BERICHT. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Herziening der kiezerslijsten. Donderdag, 9" October 1915. Negende jaar. ATr 48, Verschijnende des Sïonderdnys. NIET VERGETEN. AiiijI nevens de kwestie! Het meervoudig stemrecht o centiemen. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Liberalen, onderzoekt en eischt uwe rechten. De Schepencoliegiën hebben overge gaan van den 1" Juli tot den 31 Oogst laatstleden, tot de herziening der kie zerslijsten voor de Wetgevende Ka mers, de Provincie en de Gemeente. De nieuwe lijsten zullen geldig zijn van 1" Mei 1914 tot 30 April 1015 me- debegrepen. Aangezien liet mogelijk is, ten ge volge eener politieke gebeurtenis die zich ten allen tijde kan voordoen, dat eene ontbinding der Kamers onvermij delijk worde, hebben de Burgers van gansch het land het grootste belang, hunne 'inschrijving te vergen, terwijl de regionnaie inrichtingen over te gaan hebben met de nauwkeurigste zorg tot de herziening der kiezerslijsten. Dat onze vrienden insgelijks uit liet oog niet verliezen dat gemeentekiezin- gen kunnen plaats hebben in 1914. Deze bijzondere en uitnemend be langrijke omstandigheden maken het voor plicht, aan al de liberalan ditmaal de kiezerslijsten na te zien met eene verdubbelde waakzaamheid, want bet is geen geheim meer,dat de herziening der kiezerslijsten, in do handen der klerikalen een machtig wapen is ge worden dat, wanneer de liberalen geen oog in 'tzeil houden, honderden stem men voor onze partij kan doen verlo ren gaan. Wij noodigen dus onze vrienden uit, van heden af de titels in te dienen van dezen die niet ingeschreven zijn op de lijsten in voege tredende met 1" Mei laatstleden ofwel die er op vermeld staan met een ongenoegzaam getal stemmen en die recht hebben kiezer te zijn, ofwel aan het toekennen van 1 lijgevoegde stemmen. De gemeentebesturen zijn verplicht ontvangstbewijs af te levexen, der titels ingeleverd tot het staven der be zwaren of reclamation. Sedert den 3 September moeten die voorloopig herziene kiezerslijsten volgens de wet aan de beschikking van het publiek worden gesteld. De klachten moeten VGOR 31 Octo- ber'gedaan worden. De lijsten worden definitief gèsloten op 30 November, en liggen dan le beginnen van 5 Decem ber ter inzage van de belanghebben den. Kiezers doet uw plicht Belangrijk Berielil Vele kiezers ontvangen op dit oogen- blik van wege bet. gemeentebestuur hunner gemeente, een waarschuwing hun meldende, dat zij voor de eene of de andere reden van de kiezerslijsten geschrabt zijn, of dat het getal hunner stemmen vermindert is zij die zulk stuk ontvangen hebben, worden drin gend verzocht het te doen geworden aan het bureel der Liberale Vereeni ging, Cartonstraat, 15, dat zich zal ge lasten met kosteloos hunne belangen te verdedigen. Dit bureel is open alle dagen, uitgezonderd 's Zondags, van af 9 tot 41 en van 3 tot 5 ure 's avonds. Het bureel der Liberale Veree niging van Yper is overgebracht van de Seminariestraat naar de Cartonstraat, n 15. Het GELD van JAN en ALLEMAN. De nieuwe schoolwet gaat den 14 October aanstaande in tie Kamers besproken worden en de officiëele scholen zijn herbegonnen. Dienaan gaande moeten wij onze gedachten terugbrengen naar den kiestijd van 1 g'i 2 Wij vergeten niet wat al beleedi- gingen, laster, leugens en andere hatelijkheden de klerikalen te dien tijde uitgebraakt hebben tegen het officieel onderwijs. Wij vergeten de walgelijke spotprinten niet, waar door zekere klerikale schotelvodden onze scholen hebben voorgesteld als kweekplaatsen van Apachen, Bon- not's en GarnieKs. Neen, dat verge ten wij niet. Er zijn klerikale kop stukken, die dat willen in den ver geethoek smijten omdat ze zelf af schrik hebben van hun eigen schan dalig werk. Wij niet. Het moet her innerd worden aan iedereen opdat de schuldigen al het gewicht van die schuld zouden dragen. Het zal den klerikalen tot eeuwige schande die nen Liberale gemeenten, Algemeene Belgische Onderwijzersbond en alle werken van verdediging der offi ciëele scholen doen eenen oproep tot bijwoning van die scholen. Dat kunnen de klerikale gazetten niet verdragen. Zij hebben de eer- looze klerikale kiespropaganda van 191 2 vergeten en zeggen nu dat de officiëele scholen niet moeten ver dedigd worden omdat zij betaald en onderhouden zijn met het geld van Jan en Alleman. Men zou waarlijk zeggen dat het geld van Jan en Alleman niet dient om de kloosterscholen te ondersteu nen. Men zou waarlijk zegden dat de toelage van 5,656,000 fr. die uitslui- telijk dient om het kloosteronderwijs recht te houden, niet béstaat. Waarlijk de klerikale gazetten zouden beter doen met van dat geld van Jan en Alleman niet meer te spreken. De bew ijsstukken door den Minister van Wetenschappen en Kunsten aangebracht om zijn wets ontwerp te verrechtvaardigen, ma ken dat gezegde volkomen leugen achtig en het geld van Jan en Alle man dient dagelijks meer en meer om de kloosterscholen te betalen, 't is te zeggen partijscholen, echte politieke broeinesten, waar haat en nijd onder de burgers gekweekt en verspreid worden. Alles laat voorzien dat de bespre king der nieuwe schoolwet in de Kamer van volksvertegenwoordigers lang zal duren en dat het zaakje niet op rollekens zal loopen voor de kle rikalen, die er zoo lang naar wach ten Tot verleden Zondag waren er al 38 ingeschreven sprel^rs. In weerwil van al hun boffen, zijn de klerikalen met hunne 16 stemmen meerderheid in de Kamer, nog niet zeer gerust. Zij hadden gedacht dat hun schoolwetsontwerp op den tijd van 14 dagen zou gestemd zijn. Nu bekennen zij dat de bespreking ge heel den buitengewonen zittijd zal innemen. Ze zijn ongerust omdat ze niet weten hoe liberalen en socialisten hunnen tegenstand zullen inrichten, noch welke soort van veldtocht zij zullen aangaan om te ontsnappen aan eene schoolhervorming, die niets anders is dan het vermomd voorstel Schollaert. Dat ze maar geduld hebben Ze zullen 't op tijd en stond wel weten. In de kloosterscholen worden lees- en leerboeken gebruikt, die den geest der kinderen eerder verstompen dan opwekken en dus voor het onderwijs meer kwaad dan goed doen. De libe rale bladen keuren die boeken af en nemen er brokjes uit om er de on doelmatigheid er van te doen zien. Er worden daar zulke domheden in uit gekraamd dat dehninister van weten schappen en kunsten de lijst dezer boeken niet durft overhandigen als men ze vraagt. De klerikale gazetten durven ze ook niet verdedigen en zeggen dat het maar kleine boekjes zijn, betrekkelijk hetlager onderw ijs, ]a maar, de aartsbisschop en de bisschoppen geven er hunne goed keuring, het imprimatur aan. Die boekjes worden dus, met de goed keuring derhoogere geestelijke over heid, in de klerikale scholen ten over vloede verspreid en gebruikt. Tegenover de uittreksels onzer bladen over die geestverstompende schoolboeken, halen onze tegenstre vers ook uittreksels aan, maar niet uit de schoolboeken der officiëele scholen, eenvoudig omdat ze daar niets tegenstrijdigs in vinden, maar uittreksels uit brieven, die de ge- 1 meentebesturen en maatschappijen der groote steden en vooruitstreven de gemeenten naar de huisvaders zenden om hen aan te zetten, te vra gen dat hunne kinderen van de gods dienstlessen zouden mogen ontsla gen zijn. Dat is neven de kwestie antwoorden, zooals die gazetten al tijd doen. En toch keuren zij het of ficieel onderwijs af en zeggen dat de katholieken daar geen vertrouwen kunnen in hebben. Tegenover die afkeuring geven wij hun drie punten in bedenking i° De schoolopzieners, meestal kle rikalen nochtans,hebben nooit eenen officiëelen onderwijzer of onderwij zeres kunnen vinden, die de leerlin gen hunner klas in hunne geloofs belijdenis zou gekrenkt hebben. 20 I11 de driejaarlijksche verslagen spreken de bisschoppen en de gees telijke schoolopzieners met veel lof over het godsdienstonderwijs en hunne betrekkingen met de onderwij zers der officiëele scholen. 3° In vele gemeentescholen op den buiten zijn zelfs kloosterlingen, vooral nonnekens, met het geven der lessen gelast. Hoe knoopen die gazetten deze drie punten aaneen met hunne aan vallen tegen het officiéél onderwijs Och ze zien daar niet naar. Hun stelsel is altijd maar liegen en las teren. Krijgen zij eene terechtwijzing of worden zij in 't nauw gebracht, ze steken die affronten in hunnen zak en liegen en lasteren maar voort. door den kristen Demokratischen Bond veroordeeld. De Kristen Demokratischen Bond heeft op Zondag 28 September zijn XIXe kongres gehouden. Die bond is bij de klerikale partij aangesloten en toch heeft hij in zijn kongres beslissingen durven nemen, waar wij het volgende uit overschrij ven Dat het meervoudig stemrecht, zoo als het nu bestaat, vrij van gebreken is zal wel niemand durven staande hou den. Dat de toepassing der grondbe ginselen, die bijgevoegde stemmen toe kennen, onrechtvaardige toestanden te weeg brengen, zal ieder rechtgeaard man moeten bekennen. Ook is het zeker dat er in den schoot van den Demokr. Bond en van heel de katho lieke partij eene groote meerderheid bestaat, die niets beters vraagt dan die onrechtvaardigheden te doen verdwij nen, maar op voorwaarde dat men za niet vervangt door iets dat slechter is. Het is niet genoeg, af te breken, men moet alles bij de hand hebben om onmiddelijk het slechte door iets beters te vervangen. De Kr. Dem. Bond veroordeelt dus het meervoudig stemrecht, of schoon de klerikale gazetten altijd schrijven dat die bond niet herzie- ningsgezind is. Hij zegt het wel schuchter en bedeesd en langs om wegen, maar hij zegt het toch. Wat verder lezen wij nog in dat verslag Wil dat zeggen dat wij, om het vraagstuk op te lossen, moeten wach ten tot de tegenpartij met een aanne melijk voorstel afkomt Dan zouden wij kunnen blijven wachten en dat ware tegen de belangen van het land en van de katholieke partij. Wij zijn het, leden van de demokratische groe pen en leden van de katholieke veree- nigingen, die de nieuwe formunl moe ten zoeken. Onze partij heeft bewijzen genoeg gegeven van hare waarde, hare gernatigheid, om te durven verzekeren dat zij eene oplossing zal vinden, die overeenstemt met de rechtvaardigheid en de belangen des lands. Dat aljes is wel met veel eerbied voorde klerikale partij gezegd, maar het staat er toch, dat de Kr. Dem. Bond de formuul zal zoeken en vin den, zelfs al helpt deze partij niet mede. De kristen Demokraten zeg gen dus met veel zalf in de woorden aan de klerikalen Zoo gij naai de formuul niet zoekt, zullen wij het doen. Dat is heel wat anders dan wat de klerikale bladen zeggen. De Kristen Demokraten willen dus de herziening. Dat is een goed teeken. Wij gaan vooruit met of tegen dank der kleri kale kopstukken. Wij gaan naar de herziening. Leve het zuiver algemeen ste7nrecht Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER- GAL$L Men schrijft in hij den Uitgever, Uixfmidestraat, nr 83, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten hnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 1