Nieuws- en Aankondig ngsblab. Vlaamsche Toestanden YPERSCH LEVEI; ZOXDAGIU'ST. OS* STRAAT. 1* Jaargang. Nr 4. Zondag 23 Januari 1927. Abonnementsprijs: 15 fr. 50 per jaar. Per nummer0.30 fr. 9 fr. per halfjaar. 5 fr. per drie maanden Buitenland 25 f. AANKONDIGINGEN volgens OVEREENKOMST. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yper. De Dienstdoende Apotheker op Zondag 23s,en Januari is Mr VANROBAEYS Boterstraat t Zielmis Vlaamsehe Kalender. Naamlooze artikels worden niet opgi nomen. De vreemdeling, die de toestanden in België, en meer bepaaldelijk nog in het Vlaamsehe land, alleen maar oppervlakkig kent en zich bij het vormen van zijn oor deel hoofdzakelijk door de in het Fransch gestelde Brusselsche bladen laat leiden, moet wel eenigzins vreemd opkijken, wan neer hij, zooals het een paar maanden geleden met heel wat niet Belgische dag bladschrijvers het geval was, over de ver houding Vlaanderen-Brussel en Vlaande- ren-Belgisch Vorstenhuis bijzonderheden verneemt en ervaringen opdoet, welke in ruime mate afwijken van alles, wat hij tot dusver had gehoord of gelezen. Onge twijfeld moet het van heel verre wel den schijn hebben gewekt, alsof in het weer vrijgevochten België volmaakte overeen stemming heerscht en de volledigste ge lijkheid van alle staatsburgers wordt nage streefd; minder meent men nu eenmaal van het land, dat voor het Recht heeft ge leden en gestreden, niet te mogen ver wachten. Maar treedt men naderbij, dan worden de grijze en zwarte vlekken zicht baar, dan hoort men de krijschende wan- J<ja^keu, welke bewijzen dat deze zooge naamde overeenstemming helaas! nog steeds niets anders is dan schijn. Evenzeer laat het zich begrijpen, dat de heele wereld de Centralen uitgezon derd tijdens den oorlog meevoelde met het Belgisch koninklijk gezin, door het geweld der wapenen van een overweldig den buurstaat naar het kleine lapje onbe zet gebleven West-VIaamschen grond ge dreven, maar slechts enkelen, in het bui tenland, beseften toen, hoe de Vlaamsehe jeugd, op het zelfde oogenblik, in een op Fransche leest geschoeid leger, met een Fransch beheer waarin alleen voor Fransch schrijvenden en Fransch sprekenden plaats was, in de bloedige loopgraven van den Yzer een veel zwaarder offer bracht dan in een op het beginsel der volledige gelijk heid gevestigde weermacht ooit het geval zijn zou geweest. Men bewonderde en terecht de nimmer versagende dapperheid van koning Albert en den hartelijken eenvoud van koningin Elisabeth, maar wist niet, dat iederen dag, in de vuurlinie, Vlaamsehe soldaten door het vijandelijk geschut wer den gedood, omdat zij Fransch onkundig waren en dus alleen maar als vechtmate- riaal en niet in de administratie diens'.en konden worden gebruikt. De ongelijkheid der Belgische staatsburgers, in 1830 ge schapen en sedert dien doov de Vorsten en regeeringen, welke elkander opvolgden, behouden, werd doorgetrokken tot in den dood. J. Liesenborgs. ('t Vervolgt.) Declamatie. Er worden regelmatig lessen van beschaafde uitspraak en decla matie gegeven, alle Dinsdagen en Woens dagen, van 7u. tot 8 u. in de Stadsjongens- school, St Ni klaasstraat. Wie ze begeert te volgen, kan zich daar, op die dagen aan melden. Aanbevolen voor de tooneellief- hebbers. Bericht aan Landbouwers en Vee kweekers. Met behulp van het provin ciaal Bestuur zullen er, door den heer Dequeker landbouwleeraar, twee openbare en kostelooze voordrachten gegeven wor den over Veevoederingde eerste op Zon dag 23 Januari en de tweede op Zondag 30 Januari, telkens om 4 u. stipt namiddag, in het lokaal van den plaatselijken Boeren bond, herberg BasculeMeenensteenweg te Yper. Ingang vrij voor iedereen. Yper, 18Januari 1927. De Voorzitter van den Boerenbond, CYR. LEMAHIEU. Bond der Kroostrijke Gezinnen. De lieden welke hunne bijdrage voor het jaar 1927 niet betaald hebben «o den dringend verzocht die zoo spoedig moge lijk te betalen bij Mr Maurice Desramault Hondstraat schrijver van den Bond. Een groote propaganda zal ingang ge stoken worden om zooveel mogelijk leden en eereleden aan te werven. Mocht de Ypersche bevolking aan de propoganda- disten een gunstig onthaal verleunen, en mochten velen zich laten inschrijven als werkend of eerelid. Zij steunen een heel schoon werk, want het zijn de kroostrijke gezinnen die de maatschappij schragen, en vooruit helpen. Een oproep wordt ook gedaan tot alle winkeliers van Yper, opdat zij zouden hel pen de werking van den Bond der kroost rijke gezinnen steunen, met in de mate van het mogelijk afslag te verleenen aan die gene die werkend lid zijn van den bond, en in hunne winkels aankoopen doen. Bij ondervinding zullen zij leeren dat dit voor hen geen verlies zijn zal. Verscheidene winkeliersder stad hebben reeds Inmne toetreding gezonden. Hieron der de lijst dezer winkels, en inrichtingen. 1) J. Bonte schoenen Hondstraat Af slag 5 0 o. 2) M. Vantorre gleiswerk Boonigaard- straat Afslag 5 0 o. 3) M. Grillet confectics Tempelstraat Afslag 10 o v 4) M. Titeca Louis meubelen Dicke- buschsteenweg Afslag 5 o, 5) Coöperatief de Eendracht der Chris- tene Werklieden Elverdinghestraat Af- slag2°o boven de gewone voordeelen. 6) M. Asaert Photos Boterstraat Af slag 10 O. 7) M. Pannecouque kleermaker Boter straat Afslag 5 o" 8) M Brert kruidenierswaren Lange Meerschstraat. 9) Gezusters Roedolf Kinderkorf Diks- mudestraat. 10) M. G, Bras drukkerij Boterstraat. 11) M Louf schoenen Boterstraat. 12) M. Victor Cuvelie mercerie Boter straat. 13) M. Alf. Desramault stoven ijzerwa ren Rijsselstraat. 14) Arthur Burgrave likeuren tabak Veemarkt. 15) M. Dervcke kruidenierswaren Diks- mudestraat. 16) St Vincentiuscollege, 17) Gesticht der H. Familie. 18) Gesticht der Rousbrugge Dainen. Het bestuur dankt vurig deze personen die bereidwillig het hunne bijdragen om de familie lasten der kroostrijke gezinnen te verminderen. Mocht hun voorbeeld ge volgd worden. Die hunne medewerking willen verleenen, mogen hunnen naam op geven bij den schrijver van den bond. Met dank zal zij aanvaard worden. Statiemannen. Zondag laatst trok ken de tooneelisten van de vereenigde staatswerklieden naar Roesselaere om al daar de stukken welke zij alhier gespeeld hadden op te voerenen 't succes dat zij daar behaald hebben is overgroot geweest. Goed zoo Hoefsmeden. De leergangen van hoefsmederij zijn Zondag laats weder be gonnen in de smis van L. Vandermarliere, Rijsselstraat. Er zijn voor het oogenblik 16 leerlingen ingeschreven. Hoe meer hoe beter! Ste Godelieve. Goddank, het kloos ter van Ste Godelieve, alhier S1 Jans Gods huis en zal nog niet uitsterven, al hadden sommigen zulks begeerd. Dinsdag laatst ontvong daar eene eerzame dochter van Passchendaele, het kloosterkleed uit de handen van een afgevaardigde van Z. D. H. den Bisschop van Brugge. Zooveel te beter. De oude vrouwtjes zullen er gelukkig om zijn Ijzer afval. De menschen buiten de frontstreek en hebben hoegenaamd geen gedacht van hetgeen hier verschoten werd tijdens den wereldoorlog. Om er maar een staaltje van te geven zullen wij zeggen dat er in het jaar 26 meer dan tien millioen Kgr, (juist 10.221.000 Kgr.) ijzerafval in de statie alhier geladen en vervoerd werd. Niet te verwonderen dat de Staat 136 fr.geven wil vooreen goud stukje van 20 fr. Pietje de Landlooper. Niet te vergeten dat de V. O. S. vandaag en eene week hun tooneeifeest geven. Daar moet gij naartoe. Wij hooren er hard meê boffen. Zondag 23 Januari, om 9 uur bij de Eerw. Paters, Mondstraat zielmis tot ziele- lafenis van Vrouw SYLVIA LOONIS Echtgenoote van Hr Auo. GRUWEZ van wege 't Broederschap van 't Heilig Scapulier. Vrienden en Kennissen worden uitge- noodigd. Lezers Doet uw aankoopen bij de han delaars die hun aankondigingen in ons blad plaatsten. En vernoemt De Ypersche Bode bij uw leverancier. Het kost u nietsMaar 't helpt ons machtig. Zondag 23Januari, H. Ildefonsus. 1883. De taalwet De Vigne-Coremans op het middelbaar Staatsonderwijs in België aangenomen. Maandag24 Januari, H. Timotheus. 1900. Slag bij Spioenskop gedurende den Boerenoorlog. Dinsdag 25 Januari, Bekeering van H. Paul us. 1801. Kanunnik J. B. David, te Lier ge boren. Woensdag 26 Januari, H. Paula. Donderdag 27Januari, H. Julianus. 1824 Geboorte van den nederlandschen schilder Jozef Israels, te Groningen. Vrijdag 28 Januari, H. Carol us. Zaterdag 29 Januari, H. Franciscus van Sales. 1916. Dood van Edward Keurvels, toon dichter en kampioen, der Vlaamsehe zaak. Waarom zegt men altijd zoo gierig als een hond hondegierig Een hond nochtans is niet gierig, met niets en minst van al met zijne vriendschap, zijne gene genheid. Hij geeft ze kwistig rondom hem aan alwie ze pakken wil, hij verkwist ze, hij gooit ze te grabbel en vraagt niemendal in ruil. Een groot zwaar baaide peerd tusschen de lompetramen van eene vuilniskar. Twee mannen, een aan 't leizeel en de andere die gaat en de bakken, emmers of panders optilt die aan de deuren staan en ze uitkeert boven zijn hoofd in den vuilnisbak. En bij dit trio een hond. Het peerd verterdt eenige schoorvoe tende stappen, rinkelt met de bel, en blijft dan zonder snak of stoot een paar deur gaten verder staan. Op de hielen van de vuilnisgaarders loopt dus een hond. Op de hielen is hier niet te veelgezegd immers schijnt het dier meestendeels verslonden in eene diepe meditatie over het schoeisel van zijnen meester, het is er nooit meer dan een voet van verwijderd en staat met zijnen kop scheef vooroverhellend om te beter kunnen nadenken. Want ik ben ervan overtuigd, wat ook de wetenschap moge zeggen over het verstand van de dieren, ik ben ervan overtuigd dat die hond derrkt. Maar waar op denkt hij Daar is het mysterie en dat zal hij zelf wel te best weten. Een enkel gebeuren slechts is bekwaam om hem uit zijne overweging te trekken en dat is de aankomst van een ander hond om 't even van welk ras of geslacht. De hond van de vuilniskar is een officieele hond en bij hem gelijk bij de menschen heeft het officieele al zijne teedere gevoelens ver smacht. Ook ondervindt onze hond bij 't omzichtig naderen van een zijner stam- genooten geene aantrekking,geen geneigd heid, niets als een gevoel van meesterschap en vijandelijkheid. De straat is de zijne, zijn is die vuilniskar, die twee mannen en dat groot peerd, dat is allemaal 't zijne en al dien eigendom zal hij verdedigen tegenover gelijk wie, Molos of Terre-neuve, St Ber nard of Groenland. Hij handelt uit eene soort afgunst, nijd. klassen- of rassenhaat.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1