mmmmm i m jmm&jm VERMAARDEPACHTHOEVE De vrouwen in Belgie. Blijkens de door het Staatsblad afgekondigde tabel der bevolking zon Belgenland op 31 December 1902, eene bevolking heb ben geteld van 7,571,387 zielen. Daaronder bevonden zich 3,818,558 vrouwen tegenover 3,756,882 mannen. Het zwakke geslacht vormt dus met ruim 58,000eenheden de meerderheid. De talrijkst bevolkte stad is Antwer pen met 317,884 koppen, terwijl de kleinste gemeente Zoetenave van 26 inwoners op 31 is gesprongen. De bevolking van Brussel (stad) neemt gestadig af. Zij bedroeg slechts 175,808 inwoners meer, met eene overgroote meerder heid vrouwen. Kunstje om vonken te verspreiden. Om in het donker uit den mond von ken te verspreiden, gaat men volgender wijze te werk. Men dooft al de lichten uit neemt dan in het donker een stuk je kandijssuiker en bijt het ferm inet de tanden van elkander. Indien men daarbij den mond open houdt, dan schijnen er vonken uit te vliegen. In een gezelschap'zal dit kunstje zeer aar dig schijnen. Gemeen(eraad van Yper. Openbare zitting van Zaterdag 7 Juni 1913. De openbare zitting- is open om 5 ure 15 m. Zijn tegenwoordig de heeren Go- laert, Burgemeester-Voorzitter;Fraeys en Vandenboogaerde, schepen D"I3u- vettere, Bouquet, Sobry, Lemahieu, Biebuyck, Baus, Seys, Struye, raads leden Vidor, gemeentesecretaris. Afwezig de heeren Fiers, Vander- ghote, Iweinsen Begerem. Het proces-verbaal der laatste zitting- is zonder opmerkingen goedgekeurd. De heer Burgemeester staat recht als mede de heeren raadsleden en deelt aan den raad het afsterven mede van den heer advokaat Bossaert. Hij was vroeger schepen der stad Yper en bestuurde, zooveel mogelijk, zonder politiek te voeren. Wij nemen innig deel in den rouw die de lamilie Bos saert zoo zeer treft. Waterverdeeling werken aan Dic- kebusehvijver. De heer Voorzitter. Verleden week hebben wij reeds uitleg gegeven over den uitslag der aanbesteding. De laag ste aanbieding, 't zij die van M. Henri Roose, bedraagt 126,713-85 fr. het is 30.000 fr. boven het bestek. De Baad drukt den wil uit, niette genstaande de groote onkosten, zonder vertoef dit werk te laten uitvoeren, en keurtdeaanbiedingvan M. Roose goed. De heer Burgemeester zegt dat na uitvoer dierwerken de stad Yper water zal hebben in overvloed en van beter hoedanigheid dan het tegenwoordige. M E G E L W E ItK (7 IV. Jeanne, die een oogenblik op het punt was, hare weenende nicht eenige woorden van troost toe te spreken, durfde nu nauwelijks adem halen, uit vrees dat de fiere schoone zou ontdek ken dat zij niet sliep. Josepha ging voortLiefde Neen, dit gevoel mag ik, noch wil ik kennen. Liefde is de schat dergenen die niets te verschenken hebben dan hun hart. Liefde is een voedsel waarmede de armen hunne ellendige dagen verlen gen maar wee hem, die Naam en Goed bezit Wanneer zulk gevoel in zijn nart dringt is hij een verloren mensch. Wat het huwelijk aangaat, moet een boerendochter 'rekenen, al tijd rekenen Voor haar is rijkdom de eenige goede hoedanigheid des mans. Huwde de dochter van onzen burge meester niet den zeventigjarigen boer j Cleemput, omdat hij een half millioen j bezat Trouwde onze schoone nicht Marianne niet mét den ouden kreupe len boer Knots, omdat hij eene eigene hoeve bebouwde Ach, hoe zeer mis rekende ik mij Vroeger dacht ik, als 2. Gemeentefeest programma. Er wordt lezing gegeven van het Tuindagprogramma wij zullen het in ons naaste nummer mededeelen. Zeggen wij van nu af dal. er niets bij zonders in voorkomt; het is het tradi tioneel programma, niets meer. De heer Colaert zegt dat men gei n nota meer zal houden der aanvragen om toelagen welke de maatschappijen aan het stadsbestuur zouden inzenden. De aanvragen moesten ons vroeger toekomen en nu kunnen zij niet. meer onderzocht worden door de feestcom missie. De heer Burgemeester geeft nog uitleg- nopens inlichtingen over de tramlijn Yper-Belle, die eene lengte zal Rebben van 16 kilom. 800 m. en der sectie Poperinghe-Kern mei, 12 kilom. 700 m. AI. Struye- vraagt of den tram de be staande lijn zal volgen van Yper tot aan de Café Frangais. De heer- Burgemeester antwoordt be vestigend. De openbare zitting wordt geheven om 5 ure 40 m. Voor de duiven- en andere liefhebbers. Daar het duivenseizoen wederom in gang is, zal het onze lezers en bijzon derlijk dezen, welke zich met de dui venwereld bezig houden, aanbelangen, het een en ander te vernemen over de duiven, in liet bijzónder, over hunnen lichaamsbouw en hunne krachtinspan ning. De duif in tarainen staat heeft een leven dat in alle opzichten verschilt van dat der wilde duiven. De mensch immers weet deze dieren, zoowel als de andere die onder zijnen dwang leven, onmeedoogend uit te buiten tot zijn voordeel en genot. Deze uitbuiting is dan ook niet zon der invloed op het leven der duif, zij geeft het een geweldigen en gevoeligen knak, 't, zij de gedurige kweek, de las tige en al te menigvuldige reizen of eene voeding die eenigzins stoot tegen de natuur der duif, aan haar leven vuur en kracht ontneemt. Althans is het een zeker feit, dat het in tammen staat onder dit opzicht slechter met haar gesteld is, dan met hare verwan ten die in de vrije natuur leven. Hoe nuttiger en aangenamer een dier voor den mensch wezen kan, hoe beter men een verschil van korstondi- ger leven kan waarnemen tegenover hun geslacht in wilden slaat. De tam me duif leeft minder dan de wilde, enz. Onbetwistbaar is de invloed van den mensch de eerste oorzaak van dit ver schijnsel. Het tamme dier is in het al gemeen beter gevoed en meer beschut tegen allerhande gevaren die de vrije natuur medebrengt. Daarom zou betook langer moeten leven, ware meesteres op Vermaarde Hoeve, het hoofd over al mijne vriendinnen te ver heffen, en thans zal ik, wanneer ik-niet Karei trouw, zelfs niet de eerste in de de familie Meyers zijn. Altoos zal ik bij Lopewijks vrouw achterstaan En \vi i zal de gelukkige echtgenoote va.i den eigenaar der Vermaarde Hoeve worden Verleden zondag, bij het uitgaan der kerk, scheen het mij toe, dat hij een vriendelijk oog op on- Jeanne sloeg. Ware zij het eens, die hij tot zijne vrouw koos Indien dat zwak schepsel, dat ik meteen enkelen oog opslag doe sidderen. eens boven mij als meesteres der Vermaarde Hoeve stond Neen, ik Irouw met Karei niet De mensclmn zeggen, dat Karei een schoone jongman is, maar sinds ik weet, dat hij de Vormaar Ie Hoeve moet verlaten, schijnt hij mij op verre naar zoo schoon niet meer; bode wijk is leelijk, maar vroeg hij mij ten huwelijk, ik zou...., »enals beschaamd over hare eigene gedachte, vei borg zij het hoofd in de nat geschreide peluw. Jeanne kreeg medelijden met hare nicht. Hoe gaarne had het goede kind gezegd Vrees niet, Josepha nooit zal ik mij boven u verheffen, en indien bodewijk Meyers mij ten huwelijk vroeg, zon ik hem een weigerend ant woord geven. Maar wie waagt het trotschaards te troosten, zij die liever afgunst dan medelijden afdwingen Jeanne zweeg, dewijl zij zich verzekerd het niet dal de mensch gejaagd schijnt om den korst mogelijken tijd er het meeste voordeel of genot van te ge nieten. De wilde duif; kweekt in een jaar slechts twee of drie koppels jongens; de lamme brengt er tot acht koppels groot en daarenboven wórdt zij aan menigvuldige gedwongen reizen on derworpen. Op alle tijdstippen van haar leven is de duif niet even geschikt voor kweek of voor verre reizen, Haar eerste jaar is ze het best ge schikt voor te kweeken, en reizen bo ven de 300 kilometer kunnen haar, voor het verder leven, niets dan kwa de berokenen. liet eerste jaar zij dan voor de duif een tijdperk van lichame lijke 'omwikkeling. De duif draagt in haar lijf een eier stok yan omtrent 130 zaden, waarvan er gemiddeld 96 tot volmaakte eieren opgroeien en afgelegd worden. Daarbij besteed de duif tien jaren. Na het achtste en negende jaar treft men moeren meer duiven aan die tot leggen ongeschikt geworden zijn. De wilde duif legt minder eieren per jaar en blijft daarom vruchtbaarheid. De duiver overtbaarheid het grootste ge tal staakt de voortteling tussehen tien en twaalf jaar. Als vlieger kan de reisduif benuttigd worden zoolang hare natuur tot voort teling bekwaam is. Tot op 5 jarigen ouderdom is zij het best voor snel- heidsvluchtenop verderen leeftijd neemt hare snelheid af. Deze stelling is ook een algemeenó regel, die de liefhebber door matigheid in kweek en reizent ten zijnen voor- deele weet te wijzigen. De duif is eigenlijk volgroeid, als zij haar derde jaar bereikt heeftvan dien af kan zij, indien ze van goed ras is, vluchten mededoen van 700 tot 800 kilometer, zonder, dat dit haar nadeel Berokkent, liet is nutteloos onze dui ven aan verdere vluchten te laten deel nemen. De duif in tammen staat kan meer dan twintig jaar oud worden. Indien wij onze reisduif, voor wat haar leven betreft, vergelijken met an dere vogels, mag men zeggen dat zij onder allen het korste leven leiden. Men moet rekening houden van het feit dat de vogels langer leven dan de zoogdieren en minder lang dan de visschen en de kruipdieren. Hun ou derdom veroorzaakt bij hen, in den algemeeneh zin genomen, dc onge makken niet die men bij oude zoog dieren waarneemt. De kraaien en raven leven tot 100 jaar zegt men, en de natuurkundigen schijnen dit gevoelen eenigszins te doelen, want zij stippen gevallen aan van raven van 70-80 jaar. Een engolsch dierkundige geeft een voorbeeld van een uil van 64 jaar, een kondor van 52 en een arend van 56 jaar. Papegaaien worden meer dan 100 jaar. Een jako verloor het geheugen hield, dat Josepha hare-troostwoorden als belediging zou opvallen .maar ook zij sliep den gansehen nacht niet. Nu bad zij voor hare door hoogmoed ge teisterde nicht, die zij op deslaapspon- de hoorde zuchten weerten dan weer stortte zij stille tranen over liet lot van het verdwaalde meisje. Ook Karei Meyers sloot dien nacht geen oog Josepha's woorden hadden hem in zijn gevoel yan eigenwaarde gekrenkt en kwamen hem gedurig in de gedachte. Hij gevoelde dat het meisje de Vermaarde Hoeve meer be minde dan haar toekomstigen bruide gom, en dit maakte hem ongelukkig. Ilij onderzocht zijn eigen harten vroeg zich af, of'hij de trotsche dochter van den schepen niet liever vaarwel zou zeggen, en zich eene andere vrouw kiezen. Doch weldra schudde hij pijn lijk het hoofd en zuchtte: Zonder Josepha kan ik niet leven, en toch voel ik dat ik met haar ongelukkig zal zijn. De volgenden morgen deed hij eene laatste poging om zijn broeder tot den afstand der Vermaarde Hoeve te over halen, doch ook deze was vruchteloos. V. Des anderdag 's morgens trok bo dewijk meteen opgeruimd gelaat naar de woning van den schepen Vander- molen. Josepha, die hij alleen in huis vond, verbleekte toen zij den eigenaar der Vermaarde Hoeve zag binnenko- °p 60 jarigen ouderdom, het gezicht op 99 jarigen en het leven op 103 jari gen ouderdom. De karnarievogel kan 20 jaar wor den de meeuwen en eenden bereiken 50 jaar en meer wilde ganzen 80 jaar. De zwanen, die niet uit andere stréken zijii ingevoerd, hebben naar allen schijn het langste leven. Men heeft er gehad van 80 jaar en de legende schrijft haar een leeftijd toe van 300 jaar. Uil Vnorinezt ele. Zoo fopt men Frederik. Met den kiesstrijd van 1912 voelden de klerikalen dat het spande. Wie herrinnertzich niet hoe hunne alarm- klokke over soldatendiensten zielege- vuur in onze Vlaanders dag en nacht bonsde. De liberalen, zeiden ze, willen al uwe zoons den ransel doen aantrekken en bederven in die onzedelijke kazer nen, terwijl wij, katholieken, den sol datendienst zullen inkorten. Op honderd (luizende 'groene pren tjes die ze op den buiten de lichtgeloo- vige lieden in de handen stopten vond men te lezen bovenaan Wat de lib et alen zulten doen. Eu daarnevens stond eene préiiLe, éeue heele meuage met zeven kloeke zoons, elk meteen ransel op den rug, van ieder soort een piotten, lanciers, grenadiei s, kanoniei s, enz. Op de ander zijde las men Wat de katholieken willen. Eu wederom eene prente met dezelf de menage van zeven zoons, den eer sten verkleed in soldaat eu de andere zes elk ju een ambachtsman. Die commedianleu gingen hier en 'elders dan inentingen geven en de kie zers luisterden met open mond op het ontwikkeld thema. Eu aangeveerd door den pastoor en de kapelaans, ze Imil- tb n lijk de beeren Weg met den troep. Maar de kiezingen waren nog'geen 6 maanden voorbij en ze zaten weerom neerstig aan 't schoteltje, of die zélfde katholieken die den soldatendienst ver minderen zouden stemden eene nieu we wet alle man soldaat Alle man is het woord, maar die tar- tulf'en en volsbedriegers hebben wee rom het middel gevonden om eene heele litanie mannen metlange ar men van korvée Ie ontslaan, terwijl de arme duivels hunne jongens zullen zien optrekken. t Was ook van geene nieuwe lasten en ze vragen reeds 40,000,000 fr. nieu we lasten om dat nieuw leger te onder houden. Zijn dat volksbedriegers of niet en moet men zich niet afvragen of de tijd niet daar is dat aan al die lichtgeloovi- ge buitenkiezers de vellen van de oo- gen zullen doen vallen. men. De gedachten van den vorigen. nacht kwamen haar plotselings voor den géést. Is uw vader te huis ik moet wat kalk en steenen hebben, zei bode wij k Die kan ik u wel verknopen, ant woordde Josepha, terwijl zij een lachelijk gezicht zette en tevens zocht, hare ontroering te verbergen. Ja, ik weet dat mijne toekomende schoonzuster even bedreven is in koop handel als in boerderij, sprak bode wijk vleiend. Maar gij gaat toch zeker niet bou wen hernam Josepha. Aan de Ver maarde Hoeve iels veranderen ware er den bouwtrant van schenden, en zulk eene schoone hofstede slaat er in hetgansche land niet. Dal zei moeder zaliger ook ant woordde bodewijk. Groote veran- ringen wilde ik niet maken ik meen de alleen den schaapstal te vergroo- ten. Dat moogt gij niet riep Josepha met geestdrift uit. Wat 1 gij zoudt den schaapstal veranderen, die juist den vorm heeft van den runderstal, welke er tegenover staat bodewijk, waar zijn uwe gedachten Ik wist niet dat gij de Vermaarde Hoeve zoo bewonderde!., zei bode wijk. Het is jammer dat zij Karei niet ten deel viel. Gij zoudt niet alleen eene schoone, maar ook eene goede boerin IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2