IIIIII11BI1 SU IK ER BE ETEN. ELVERDINGHE Op Kerstdag en tweede Kerstdag heeft de Vlaamsche tooneelgroep alhier in de zaal van het V'laamsch Huis zijn eerste op voeringen gegeven Het feestje, dat alle we'meenende Elverdinghenaren tevreden stelde, mag waarlijk welgelukt heeten 't was kort en goed! 't Kleine drama VRIJ welks inhoud voorafgaandelijk duidelijker toegelicht werd door een der spelers, wierp een helle lichtstraal op de droevigegeschiedenisvan den Vlaamschen strijd onder den oorlog, en de wraakroe pende gruwelmaatregeien door de mili taire overheid tegen de Vlamingen getroffen. Daama kwamen VLUG VERDIEND en «MIJNHEER VRAAGT EEN KNECHT» dolle vroolijkheid rondzwieren in de dicht- opgeproptezaal. Detusschenpoozen gleden voorbij onder de aangename vooizekens uitgebracht door de El verdinghsche muziek maatschappij. Een dreunende Vlaamsche Leeuw hield de voldane menigte nog enkele oogenblikken rechtstaande bijeen, waarna ieder welgemoed en vervlaamscht naar huis trok. Dezer dagen was de heer G. B. alhier op de dorpplaats wonende, voor enkelen tijd naar het Ouderlingengesticht verhuisd. Toen hij wat later zijn kluize bezocht, ont dekte hij dat al zijn leghennen verdwe nen warenEen paar schurken hebben waarschijnlijk van zijn afwezigheid gebruik gemaakt om met dien buit, die heden ten dage, heel wat opbrengen moet, te gaan loopen. Ook in de Boesinghestraat en op den weg naar Woesten werden hennen gesto len. 't Is te hopen dat de naarstige plaatse lijke politie weldra een hand zal weten te leggen op die gewetenlooze dieven Ze treffen voornamelijk den nederigen man en voorwaar, voor hun zijn de tijden niet te zoet, zelfs zonder dergelijk verlies. Zondag 9 Januari, in 't Vlaamsch Huis, te 6 uur 's avonds, MEETING door André Vandenberghe uit Iseghem. Alle Vlamingen komen luisteren B1XSCHOTE Door onbekende oorzaak ontstond er brand in den haverschelf van den landbou wer Alois Verstraete. Geburen kwamen t.T hulp gesneld en na een uur hard wer ken kon men het vuur bemachtigen. Er bestaat gelukkiglijk verzekering. NOORDSCHOOTE Donderdag 23 December, werd te Yper vóór de Rechtbank, de zaak opgeroepen ten laste van landbouwer Einiel Lansweert. Hij werd beticht lastertaal verspreid te hebben over het gemeentebestuur. Dadelijk na onderhoor der derden getuigen werd MENGELWERK 2 Dicderik van den El/as EN DE Boer van Elverdinghe. Onder het uitspreken dezer woorden sloot de landman de huisdeur, nam Die- derik bij de hand, en bracht hem in eene ruime kamer, waar hij hem in eenen zetel deed nederzitten onder de groote schouw van den heerd, waar eenige schieren in brandden, en bij welken de hond zich ging uitstrekken. Uit eene naastliggende kamer hoorde men eenig gekerm, en de boer vroeg oorlof aan zijnen gast, om hem eene wijl alleen te laten en te gaan zien hoe het met zijne vrouw ging. De Graaf die in dit verzoek geerne toestemde, sloeg de oogen rond de plaats, waar hij zich be vond, en zag in eene wieg twee kindekens, het een drij en het ander vijf jaren oud, die sliepenaan de wieg knielden vóór een kruisbeeld, twee meisjes, het eene zeven en het ander negen jaren tellende, die God betichte vrijgesproken. De aanklagers trok ken er druipneuzend van door. Lan(lbouli' hrotiit'L De suikerbeet-campagne 1926 is nu af- geloopen. De uitslag is voor den boer niet slecht. He gewicht was bevredigend en de prijzen waren loonend, ofschoon ze ze zeer uiteenliepen. Bij het beginder cam pagne was de prijs 145 fr. later steeg hij tot 160 om onmiddellijk op 225 frs te ko men. De boeren welke in syndikaten ver- eenigd waren verkochten hunne beeten volgens den stand der suiker en het legt aan alsof deze wel 270 fr. zullen ontvan gen voor hunne beeten. Naderhand geven de fabrieken aan de ongesyndikeerde boe ren ook gelegenheid hunne bceien vol gens suikerprijs te verkoopen, doch door wantrouwen, doordat zij dit stelsel niet goed begrepen en ook omdat zd, bij ge beurlijk meeningverschil met de fabrieken nopens de prijsberekening, niet wisten tot wien zich te wenden om steun te bekomen tot het verdedigen van hunne belangen, inieken er maar weinig ongesyndikeerde boeren gebruik van deze manier van ver koopen. De gesyndikeerde boeren krijgen in ieder geval toch 5fr. per 1000 kg. meer dan de ongesyndikeerde. Gedurende den oogst gingen de suiker prijzen immer hooger en hooger. Er was in België veel minder beeten geplant dan het jaar te voren. Er was bij de fabrieken schaarschte aan beetenzoo kwam het dat op het einde der campagnevreemde fabrie ken hier in de streek, als koopers optreden, met prijzen van gemiddeld 240 fr.de 1000 kgr. om de onmiddellijke betaling. Betrek kelijk veel beeten wierden zoo nog ver kocht. Het moet, helaas, vastgesteld wor den dat meerendeel dier beeten, voorheen reeds aan belgische fabrieken gekontrak- teerd waren. In Haspegouw gaven de suikerfabrie kanten aan de boeren mindere prijzen dan hier. De boeren zijn daarvoor het grootste deel niet vereenigd en de syndikaten van beetenplanters welke er zijn, staan dan nog op zich zelf. Eer.ige syndikaten wilden de prijzen der fabrieken niet aannemem en zochten uitweg naar den vreemde: Hol land, Duitschland, Vrankryk. Een syndi- kaat had eenige milioenen kg. beeten, verkocht aan eene fransche fabriek aan 260 fr. op statie vertrek. Den 9 November kwam het uitvoerverbod, dat den 17 No vember gedeeltelijk ingetrokken werd. Dit syndikaat mocht nog 1.000.000 kg. uitvoe ren. Hun overschot verkochten ze aan eene belgische fabriek voor 288 fr. per 1000 kg. op statie vertrek. Eene suikerfabriek uit de streek welke de beeten cjer boeren aan 225 fr. betaald, kocht hier ook in de streek eenige 100.000 kg. beeten welke reedsgeruimen tijd in dé- baden om de spoedige genezing van hun ne zieke moeder. Eene langwerpige hou ten tafel besloeg het middendeel der ka mer, en in den hoek lag een strooizak met ongebleekte linnen slaaplakens en wollen sargiën bedekt, welke hoogst waarschijn lijk den boer dezen nacht tot bedstede ver strekken moest. Er was nauwelijks een half kwartier uurs verloopen, of de boer kwam weder bij den vreemdeling, die hij, na gevraagd te heb ben of hij wel gedroogd en verwarmd was, uitnoodigde om aan tafel neêr te zitten, en met hem en zijne twee dochters te avondmalen. Gedurende het avondmaal bestaande uit kernemelkpap, daarna een vleeschstuk, en dan eenen boterham met kaas en eene kanne gemeen gerstenbier, vroeg Diederik aan boer De Corte of de twee jongens, in de wieg en het nieuwge boren kind met zijne vrouw geheel zijn gezin uitmieken, waarop geantwoord werd Neen, ik heb hier nog den vader en de moeder mijner vrouw die thans reeds te bed zijn. pot gelegen hadden aan 245fr. per 1000kg. Beeten die in dépot gelegen hebben verlie zen gemakkelijk 2-3 o suiker. Het zal eenieder opvallen dat er een groot verschil is, in den betaalden prijs der beeten, waarvan de waarde toch overat de zelfde is. Tusschen 225 en 288 fr. is een verschil van 63fr per 1000kg. Berekend op eene opbrengst van maar 30.000 kg. p. Ha. geeft dit een verschil van 1890 fr. in ont vangst Het fabriek welke aan 288 fr. kocht 'deed het om er winst op te maken. Eene fabriek die honderd millioen beeten in een seizoen bewerkt en hare beeten aan 225 fr. bekomt, doet zoo eene supplementaire winst van 6.000.000 fr. Het is ontegenspre kelijk dat de suikerfabrieken dit jaar schit terende zaken zullen doen en het staat ook rotsvast dat de boeren over het algemeen de waarde van hunne beeten niet zullen bekomen hebben. Planten, zaaien en uit doen blijven hetzelfde.de prijs regelt het al. Toekomende week zullen wij beschou wingen geven nopens de campagne van 1927. SPORTRUBRIEK. Zondag laatstleden kregen de sportlief hebbers van Yper een gering verzet. Slechts twee afdeelingen kwamen in 't gelid. Derde speciaal was naaf Waereghem getogen en bracht niets naar huis. Vierde afdeeling echter blonk uit en boekte de mooiste overwinning welke C. S. Yper ooit kende. De ploeg van Kor- trijk Sport moest de vlag strijken met eene 11-0 nederlaag. Zondag aanstaande staat Yper voor een volledig programma. Vijf elftallen komen in lijn. Tweede afdeeling gaat naar Stade Kortrijk en ik geef ze weinig kans punten te oogsteh. Derde afdeeling ontvangt de sterke ploeg van F. C. Thielt en kan het tot een goed einde brengen. Vierde afdeeling staat voor eene zware taak. Er dient naar Harelbeke gereisd, doeh de hoop is klein ten ware deze knappe sportmannen hunne prestatie van verleden Zondag hernieuwden. De Junior ploeg zal haar voetbal seizoen sluiten met een bezoek naar Kor- fFijk Sport Deze laatste ontmoeting kan met eene overwinning der rood-witten uit- loopen. De Kcidetten zullen slechts Zondag aan staande voor het eerst in 't strijdperk tre den. Zij ontvangen S. K. Rousselaere's jongeren en zullen alle zeilen openzetten om de punten te Yper te behouden. DOEL. Linart doet een erge val: Op Kerstmis in den velodroom van Dortmund deed Linart een vreeselijke val en kwam met het hoofd op de pist terecht. Zijn helm was ganscli verwrongen en heel den rech ten kant geleek rauw vleesch van uit te glijden. Men vreest een beensplitsing in liet schouderblad. Hij is seffens naar Parijs vertrokken om hem te laten radiografiee ren. 't Is toch een gevaarlijk stieltje dat rijden achter moto. Woont al dit volk in dit klein huis vroeg de Graaf. Het is groot genoeg, dewijl het ons allen kan inhouden, antwoordde de Boer. En acht gij u gelukkig Ja, vriendschap, want ik houd mij te vreden met mijnen stand, werk geerne en kom, God zij gedank tamelijk goed aan mijn brood, en dat is alles wat ik verlang. Daarenboven doe ik niemand kw aad, doe al het goed dat ik kan, en geniet een ge rust geweten. Oordeel derhalve van mijn geluk. Wellicht is het'grooter dan dit van den Graaf van Vlaanderen, onzen geduch- ten heer en meester. De woorden uitgesproken hebbende, ging de boer wederom in de kamer, na eerst nog eenen schier in den heerd ge legd, en het vuur nog eens opgestoken te hebben. Ditmaal als de boer in de kamer of liever in de keuken wederkwam, droeg hij in den ann zijn nieuwgeboren zoontje, dat hij in den armen vreemdeling, dien hij herbergde, aanbood, hein zeggende Zie eens, vriendschap, wat dunkt u van dit knaapje 1 Karei Van Wynendaelekomt in den loop der maand naar Yper en zal in het Hotel Continentaleene voordracht geven aver sport. Uur en datum zullen naderhand bepaald worden. Café Sportwereld: —Yper was eene van de eenigste steden van Vlaanderen waar er geen Café Sportwereld bestond Met 1 Januari kwam er een in deStatiestraat en opengehouden wordt door den geken- den Sportman Jozef Debeer. Dixi Yper. Zaterdagmarktv.31-12-1926. Tarwe van 207 tot 210 fr. de 100 Kilos Rogge 175 179 Boekweit 195 198 Haver 135 138 Brouwers Gerste 167 170 Voeder Gerste 135 140 Erwten 259 262 Bloem 275 278 Maïs 133 137 Paardeboonen 216 220 Gruis 113 117 Zemelen 124 128 Lijnzaadmeel 200 205 Lijnzaadkoeken 195 200 Koolzaad 485 505 Klaverzaad 1600 2400 Aardappelen 63 68 Boter 30,00 32,00 fr. het kilo. Eiers 1,05 1, lOfr. het stuk Zuigvarkens 100 150 fr. het hoofd en 6,00 fr. het kilo. IIIIIIIIIIBRIHa^l Ru rgerl ij kenstand Yper Verklaring, van 30 Dec. 1926 tot 6 Jan. 1927 Geboorten Saesen Roger, Rijselstraat, 192 Depoorter Marie, Aardestraat - Defever Richard, Kiekenmarkt Werrebrouck Christiana, Waterkas teelstraat Vandenberghe Maria, Pennestraat, 6 Vanderfaillie Roger, Hondstraat, 21 (van Loo) Dehaene Jenny, Lombaardstraat - Hauteceur Jac queline, Cartonstraat, 49. Huwelijken Vanderhaeghe Eugeen, handelsrei ziger te Rousselaere en Vermeersch Maria-Ludovica, naaister te Yper Thiteca Gustavus, aannemer en Vandeweghe Joanna, z. b. béiden te Yper Lefever André, autogeleider te Poperinghe en Monteyne Maria, z. b. te Yper—Lemahieu Albert, beenhouwer en Crepeele Ivon.na, z. b. beiden te Yper - Polfliet Joris, handelaar en Dessein Hortense, z. b. beiden te Yper Nevejans Polydore, bankbediende en Sinaeve Andréa, z. b. beiden te Yper. Overlijdens Seys Julia, 13 j., Bruggesteenweg, 54 Demeyer Mauritius, 3 j„ Blindeliedenstraat - Lootens Edmond, 74 j„ z. b. echtg. Vandamme Hor tensia, Meenenstraat, 7 Allemon Lucia, 81 j., z. b. wed. Latnon l^onard, Rijselstraat, 38 Drvos Celina, 53 j., z. b., echtg. Dael Gustavus, Maarschalk Frenchlaan - Hqflack Maria, 80 j., z. b. wed. Marse- loo, Rijselstraat, 38 Loonis Sylvie, 83 j., z. b., echtg. Gruwez August, Boesinghestraat Samyn Pelagie, 74 j., z. b., echtg. Bussehaert Pierre, Veurnesteenw. Pay en Germaine; 38 j., huishoudster, echtg. Bonte Achiel, Neerstraat, 30 Coffyn Julienne, 74 j„ z. b. ongehuwd, Zonnebekesteenweg (Katotjes, 59). Het dunkt mij, sprak de vorst, het kind opnemende, en het bij het zwak ke licht der lamp aanstarende, «dat dit kind bestemd is om eene groote fortuin te maken, dat het de opvoeding eens edel- mans zal genieten, en dus een adellijk ge slacht uit hetzelfde zal spruiten. Ik ken een weinig sterrëkunde, én meer dat deze jon gen onder eene zeer gelukkige planeet ge boren is. De boer loeg hertelijk met dezen voor zegging van zijnen gast, leidde vervolgens zijne dochterkens met het pasgeboren kind in de andere kamer, aanzocht den vorst, om zich nevens hem op den strooi zak uit te strekken, en, aan, dat hij de ge- nuchten van eenen gerusten en weldoe- nenden slaap genoot. De Graaf, kon gelijk het licht te denken is, den ganschen nacht het oog niet toeluiken. Hij bracht denzel- ven door met te denken op hetgulliglot van den armen maar deugdzamen boer, bij wien hij eene zoo gulhertige gastvrij heid had gevonden, en op de middelen welke hij in het werk zou stellen óm hem naar verdienste te belooneri. Wordt voortgezet)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3