Stadsnieuws. n msamsssm pbjsoBÜ nm VERMAARDEPACHTHOEVE zoo gelukkig leefde en nu voor de eers Société Royale des Francs Arbalétriers. Hel liberaal kougres vlaamsche grwesleu'. Yper zal herleven Aan het Ypersche Volk. Vlaamsch Tooneel. Omwerking der "•cnieenlcraden (■ouden hruilofl. Zondainusl. Van alles wal. voor de De verspreiding der vrijzinnige ge dachten en de stichting van liberale maatschappelijke werken in de Vlaam sche gewesten bevorderen, dat is het lofwaardige doel waarmee op Zondag 5 Oktober te Brussel het tweede Libe raal Kongres voor de Vlaamsche ge westen werd gehouden Geen wonder dat dan ook reeds meer dan 50 liberale kiezerskorpsen uit het Vlaamsche land tot het Kongres zijn toegetreden. Ten einde de werkzaamheden van het Kongres te vergemakkelijken, zijn over elk punt aan de dagorde verschei dene voorbereidende verslagen uitge bracht deze verslagen werden over eenige dagen in den vorm eener bro- chuur aan al de toetreders gezonden. Door hunne leerrijkheid en door de kostbare wenken, die zij bevatten, zijn deze voorbereidende verslagen alleen reeds eene toetreding tot het tweede kongres waard. De verschillende ver slagen zijn Noodzakelijkheid en nut van een Verbond van Liberale Vlaam sche kiezerskorpsen door den heer J. Somers (Antwerpen). Ontwerp van standregelen voor dit Verbond, door den heer Daneels (Eekloo), en dan de hoogst belangrijke vijf verslagen over maatschappelijke werken Over Libe rale Pensioenkassen, door den heer E. De Puydt (Antwerpen) Liberale Ziê- kenbonden, door den heer Heymans (Ukkel-Brussel)Liberale Vakveree- nigingen, door den heer Lod. Smets (Mechelen)Over Herverzekering, door den heer Casseur (Mechelen) en dat over Gemeenschappelijke Aankoopen, door den heer Van Wassenhove (Ant werpen). Met dergelijke punten aan de dagor de, leed het geen twijfel of het Tweede Liberaal Vlaamsch Kongres voor de Vlaamsche gewesten de beste vruchten moest afwerpen. De Yperlingen jubelen De handelaars zijn in vreugde Handel en nijverheid zullen herleven Onze aloude stad zal haar vroegere luister herwinnen Sedert 4 October 11. bestaan er twee nieuwe bijzondere treinen. De eene vertrekt uit Yper, 's Zaterdags, rond 3 ure, om te Brussel aan te komen rond 5 ure de tweede verlaat Brussel, 's Zondags, om 8 4/2 ure, om te Yper aan te komen rond 14/2 ure. Bij het vernemen van dit nieuws, waren de Yperlingen oprecht verheugd eindelijk voldoening te krijgen. Onge lukkiglijk, ié er een maarbij. M ENGEL W E It K. Deze treinen zijn uitsluitend voorbe houden aan de troepen. Geen enkele burger wordt er toegelaten en senators zelf hebben er geen toegang. Veronderstellende dat gezegde bij zondere trein van 40 tot 50 soldaten naar Brussel voert, reizende aan half- geld, kan men zich een gedacht maken der winst welke die twee bijzondere treinen opbrengen Welke diepe teleurstelling En merkt wel op dat het altijd de kwestie der winsten was, die de mi nister weerhield ofize treinaansluitin- gen te verbeteren. Onze liberale volksvertegenwoordiger de heer Nolf, heeft zich menigmaal met deze kwestie bezig gehouden en onder vragingen gesteld aan den minister van spoorwegen. Na hem heeft de katholieke afvaardiging ook aange drongen, maar hun zoogezegde invloed was zoo groot, dat zij niet het minste bekomen hebben. Bij het vernemen van dit nieuws, is het schepencollegie bijeengekomen en heeft de maatregelen genomen door die toestand opgelegd. Er werd beslo ten een verzoekschrift in te richten. Naar het vertellen van vuile tongen, zou het den invloed zijn van een prins die de minister van spoorwegen tot het in gang zetten van die twee bijzondere treinen gedwongen heeft. In een zijner voorgaande nummers heeft het kadoddersbiad beweerd dat wij lasteraars van den godsdienst zijn. Wij hebben het Ypersche Volk uitge daagd om te bewijzen op welke ma nier wij den Godsdienst gelasterd heb ben Tot nu toe hebben wij geen antwoord bekomen. Om die pennetwi^t te eindigen, ver zoeken wij weldadiglijk den gekruin- den opsteller van het Ypersche Volk, indien hij een weinig rechtschapenheid heeft, ons artikel getiteld Het Klerikalismus in 't lang en in 'tbreed in zijn kadoddersbiad op te nemen. Zijne lezers zullen dan kunnen bestati- gen wie de lasteraars zijn. Maar die zoogezegden discipel van Christus zal aan onze vraag niet beant woorden uit reden dat de lezers van het Ypersche Volk zouden kunnen be- statigen dat zij misleid en gefopt wor den. Wij kennen de handelwijze van onze tegenstrevers Liegen en bedriegen is hunne leus. De wakkere Vlaamsche Ster geeft op 42 October eerstkomende, 'om 6 ure stipt des avonds, hare openingsver- tooning van het wintergetij. Op 't programma komen (-10 XII. Nu, Jeanne, het zij dan zoo sta melde hij. Het meisje hing haastig haar mantel om, als vreesde zij dat een kwade geest een oogenblik later het goede voorne men van haren bruidegom zou uitdoo- ven. Beiden verlieten het huis en spoed den zich naar de Zwarte Hoeve. Sprakeloos en verdiept in gedachten gingen zij door de vlas- en korenvel den maar toen zij aan het einde der dreef de groote poort der hoeve in het zicht kregen, bleef Karei staan. O als gij eens wist wat die stap mij kost, sprak hij en wischte het zweet weg, dat op zijn voorhoofd pa relde. Moed gehouden, vriend! zei Jeanne vleiend binnen -eenige oogen- blikken rust uwe hand in die van uwen broeder. Meent gij dat mij ook de moed ont brak tot het volbrengen van een ge nomen besluit antwoordde de jonge man maar die stap is moeilijk en bitter. 1" AN DE HE WEGEN, een puik stuk in 3 bedrijven en 2° 'T IS LIT LIEFDE, een lieve klucht met zang in een bedrijf. Het zal eene mooie vertooning zijn, die de moeilijksten bevredigen' zal. Wie zou van dien vermakelijken avond niet willen genieten Er zal geen volk ontbreken, men weze er van overtuigd. Men kan kaarten op voorhand be komen bij M. K. Deweerdt, Rijsel- straat, 59. Prijzen der plaatsen 4° plaats, 2 fr.; 2e plaats, 1 fr.3" plaats, 50 centiemen. Tir du 0 Octobre 1013. 4r oiseau Declein Frans. 2e oiseau Pinteion Félix. Le 43 Octobre 1913, tir offert par le secrétaire. Het Staatsblad van G September kon digt de rangschikking der gemeenten volgens de nieuwe volksoptelling, aan- gaande de samenstelling der Schepen- collegies en gemeenteraden. Sommigen zien het getal raadsheeren vermeerderen. Hieronder geven wij de lijst voor 't arrondissement Yper. Het eerste cijfer duidt het getal schepenen aan, het tweede, dit der raadsheeren. Provincie West-Vlaanderen Arrondissement Yper. Becelaere, 2, 44. Rixschote, 2, 7. Boesinghe, 2, 9. Brielen, 2, 7. Komen, 2, 11. Crornbeke, 2, 9. Dickebusch, 2, 9. Dranoutre, 2, 9. Elverdinghe, 2, 9. Gheluvelt, 2, 9. Gheluwe, 2, 41. Hollebeke, 2, 9. Houthem, 2, 9. Kemmel, 2, 9. Langemarck, 2,41. Locre, 2, 7. Meessen, .2, 9. Nieuwkórke, 2, 9. Oostvleteren, 2, 9. Passchendae- le, 2, 41. Ploegsteert, 2, 41. Poelcapelle, 2, 9. Poperinghe, 2, 43. Proven, 2, 9. Beninghelst, 2. Rousbrugge-IJaringhe, 2, 9. Sint- Jan, 2, 7. Vlamertinghe, 2, 11. Voormezeele, 2, 9. Waasten, 2, 11. Watou, 2, 14. Wervick, 2, 44. Wesloutre, 2, 9. Westvleteren, 2, 9. Woesten, 2, 9. Wulver- ghem, 2, 7. Wytschaete, 2, 41.— Neèr-Waasten, 2, 7. Yper, 2, 45. -- Zandvoorde, 2, 7. Zillebeke, 2, 9. Zonnebeke, 2, 41. Zuydschote, 2, 7. Die stap is groot in Gods oogen, antwoordde zijne bruid. Toen de jonge man op het voorhof der hoeve verscheen, waar hij als kind aan de hand zijner moeder speelde, le. maal als vreemdeling kwam, voelde hij dat zijne knieën knikten, en koud zweet van zijn voorhoofd droop maar toch stapte hij voorwaarts, al verscheen niemand op den stoep om hem welkom te heeten. j Zij vonden Josepha in de keuken, j De jonge vrouw had de bezoekers zien aaukomen doch in plaats van hen te gemoet te gaan, hield zij zich in huis, ten einde hare eerste aandoening te overmeesteren, want haar hart klopte hevig toen zij Karei zag. Karei, hare eerste en laatste liefde Karei dien zij zoo onverstandig verstiet, en dat voor eene hoeve dien zij, nu ze in haar bezit i was, bij lang zoo schoon en grootsch i niet vond als zij zich die eenmaal voor stelde. Is Bodewijk te huis vroeg Ka-" rel, en deed geweld om zich te beheer- schen Wij komen u ons huwelijk aankondigen. I De schoonzuster vond 'geen ant- I woord hoogmoedig wierp zij het hoofd achterover, bekeek Jeanne en plooide spottend de lippen. 1 Mijn man is niet te huis, stotter de zij. Kom binnen, en zij sloeg de deur der pronkkamer open. aandoening hij Karei stond verbaasd bij het zien der voor een boerenhuis zoo onge wone pracht. Onwillekeurig herinner de hij de geschiedenis der Vermaarde Hoeve en de voorzegging des ouden schaapherders de Vermaarde Hoeve zal door den hoogmoed vergaan. Hij zuchtte diep. Die afleiding van gedach ten overwon zijne werd kalm. Ook Josepha had zich hersteld. Zij bood de bezoekers een glas oud bier, waarvan deze zeer gewillig gebruik maakten. Zij waren immers gekomen om den ontstrengelden broederhand weder vast te knoopen Josepha werd elk oogenblik beval- liger. Een menschenkenner, ware een menschenkenner daar geweest, had zich overtuigd gehouden, dat zij de macht harer bekoorlijkheden nog eens op den verstooten minnaar wilde beproeven. En Karei Ach wie doorgrondt het hart des mans van dat krachtig we zen, dat de Almachtige tot koning der samenleving schiep.Van hem, in wiens handetx' het lot der volkeren rust Karei voelde zich weldra geluk kig in het bijzijn der vrouw, die zoo menigmaal de fijnere snaren zijner ziel van onbeschrijfelijk genot deed trillen. Jeanne zat daar als behoorde zij niet tot het gezelschap, en Josepha voelde haren vrouwelijken hoogmoed bevre digd, want zij hield zich verzekerd, dat In een vorig nummer kondigden wij de gouden bruiloft aan der echtgenoo- ten Roscamp-Ceriez. Dit jubelfeest had Maandag plaats. Florimond Roscamp, gepensioneer de werkman aan den ijzerenweg, ge boren te Yper op 24 Februari 1843 en Marie Ceriez, geboren te Yper op 17 October 4843, zijn gehuwd sedert 30 September 1863. Na eene solenneele mis gelezen Ie S' Maartens, gingen de jubelarissen met hunne familie stoetsgewijze naar liet stadhuis, waar de schepen, heer Vandenboogaerde hen ontvingen ver welkomde. De eerewijn werd hun aan geboden. De Oude Houtmarkt waar de echtge- nooten Roscamp wonen, was prachtig versierd, 's Avonds was het kwartier schitterend verlicht en een muziek van liefhebbers gaf eene serenade aan de jubelai issen. Den geheelen dag door, was er leven en vreugde in het kwartier. Dienstdoende Apotheker, Zondag 42 October 1913, van 's middags tot 10 ure 's avonds F. VAN WINDEKENS, Rijselstraat, n° 13. I)e onvolmaaktheid der Zeekaarten. Ofschoon de zeevarende volkeren reeds honderd dertig jaren bezig zijn met het verbéteren van de zeekaarten, is het er nog zeer verre van af, dal, die kaarten volledig en betrouwbaar mo gen genoemd worden. Dat blijkt uit het verslag over 1942 van den zeekar- tograaf der Dritsche Admiraliteit. In dat jaar werden niet minder dan 509 te voren onbekende, althans ongekar- teerde rotsen en gevaarlijke ondiep ten ter kennis van de Admiraliteit ge bracht. Daarvan waren er 10 gesigna leerd door marinevaartuigen 120 door opnemingsschepen, 9 door schepen die er op vast raakten. De overige wa ren gerapporteerd door koloniale of buitenland <che overheden of regeerin gen. Wanneer nog in 1942 over de 500 nieuwe rotsen of gevaarlijke ondiepten waargenomen zullen er nog heel veel in de zeeën te vinden zijn. Het is maar te hopen, dat men er maar weinig zal ontdekken doordien schepen er op vastloopen. Tocht naar de Noordpoolstreek. De Fransche expeditie onder Jules de Payer heeft op de Francois Jo seph de haven St-Servan verlaten. De naam van het schip duidt het oord van bestemming aan. Het is echter sinds lang bekend, dal, de zoon van zij, niettegenstaande haar misdrijven, bij karei nog altijd de eerste was. De avond viel en langer uitblijven ware voor bruidegom en bruid onge past geweest. Als met tegenzin stond Karei op. Zuster zei hij, en in 'dat woord zuster lag zooveel gevoel, dat de arme Jeanne begon te beven Zuster, wij moeten heen. Zeg aan Bodewijk, dat ik den eersten stap gedaan heb met u beiden ter bruiloft te nooden. Zult gij komen, Josepha Ilc 9 vroeg zij, en gaf verder geen antwoord; maar aan haar donker oog ontschoot een straal van dat onuitdoof- baar vuur, dat harten verschroeit en zinnen verbijstert. Karei ving dien brandenden blik in zijn gevoelig hart op, maar te zelfder tijd greep de lieve Jeanne de hand van haren bruidegom. Gaan wij, sprak ze. Karei huiverde. Welke macht lag er in die onbeduidende woordjes, dat zoo een krachtvolle man er van sidderde Hielden zij een verwijt in Waren zij ae uitdrukking van gekwetste liefde Geenszins, maar voor Karei klonken zij als het geluid der stormklok zij bonsten heb wakker om hem toe te roepen, hoezeer het in zijn binneste brandde. Hij zag zijne zwakheid in, bn de hand zijner bruid vast in de zijne sluitende, zegde hij tot Josepha, op eenen toon die volledigen ommekeer in zijne gewaarwordingen aanduidde: u IDE Ti

De Weergalm (1904-1914) | 1913 | | pagina 2