angst hadden den blos van zijne wangen ge vaagd, droelheid over het verlies zijner dierbare moeder, en angst bij het na deren van het oogenblik wanneer de vermaarde hoeve zou verloot worden. Wat hem betrof, het was hem onver schillig of hij boer op de oude of de nieuwe hoeve zou zijn. Maar Jo- sepha Hij wist dat het sinds jaren de droom zijner geliefde was, meesteres der befaamde hoeve te worden. Ook had hij bemerkt, dat de oogen der fiere schoone hem zoo liefelijk niet meer aanstaarden, sedert zij twijtelde of hij al of niet eigenaar der schoonste boer derij in die streek zou wezen. Van daar het angstzweet op zijn ontkleurd ge laat Verlies ik de hoeve, dan ver lies ik misschien ook mijne Josepha, zuchtte hij menigmaal. Zonderling de hoogmoedige zelf zucht van het meisje scheen de liefde des goeden jongelings nog te vergroo- ten hoe trotscherzij naar hem opzag, hoe meer hij zich voor haar neder boog. Hij voeldezichgeheel beheerscht door haren machtigen wil. Mijnheer, heb eenige minuten geduld... ik zal 11 de rekening dadelijk gaan brengen. Spiegels, waarom leest gij altijd de trouwbeloften Ik houd eene statistiek. Ik wil weten of er meermannen dan vrouwen in den echt treden. Een reiziger stapte af aan de Zuid- statie. De expositie^' vroeg hij aan een politieagent. Tamelijk ver van hier, antwoord de deze, dicht bij de St Pieterstatie. Welken weg moet ik volgen Daar, langs de Bammerstraal. Maar hier zijn auto-taxis, die er 11 zul len heen voeren, als ge wilt. Hoeveel kost een rit 0.75 fr. den eersten kilometer en 0.25 fr. de volgende. Zoo zoo Welnu, als ik een rit te doen heb per auto-taxi, zal ik den eersten kilometer te voel. afleggen en voor de andere zal ik een auto-taxi nemen. En onze reiziger zette zijn weg voort. Jeudi 20 Mui, de 8 a 0 h. du soir, par M. NoKi, ICODT. 1. ,1/arche turque B. Van Beethoven 2. Les pêcheurs de perles, fantaisie G. Bizet 3. Angelus, Maurice Henderick 4. a. Ik leen een lied Antheunis b. Here Halewgn sanc een liede- kyn, 14" eeuw c. Het ware twee conincs kindren XX. 5. Largo Handel (i. .doderato Allegro du Tannhaiiser Wagner 7. Dahse Arabesque Victor De Vogelaere iuji m mimi mi mi migt™ np BRUGGE. Een kind slachtoffer zij ner zelfopoffering. Zaterdagavond had een schrikkelijk ongeval plaats op de vaart van Brugge, ter hoogte van de gemeente Dudzeele. De twee zonen van den kapitein Van- weyenberghe, van het 4e linie, in gar nizoen te Brugge, oud 14 en 15 jaar, v/aren in de vaart gaan visschen met de lijn, wanneer zij lust kregen om mosselen te zoeken op de oevers, na bij de vaart van Dudzeele. Het oudste dér kinderen viel in het water en zakte in het lisch. Zijn broe der snelde hem ter hulp, doch niet kunnende zwemmen, verdween hij op zijne beurt in het water. Verscheidene personen, getuigen van het ongeval, konden het oudste kind redden, doch Vrouwen en kinderen verwijderden zich na het middagmaal, en de notaris, als uitvoerder van den laatsten wil der weduwe Meyers, las het testament der overledene voor. Na de lezing moest er geloot worden. Hel gezicht der dobbelsteenen ont stelde dermate den gevoeligen Karei, dat zijne bloedverwanten het" bemerk ten. Mder en meer werd de jongeling ontroerd en toen hij de steenèn Ier hand nam, sidderde hij als het dooi den wind bewogen boomloover. Hij wierp. Negen een ongelukkig getal 1 zuchtte Karei, en liet zich op een stoel neervallen. Bodewijk smeet met vaste hand de steenen op het bord. Elf juichte hij. Niemand wenschte Bodewijk geluk aller oogen waren op Karei gevestigd, die onder zijne aandoening scheen te bezwijken doch weldra overmeester de de jonge man zijn gevoel en sprak Broeder, wilt gij van hoeve verwis selen Vraag al wat gij begeert. Dui zend, tweeduizend, drieduizend fran ken en zelfs meer. Wat het lot voor mij geschonken heeft, wil ik behouden, antwoordde Bodewijk kortaf. Baat u overhalen, Lode wijk smeekte de jongeling de Vermaarde Hoeve heeft voor mij eene waarde, die IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2