'mmmi m m Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 12" Juni 1915. Negende jaar. Nr 51 De uitgiften van sciiatkislhons. Nog altijd millioenen. Eene verjaring. De nieuwe Iruerwel. Nationale Daad der Liberale Dartij. Een en ander. Eendracht maakt Macht. VerHChijnende de» ifonderdag». Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Uixfmulestraat, nr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke, aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onJerieekend 10e te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25.c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De heer volksvertegenwoordiger Buyl deelt nog de volgende belang rijke cijfers mede Zooals ik vroeger heb doen voor zien, zal de Regeering zich verschui len achter de uitgaven gevergd voor de uitvoering der nieuwe legerwet, om de invoering van honderd mil- ltoen nieuwe lasten te wettigen. Niemand die weet hoe het eigenlijk gesteld is met onze schatkist, zal zich door die schijnheiligheid laten ver schalken. De kiespropaganda der klerikale regeering heeft zoozeer de kassen geledigd, dat de minister zich gedwongen ziet bijna eiken dag op geldleeningen uitte gaan. In den loop der maand Mei zijn er alweer voor ii millioen 130,000 fr. schatkistbons uitgegeven. Ziehier de opsomming van die leeningen 3 Mei, Union Discound Cie, Londen, fr. 2,530,000 8i\lei, HautsFournaux Denain, Parijs, 100,000 8 Mei, Mijnen van Anderny, Parijs, -100,000 8 Mei, Mijnen van Doniges, Parijs, 700,000 0 Mei, Mijnen van Moko-El-Hadid, Parijs, 600,000 0 Mei, Mijnen van Goa, le Parijs, 300,000 10 Mei, Cie des Forges Ilomecourt, Parijs, 500,000 15 Mei, Bank van Petersburg, 1,000,000 15 Mei, Comptoir d'Escompte, Parijs, t,000,000 15 Mei, Banque Internationale, Brussel, 650,000 31 Mei, Banco de Napoli, Napels 1,000,000 31 Mei, Société Frangaise de Banque et de dépóts, Parijs 700,000 31 Mei, Banco de Napoli, Napels, 1,000,000 Al deze leeningen werden gedaan aan 4 1/2 en 4 3/4 t. h. mitsgaders een kommissieloon van 1 of 1 1/2 per duizend aan den tusschengeplaatsten persoon, zooals de Fransche Banken, die op 31 Mei de twee millioen in de Bank van Napels voor onze Regee ring wisten los te maken. Een gedeelte dezer schatkistbons werd gebruikt tot betaling van her vallen schuld en van de intresten. Voor sommige leeningen moet de intrest op voorhand worden betaald. De aldus ontleende en verschul digde sommen bedroegen daags vóór de verkiezing op 1 Juni 1912, 214,000,000 fr. Óp 1 Juni 1913, een jaar later, zijn ze geklommen tot 450,000,000 frank, 't zij bijna 250 millioen. meer. Het was den 2 Juni juist een jaar geleden dat de klerikalen in de alge- meene wetgevende kiezingen de overwinning behaalden. Hunne gazetten hebben die ge beurtenis met blijdschap herdacht. Met blijdschap Ja, juist gelijk de schavuiten, die door bedrog eenen slag hebben te huis gehaald, welken lang met schrik hebben gezeten en eindelijk uit hunne listen zijn ge raakt. Juist met zulke blijdschap. Ze waren bang van den grooten jury het kiezerskorps, omdat zij het al acht en twintig jaar lang be drogen hadden. Maar zij hebben een deel van dien jury omgekocht met geld uit de staatskas en de bisschop pelijke kassen, met bevorderingen en beloften. Zij hebben de mannen, die tegen hen opkwamen en beterschap in 's lands bestuur wilden brengen, belasterd, beschinipt en zich aan alle misbruiken en baldadigheden over geleverd, die eene partij onteeren. En ze waren over hunnen triomf zoo fier dat ze met hun stoeten en vaandels niet eens onder de groote stadslucht dierven jubelen, maar er gens in kleine klerikale nesten met hunne muzieken, gilden, geiten-, konijnen en andere koeiwachters- bonden gingen floreeren. Ze zijn zeiven over hunne overwin ningverbluft en beschaamd geweest. Is 't daarom dat ze nu jubelen Proficiat voor de volksbedriegers is» «se m «ai -s* *-«&g m. m De nieuwe legerwet, die den al- gemeenen soldatendienst inhuldigt, is eindelijk in eerste lezing gestemd gerocht, te midden der algemeene onverschilligheid van het land. Men zou haast denken, dat de Belgen zich geene rekenschap geven van de groote verandering, die zij voor ge volg zal hebben. De klerikale bladen zwijgen dat zij zweeten zij hebben daar redenen voor. Sedert onheugelijken tijd is het zoo gezeid antiinilitarismus het stok paardje geweest, waarmede zij de vlaamsche landelijke bevolking te gen de liberalen hebben opgejaagd, en onze lezers» hebben nog niet ver geten, met welke onbeschaamdheid zij verleden jaar, kiesprenten uit deelden, op dewelke zeven jongelin gen afgedrukt stonden, met de leus: Stemt gij voor de katholieken, één soldaat op zeven, Stemt gij voor de liberalen, alle zeven soldaat Nu hebben de klerikalen een nieuw punt van ons programma ont stolen over drie jaar was het den persoonlijken dienst, nu is het den algemeenen dienstplicht. Of de heer Demeester gelijk had, toen hij te Roesselaere uitriep in volle vergadering, dat de klerikalen eene politiek voerden van leugen en bedrog En nu, voor 't eindigen, zullen de klerikalen verplicht zijn, nieuwe be lastingen te leggen, die ten minste zullen beloopen tot honderd mil joen Zullen de kiezers dan hunne oogen open zetten En 't schoonste van al, 't is dat wij een groot leger noodig hebben, nu, voor 't oogenblik, van stonden aan. Het gevaar van oorlog is NU nabij. Had men van over jaren geluis terd naar de stem van het liberalis- mus, wij bezaten NU, het leger dat wij NU noodig hebben. Met het klerikaal stelsel, zullen wij het leger, dat wij NU noodig hebben, bezitten «binnen tien jaar», als de gevreesde oorlog reeds lang zal uitgeborsten zijn, en wij dat leger misschien niet meer zullen van doen hebben om onze onafhankelijkheid te verzekerer^ Het gevaar zal dan voorbij zijn, en misschien zal Belgie reeds van de kaart van Europa verdwenen zijn STATUTEN. I. Er wordt een Nationale Raad der Liberale Partij gevormd hij zal bestaan uit 1° De in bediening zijnde liberale leden van Kamer en Senaat 2° Afgevaardigden, aangesteld door de arrondissements-vereenigingen, die de liberale kandidaten voor Kamer en Senaat aanduiden. In den Nationalen Raad zullen bui ten dien drie afgevaardigden zetelen van de liberale dagbladschrijvers en drie afgevaardigden van den Nationa len Bond der Liberale Jonge Wachten. II. Het aantal afgevaardigden is gelijk aan de helft van het aantal zetels van volksvertegenwoordigers, welke de wet aan elke kiesomschrijving toe kent. Dit cijfer wordt verhoogd met eene eenheid, als het aantal zetels on even is. Inde kiesomschrijvingen, waar ver schillende groepeeringen bestaan, die liberale kandidaten voor Kamer en Senaat aanduiden, zullen de in bedie ning zijnde volksvertegenwoordigers of senators, of bij gebreke van dezen, het Bestendig Comiteit, het bijeenroe pen der vergaderingen bevelen, welke de afgevaardigden aanduiden. III. De duurtijd van het mandaat der afgevaardigden is drie jaar. IV. De Nationale Raad komt ten minste éénmaal 's jaars in gewone ver gadering bijeen buitengewone verga deringen worden gehouden, op samen roeping uitgaande van het Bestendig Comiteit. Het Bestendig Comiteit moet eene buitengewone vergadering beleg gen op aanvraag van een derde dei- leden van den Nationalen Raad. De vraag zal het voorwerp moeten behelzen, dat op de dagorde dient ge steld te worden. V. De vergadering kan slechts op geldige wijze beraadslagen over de punten, die aan de dagorde staan. VI. De beslissingen van den Na tionalen Raad mogen geen inbreuk maken op de zelfstandigheid der groe peeringen, die de afgevaardigden heb ben aangesteld. VII. Een Bestendig Comiteit wordt in den schoot van den Nationalen Raad benoemd het is samengesteld uit 1° De leden van de bureelen der Lin kerzijde van Kamer en Senaat 2° 9 afgevaardigden, aangeduid door den Nationalen Raad, op voet van één afgevaardigde voor elke provincie. Die afgevaardigden mogen niet ge kozen worden onder de in bediening zijnde volksvertegenwoordigers of se nators. De duurtijd van het mandaat dier afgevaardigden is één jaar. Zij zijn herkiesbaar. VIII. Het Bestendig Comiteit is hoofdzakelijk gelast met de uitvoering der beslissingen van den Nationalen Raad, het bijeenroepen der algemeene vergaderingen en het bestuur van een Bestendig Secretariaat der liberale partij. IX. Alle oproepingen en uitgaven worden in de beide talen gedaan. Aldus vastgesteld door de algemeene vergadering van 16 Maart 1913. Voor het Bureel der liberale lin kerzijde van den Senaat, Sam WIENER. Voor het Bureel der liberale lin kerzijde van de Kamer, Paul JANSON. Inwijding van een speelplein. Zon dag is te Ukkel-Calevoet het speelplein voor scholieren ingewijd, aldaar inge richt door de zorgen van den weldadi- gen kring Eclaireurs du Denier des Ecoles Het plein beslaat omstreeks twee hektaren zandgrond en is gelegen op eene hoogte, te midden van een aangenaam landschap. Een paviljoen met eetzaal, speelzaal, waschkamers en overdekte galerij is naast het plein opgetrokken. Een groot aantal personaliteiten, waaronder burgemeesters Errera, van Ukkel en Bockstael, van Laken, sche pen Jacqmain, van Brussel, de be stuurdervan 't onderwijs, h. Mabille, de voornaamste schoolhoofden en op voedkundigen van Brussel alsmede vele leden van liefdadige kringen, wa ren bij de inwijding aanwezig. De h. Devèze, voorzitter der Eclai reurs sprak eene rede uit om te wij zen op de beteeken is dezer plechtig heid en het speelplein aan de stad aan te bieden. Schepen Jacqmain dankte namens het stadbestuur. De leerlingen der technische school van Brussel en de Boys-Scouts voerden daarna oefe ningen uit. Water tapping en in de kempen. De bestuurskomissie, -aangesteld om dit belangrijk vraagstuk te onderzoeken, is er toe geraakt hare besluitselen te doen goedkeuren door de afgevaar digden der provinciën Antwerpen en Limburg. Eene bevolking van 325,000 zielen is voorde waterleiding kunnen gegroe peerd worden. De waterzakken bereiken op som mige plaatsen eene diepte van 110 me ter, zoodat de voorraad onuitputbaar mag genoemd worden. De Koning naar Zwitserland. Zon dagavond, ten 6 u. 57, is de Koning afgereisd naar Montreux, waarde vorst eenige dagen zal verblijf houden bij de Koningin. Hij werd op de reis verge zeld door zijn ordonantie-officierbaron Buffin. Een nieuwe pauselijke encycliek Rome. De Paus bereid een ency cliek voor, welke uitsluitend over de werkersvraagstukken zal handelen. Een wervelstorm over Macao. Honderd personen verdronken. Hong-Kong. Uit Macao meldt men, dat een wervelstorm, welke 4 minuten duurde, groote schade op Ma- cao veroorzaakte. Vele boten zonken en meer dan honderd personen zijn verdronken. Groote brand te New-York. New-York. Een hevige brand heeft de fabriek der Columbia Paper Bax Company en twee andere fabrie ken vernield. Twintig pompiers zijn van een dak gestort en erg gewond geworden. DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1