Kaloten boven mmmmmm g mwmmm, Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Liberale kiezers, let op Als belooning Donderdag, 19" Juni 1915. centiemen. Negende jaar. Nr 52. 47 millioen De katholieke windblaas. In de Kamer. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des itonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-OÖ. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Lmmudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Op i Juli aanstaande zal er worden overgegaan tot de herziening der kiezerslijsten voor Kamers, Provintie en Gemeente. Alwie opspraak tegen de samen stelling der kiezerslijsten ot' de be voegdheid van kiezers heeft te doen gelden moet zijne klachten voor dit tijdstip indienen. Aangezien wij voor het oogenblik nog onder het meervoudig kiesstelsel leven, achten wij het nuttig de hoofd zakelijke bepalingen der wet te her inneren opdat iedereen zou kunnen nagaan indien ja dan neen hij met 't getal stemmen ingeschreven staat welke hem toekomt. Art. i. Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie moetmen a Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen hebben voor gomeentekiezer is de gewone natura lisatie voldoende b; ten volle 25 jaar oud zijn als kiezer voor de Kamer en ten volle 30 jaar als kiezer voor den Senaat, de Provincie en de Gémeente c) zijn wettige woonstede sedert ten minste een jaar 111 dezelfde ge meente hebben als kiezer voor de Kamers en de Provincie, en sedert ten minste drie jaar als gemeente kiezer. Art. 4. - Eene bijkomende stem is verleend aan den kiezer van ten volle3J jaar gehuzudol, zoo hij weduw naar is, wettige nakomelingschap hebbende en die aan den Staat ten minste J frank personeele belastingen betaald voor de kiezers voor de Ka mers en de Provincie, en 15 frank voor de gemeentekiezers. Art. 5. Eene bijkomende stem wordt toegekend aan den kiezer, ei genaar sedert een jaar, van onroe rende goederen met een kadastraal inkomen van ten minste 18 fr., hetzij bezitter sedert twee jaar van een in schrijving op het grootboek der open- bare schuld of van een boekje van Belgische rente op de Spaar- en Lijf- rentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Twee bijvoegende stemmen wor den toegekend aan den gemeente kiezer zoo het kadastraal inkomen ten minste 150 fr. bedraagt. Art. 6. Twee bijkomende stem men worden toegekend aan den kie zer die zich in een der volgende ge vallen bevindt a) houder zijn van een der diplo ma's, titels of bekrachtigde getuig schriften welke in art. 17 zijn opge geven b) een der openbare ambten ver vullen of vervuld hebben, een der betrekkingen bekleeden of bekleed hebben, een der bijzondere beroepen uitoefenen of uitgeoefend hebben, in artikel 19 opgesomd, en dit geduren de den bepaalden tijd. Wij sporen al onze liberale vrien den aan na te zien op het stadhuis indien zij hun kiesrecht ten volle ge nieten en in geval van neen er aan stonds kennis van te geven aan het Comiteit der Liberale Vereeniging, Seminariestraat, Yper. aan de goedzakkige kiezers die ver leden jaar zoo blindelings voor de klerikale kandidaten dopten en deden zegepralen, komt de gebenedijde re geering nieuwe belastingen voor te stellen die naar schatting VEERTIG MILLIOEN FR. zullen opbrengen, 't Is maar een begin De nieuwe legerwet (alleman sol daat) gestemd door de klerikalen die er nochtans tegen waren voor de kie zing die volgens de verklaringen van den minister ongeveer 20miljoen per jaar meer zou kosten - zal 't eer biedwaardig sommetje van vergen de oorlogsbegrooting stijgt dus van 63 millioen op 110 iïlil- lioen De voorgestelde nieuwe lasten werden verleden Woensdag in de Kamer aangenomen door klerikale stemmen tégen 6~j der linkerzijden en 3 onthoudingen en in den Senaat door 4.6 klerikalen tegen IJ der lin kerzijden. Onze Ypersche klerikale kamer- heeren en senators, de heeren CO- LAERT, VAN MERRIS, FRAEYS en STRUYE stemden allen VOOR de nieuwe lasten. Ziehier de vijf wetsontwerpen Het eerste, betrekkelijk de paten ten en de naamlooze maatschappijen, dat \an 7 tot 9 millioen moet op brengen Het tweede, eene taks op de auto mobielen en andere mekanieke rijtui gen stellend, die van 2 tot 2 1/2 mil lioen moet opbrengen Het derde, een taks stellend op de cinemavertooningen, die van 250 tot 500,000 fr. moet opbrengen Het vierde, de wetten op de regis tratie, de successies, het zegel en de hypotheek wijzigend, moetend op brengen, van 17 1/2 tot 23 millioen Het vijfde, de rechten op de alcool verhoogende en moetende opbrengen van 3 tot 5 millioen Klerikalen, waar zijn nu die schrik kelijke BONI'S waarmede gij voor de kiezing van 2 Juni zoo roemde r Indien gij dan de waarheid sprak, was nu die geldklopperij niet noodig. KIEZERS Zijt ge nu tevreden over de ware katholieke VOLKSVRIENDEN ot' zal deze nieuwe jezuiterij u in 't vervolg eindelij k klaarder doen zien Dat zijn zure karamellen, hé Het programma der grrroote be warende katholieke partij komt el lendig uiteen te spatten gelijk een windblaas. En wij mogen wel zeggen gelijk een vieze windblaas, want er is een verduft reukje bij. Ziedaar eei, partij die 28 jaar lang leefde op het programma Weg met alle vermeerdering van mili taire uitgaven Geen man, geen cent, geen kanon meer Weg met kazerndwang 't Is het programma dat zij nog met klank deden gelden voor de kie zing van 2 Juni 1912. Men herinnert zich nog zeer wel hoe in den laatsten kiesstrijd de le- gerkwestie de grootste rol speelde. Om hun onderricht aanschouwelijk te maken, namen onze tegenstrevers nogmaalshunnen toevluchttot hunne geliefkoosde printenafbeeldingen. Op twee verschillende affichen stelden zij het liberaal en het klerikaal pro gramma voor in zake van legerkwes- tie. Op de eene stonden 6 boerenzonen allen uitgedoscht in soldatenkleedij met dit opschrift Dat willen de li beralen. Op de tweede bevonden zich ook 6 boerenjongens, waarvan een enkele moest soldaatje spelen, terwijl de vijf andere vroolijk naar hun werk gin gen. Onder deze voorspelling las men Dat willen de katholieken En met zulke bedriegerijen wer den de klerikHen herkozen. Ook haastten zij zich, eens aan 't roer gebleven, den spot te drijven met nunne vroegere beloften. De huilders van weg met den ka- zerndtvangwaaronder de heeren Colaert, Van Merris, Fraeys, enz., komen den algemeenen kazerndwang in te voeren en, in de plaats van de leuze JVeg niet de vermeerdering van militaire uitgaven, komen ze nu eene verhooging van go millioen fr. 's jaars voor te stellen. Ziedaar waar de katholieke wind blaas op uitkomt. Belgie wordt bestuurd door een ministerie van gepatenteerde kies- foppers. Zullen de kiezers het nu eens voor goed begrepen hebben en zullen zij het onthouden Aangaande de nieuwe wet met het alleman soldaat, schrijft onder ande re de katholieke Eendracht, van Mechelen a/M. van 1 Juni 1913 De Regeering heeft iets gedaan dat zij duur zal moeten betalen. De rechterzijde is verantwoordelijk voor de zware krijgslasten in geld en man schappen die zij van het volk ver langt. En waarom hebben de katholie ke afgevaardigden de militaire wet gestemd Wij wachten op het ant woord, maar zijn zeker dat wij aan doovemansdeur kloppen. Het is belachelijk het volk- te willen wijsmaken dat er Staatsgehei men bestaan. Men kan zulks bewe ren, maar waar zijn de bewijzen 't Is eene bolwassching van eerste klas voor onze drie kluchtspelers, Colaert, Van Merris en Fraeys. BEDEVOERING van den heer NOLF, betrekkelijk de nieuwe legerwet. De heer Voorzitter. Hier hebben wij eene wijziging dei" heeren NOLF en BUYL, luidende als volgt Aan littéra B van artikel 23 het volgende toe te voegen. De vrijstellingen wegens broeder- dienst worden door de volgende rege len beheerschtde dienst verschaft de vrijstellingen die er noodig zijn op dat het getal manschappen, van eene familie gevergd, de helft van het geheel getal zonen niet overtrefïe. Bij voorbeeld, in de familien met een even getal zonen, mag alleen de helft tot den dienst worden geroepen is het getal oneven, dan heeft de groo- tere helft recht op vrijstelling. De aanwijzingen en vrijstellingen wisselen elkaar af, tenzij ten gevolge van vrijstellingen of onteffeningen, de familie aan den Staat het getal man schappen niet heeft geleverd, waarop hij aanspraak mag maken. De jaarlij ksche vernieuwing van de vrijstelling is alleen ondergeschikt aan de voortzetting van den dienst die daartoe aanleiding gaf. Het woord is aan M. Nolf. M. Nolf. Mijnheeren, het amen-* dement, welke ik de eer heb neder te leggen, is enkel eene letterlijke weder- gaaf van eene oude schikking onzer inilitiewetten, namentlijk het artikel 31 der wet van 10 Augustus 1881. Ik had even zooals in de wet van 1881, er eene bijzondere schikking', van het kapittel der vrijstellingen, kun nen van maken. Maar ik heb er aan ge houden, hetzelve aan te hechten aan artikel 5, hetwelke spreekt over de vrijstelling wegens verwantschap. Mijnheeren, het stelsel voorkomen de in het amendement, schijnt me de groote voorkeur te geven, om door een eenvoudig en gemakkelijk te onder zoeken stelsel, het te veel der lichting te voorkomen, die, volgens het artikel - 1 van het wetsontwerp, zich zal mogen verheffen tot 51 per honderd der inge schrevenen. Welnu, een stelsel van algemeen- making van dienst, zooals dit welke thans het voorwerp is van het wetsont werp dat wij bespreken wat vooral van noode is, 't is van eenvoudige re gelen vastte stellen, dewelke alle mo gelijkheid tot voorkeur of twijfel van partijgeest verwijderen. Mijnheeren, ten tijde der bespreking der wet van 1909, geëerde M. Schol- laert, tot verrechtvaardiging van het stelsel van een zoon per familie, zegde toen, dat een der redens om dewelke hij zich bij dit stelsel aansloot, was dat hij een middel gezocht had die tot het willekeurige niet geleide, en de bemerkingen dien hij tot staving zij ner stelling wilde doen doorgaan, zijn waardigheden heropgeroepen te wor den, gezien wij ons voor een der meest ingewikkelde vrijstellingsstelsels be vinden. Ziehier wat onze geëerde Voorzit ter zegde, toen hoofd der Regeering Alle andere stelsels van vrijstel ling, zooals ik kom te zeggen, leenen tot het willekeurige, en het is juist datgeen men moet vermijden in zake van militie, omdat er daar eerbare ver heven voordeelen bestaan. Welnu, deel gemaakt hebbende gedurende verscheidene jaren van een militieraad, zoo heb ik mij meerma len voor beangstige gevallen bevon den. Het is somwijlen zeer moeilijk, de juiste staat eener familienoodigheid vast te stellen, wanneer het de vrij stelling van een zoon betreft die be weert de steun dezer familie te wezen, en de moeilijkheid is zooveel te groo- ter omdat er zich terzelfdertijde ge lijkaardige gevallen voordoen en men alsdan ongelukkige uitslagen voorziet, voortkomende door de vrij- RGALH Ci 8c

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1