w xw "W Stadsnieuws. M lllliii Poliliek Overzicht. he K o 111 missie voor kieshervormiiii; Voor de herborgici s. In den Gemeenteraad. Aan de kiezers van builen de slad ill <le Staatsmiddelbare School. Versailles Lucien, Vanden Driessche D. Vanhaelewyn Firmin, Gadeyne Georges, Un/icksclmiil v:in V per. Maar, aangezien de geëerde minister van nu reeds beslist is de vaart te vol tooien, ik zou willen weten welke zijne inzichten nopens het in aanbesteding geven der werken, die het ander ge deelte van de vaart betreffen, 't is te zeggen de 13 overblijvende kilometers. Buiten de werken te verrichten in de doorsnede van Hollebeke die maar eene lengte van 3 kilometers bedraagt, zijn er inderdaad vele andere er zijn herstellingen te doen aan de dijken en aan de kunstwerken die sedert 1893 verlaten zijn de grond van de vaart is vol groote gewassen die zonden moeten uitgehaald worden de dijken zijn op vele plaatsen ingestortde slui- sen, bruggen, duikers, de steenen zijn in 't algemeen in zeer slechten toe stand. Ook is de instelling te plaatsen tot spijzing van de vaart. Ik heb van dit alles gesproken, tij dens eene zitting der maand April 1912. De geëerde minister van dien tijde, M. Vande Vyvere, heeft me ge zegd dat men zich bezig hield met het gereed maken der aanbestedingen. Aangezien die werken grootendeels onafhankelijk zijn van deze te verrich ten in de doorsnede, ik vraag aan de geëerde minister, indien hij deze aan- bestedingèn niet zou kunnen regelen op eene manier dat al de werken op hetzelfde tijdstip geëindigd zijn Het ware een middel om een gedeelte van den verloren tijd in te winnen. M. Ilelleputle, minister van landbouw en openbare werken. Voor wat de vaart van de Leie naar de Yperlee be treft, ik heb in eene vorige zitting, antwoordende aan de geëerde M. Buyl en op het aandringen door de geëerde M. Colaert, bij mij gedaan, verklaart dat het gouvernement wel rekende de vaart te voleindigen. Maar de geëerde M. Nolf mag mij van nu af niet vragen, werken te doen uitvoeren, die slechts binnen eenige jaren zullen nuttig zijn. Het zou rechtstreeksch ingaan zijn te gen den wensch, met reden kortelings door de Kamer uitgedrukt. Wij zijn het in den grond eens. Hetgeen het geëerd lid wenscht, 't is van zoohaast de bergdoorsnede zal ge ëindigd zijn de andere werken zouden geëindigd zijn en men de vaart zou kunnen benuttigen. M Kolf. Tk vraas dat de. werken gezamentlijk zouden gaan. M. Ilelleputte, minister van land bouw en openbare werken. En dit, zijn we eens. M. Nolf. Ge kunt de andere wer ken, die 13 kilometers aanbelangen, in aanbesteding geven, en in tusschen- tijd aan de doorsnede doen werken dat op dees manier de werken te gelijker tijd geëindigd zijn. M. Helleputte, minister van land bouw en openbare werken. Het is daar juist de vraag. Het is juist, dat al de moeilijkheden in de doorsnede van Hollebeke vereenigd zijn; maar ik herhaal dat het geheel der werken in den kortst mogelijken- tijd ter goeder einde zal geleid worden. De liberale linkerzijde kwam ver leden Woensdag bijeen om de school wet Poullet te bespreken. Met alge- meene stemmen werd er besloten zich krachtdadig te verzetten tegen de bespreking der nieuwe schoolwet gedurende den huidigen zittijd. In geval de meerderheid kost wat kost de stemming zou willen zien door gaan voor het uitééngaan der Kamer, is de linkerzijde van gevoelen alle de parlementaire middels te gebruiken die in hare macht zijn om daar een spelleke voor te steken. De socialistische linkerzijde zal zich insgelijks verzetten tegen den aanslag welke de klerikalen pogen te plegen. Zij willen dat het Parlement zich eerst onledig houdt met het be spreken der arbeidersverzekeringen. Zij ook zullen obstruktionism gebrui ken in geval de klerikale meerder heid hare beslissing staande houdt. Naar aanleiding der beslissingen genomen door de liberale en socia listische linkerzijde heeft de heer P. Hymans in de kamerzitting van 11. Woensdag den ijzeren wil der oppo sitie te kennen gegeven dat zij wei gert zich te leenen aan eene bespre king der schoolwet gedurende den huidigen zittijd. Wij willen niet, heeft hij gezegd, dat het debat weg gemoffeld worde De regeering heeft bij monde van M. de Broqueville ge antwoord dat de vroegere schoolwet ten geene langere bespreking verg den. Hij heeft er bijgevoegd dat de Kamer op 14 Oktober zijne werk zaamheden zou kunnen hernemen en besluiten de stemming der schoolwet te doen geschieden voor den norma len zittijd van November. De oppositie heeft verklaard dat zij diensaangaande geene verbinte nissen zou nemen. De lieeren Ansee- le, Franck en Vandervelde hebben nog het woord gevoerd, maar de zit ting werd geheven zonder eene be slissing te nemen. Reeds in de zitting van Donderdag heeft de heer Kamiel Huysmans een voorstel gedaan de zitting te verda gen tot 's anderendaags. De naamaf- roeping werd gevraagd daar slechts 91 leden aanwezig waren was de Kamer niet in getal en moest de zit ting geheven worden. Het was 2 u. 40 toen dit geschiedde De klerikalen weten dus van wat hout pijlen maken indien zij niet ver draagzaam zijn. De socialistische deelneming aan het nieuw liberaal hollandsch minis terie is in eene partijkonferentie met 13 stemmen tegen 8 verworpen ge weest. Men weet dat de liberalen drie zetels aan de socialisten wilden ge ven. Ten gevolge dier beslissing zal het ministerie uitsluitend liberalen tellen met als kabinetshoofd Dr Bos, radikaal. De landsraad van den Belgischen Onderrichtsbond \ergaderde deze week, onder voorzitterschap van zij nen koenen leider de-heer Buis. Eene dagorde werd met algemeene stem- wordt dat de voorgestelde schoolwet in strijd is met de Grondwet en geen de minste waarborg levert voor de vrijheid van geweten. De minderheid der middenafdee- ling, gelast met het onderzoek dei- nieuwe belastingsontwerpen, heeft eene nota neergelegd voor wat aan gaat de alkoholtaksen en de taksen op de automobielrijtuigen. In die nota werd betreurd dat de gemeenteti- nanciën op gevoelige wijze getroffen worden, daar geene bepaling te vin den is die aan de gemeenten ten min sten het behoud zou verzekeren van de jaarlij ksche verhooging van 10 cent. per inwoners, krachtens de wet van 1906. HHPiSÈllsöêiSS De kommissie der XXXI heeft Zaterdag eene vergadering gehou den in de zittingszaal van den Se naat. Al de leden waren aanwezig bij uitzondering der heeren Vandervel de en Van Cleemputte. De voorzitter graaf 't Kint de Roodenbeke bracht verslag uit over de werkzaamheden der onderkom missie die in de vorige vergadering werd aangesteld. Hij stelt voor aan de regeering de vragen over te maken vroeger door verschillende leden ingediend. Daarna werd de werkwijze der kommissie geregeld. Eene gedachtenwisseling ontstaat tusschen de heeren Van den Heuvel, Prins, Woeste, Hymans, Destrée, Ligy, Waxweiler, Colaert, Damoi- seaux, Orban en de Kerkhove en ten slotte werd beslist vooreerst over te gaan tot eene algemeene bespreking. Deze bespreking zal beperkt blij ven voorhands tot de gemeentekies wet en vooreerst de voorwaarden van het gemeentekiesrecht vaststel len. Verscheidene leden leggen schrif- telijk vragen nopens die kwestie neer. Ten einde daarop de noodige ant woorden in te winnen en kennis te nemen van de uitgebrachte versla gen, besluit de kommissie uiteen te gaan tot i 5 October. Na dezen datum zal de kommis sie om de veertien dagen vergaderen. M. NOLF heeft op 23 Juli laalsf.de volgende vraag gesleld aan den minis ter van financiën Zou de heer minister ons niet kun nen zeggen indien de openingstaxe toe passelijk is aan de gebouwen die aan liet opmaken waren op liet oogenblik dat de wet van 12 December 1912 in voege kwam, zoo het bewezen is door de plannen dat gezegde gebouwen tot, drankhuizen bestemd waren Antwoord van den Minister. Het is den minister niet mogelijk zich uit te spreken over elk geval dat in de kamer wordt medegedeeld, over de dagelij ksche toepassing der belas tingwetten. Het. behoort aan de belang hebbenden de gewone bestuurswijze te volgen voor hunne klachten. Onzen gemeenteraad vergaderde 1.1. Zaterdag, om 5 1/2 ure 's avonds. Aan het dagorde stonden 17 voor werpen, meestendeels van bestuur lijken aard en van weinig belang. De verhuring der groenselkramen der benedenzaal der Halle heeft 1143 frank opgebracht dat is 100 fr. min dan in 1910. Een veéprijskamp zal plaats hebben in September, op de Potyze 200 fr. toelage wordt toegestaan. Een toelage van 500 fr. wordt ge stemd om de Stadsharmonie toe te la ten de tentoonstelling van Gent te gaan bezoeken. Zelfde som voor het pompierskorps voor hetzelfde doel. Na lange besprekingen in de sec tiën, heeft men in "openbare zitting le zing gegeven van een reglement op de ruimingsdienst. Nieteen enkel lid heeft daar opmerkingen overgemaakt.- (Het bieronderstaand artikel handelt bijzon der over dit punt De klerikale raadsheeren komen in zitting van 20" .luli II. een nieuw regle ment op de st.... te stemmen, maar de boeren aarzelen niet te zeggen dat het een st.... reglement is, die hunne beurs grootelijks zal doen verminderen. Kiezers van den buiten In de laatste gemeentekiezingen hebt gij geloof ge hecht aan de beloften van het klerikaal bestuur. Volgens het zeggen van de klerikale raadsheeren gingen zij de belangen der buitenkiezers op eene merkwaardige wijze verbeteren De lijsters gingen gansch gebraad in.uwen mond vallen. In één woord, zoudt gij, met de kleri kalen op het Stadhuis te behouden, de gelukkigste menschen der wereld ge weest zijn. Met te stemmen voor de katholieken hebt gij u laten foppen Vroeger, kondet gij de beer, (de bauwd zegt men in Yper) verkrijgen aan 15 en 20 centiemen de groote kuip en zelfs sommige personen gaven hem u gratis. In 't algemeen betaaldet gij een frank per kar teel. Maar nu, zullen de klerikale raads heeren u een ander paar mouwen pas sen Zij hebben een nieuw reglement ge stemd die u zal verplichten de beer te koopen aan 35 centiemen de 100 liters en daarbij zult gij noch zelfs de onkosten hebben van 't vervoer. Hoeveel honderden liters zult gij niet moeten verbruiken voor uwen akker Hoeveel zult gij niet meer moeten be talen per jaar Gij zult stom staan wanneer gij uwe rekening zult maken Het is nog niet genoeg dat gij alles even duur moet betalen. Nu, met. den wil van uwe liefgekozenen, zult gij ge noodzaakt zijn meer of het dobbel per 100 liters beer te betalen Legt ze mij maar daar Nu zult gij u bejammeren, maar 't is Ie laat beklaagd Gij hebt in uw eigen lucht geweest te stemmen voor die veelbeloversWij hebben het u immer gezegd Gij moet maar genieten waf er van komt Ten slotte, kiezers van den buiten en "landbouwers, laat ons eens goed reke nen 1 Vroeger betaaldet gij in '1 algemeen, ii'iink ki»i-tecI (laten wij daar de bonderde karteelen die gij jaarlijks gratis bekwaamt). Met het nieuwst.... reglement zult gij verplicht zijn 3 fr. 45 te betalen per karteel 1 Vroeger bekwaamt gij, voor IOO f 1-l6l) kartcclcn lieer, met den nieuwen cadeau van uwe liefge kozenen zult gij 345 fr. mogen strij ken Daar dit nieuw reglement in voege zal gebracht worden in den loop van den maand Oogst, hebben onze kleri kale stadhuisbazen, kiezers van den buiten, u eenen goeden en lieven Tuindag geschonken en gij zult te sa men mogen zingen Er is daaraan niet meer te praten 't Is aan de heeren Magisiraten Dat wij hebben te danken, Dat wij zingen en klanken Hoeza Hoeza voor het present Van dit nieuw st.... reglement 1 In 1909, deden diezelfde Magistraten op de oude klokken van 't niéuw caril lon graveeren liet Ypersch volk was verrukt Eu wist het stadsbestuur dank F De landbouwers van buiten stad zul len zeer waarschijnlijk nu ook doen graveeren op hunne beerkuipen De kiezers van den buiten zijn ver- nukt door het nieuw st.reglement </e- stemd door kunne lief gekozenen in zitting van 26" Juli van 't jaar negentien hon derd dertien en wenschen het Stadsbe stuur stank in plaats van dank Proficiatkiezers van den buiten De uitgangsexamen in de Staatsmid delbare school hebben Dinsdag22 Juli plaats gehad. Hebben het uitgangsdiploma bekomen Bryxis Robert, met de-grootste vrurlit Decan Maurice, Casier Emile, Bossue Charles, Wydouw Léon, Vanherle Henri, •Janssens Daniel, Jacques Gérard, met groote vrucht Schodts Maurice, Indervuyst Georges, met vrucht Bestuurder M. tl. Vanden Abeele. Uitslagen der prijskampen van Solfège (1912.-1.913), Lagere graad (juffers). - Professor M. dé Bestuurder. Jury M VT. C Tieberghien, voorzitter, Em. Somers en Jul. Antony. ie prijs, met onderscheiding, Marguerite De Salmon. - le prijs Angèle Louarn. 2° prijs Gabrielle Impe, Siminne Ciaes, Marthe Doolaeghe, Marie Plankeel en Si- monne Van Nieuwenlnve prijs Su zanne Bartier, Marie Van Wijnsberghe. Jeanne Blomme en Marguerite Dedeur- waarder. Middelbare graad- Professer M d- Bestuurder. Jury MM. A. Gairaant, voorzitter, C. Tieberghien en Jul. Antony. iiic.ii ticmgciiumcri in dewelke gezegd

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2