Aan de Ouders. Algemeene wedstrijd BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 25" September 1915. Negende jaar. i\,r 46. De klerikale belastingen. Goddelooze Scholen. Eendracht maakt Macht. Verschijnende ties M)onderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Ltixtnudeslraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepéncollegiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1915 me- debegrepen. Aangezien het mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne inschrijving te vergen, terwijl de regionnale inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit het oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want het is geen geheim meer,dat de herziening- der kiezerslijsten, in de handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen vap bijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te leveren, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van het publiek worden gesteld. De klachten moeten VOOR 31 Octo ber gedaan worden. De lijsten worden delinilief gesloten op 30 November, en liggen dan te beginnen van 5 Decem ber ter inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht Belangrijk Bericht. Vele kiezers ontvangen op dit oogen- blik van wege het gemeentebestuur hunner gemeente, .een waarschuwing hun meldende, dat zij voor de eene of de andere reden van de kiezerslijsten geschrabt zijn, of dat het getal hunner stemmen vermindert is zij die zulk stuk ontvangen hebben, worden drin gend verzocht het te doen geworden aan het bureel der Lib.erale Vereeni ging, Gartonstraat, 15, dat zich zal ge lasten met kosteloos hunne belangen te verdedigen. Dit bureel is open alle dagen, uitgezonderd 's Zondags, van af 9 tot 11 en van 3 tot 5 ure 's avonds. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Gartonstraat, nr 1 5. De vacanciedagen snellen ras voorbij en binnen eenige dagen zal het uur weer aanbreken dat de ou ders hunne lievelingen naar school zullen moeten zenden. Wij zeggen tot de ouders: Handelt niet lichtzinnig, onderzoekt welke de uitslagen zijn geweest voor de toekomst der leerlingen, onderzoekt in welke scholen de ouders nog eenig controol hebben over het on derwijs aan hunne kinderen ver strekt, en na rijpelijk alles overwo gen te hebben, zult ge tot het besluit komen, dat het uwen plicht is, uwe kinderen te zenden naar de Offi- cieele scholen: naar de gemeen teschool, naar de middelbare school. Het moet dc plicht zijn van alle weldenkende, vrijzinnige menschen het officieel onderwijs, het eenig wettig nationaal onderwijs tegen alle aanvallen te verdedigen, nu bijzon derlijk als we voor een strijd staan, een stormloop van het akeligst kleri- kalism om de openbare school voor goed aan den invloed der burgerlijke macht te onttrekken. Gij, ouders, die de geleerdheid., beschouwt als de grootste schat welke gij uwe kinderen zult achter laten, vraagt, onderzoekt, vergewist u hier en overal en wanneer gij dat zult doen zult ge met overtuiging zeggen de gemeentescholen van hier en elders, de middelbare school, de officieele hoogere onderwijsge stichten van Gent, Brussel, Luik, Antwerpen, Bergen, enz. spannen nog immer de kroon..., daar zal ik mijne kinderen heenzenden, omdat ik mijn kroost bemin en... omdat ik een vrijzinnig man ben. Ho 1 reeds nu valt er op het'kleri kaal juk, dat ook op onze officieele scholen drukt, veel af te wijzen, veel af te keuren; maar dat is geen reden om een nog slechter onderwijs een voorrang te geven, welken het niet belet, om door loensche en bewim pelde vragen een algemeen wantrou wen trachten te werpen, op de offi cieele scholen, de laatste welke de klerikalen nog hebben laten bestaan, en welke zij weldra met de onbesuis de medewerking van verwaande po lemisten zullen trachten spoedig.om ver te werpen. De officieele gemeentescholen, de Staatsmiddelbare scholen, zijn en blijven nog immer de beste. Gij, ouders, verstandige werklie den, vooruitziende neringdoeners en burgers, zendt uwe kinderen naar de officieele scholen streeft en strijdt met ons voor het behoud dergene welke nog zijn overgebleven en zon der ophouden te worstelen hebben tegen het fanatism van verblinde sectarissen en de aanvallen van ver waande, hoogmoedige gekken. *- Heropening der scholen. De leergangen in de voorbereiden de afdeeling en die der Staatsmid delbare school zullen op Woensdag i" October heropend worden. De in schrijving van nieuwe leerlingen zal geschieden in de middelbare school den 30 September, van 8 uur tot 's middags. Den 30 September, examens tot aanneming en bevordering. van het middelbaar onderwijs in 1913. Middelbare schoolvan Yper LETTERKUNDIG GEDEELTE. (Fransch, vlaamsch, geschiedenis en aardrijkskunde.) Reeks A. (457 mededingers) 7e prijs BOSSUE, 69 punten op 100. 5e accessit CAS1ER, 61 punten op 100. 1°melding: WYDOUW, 59punten op 100. 3° melding VANHERLE, 57 punten op 100. 5" melding JANSSENS, 55punten op 100. 5" melding VANDENDR1ESSCHE, 55 «punten op 100. Reeks B. Melding VERSAILLES, 56 punten op 100. Melding SCHODTS, 54 punten op 100. Reeks C. MeldingDECAN, 64 punten op 100. MeldingBRYX1S, 61 punten op 100. IVETENSCHAPPEL1JK GEI)EEL TE (Wiskunde, scheikunde en gezond heidsleer). Reeks A. 9 accessitJANSSENS, 71 punten op 100. \2a accessitBOSSUE, 68 punten op 100. \2a'accessit WYDOUW, 68 punten op 100. 16c accessit CASIER, 64 punten op 100. Melding VANHERLE, 54 punten op 100. Melding GADEYNE, 51 punten op 100. Melding VANHAELEWYN, 51 punten op 100. Reeks C. PrijsBRYXIS, 78 punten op 100. AccessitDECAN, 65 punten op 100. Onnoodig aan te dringen op de be- langrijkheid dier uitslagen, die op eene i afdoende wijze betuigen over het uit- I muntend onderwijs gegeven in onze- staatsmiddelbare school en die tot lof strekt van den heer Bestuurder alsook der heeren leeraars. Met recht, kan er gezegd worden dat de middelbare school van Yper eene der eerste gestichten van middèlbaar onderwijs is van het land, daar het, dees jaar nog, twee prijzen, zes accessiten en twaalf meldingen bekomt. Wij wenschen uit ganscher harte geluk aan de jonge leerlingen die deze talrijke onderscheidingen behaald heb ben en wij wenschen hun eene schit terende loopbaan. Het algemeene debat over de nieu we klerikale lasten klopperij is ten einde geloopen. Op meesterlijke wijze heeft de oppositie aangetoond dat deze nieuwe belastingen geens zins het gevolg zijn van de nieuwe legerwet en dat zij veeleer voort spruiten uit het slecht geldelijk be heer hetwelk reeds zoo dikwerf en sinds zoo lang door de antiklerikalen bij het land werd aangeklaagd. Doch het Land, of liever de twij felachtige kiezers, wilden ons niet gelooven zij verkozem hen vertrou wen te stellen in de klerikale volks fopperijen... en werden gefopt. De klerikale belastingen werden over 3 weken gestemd door de kle rikale meerderheid tegen de stem men der oppositiepartijen. De belastingen zullen zwaar we gen op nijverheid en handel. Het groot klerikaal blad Het Handelsblad van Antwerpen, liet de volgende snijdenden alarmkreet hooren Kort gezegd, wij stooten eenen alarmkreet uit, omdat, benevens onze rechtstreeksch beroepsbelan- gen, Belgie's handel, 't is te zeggen Belgie's kostwinning, in gevaar komt. De Antwerpsche finantiekringen verzetten zich eenparig tegen de zegeling der vreemde fondsen. Dit verzet is gesteund op de ge volgen van die bepaling instorting hunner eigene beroepsbedrijvigheid, en bovenal erge et toenemende ver minderingvan den belgischen handel. Wat vragen wij NIET dat men ons gedacht zonder meer aanneme maar WEL dat men de zaak naar eene kommissie zende, en ze daar grondig onderzoek. Welke houding mogen wij van den heer minister vragen Indien hij in staat is om aan de Kamers te bewijzen dat deze stellin gen verkeerd zijn dat wij er niets van begrijpen, of niet te goeder trouw zijn, dan zullen wij er ons bij neder- leggen. Indien hij niet in staat is zulks te bewijzen en als er zelfs maar een twijfel blijft bestaan, dan dient ons voors*~d van onderzoek aangenomen te worden. Het volk zou niets anders dulden. Een beredeneerd antwoord op de stelling van de eenparig financie- kringen van Antwerpen gehoort in alle gevallen te komen. De spreekbeurt is dus aan den heer minister van Geldwezen. De liberale volksvertegenwoordi ger M. Pécher diende het door Het Handelsbladgevraagde voorstel tot wijziging naar eene kommissie in, doch de Regeering stelde de.ka binetskwestie en gansch de rechter zijde stemde het wetsvoorstel dat volgens Het Handelsblad Bel gie's kostwinning in gevaar brengt. En nu, lichtzinnige kiezers, maakt uwe geldbeurs open en betaalt dub bel en dik voor het slecht klerikaal beheer. Dat is gewoonlijk hef eerste en het laatste wat de klerikale gazetten schrijven over de officieele scholen. Hoe dikwijls is er niet gezegd en bewezen geworden dat dit slechts vuige laster is Over een drietal weken werd hiervan opnieuw de proef geleverd. De heer Pécher, volksvertegen woordiger van Antwerpen, stelde de volgende vraag aan den minister van wetenschappen en kunsten, die ook minister van onderwijs is Naar luid het artikel 4 der wet op het lager onderwijs, is het onder- DE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1