VERMAARDE PACHTHOEVE ZONDAGRUST onderwijs, zooals de Nederlandsche koalitiemannen hebben gedaan-. Doch, in der waarheid staat nog altijd en meer dan ooit het eerste punt van het klerikaal programma recht: «De Staat buiten de school», dat zal toegepast worden wanneer betere tijden aanbreken, In afwachting wordt de officieele school ondermijnd op alle wijzen en het ontwerp van wet is eene mijn te meer onder het openbaar onderwijs geboord. Verkiezingen in Nederland. Nederlaag der klerikale Regeering. Verleden Dinsdag 17 dezer, hadden in Nederland verkiezingen plaats voor de tweede Kamer der Staten Generaal (hetgeen bij ons de Kamer van volks vertegenwoordigers is.) Niet minder dan tien verschillende partijen hebben aan den strijd deelge nomen zij hadden zich evenwel tot 3 hoofdgroepen vereenigd 1° De concentratie bestaande uit de vrije liberalen, de unie liberalen en de vrijzinnige demokraten. 2° De coalitie samengesteld uit de antirevolutionnairen (partij van D' Kuyper), de christelijke historischen en de roomsch katholieken. 3° De socialisten of sociaal demokra t-en. Hel ministerie Heemskerk dat thans aan 't bewind was, werd door een klerikale eoalitiemeerderheid onder steund. Het heeft bij deze verkiezing een er ge nederlaag geleden zulks ten gevol ge der dwaze en onverdraagzame poli tiek welke het gevolgd had. Evenals in ons gezegend land, waren alle plaatsen voor de vriendjes voorbehouden, werd het geld met miljoenen aan de klerika le scholen ten prooi geworpen, wilde men van zuiver algemeen kiesrecht niet hooren, maar wilde men nieuwe en aanzienlijke lasten op de bevolking leggen namelijk met een nieuw tolta rief in te voeren dat evenals ten onzent het leven zou doen verduren. Maar erger nog had het ministerie gedroomd van een verchristelijking der Indische koloniën (Java, Sumatra, Borneo, enz.) waar de inlandsche be volking overwegend den Mohamedaan- schen godsdienst aankleeft. Daardoor was er onder de inlanders eene gisting ontstaan die zeer gevaarlijk was voor het behoud der koloniën. Dit alles hebben de Nederlandsche kiezers ingezien en hebben flink naar links gestemd. Maar evenals in alle landen waar de klerikalen het al te bont maken heb ben de verontwaardigde "kiezers vooral de sociaal-demokraten gesteund. Hun leider, M. P. J. Troelstra is reeds on- middelijk te Amsterdam gekozen, en MENGELWERK. (0 VI. Kent gij die riep Karei verwon derd uit. Ik alleen op aarde antwoordde de oude man. Intusschen waren de twee vrienden gekomen tot de schapenweide die op vijf minuten afstand van de Vermaarde Hoeve lag. Hier zetteden zij zich op een begraasd heuveltje neêr, en de schaapherder begon, terwijl hij plechtig met zijn vin ger in de richting der Vermaarde Hoe ve wees De Vermaarde Hoeve, of liever de donkere steenklomp, welke de duis ternis ons thans voorspiegelt als eene rots door geesten bewoond, was vöör bijnazeven honderd jaren slechts eene kleinehut,hewoonddooreenen bezem binder, met name Walram Waterlant. In dien tijd was den zandgrond, die ons omgeeft, en thans zulke heerlijke vruchten draagt, eene vlakke heide, waarop niets groeide dan genst, hei- denbloemen en varenkruid. Ginds, waar de zwarte grond zich van de zand plaat scheidt, was het zee, eene zee, uren ver door vlothout en zand ver- de socialistische karnergroep die 7 leden telde zal na de herstemmingen wellicht 11 of 12 leden hebben. De liberalen hadden bijna in alle kiesdistrikten het genoegen hun stern- mental merkelijk te zien slijgen. Vooral de Vrije Liberalen werden begunstigd. De leider der Unie-Liberalen, M. II. Goeman-Borgesius viel te Botterdam maar werd terzelfder tijd te Emmen gekozen met een overweldigende meerderheid. Men kan nagenoeg met zekerheid zeggen dat de grootste Nederlandsche stad Amsterdam, uitsluitend door vrij zinnigen en sociaal democraten zal vertegenwoordigd worden. De klerikalen van alle slach werden achteruitgedreven vooral de antire volutionnairen (partij van Dr Kuyper). Te Rotterdam komt aldus minister Heemskerk in herstemming met een liberaal (de h. van Vollenhoven) te Amsterdam komt de aanvoerder van de antirevolutionnaire Karnergroep, de h. Middelberg, insgelijks in her stemming met een liberaal en te Ut- rechtverminderde het aantal stemmen in ruime mate. Op dit oogenblik zijn op honderd te verkiezen kamerleden, gekozen 41 coalitie-candidaten (10 antirevo lutionnairen, 6 christelijk historischen en 25 roomsch katholieken), 12 con centratie kandidaten en 1 sociaal de in o k raat. Er is dus herstemmingen in 46 dis tri kten. 10 van die herstemmingen geschie den tussehen liberalen en socialisten, de 36 andere tussehen klerikalen en kandidaten der concentratie of der so ciaal demokraten. Het middenbestuur der Vrijzinnigen heeft aan de kiezers aangeraden bij herstemming tussehen een klerikaal en een antiklerikaal, kost wat kost naar links te stemmen. Aldus gaat het Nederlandse!) kleri kale ministerie zijn ondergang te ge- moet. Wanneer krijgen wij ons ministerie omver Keil- en ander. De Koning en de nieuwe schoolwet. Vooraleer het ontwerp van nieuwe schoolwet ter Kamer aan te bieden is minister Poulletnaar Oostende gegaan, waar hij een lang onderhoud had met het Staatshoofd. De opperbaas van het onderwijs heeft voor den Koning de beschikkin gen der nieuwe wet toegelicht. Het voorzitterschap der Kamer. Wij hebben gezegd, dat de gezondheids toestand van den heer Schollaert. hein noopt rust te nemen op zijn buitengoed te Vorst in de Kempen. Het staat van stonden aan reeds vast dat de heer Sehollaert zal weigeren slijkt en slechts bij hoog water tij nog stroomende. In deze naakte streek woonde Walram Waterlant gans; li alleen, want op vier mijlen in het ro. d stond huis nog stulp. Hoe den bezem binder daar gekomen was, wist geen mensch want in de stad waar hij zij ie genstbezems verkocht, maakte hij uit niemand kennis. Walram was omtrent een man van vijf en twintig jaar, van forsche gestal te en uitnemend schoon gelaatzwarte haarlokken, fijn als zijde, omgolfdcn zijn hoog gewelfd voorhoofd, dat van vernutt en geestkracht getuigde, en eeu zonderling vuur straalde hem uit de donkere oogen. Dikwijls zat hij in diep gepeins voor zijne deur op een houtbalk, die de zee daar had geworpen dan staarde hij over het klein stuk land, dat hij Lot eigen onderhoud bebouwde, zoo ver zijne oogen reiken konden de heide in. Daar ligt een bijna onmetelijke akker die goede vruchten kan dragen; dat bewijst mijn tuintje, mijn boonland .en mijn graanakker, dacht hij toen, en Walram bezit niets dan zijne twee armen geld ontbreekt hem om deze heerlijke streek vruchtbaar te ma ken en zoo vlotte zijn geest voort op den stroom des gedachte. Dan weer stond hij met gekruisde armen ver in de zee te staren en sprak Hierin schuilt niet alleen een rijkdom van visch, welke ik niet kanopvangen, zich tot kandidaat voor den presidents zetel der Kamer te laten voordragen in November a. s. Stappen zullen dan ook worden ge daan bij den heer Gooreman,om terug te willen plaats nemen in den zetel en naar het blijkt, zou het Kamerlid voor Gent geneigd zijn deaangeboden plaaLs aan te nemen. Nog nieuwe taksen. Een bijzonde re kommissie is zooals men weet aan gesteld geworden om het ontwerp te bestudeeren waarbij taksen worden gelegd op uithangborden, reklaampla- ten, handelsruchtbaarheid op muren, afsluitingen, hekken, planken, enz. Deze kommissie vergaderde gister, doch vooraleer een besluit te nemen werd een der leden, heer Borboux, belast verslag uit te brengen over de vreemde wetgeving in deze zaak. Belastingen op motoren. Nu er sprake is belasting te hellen op auto mobielen, motorbooten en motorrij wielen en het bijna zeker is dat reeds dezen laatsten uitgesloten zullen wor den, ware het ook maar redelijk dat men de motorbooten niet gelijk stelle met automobielen. Immers, de automobiel wordt zo mer en winter gebruikt, bij dag en nacht, vervangt het paard (dat belas ting betaalt), veroorzaakt onkosten en uitgaven voor de wegen en maakt ze onveilig voor oud en jong evenals voor dieren. Daarbij wordt de automobiel in den handel als vervoermiddel gebruikt. Het motorbootje daarentegen doet alleen dienst op de enkele zomerda gen dat .het weder gunstig is, want bij regen of guur weer is het niet te ge bruiken. Het berokkent geen schade aan de waterwegen en levert feitelijk geen gevaar op. Het is dus maar billijk dat de belasting op de motorbooten op een minimum wordt gebracht. De nieuwe dienstkleedij der oxideren. Daar de wijzigingen toegebracht aan de nieuwe dienstkleedij der officieren, bij sommigen eene misnoegdheid heeft verwekt en bij anderen gegronde kri tieken uitlokte, heeft het departement van oorlog beslist dat de korpsover sten einde dezer maand hunne mee ning zouden doen kennen over de zaak, rekening houdend met de opmer kingen door hunne officieren gemaakt. Staatsmonópool van den alkohol. Zijn wij op weg om eerlang de cegee- ring den staatsmonopool van den al kohol te zien invoeren Wat er ook van zij, de minister der Schatkist heeft het bezoek ontvangen van een tiental stokers, die hem hun wee zijn komen klagen. Naar het schijnt zou de monopool- handel van het gedistilleerd reeds fei telijk in handen zijn van drie groote firma's, waartegen de mindere stokers niet kunnen opgapen. Minister Levie heeft beloofd de zaak eens grondig te onderzoeken, natuur lijk.... maar die'verslijkte zee schijnt mij toe te roepen Ik wil zaailand worden en wat kan ik op de stem der wateren antwoorden Ik ben onmachtig. Had ik duizend armen, om die klagende diepte wierp ik dijken, waarvoor de bruisende baren zouden terugdeinzen. En uit de zee riep ik akkers te voor schijn, die, door de natuur zelve ge mest, de schoonste vruchten der aarde zouden opleven. In mijn hoofd berust het plan ter uitvoering dezer reusach tige onderneming doch wat baat geestkracht, wanneer ze niet vergezeld is van stoffelijke macht Eene hersen schim En wat kan de arme, hulpelooze Walram inrichten nep hij eens met vreeselijken schaterlach, als spotte hij met zich zeiven niets meer dan het gedierte, dat aan zijne voeten kruipt Eens datdekrachtvolle bezembinder op eene vracht bloemend gestloof, die hij zooeven had aangebracht, vöör zijne hut rustend nederzat, verzonk hij zoo diep in gedachten over rijkdom en geluk, dat hij niet bemerkte, hoe de avonddauw sinds lang zijne haren had besproeid. Nog nooit was zijn dorst naar goud zoo brandend geweest. Eensklaps richtte hij zich op, met uitroep «O gij, die den boozen rijkdom en macht verleent, voer ook mijne plan nen uitHerschep heide en zee in een bloeiend veld Prachtig geschenk aan de stad Gent. Dank zij vooral het initiatief van den heer Stuart, commissaris-generaal van Holland in de Gentsche Tentoonstel ling, zal aan de stad Gent een eigen aardig en kostbaar geschenk aangebo den worden namens de letterkundigen en geleerden van Noord-Nederland. Het bestaat uit drie honderd boekdee- len, gekozen onder de nieuwere uit gaven, en door de schrijvers welwil lend afgestaan. In een sierlijk gebeeld houwde kast zullen zij eerlang door den heer Stuart aan het gemeentebe stuur van Gent overhandigd worden, en zijn bestemd voor de Stads- en Universiteitsbibliotheek, waar zij ter beschikking zullen zijn van alwie in het huidig geestesleven van Holland een blik wil werpen. De meeste letterkundigen hebben bij hun geschenk een hartelijke opdracht aan de Gentsche bevolking gevoegd. Al die bandschriften zullen in een af zonderlijk boekdeel uitgegeven wor den. Geen treffender, geen doelmatiger blijk van vriendschap kan aan de Gent sche bevolking gegeven worden. Geen twijfel of zij zal er aan de Noord-Ne- derlandsche geleerden en letterkundi gen dankbaar voor zijn, alsook aan den heer Stuart, die het meest heeft ge werkt aan de verwezenlijking van dat edel uitgedacht en uitgevoerd pian. 0.0; Lijsl (Ier Apothekers vmi zijnde ZONDAG 29 JIÏM 1913. li. L AKHTSEXS, BOTERMARKTn" .9, VP ER Nieuwstijdingen ANTWERPEN. Belangrijke diej- stal in eene diamantenfabriekMet braak en valsche sleutels zijn Maan dagnacht dieven gedrongen in de dia mantslijperij Van Damme, Lamöriniè- restraat, te Antwerpen. De dieven heb ben eene brandkast opengebroken, welke in eenen muur van den kelder gemetseld was. Daaruit werden zeven ijzeren kistjes met koppen en diamant- steenen, ter waarde van 50.000 frank gestolen. Allerlei dievengereööschappen is ter plaats door de inbrekers achtergela ten. De diefstal werd eerst Maandag morgen bij het openen der fabriek opgemerkt. Verscheidene agenten der opsporingsbrigade werden met de op zoekingen belast. Voor enkele weken werden in de- Deze woorden uit al de kracht zijner ziel uitgeroepen, hadden den trotschen Walram zoodanig afgemat, dat hij machteloos op het gestloof nederzouk. Zijne oogen slooten zich en zijne lippen bewogen zich van tijd tot tijd, als ware hij met iemand in samenspraak. Hij droomde. In den geest zag hij een man met wonderschoon gelaat tot hem ko men, en hem toespreken met eene stem, indrukwekkender dan het zeegebruis. Walram Waterlant, gij riept mij hier ben ik. Een gedeelte van zee en heide wil ik voor u in vruchtbaar land hervormen, en u daarenboven eene hoeve bouwen, zoo schoon, dat gij nooit hare wederga hebt gezien. Ik doe zulks onder volgende voorwaar den onder den invloed van uwen hoogmoed rijst de hoeve op, doch na een tijdverloop van zevenhonderd ja ren zal zij,door den hoogmoed van een uwer nakomelingen, vergaan. Gedu rende die zeven honderd jaren verleent gij mij recht, uwe afstammelingen tot hoovaardij aan te sporen en ten val te brengenna dat tijdverloop zal de hoeve door hoovaardij vergaan. Zijt gij hiermede te vreden, zoo reik mij de hand. Droomend stak Walram de rech terhand uit, doch trok die aanstonds inet een lichten schreeuw terug en viel vervolgens in een vasten slaap. Bij het ontwaken aanschouwde hij de verwezenlijking van zijn visioen. I 11I ItHMII I—I II IM III B III r -T5? m -ff*? O IDE *25%-iisy

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2