«BBaaBBBB 8 MMSMmBM at 9\>litieli Overzicht. vi iï ii n \v i<: h k io VERMAARDE PACHTHOEVE Ken en iiiuler. \luzirkschool var» Yper. Men kan denken welke verslagen heid die ramp teweeg bracht De tweelijken werden in eene naburige woning gebracht en de menigte trok er diep onsteld van door dit smarte lijk ongeluk onder alle opzichten be treurende. Doch wat zag men gebeuren. De katholieken die hunne wraak op zoo rampvolle wijze gekoeld za gen, vonden niets schooner om hun ne tevredenheid volle lucht te ge ven, dan met muziek aan 't hoofd een kramignon te gaan dansen voor de woning waar men de twee lijken had overgebracht. Een halfuur lang dan sten ze daar in eene ronde voor de deur, terwijl anderen op instrumen ten speelden. Juist zooals ze langs hier op sommige plaatsen voor de deur gingen dansen van het lokaal, waar M. Buyl meeting hield. Wat zegt gij daarvan Zouden uwe haren niet te berde rijzen als men dat leest. En zeggen dat zij dat alles deden in den naam van den God van ge rechtigheid. 't Is waar dat die wal gelijke onmenschelijke feiten door hen bedreven worden tot meerdere eer en glorie van God En zeggen dat wij moeten gebukt gaan en onder de hiel liggen van die wilde beesten die den naam van mensch onwaardig zijn. 't Is dat volk die in België de katholieke meerder heid naar de Kamers zend. 't Is schandalig 't Is ongeloof lijk Wij lezen in verschillige dagbla den dat er in de ministeriëele mid dens spraak is van het ontslag der heeren Hubert en Levie. Voor wat minister Hubert aan gaat deze zou de stemming der dag orde Vandervelde-Goblet in de kwes tie der rijtuigmakers niet kunnen kloppen evenmin als het verwerpen zijner amendementen in de.ouder- domspensioenen voor mijnwerkers. Voor wat minister Levie echter betreft deze zou zeer gevoelig ge troffen zijr. door de totale omwerkin gen welke men hem verplicht heeft aan zijne belastingsvoorstellen te doen. Het liberaal brusselsch dagblad La Dernière Heure kondigt evenwel aan dat er eigenlijk geene krisis zou plaats grijpen. De ge troffen ministers zouden Hij het openen der Kamers in November er van door trekken en aanstonds vervangen worden. VII. Wat een geld stamelde hij, ter wijl hij in een leunstoel viel. Wat een geld. Vandermolen nam een der zakken met zilvergeld van vöör de beuzen met stuivers gevuld en stortte dien zoo ge weldig op tafel uit, dat het rammelen der muntstukken de ooren der neven inde eetkamer trof. Ja, heel veel geld, mijn zoon, ant woordde hij, en met gemaakte tooneel- houding voegde hij er bij Geld dat ik reeds tweemaal wist te verdubbe len. Hoe zoo? vroeg bodewijk nieuws gierig. Gij, boeren, hernam de schepen, hebt de gewoonte uw geld in koffers te werpen en daar onaangeroerd te la ten, uit vrees'van verlies. Wij, meer verlichte menschen, zetten het op in trest uit, koopen actiën of doen onder nemingen. Had ik het zoo niet gedaan, hoe ware ikde man dieikhedenben?» en vol hoogmoed wierp hij het hoofd achterover dochomzijne mond speel de een zonderlinge lach het was als spotte hij met zich zeiven. De heer Emiel Jacqmain, Schepen van Openbaar onderwijs te Brussel, noodHt de schepenen van onderwijs der groote steden uit om het nieuw schoolontwerp Poullet te bespreken en te onderzoeken. Onze lezers we ten, zooals wij het in ons vorig num mer mededeelden dat de nieuw voorgestelde wet bijzonder veel scha de zal berokkenen aan de groote ste den bijna uitsluitend liberaalsgezind. In ons jongste Politiek Over zicht deelden wij de gedachten van den heer Cyriel van Overbergh, één der voornaamste hoofdmannen der Kristene Werklieden, nopens de kiesrechthervorming en wij trokken de aandacht van het volk op het feit dat de heer Van O verberg niet geaarzeld had zich openbaar voor staander van Zuiver Algemeen Stem recht te verklaren, er bijvoegende dat het katholiek werkvolk zoowel als de liberale en socialistische werklieden voortaan de gelijkheid voor de stembus zouden eischen en desnoods afdwingen. Ziehier nu de verklaring afgelegd in een persgesprek door den heer Victor Pary, bestendig sekretaris der Waalsche Kristene Syndikaten Persoonlijk ben ik partijganger van A. S. op 25 jaar met toepassing der evenredige vertegenwoordiging. De verstandigste onzer werklieden zijn partijganger van dit stelsel. Er moet een rechtvaardig kieswet wor den gemaakt. Het Algemeen Stem recht zal ons verlossen van al de Chineezerijen die onze kieswet vul len Niettegenstaande dat, blijden 't Journal d'Ypres en het Ypershe Volk enz. toch onbeschaamd staan de houden dat de herziening slechts door een handvol misnoegde libera len en socialisten gevraagd wordt Die lui zijn waarlijk geschapen om altijd voorts te liegen en te be driegen. Wanneer komt daar een einde aan Vijfdaagsche abonnementen op 't spoor. De minister van 't Spoor heeft het voorstel afgewezen dat strekte om de vijfdaagsche abonnementen te laten benuttigen op vijf niet achtereenvol gende dagen, onder voorwendsel dat de dragers van die kaarten bij voor keur een Zondag zouden kiezen en dat het verkeer reeds druk genoeg is op de rustdagen. Misschien wel houdtdie redensteek, doch waarom dan dergelijk abonnej ment niet invoeren met verbod meer 0, Op die wijze mijn geld te verdub belen, dat wiïde ik ook wel eens be proeven zei bodewijk meer en meer nuchter wordende onder uw op zicht wel te verstaan. 0 Daar is middel voor, sprak de schoonvader reeds" morgen breng ik alles wat gij daaa ziet naar Brugge, en ook het uwe zoo gij begeert, Ver liezen kunnen wij niet maar om 11 gerust te stellen, neem ik de gansche zaak op mij en teeken u een wissel van vijf duizend franken tegen vollen in trest. 0 Afgedaan juichte bodewijk. De schepen teekendeoogenblikkelijk den wissel, en de nog half bedwelde schoonzoon nam weder plaats aan de zijde zijner bruid, in de vaste over tuiging dat hij goede zaken had ver richt. VIII. Den volgenden morgen leidde bode wijk Meyers de fiere Josepha ter kerke. De jonge boer was sinds den vorigen dag naar het uiterlijke zeer veranderd, en zager, volgens de verklaring der dorpsmeisjes, die het bruidspaar na staarden, reeds als een halve heer uit. Josepha had hetlaken voorzijne kleedij helpen koopen en de kleermaker ge kozen zij had een hoed naarde laatste smaak gekocht en de laarzen in de stad besteld. Zijn linnen was onberispelijk, zoodat de fiere Josepha Vandermolen zich zijner niet behoefde te schamen. dan één Zondag er van gebruik te ma ken Waarom een Burgemeester tegen het verplichtend onderwijs is. De klerikale burgemeester van een dorp nabij Willebrouck gelegen zegde, toen men hein zijn gedacht over het verplichtend onderwijs vroeg Ik ben er radikaal tegen. 1° omdat 0 de steenbakkers van mijn dorp gee- ne knapen genoeg zouden hebben om in hunne gelagen te werken 2° om- dat als zij iets of wat geestesontwik- keling hebben genoten, zij hooger loonen zouden vragen of anders aan de steengelagen vaarwel zouden zeg-: gen Deze burgemeester is dus tegen de schoonezaak van het verplichtend on derwijs, omdat men hooger loonen in de gelagen zou vragen en omdat de kleine jongens en meisjes van 8 tot 9 jaren, die nu van 4 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds gedurig in de gelagen werken voor enkele centiemen daags, zich bij de invoering van het verplich tend onderwijs in de scholen zouden bevinden en men jongens en meisjes van 14 jaar zou moeten gebruiken om het werk te verrichten en dan ook na tuurlijk hooger loonen zou moeten .be talen. Daarom verkiest die burgervader volk in onwetendheid gedompeld te laten doch het zal ook wel zijn om des te beter deze verstomde en ve- rachterde wezens in zijn katholieke klauwen te houden en alzoo bij het waggelend en achteruit kruipen kat holiek beheer een steunpilaar te voegen, die het doorloopend stutten zou tegen den vrijheids-en rechtvaar digheidsdrang. Prinses Louiza in België. De oudste dochter van Leopold II heeft het inzicht zich voorgoed in Bel gië, te Brussel of in den omtrek te vestigen. In de Noordstatie, inderdaad, zijn reeds op haar naam eene hoeveelheid kassen en koffers toegekomen, verzon den door een hotelhouder, tegen ver zekering van 19,000 frank. Zij die de prinses hebben gezien, zeggen dat ze in de laatste twee jaar wel twintig jaar verouderd is en gansch grijs is geworden. De groote spiegelgevechten. ■Dit jaar zullen de groote spiegelge vechten plaats hebben van 27 Oogst tot 5 September. Zullen daarom deelnemen de 2S le gerdivisie (5% 6°, 7° en 8° linieregimen ten), de 3e legerdivisie (9% 10e, 11° en 12° linieregimenten), de 3° en 4° briga den ruiterij (L en 2C regimenten bere den jagers en 3e en 4° regimenten lan siers), het 3e en 4e regiment bereden veldgeschut der 4" legerdivisie, de hoogeschoolkompagnieën en de bij- hoorige diensten. Honderd millioen uitgespaard. Een zeer gewichtig nieuws doet de rond het inzicht zou aan hoogerhand Josepha was, sedert het huwelijk der barones, de eerste bruid, die in het dorp zonder mantel trouwde. Zonder mantel trouwen naar het oordeel der eenvoudige buitenlieden, was die pracht veel te ver gedreven. De bruid droeg een zwart zijden kleed, eene mantille van gelijke stof, en om haar lief kanten mutsje lag een krans van witte rozen. De vrouwen van het dorp sloegen van verbaasdheid de handen ineen, en verstandige lieden 'schudden het hoofd. Onder het volk vond dit- huwelijk weinig bijval, liet plotseling afdanken van Karei had de menschen tegen Josepha verbitterd, en bodewijk was over het algemeen weinig bemind. Na de plechtigheid had bij den sche pen een prachtig morgenmaal plaats. Vrienden en bekenden waren uitge- noodigd. Uit de stad kwamen veel rij tuigen, en aan 't hoofdeinde der tafel bemerkte men zelfs een bankier. Alleen Karei Meyers, eenige broeder des brui degoms, ontbrakaanden familiekring; want deze leefde nu, en geen wonder, met zijnen broeder in openbare vijand schap. Arme Karei Wel stelde hij zich voor tegen den huwelijksdag het dorp te verlaten om geen getuige te zijn van de zegepraal zijns broeders toen het op vertrekken aankwam, bleef hij. Overal neem ik toch mijn verdriet me de, dacht de wanhopige jongeling. bestaan, bepaald te verzaken aan het bouwen van den onderaarschen spoor weg te Brussel en het aanleggen eener onderaardsche spoorhalle in de hoofd stad. En de ontworpen en aangevangen werken zal men vragen. En de on teigeningen Niets onherstelbaar is tot dusverre aan t.c boeken. De onteigeningefi heb ben wel ongezonde wijken gesloopt, straatjes en steegjes doen verdwijnen en aan de stad Brussel het middel aan de hand gedaan om prachtige nieuwe wijken uit den grond te doen verrijzen. De dertig en veertig millioen aan ontei geningen besteid, kunnen grooten- .deels terug worden gevonden door den verkoop van gronden en huizen in de nieuwe wijken. Zoo de verbinding Noord-Zuid er toch komen moet, kan dit langs den westkant van den ringspoorweg ge- schieten. Een oude diefstal. Een wanbedrijf, 30 eeuwen ongeveer geleden gepleegd en geheim gebleven, werd door den Engelschen oudheid kundige Elenderys Petsie bij Memphis (Egypte) ontdekt, waar hij opgravin gen deed. Hij vond er koninklijke be graafplaatsen van het twaalfde Vorsten huis en waarin zich zeer kostbare voor werpen bevonden. In een dezer bemerkte men dat al daar, 3,000 jaar geleden, een zonderling tooneel had plaats gehad. Sporen van inbraak en een gat in den wand toon den aan dat een diefin het grafiwas ge drongen en er de juweelen.' die er zich bevonden, had willen stelen. Maar ter wijl de inbreker de kostbare voorwer pen verzamelde, geraakte een steen van het gewelf los en verpletterde den diet. Zijn geraamte lag nog onder den steen. Het opengebroken kasje lag half open naast hem. Uitslagen der prijskampen (1912-1913). KLAS VAN VIOOL. Lagere leergang Professer M. A. Van Egroo. Jury MM. H. Vanden Abeele, be stuurder, voorzitter A. Ligy, J. Goe- tinck, G. Versailles en Em. Somers. Opgelegd stuk Concertino de Ad. Huber. le accessitWilde Florent en Louarn Jeanne; 2°, BaeyenEsther; 3% Grimon- prez Octave. Hoogere leergang. Professer: M. J. Goetinck. Jury MM. de Kanonik De Brou wer, voorzitter Eraeijs de Veubeke, G. Versailles, Em. Somers et H. Van den Abeele. Opgelegd stukPremière partie de la 2t"6 Sonate de Handel. L accessit Eeckhout Gaston en Werrebrouck Daniel 2°, De Jaegher Bleek, afgemat en in diepe mijme ring over zijn ongeluk, stapte hij zijne slaapkamer op en neer, terwijl zijn broeder metJosepha ter kerke reed. Zijn hart klopte, zijne polsen sloegen koortsig, zijn hoofd gloeide en hij beef de over al zijne ledematen. Hij had lucht noodig en wilde naar buiten maar telkens als hij de deur naderde, deinsde hij achteruit. 0 Wat zou ik daar buiten onder de menschen doen, waar ik thans iedereen ten spot ben dacht hij. En weder zette hij zijne on stuimige kamerwandeling voort. In dien toestand trof hem de eerste slag van het feestgeschut, ten bewijze dat alles gedaan was.... Dit geluid brak zijn hart hij werd bleeker en bleeker, en liet zich op eenen stoel neerzinken. Beide handen sloeg hij vöör zijn ge laat, als beschaamden hem de tranen, die van zijne wangen rolden. Maar naar weinige oogenblikken hief hij moedig het hoofd op zijne wezenstrekken hadden eene andere uitdrukking ge kregen 0 Ik wil man zijn sprak 'hij zich zeiven toe 0, met het verledene zal ik afbreken, en een rustpunt zoeken inde toekomst. Zoo denkende ging hij de hoeve, gaf bevelen aan meiden en knechten, en deed in alles als ware er dien dag niets bijzonders gebeurd. Wordt voortgezet. IDE

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2