BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. VVa a itini ik oor do De belastingen IJomierdag, 17" Juli 1915. centiemen. Negende jaar. i\r 50. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des ikonderdtigs. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-0O. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, L» t x m n d est raat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch Relgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten btireele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe. te zenden. AAN KONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencollegiën zullen over gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst aanstaande, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka niers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrgpen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat oene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer,dat de herziening der kiezerslijsten, in do handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden clat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze parlij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de tilels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1"-Mei laalstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der tilels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamatiën. Beginnen wij dus, van heden af, de stelselmatige herziening der kiezers lijsten. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, n 1 5. Liberalen zal stemmen WERKMAN. W at heb ik te zeggen bij de kat holieken De groote heeren alleen voeren er het hooge woord eens ge kozen gebruiken zij de macht die zij van mij ontvangen hebben, voor hun eigen profijt, op mij wegen de zware lasten, voor mij geen behoor lijk pensioen, voor mij geen onder wijs. De volksgezinde liberale partij, dat is mijn volk, zij zullen weten te strijden voor mijne vrijheid en voor mijne lotsverbetering, doc'i zonder geweld en zonder mijne gevoelens in iets te kort te doen. LANDBOUWER. De katholieken aanzien mij voor een ploegos die in God gelooft en daarbij voor domkop de katholieke grondeigenaars dwingen mij te veel, zij hebben mij als eigenaar de grond lasten op den nek geschoven, ik sta waar de bezem staat, ik heb niets te zeggen, nog zelfs niet in de katho lieke kringen De liberalen strijden voor de re geling der pachten, voor den lan gen pacht die van mij een vrij man moet maken zij willen ons ernstige Vlaamsche landbouwscholen geven, zij zijn niet fier, doch volksgezinden van den ouden, echten stempel. KLEINE BURGER, Van allen ben ik verstooten rijke katholieken verachten en miskennen mij, omdat zij soms naar mijnen win kel komen, zou ik hun knecht moe ten zijn, doch wie van hen doet iets voor de kleine burgerij Wie van hen beschermt ons tegen den groot handel Niemand Want zij zelf hebben de grootste belanden in den groothandel dus voor mij is er van de katholieken niets te verwachten. Daarom strijd ik met de volksge zinde liberale partij. HERBERGIER. Ziedaar sedert 28 jaar dat ik be last wordt als een ezel de liberale partij is tegen het vergunningsrecht altijd geweest zij zal weten te zor gen dat wij hetzweet onzes aanschijns zoo duur niet moeten betalen en trachten ons een beter bestaanmiddel te bezorgen. Herbergiers, hoe kunnen er nog zijn die voor de katholieke lijst w il len stemmen, zij die u gedurig ko men foppen er is toch meer goeds te verwachten van de volksgezinde liberale partij Werkman, landbouwer, kleine burger, herbergier laat ons kracht dadig de handen i neen slaan tot ve rovering van onze duurbare rechten alles wat er gebeurt of geschied komt loodzwaar op ons wegen vele rijke kasteelheeren, bij wien alles in overvloed is, worden niet het minst verontrust, zij leven daar in weelde en in genot en zijn de baas van alles. De nederigen integendeel den wor- gekoord en gebonden dat zij niet verder meer kunnen, zich zelfs niet meer roeren noch draaien kunnen, en alles komt voort van godvreesen- de mannen, die gezworen hebben de leering van den zoon Gods met stipt heid na te leven de afkeur onder de kiezers wordt algemeen en daar om moeten wij van deze gelegenheid gebruik maken om hen te troosten en hen bij te staan. De volksgezinde liberale partij zal ons redden, zij zal de verdruk kingen doen ophouden en strijden uit al hare macht tot wanneer wij eene volledige vrijheid zullen be zitten. Leve de volksgezinde liberale partij -astasias rs iw««w«asa Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM. Eene beknibbeling van M. Van Elewyck. M. Van Elewyck, voorzitter der koophandelskamer van Brussel, heeft eene uiteengelegde weerlegging gedaan over de voorstellen van belastingen van M. Levie. Even als al dezen die ze van dichtbij onderzocht hebben, acht M. Van Ele wyck dat de opbrengst der belastingen grootelijks te klein is geschat geweest. Het geldt niet van veertig millioen, maar wel minstens van zestig. Hij had reeds, nu drie jaar geleden, de aandacht getrokken op de wijzigin gen gebracht op het patentrecht wat de handelaars aangaat, eene echte belas ting op het koophandelsinkomen. Het is niet juist te zeggen, zooals de redensuitleg het doet, dat de patent eene bijzondere taks is op het beroeps inkomen. Het is eene taks tot dewelke het recht van handel, nijverheid of am bacht te drijven of uit te oefenen, on dergeschikt is. Het is het oud koninklijk recht. M. Van Elewyck trekt de aandacht met protestaan te Leekenendat de beheeren met een overdreven'zorg de inkomens der werkeloozen sparen. Indien het 't inkomen is dat men wil treffen, zegt hij, waarom niet juiste belastingen op het inkomen vaststellen, zonder eene klas van bevoorrechte burgers vrij testellen. Het voorstel van M. kevie gaat zelfs verder het richt legen dezen die wer ken een willekeurig stelsel in. Het beveelt de bankiers aan 't beheer van tlnantiën de geheimen der brand kassen door hen aan bijzonderen ver huurd, kenbaar te maken, de bankiers zoo verplichtende de rol van toege voegde staatspolitie te spelen, zooals het russisch beheer de portiers van St Petersburg en Moskou doet spelen. De verzekeringsmaatschappijen zijn tot dezelfde vernedering gestraft. Zoo een aanslag op de vrijheid en eerbaarheid der burgers is een echt schandaal en den minister van geldwezen heeft ze kerlijk niet gedacht op de zedenbeder vende gevolgen van zulke gewoonte. M. Van Elewyck verwijt ook nog het stelsel, van de zoo teedere werking van den handel der roerende waarden aan te raken. Hij geeft ter dezer reden, nut tige inlichtingen. De roerende waarden zijn het eenig- ste volksgeld waarover we beschikken, om onze rekeningen met den vreemde te verheffen. Het goud dient niet om onze schuld met alle volkeren te ver heffen, aangezien wij er geene bezitten geld is geen volksmunt buiten de lan den der Latijnsche vereeniging. Blijft ons de roerende waarden. Met ze ten onrechte te takseeren en te belasten, zoo verlaagd ge ze van alle opgelegde lasten, wat mag gezegd worden, dat ge het eenige geld kleineert waarover we beschikken tot het vereffen onzer za ken met het buitenland. Is het wel verstandig ons eenig volksgeld zoo te beschadigen Ik voeg erbij dat deze geldwaarde in overvloed bij ons is, omdat de verhan delingen op onze markten zich in voor- deelige voorwaarden vereffenen. Schaft deze voordeelen af of verminderd ze, en de vreemde kapitalen zullen gast vrijer markten zoeken, Zwitserland, bij voorbeeld, alwaar het beheer zich wel wacht de hen met de gouden eieren te dooden. Het voorstel houd niet op met den vreemden titel te taksen, wat meer is, hel takseert denfinantieelen dienst van den titel, anders gezegd, het intrest briefje. Merkt wel op dal deze titels reeds afgeleverd geweest zijn door hunne nationale schatkist. Welnu,deze interestbriefjes dienen tot het regelen tusschen het een en ander land, zij heb ben geldwaarde gelijk den titel, en de taksen hen aangedaan, leveren dezelf de uitwerking in den omloop even als geld dat zijn gewicht niet heeft. Ney- marek schat op 900 millioen de fran- sche waarden in Belgie berustende en op 243 millioen de Oostenrijk-Hongaar- sche waarden, dicht bij I milliard voor deze twee landen alleen. En de Engel- sche en Duitsche waarden Ik ben ge heel zeker onder de waarheid, met op 2 milliards te schatten, de vreemde kapitalen berustende en in omloop zijnde in Belgie. Maar het is niet genoegzaam het nij verheid- en handelswerk, door nieuwe vervoertarieven, door patent verwis seld in belasting op beroepsinkomen, door de nieuwe taksen op de winsten en de nieuwe rechten op de overdracht der waarden, u belasten, men moet ze nog het onrecht aandoen door ze te belasten op de ontvangbewijzen op de bankbrieven tot volmachtiging, de overdrachtsmandaten en de kwijtbrie ven. En M. Van Elewyck bewijst dat het aangehaalde cijfer van vijfhonderd dui zend franken, alleen zou geleverd zijn door de loopende rekeningen der Na tionale bank Alsook voor de kwijtbrieven, die een overgroot inkomen zullen geven. Het alcool, volgens M. Van Elewyck, zal minstens tien tot twaalf millioen opleveren in plaats van drie of vier. Eindelijk maakt M. Van Elewyck bekend dat de overschrijving der pach ten, de eigentlijke huurwaarde aan de schatkist zal bekend maken en dat de belastbare waarde van het meubel werktuigelijk zal volgen. Volgens hem zal ten minste eene vermeerdering van 45 millioen inkomsten er uit voort spruiten. Kortom, het is een streng... maar juist verzoek. katholieke Zeden en Gebruiken. In een dorp van ons land, waar de liberalen aan 't bewind zijn. werd dezer dagen ter gelegenheid van de kermis een vlieger uitgenoodigd die op de bijzonderste kermisdagen met zijn vliegmachien eenige toeren in 't omliggende zou doen en alzoo ve d volk te been brengen. De katholieken die tegen alles zijn wat feest en vermaak is en gewin bijdrengt, wisten dit feest te beknib belen en tegen te werken, te meer omdat het door hunne politieke te genstrevers werd ingericht. In hunne kristelijke verwaandheid wenschten ze dat regen en wind het feest zoude belet hebben Wie weet hoeveel pa ternosters de kwezels niet hadden afgerammeld om aan hunnen kriste- lijken haat en nijd te kunnen lucht geven. De luchtvlieger had verschillige naamlooze brieven ontvangen waarin men hem bedreigde zijn machien in stukken te slaan enz., enz. Nu, den dag kwam en het ongeluk wilde dat den stoutmoedigen vlieger verongelukte bij zijn tweede vlucht draaide hij te kort af, doodde een 17 jarige jongeling en wierd zelf op den slag gedood. DE WEERGALM rLj*y

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1