Achtste vergadering eene gelieele Viool VERWAARDE PACHTHOEVE Sterfgeval. Hel concert der Oud-Pompiers. Liberale Wachl Te koop per occasie Wij hopen dat in 't vooruitzicht van vreemde bezoekers binst de Paaschva- cantiën er zal gezorgd worden voor zuiverder voorlanden zoowel in het Studentenstraatje als rond de Halle en St Maartenskerk, waar de zuiverheid ook soms veel te wenschen iaat. Is uw voorland of uwe greppe niet in regel, er komt een politieagent bij U aanbellen. Goed zoo. Zeer wel. Maar wij denken dat de openbare besturen eerst en vooral zouden moe ten het voorbeeld geven. Maar 't moet zijn dat MM. Colaert en Fraeys van een ander gedacht zijn. Dat zijn nochtans schildwachten die voor hun den mili tairen groet niet doen als zij voorbij gaan, integendeel zij zelf zijn verplicht wel op te passen om er niet tegen te schuppen. En zeggen dat wij sedert zes maan den een nieuw reglement bezitten op de netheiddienst ProficiatM. Colaert voor uw nieuw stelsel op moderne manier Zondag laatst is in onze stad overle den, den heer Polydore-Leopold VERMEULEN, voorzitter van den koophandels- en nijverheidskring van 't arrondissement Yper. De heer VERMEULEN had den ou derdom bereikt van 72 jaren. Hij was een waar en oprecht liberaal. De afgestorvene heeft lange jaren gemeenteraadslid geweest en met hart en ziel gestreden voor het welzijn zijner medeburgers. Hij bezat groote kennissen in de waterkwestie, zaak van groot belang voor de openbare gezondheid. Zijne verslagen waren hoog geprezen en menigmaal moesten zijne tegenstrevers bekennen dat zijne beredeneeringen gegrond waren. Toen hij, van 1891 tot 1895, in de minderheid van den gemeenteraad zetelde, heeft hij zijne tegenstrevers hardnekkig bekampt en hun bewijzen gegeven van zijne ware kennissen in zake van nijverheid en koophandel. De heer VERMEULEN, in zijne hoe danigheid van Voorzitter onzer koop- handel- en nijverheidskring, heeft alles in werke gesteld tot het bekomen van verbeteringen in allen aard, nament- lijk ten voordeele der uitbreiding van handel en nijverheid ook was zijne raad hoog geprezen in den Koophan delskring. De heer VERMEULEN had een goed hart. Hij was den werkman genegen, had medelijden met den armen en door zijne tusschenkomst hebben veel ellenden verzacht geweest. Wij zullen het geheugen van dien menschenvriend bewaren en wij bie den aan de familie van den diepbe- treurden afgestorvene onze vurigste rouwbetuigingen. De begraving van den heer VER MEULEN heeft plaats gehad, Woens- M 13 IX G 13 L W R K. (37 XIX. Karei is het met mij in alle opzich ten eens, »^ntwoordde Jeanne glimla chend, en m kunnen wij bij densche pen zoowel de onroerende als roeren de goederen aanslaan, moet men bij Vandermolenom onzentwillegeen stoel verzetten. Niet waar, Karei Tante Vandermolen is zuster van Jeanne's moeder. Ik wil de oorzaak van den val van dien ganschen familietak niet zijn, sprak de jonge boer. Wel licht zal de schépen voorstellen doen en, oom Jozef, die voorstellen zijn reeds op voorhand aangenomen. Ik legde mij ne voogdij voor de recht bank neder, antwoordde de voogd, en ben bijgevolg van alle verantwoor delijkheid en zorg ontslagen. Verder heb ik niets meer te zeggen, ik bewon- derslechtsuw edelmoedig gedrag waar over de hemel u zegene De dood van den schepen verhaastte den val van zijn sinds lang wankelend krediet, en het huis Vandermolen staak te zijne betalingen, iets wat toch latei- dag laatst, om 3 ure namiddag, L, midden eene groote toeloop volk. De rouw was geleid door de zonen van den afgestorvene aisook door een groot getal familieleden. De Maatschappij van Onderlinden Bijstand De Oud-Leerlingen der- Stadsschool met het Bestuur en talrijke leden, ging de lijkstoet vooraf, gevolgd door dragers van verscheidene kronen, aangeboden door familieleden, het personeel en maatschappijen waar van den betreurden afgestorvene dëel- maakte. De hoeken van het lijkkleed waren gehouden door de heeren G. Lorand, namens de Vooruitstrevende Veree- niging van het Land G. Lapière, namens den Koophandelskring a. Brunfaut, namens de liberale maat schappijen A. Masschelein, namens de Vereeniging der Brouwers De- clerck, namens de Scheidrechtskamer der hoppehandelaars en Gilletnau, in naam der vrienden. Op het Kerkhof werden drie lijkre- den uitgesproken door de heeren A. Masschelein, G. Lapiere enG. Lorand. Het laatste Concert van het winter seizoen heeft Zondag plaats gehad en werd door talrijke leden bijgewoond. De vier muziekstukken, het eerste deel uitmakend van het programma, op onberispelijke manier uitgevoerd door de harmonie, werden dapper toe gejuicht. Alle vier waren getoondipht door den bestuurder Henri Moerman. In het tweede deel hoorden wij op- volgentlijk de gebroeders Berger#, die met hunne luimige tweezangen en romancen de toehoorders in geestdrift wisten te brengeneenige puiken stuk ken van Massenet, door de symphonie met veel gevoelen weergegeven en die met warme bravo's onthaald werden. Kortom, het was een oprecht mooi concert, en de afwezigen zullen het zich wel beklaagd hebben. Eene levendige danspartij sio«i dit feest. ZONDAG 19 APRIL, om 8 ure 's avonds, algemeene vergaderingten voordracht door den heer Nolf, volks vertegenwoordiger. met boog- en kas IN GOEDEN STAAT.: Zich te wenden ten bureele van dit blad. ware gebeurd al had de man voilé ge zondheid behouden. Echter werden de zaken onder eene andere benaming- geregeld, dan in dit laatste geval1 ge schied ware. Zij droeg, in plaats van bankroet, den naam van sterfhuis- vereffening die vrij lang duurde, waar door het geringe bedrag dat voor de schuldeischers overbleef, met eiken Onder deze omstandigheden boog de hooghartige Josepha het fiere hoofd niet haar plan was de wereld niet te laten raden, dat ook haar toestand eeni ge verandering onderging. Zij trotseer de alle gezegden, zelfs alle vernederin gen die haar te beurt vielen, en volg de verder het voorbeeld van den man, van wien een Nederlandsch dichter schrijft Moeder Vandermolen was door die ongelukkige gebeurtenissen zoodanig geschokt, dat de arme vrouw ér het verstand bij verloor. Was dit een ge luk of een ongeluk Op deze wijze al thans ontsnapte de rampzalige moe der aande marteling van haren toestand. In haren waanzin geloofde zij zich rij ker en grooterdan ooit, en vertelde aan al wie haar te woord stond, dat hare dochter koningin was koningin der Vermaarde Hoeve. Josepha noemde zij in de Flora van den Bond der Landbouwers, Hoveniers en Groenseliers. Zondag 29 Maart 11. heeft den Bond der Landbouwers, Hoveniers en Groen seliers eene bijzondere vergadering gehouden. Nooit hebben wij meer aanhoorders gezien. Het verwonderd ons niet, want Jeppen van 't Hoekje ging het woord voeren en den politieken handel en wandel van den opperbaas uiteen doen. De groote zaal der Flora en de her bergplaats waren proppensvol. De geestdrift was op ieders gelaat. Om 3 ure zeer stipt wordt de verga dering geopend onder het voorzitter schap van Hantten van bij de Kerk, bijgezeten van Jeppen van 't Hoekje, Sissen van de Poüjze, Juiten van 't Paddegat, Gusten van 't Plein, leden, en Mon van 't Kasteelgracht, sekreta- ris. Er wordt overgegaan tot de lezing van 't proces-verbaal der zitting van 22 Maart 11. die zonder bemerkingen aanvaardt wordt. Dan neemt de Voorzitter, Haritten van bij de Kerk, het woord en spreekt in de volgende voege Matjes, Kennissen en Vrienden Ik moet u aankondigen dat Swynge- douws st....put aan de maan is, in tusschentijd zal zijnen st.... winkel ook. om zeep' gaan. Men zegt dat het mate riaal vertrokken is naar de Congo en dat men den gedolven put opvult. De Staat en de inwoners van de Veur- nesche kalsijde zegepralen De Ko ninklijke weg zal dus niet dagelijks verpest worden door de parfumerie anglaise van den stverkooper. {Gelach). Over acht dagen, hebben wij u ken baar gemaakt dat onzen besten vriend, Jeppen van 't Hoekje, in bijzonderhe den ging treden over de politiek van onzen alom vermaarden (f?I) Upper- baas die het geld der Yperlingen ver teert in alle slach van prachtwerken, maar die voor de werklieden nooit niets gedaan heeft en die de belangen der buitenlieden, hoveniers en groen seliers grootelijks miskend heeft, ik vind het onnoodig u te herinneren hoe dat wij den duivel aangedaan geweest zijn met de nieuwe reglementen op de ruiming-en netheiddienst die uit den koker gekomen zijn van den Opperbaas. Gij weet ook welke schade die ver maledijde reglementen ons veroor zaakt hebben. Wij zullen 't nooit vergeten). Dus, vrienden, luistert goed aan de uitleggingen van ons Matje en gij zult naderhand zeggen, met ons, dat er an der mannen op ons Stadhuis moeten komen om geheel en gansch dien boel te zuiveren. Langdurige toejuichingen) niet anders dan Hare Vermaarde Maje steit. De twee oudste zonen der waanzin nige weduwe verlieten het ouderlijke huis, van welks tinnen de zwarte vlag des ongeluks wapperde. Zij verruilden hunne met rouw-omfloerste hoeden, tegen eene Belgische policiemuts. Af filed, de verkwister, bleef, zoo lang als lop te goed aan brokken der vaderlijke wanorde. Ondertusschen gaf Josepha zich alle moeite, om het verlorene stuiver voor stuiver in te halen. Zij speculeerde op de nog altoos stijgende duurte der le vensmiddelen zij berekende met won derbare nau .vgezetheid wat'zij op de Vermaarde Hoeve elk jaar vooruit kon gaan, en verheugde zich innerlijk wan neer zij die berekening slootwant het Vermaarde Veld pachtte zij voor wei nig meer dan eefti spotprijs. Ware zij niet zoo hoovaardig, zoo harteloos geweest, had, al wat zij deed, den hoogmoed niet tot grondslag ge had, men had die krachtdadige vrouw beklaagd en bewonderd. Reeds lang vöör zonopgang stond zij, met opgestroopte mouwen, voor de 1 boterkarn, en het meel kneedde zij zelf tot biood. Bij dage spoorde zij, door eenige werkzaamheid, hare dienst boden tot ardeid aan, en des avonds was zij de laatste die de oogen sloot. (wordt voortgezet) Na eene goede pint gedronken te hebben op de gezondheid van den lief- talligen Voorzitter, wordt het woord gegeven aan Jeppen van 't Hoekje. (Bravos, bravos Vrienden, In onze laatste vergadering heb ik u gezegd dat ik op heden in bijzonderhe den zou treden over de politiek van onze stadhuisbazen. Vooreerst zal ik spreken van onzen Opperbaas, Mter Colaert, gij zult gaan hooren hoe hij het aan boord gelegd heeft om aan zijn doel te geraken. Toen M'" Colaert zich in Yper kwam vestigen, vermoedde wel niemand wel ke rol hij zou spelen. Doch de opmerk zame burger zal bestatigd hebben dat hij in zijn handel en wandel twee mach tige Lalenten bezat en bezithoog schreeuwen en laag kruipen. Toejuichingen. Er vloeit in zijn aderen zoowat knechtenbloed, want toont hij met te buigen voor de priesterheerschappij dan kruipt hij voor de klerikale dwin gelandij. Alle vuile postjes worden hem ook opgedragen, en hij neemt ze waar met een cynism dat zijn opvoeding eer aan doet. Toen hij door de klerikale partij werd uitgekozen om den priester Daens zaliger met slijk te bekladderen, hij bekladderde den alleen staande priester vervolgd door eene massa andere, hij bekladderde den eenvou- digen vertegenwoordiger der Kristene Volkspartij, omdat hij zeker was tot den grootsten hoop te behooren. Welke moed Hier moet ik bijvoegen, wat priester Daens zaliger schreef in 1894, nopens de handelwijze van de klerikale partij Wees katholiek doch vooral recht- vaardig en eerlijk. Veracht, de leiders van die valsche bewarende partij. Geene politieke partij van het land heeft zich ooit het duizendste deel veroorloofd van de onnoembare mid- delen waarvan de oude conservatie- ven zich bedienden. (Humoer en verbazing). Wanneer de klerikalen aan het be wind kwamen, Mter Colaert wierd ver dediger der Koninklijke familie (men weet hoe dat de klerikalen ge handeld hebben, in 1878, met de Ko ning en zijne familie). Noch zijne pu- thos-kreten over 't vaderland, noch zijne gekke tiraden over den Koning hadden niet meer weerklank dan een slag van grosse-caisse welke misklinjgfc in de Blauwe Koussen. (Gelach).' Vaderlandsliefde? M"§ Colaert Maar uw vaderland is.... Rome VaderlandsliefdeMaar leer uwe geschiedenis. Wie ondersteunde Phi lippe II welke met zijn Spaanschen hiel het vaderland verpletterde Leer uw huishoudkundige geschiedenis. Waarom moeten de werklieden hun brood buiten 't vaderland gaan zoe ken Vaderlandsliefde Maar wie verde digt het vaderland Koningsgezindheid Abt Keesen, welke schreefSire, we laten u loopen. Gij zijr. een ondankbare en een blootaard werd tot klerikalen senator verkozen. En Mt,,r Colaert dierf in Yper komen zeggen Wij zijn de mannen van 't vaderland, van de Koninklijke Familie. Wij zijn de orde, enz., enz. Maar de ware Yper- Voor 't oogenblik zal ik zijne hou ding in de 'zaak Godtschalck daar laten. 'kZal ook niet spreken van de schuld van 1,775,000-0:) franken veroor zaakt door verkwisting u en door vele onnuttige werken. Vrienden, ik beloof u later daarover breedvoerig te handelen. Nu, zal ik zijne politieke programma uitleggen toonen dat den Opperbaas aan al die punten te kort gebleven is en dat hij de kiezers van buiten zoowel als die van binnen de stad gefopt heelt. Ziehier de verschillige punten er van Gelijkheid en vrijheid voor allen Geen verdrukking der armen meer Geen verkwistingen meer Geen schooloorlog meer Minder politiek en meer bestuur Nijverheid, handel, enz. Ik zal in 't kort onderzoeken op wel ke manier hij zijne programma uitge- z. IDE Liai zjlju geene zcuxen wuikb ccuo vrouw beslist, hernam Rinkhout. Wie is 't, die op het bal zoo schitterend van goud was 't Is een associé, wiens" huis reeds drie maal fout was. lUWSV&&Ö-A.U -jOujsrXUy,

De Weergalm (1904-1914) | 1914 | | pagina 2