Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 5" Juli 1915. 5 centiemen. Negende jaar. i\lr 54. Do Belgische Benio Dohon mei gouden eieren Ze werden gefopt Wal niet genoeg kan herhaald werden Eendracht maakt Macht. Y Cl'HC hij lie title tl CU ilttltflertltlf/S. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uilgever, Inxïmidestraat, nr 5.3, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en't buitenland evenals de Notariale ei IHdiierlijke aankondigingen mogen gezonden word.m ten hnreele van dit blad.- Men wordt vriendelijk verzicht alle lioege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend tot te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen I fr. id. Van den Neus in den Mond. min Van menschen, die een beestigh'eid begaan, zegt men gewoonlijk 't Zal van den neus in den mond drui pen. Die oude zegswijze vindt nu hare toepassing op die mannen van de hooge geldwereld, welke, volgens zekere beweringen, verleden jaar, tegen hun overtuiging in, voor de klerikale regeering stemden uit vrees voor het kartel zij schudden en heefden voor den invloed der socia listen, die, meenden zij, de geld waarden zouden doen heiasten. Wat, in geval van een liberale overwinning, twijfelachtig was, wordt onder de versterkte klerikale meerderheid, volle zekerheid. De regeering heeft haar wetsont werpen gereed gemaakt, tot her vorming der geldmiddelen gelijk de klerikale bladen dat heeten maar gewone menschen, die met geen true's om.aan, noemen dat in duide lijker Vlaamsch tot het invoeren van nieuwe belastingen En onder die wetsontwerpen is er een, dat vooral tie mannen van de geldmarkt in opschudding brengt een taks wordt ingevoerd op de kwijtbrieven, op de chek's, op de brandkoffers, in de Bank, enz. Van nu af wordt voorzien dat er ontzaglijke kapitalen uit de Banken zullen getrokken worden maat schappijen, die leeningen zullen moeten aan_aan, zullen op de gevoe ligste plaats getroffen worden, de zaken zullen onder toezicht komen van de agenten der schatkist en dus niet langer geheim meer blijven... De Belgische rente heeft het ver trouwen der geldbezitters verloren en 't is of de minister Levie zich daar over wilde wreken, of hij de Staats- rente bij middel van een zekeren dwang terug naar hoogere koersen wilde drijven hij is erop uit om de andere nationale titels te treffen, om den goeden gang van handel en nij verheid te belemmeren, nadat de Staatsrente reeds zoo diep ontred derd was. Men kan denken welke opspraak dit verwekt bij de bankiers, wisse laars, geldbeleggers en beursman nen. Een onderhoud met den minister. Bij de beursmannen nu is de kleri kale overwinning van verleden jaar niet weinig van den neus in den mond gedrupt. Dinsdag hadden zij met den minis ter Leue een onderhoud, om te pro testeeren tegen het ontwerp dezer nieuwe belastingen. Zij vroegen hem een tegen-ontwerp te mogen aanbie den en hij stond dit toe, maar hij eischte dat de door hem vastgestelde cijfers zouden behouden blijven en dat het tegen-ontwerp slechts de w ij ze van toepassing zou betreffen. Den volgenden morgen vernamen de wisselaars en bankiers tot hun verbazing dat de katholieke meer derheid der Kamersectiën de ont werpen van den minister had goed gekeurd en zoohaast de Beurs open was gingen de poppen aan 't dansen. Een boycot in de Beurs. Men besloot de vijandelijkheden maar dadelijk te beginnen en de Bel gische Rente te boycotteeren. Geen enkel kooporder werd uitge voerd en de titels werden met groote pakken aangeboden. De wisselaar-afgevaardigde van den Staat trachtte de koersen op te houden, maar vruchteloos, en de Rente, die den dag te voren nog 75 had gestaan, stond welhaast nog slechts aan 70 frank. Dit cijfer 70 werd met langdurige toejuichingen begroet. De Beurscoinmissie schoor raad met den Staatsagent en na drie kwart uurs beraadslaagd te hebben, besloot zij alle koersen onder de 72 fr. te doen uitwisschcn. Niettemin stond de Rente op het einde van de Beurs nog st -vig op 71 frank. VV isselaars en bankiers verklaar den vast besloten te zijn den strijd voort te zetten en al de waarden, die door de regeering gesteund worden, te zullen aanvallen. Desnoods willen zij zelfs in werkstaking gaan. Besluit. Welnu, hoe vindt ge 't Is dat niet veelbelovend voorlater? Maar hoe sluw heeft de minister het aan boord gelegd om de schat kist te vullen Eenige maanden geleden deed hij in het land duizenden nieuwe gene- verhui/.en ontstaan en pas is men er volop aan het geneverschenken, of hij legt een taks van een halven frank per liter Heeft hij op dezelfde wijze de postchek's niet ingevoerd, om ze later ook te kunnen belasten Liegt hij niet wetens en willens, daar waar hij beweert, dat de nieuwe lasten al te zamen maar 40 millioen zqllen opbrengen, terwijl andere be rekenaars tot een totaal van 120 mil lioen komen, dat is tweemaal meer? Dat is 80 millioen meer dan de nieuwe legerwet vraagt En men wil dat er in November nog een andere portie belastingen zal opgedischt worden, die nog meer naar den klerikalen rook zal smaken. De putten moeten gevuld worden en de nieuwe schoolwet ligt cereed De kloosters moeten zooveel en zoo veel millioenen per jaar meer trek-- ken Tien millioen ontstolen aan tie arme linis^ezinnen Een der grootste leugens, aar mede de klerikalen de arme kiezers met een stemmeke tegen de liberalen zochten op te hitsen, was dat dezen laatsten de vergoeding aan de mili- tiens zouden afschaffen. Nooit hadden de liberalen daaraan gedacht. Zij waren integendeel van gevoelen dat aan de werklieden en kleine burgers, die beroofd worden van eenen broodwinner, er eene be hoorlijke vergoeding diende ver leend te vorden. Nu drijven de klerikalen de schel merij zoover zeiven den roof te ple gen waarvan zij het inzicht aan de liberalen toeschreven. Het klerikaal ministerie heeft, in een oogenblik van verwarring en overrompeling, eene wet voorgesteld waardoor de vergoeding aan de militiens feitelijk wordt afgeschaft. Alleen aan de getrouwde militiens en aan de behoeftigsten, zal eene aalmoes van 50 centiemen daags toe gestaan worden. Deze maatregel treft dus als eene onrechtstreeksche belasting een groot getal werkersfamilien, terwijl het gouvernement daardoor een pro fijt van omtrent tien millioen frank 's jaars verwezenlijkt. Tien r»illioen aan de arme huisge zinnen ontrukt, om te grabbelen ge worpen te worden aan de gelddor- stige politieke priesters en aan de schatrijke kloosters. Ziedaar de schelmerij welke ge pleegd wordt door eene regeering die zich door hare leugens en laste ringen tegen de liberalen aan 't be wind wist te houden. En de pastoorsgazetjes, 7 Ypersch Volk, en tutti quanti, die bedoelde leugens voor rekening van 't gouver nement moesten verspreiden, zwijgen nu dat ze zweeteu ea steunen eene wetgeving, die tien millioen frank 's jaars ontfutselt aan de nederige huisgezinnen YY aar zitten nu de Bonnot's en Carrouy's mi Herinnert ge u nog de plakkaten van den «etgevenden kiesstrijd van juni 1912, b=ste lezers Herinnert ge u de driekleurige hen, die de klerikale regeering moest verbeel den, gouden eieren leggende voor het kiezerskorps dat voor hen zou stemmen En alzoo is het geschied... De kiezers hebben zich door de klerikale kwakzalvers laten ver schalken, en de gouden eieren heb ben zich niet lang laten wachten, ondervorm van 40 millioen lasten. Maar 't is te vreezen dat de kiezers een vermuft smaakje zulien vinden aan de vergulde eieren... In.ieder geval, ze kunnen toeko mend jaar herbeginnen... 40 millioen nieuwe lasten... en 'tis nog niet genoeg Een nieuwe schoolwet is neerge legd. Van de 40 millioen is er nog geen cent voor het ouderdomspensioen der werklieden. Het pensioen wordt aangekondigd, maar in de plaats daarvan krijgen we belastingen. YVeg met de klerikale bedriegers van 2 Juni 1912 Het uur van de militarische re keningen met ons schoon geld te be talen is aangebroken YVij vreezen dat de belastingbetalers die bittere pil moeilijk zullen inslikken er is echter niets meer aan te doen, en de verantwoordelij kheid weegt op al wie het verzwaren der krijgslasten voor- 'l Nieuws van den Dag katholiek dagblad.) gestaan heeft. Toen in 1879 de liberalen in Belgie het bewind veroverden, wijdden zij al hunne zorgen -aan het verbeteren van ons geldwezen. Om een deel der schulden te dem pen door de klerikalen gemaakt, be sloot minister Graux belastingen in te voeren. Hij had den keus tusschen recht- streeksche en onrechtstreeksche be lastingen. Onrechtstreeksche belastingen daar zij de levensmiddelen raken, drukken te veel op burger en werk man en niet genoeg op den rijke. De klerikalen, echter, verkiezen deze lasten, omdat zij op den betalings- brief niet aangeduid worden en al dus niet in aanmerking komen bij de domme lieden. Onrechtstreeksche lasten heffea is eenigzins het volk bedriegen. Graux hield er aan niet in 't ge heim te arbeiden, en nam zijnen toe vlucht tot de rechtstreeksere belas tingen, ofschoon hij wel wist, dat de klerikale pers de kiezers tegen hem zou opruien. Maar, nadat de klerikalen zich heeschgeschre'euwd hadden YVeg met de lasten en nadat Graux ge vallen was, verhaastte de klerikale regeering zich de bestaande taksen te behouden. Zij voegde er zelfs eene heele reeks onrechtstreeksche aan toe. De bevolking was, eens te meer, door de klerikalen gefopt geweest. of 't klerikaal programma in woorden en daden. ANNO ÏO «2. KLERIKALE WOO R DEN De katholieken willen voor den krijgsdienst niet verder gaan dan een zoon per huisgezin. Geen verhooging meer van militaire lasten.Er is geene kwestie van nieuwe leeningen of verhopging van lasten. De katholieke regeering zal er zich op toeleggen de schulden af te lossen en de belastingen te verminderen. Wij willen een einde stellen aan den schoolstrijd. Weg met den school dwang Vrijheid der huisvaders Eon "liberaal bestuur zou het land naar 't bankroet leiden door het alle man gedwongen soldaat, door verhoo ging van lasten en verhooging van mi litaire uitgaven. De liberalen zijn Bonnots, Garniers en Garrouys levert het land niet aan de apachen ANNO <oi:s KLERIKALE DADEN. In plaats van een zoon per huisge zin, al de jongens naar de kazern. De jaarlijksche uitgaven voor het leger van 05 op 97 millioen gebracht. (Het jaarlijkse!) budget ten tijde van de liberalen was 40 millioen en de kleri kalen maakten zich van het bewind meester onder den roep geen man, geen kanon meer 1) Nieuwe belastingen op den alkool. Nieuwe belastingen op de automo biel- en rijtuignijverheid. 'tSff -flSÊ

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1