YPERSCH LEVEN (vervolg* DE ZWEMPLAATS Diederik van den ld/.as Hoer van Kh enlini» lie. A. N. V. STUDIEKRING. Van hier en eiders. SIMMS HU itiUKk. Bij hem zijn zóóveel rassen dooreengekruist dat hij tot geen een ras meer behoortdat sch^nt hij een anderen niet te kunnen noch te villen vergeven dat ze rashonden zijn, bloedecht van afstamming en hij niet Hij is een soort radico-socialist onder de honden en vliegt gelijk welk anderen grommend en knorrend te gemoet, gereed om gelijk bij de minste uitdagende beweging zijn slagtanden in hun vel te klampen gelijk waar hij ze krijgen kan. Een echt sociaal-democratische hond is hij die wel den eigendom voor zichzelf wilt maar voor anderen niet, en die den klassenstrijd bemint om den strijd zelf. Die andere hond heeft hem niets kwade gedaan en nochtans grommelt hij ernaar gelijk naar eenen doodsvijand, gelijk een trouw socialist zou brommen bijvoorbeeld op een pater. En daar gaat het al: ze rollen over de straat,aaneengeklist, in eene stofwarrelwolk. ke zijn malkaar in 't haar gevlogen en 't is zweren en g. 'llen en huilen, snappen en bijten, krijgen en geven al wervelend en draaiend in en om malkaar gelijk een tornado. En almeteens 't is uit. Een laatste verwoed gehuil, een geblaf, nog elk een snap en de twee kamphanen trekken gekneusd en bebloed uit den slag, met hunnen steert tusschen hunne hielen, schuw en beschaamd. En de eer is gered. De vuilkar mag nu haren weg voort zetten. Entoen dacht er een die dit had staan af te zien hoe menig punt van gelijkenis er bestaat tusschen de doening en de dieren die zoo doen omdat ze niet anders kunnen, en de doening van de veel verstandiger menschen, die zoo doen spijts dat ze wel anders kunnen, 't Verschil is klein en niet altijd ten nadeele van de dieren. Nieuws Goed en slecht In de zitting van den Gemeenteraad (20-12-26) werd gezegd dat de herinrich ting van de zwemplaats door het ministe rie is goedgekeurd en dat enkel de zegen van het Hoogere Comiteit der Schatkist ontbreekt, zonder welke geen duit uit den pot komt. Nog eene kleinigheid dus staat in den weg. Maar dat kan geregeld, zeide de I lr Schepen Van der Mersch. Alles goed! Maar! de Hr Schepen voort gaande met zijn nieuws verklaarde dat de aanbesteding zoude kunnen uitgeschreven om 15 Maart. Rekent en telt op uwe vingers, Heeren zwemmers van Yper. mengelwerk 3 en £>e (i Des anderendaags vroeg, stond de Graaf op, nam het ontbijt, dat zijn huisbaas hem aanboot, ging de zieke vrouw bezoeken, redekavelde met haar en met haar ouders die hij even goedaardig en deugdzaam vond, bezichtigde nog eens het huis. en vertrok, na gezeid te hebben dat hij zeker en vast wist in het hof van den Graaf van Vlaanderen te Yper, een heer te zullen vinden, die het nieuwgeboren kind als pe ter over de vont zoude houden. Hij deed den boer belooven.dat hi j hem met den peter zou afwachten en verzekerde den Donder dag, te elf uur 's morgens, bij hem te zullen terugkomen. De dag en de nacht verliepende vast gestelde dag van den doop van het kind I.) Voor de aanbesteding en goedkeu ring 1 1 2 maand. II.) Voor de uitvoering der werken 4 maanden. 5 1 2maanden 15 Maart 1 September. Spreekt dus van zwemmen en zwemkom voor 1928? Beter nog eens alles verzet maar geen moed verloren! Doen wij allen ons best! De aanbesteding onmiddellijk uitge schreven Dat het Schepencollege ook de hand aan 't werk sla! en alzoo zal aan onze burgers-vaders het genoegen gegeven wor den hunne kinderen, oud en jong, liefheb bers van het frissche nat, met Sinxen toe komende te zien duikelen in den splenter- nieuwen zwemkom. Donderdag aanstaande 27 Januari, te 8 uur in het chr. Volkshuis zal de Z. E. H. Kanunnink A. Leman, professor aan de Universiteit te Rjjsel, een voordracht met lichtbeelden komen houden voor de leden van het A. N. V. Hij zal handelen over: Lille, ca pit ale de la F land re au XV" siècle. Wij rekenen er op dat de leden in grooten getale op deze Fransche voordracht zullen aanwezig zijn, om bewijs te leveren van hunne sympathie tegenover hunne stam broeders. Ook niet-leden die belang stellen in onze werking worden vriendelijk uitgenoodigd. KRISTEN MIDDENSTANDSBOND. Af deeling schoenmakersbond Yper. Pas gesticht en reeds besloot deze ijve rige afdeeling hare werking uit te breiden: daarom was er op Zondag 16 dezer eene vergadering, waartoe alle schoenmakers van het omliggende uitgenoodigd waren. Met vreugde mochten wij bestatigen dat deze oproep niet vruchteloos geweest is. Immers, benevens de leden van Yper stad woonden een 50 tal schoenmakers uit den omtrek deze belangrijke vergadering bij. Ook mochten wij het bestuur van den schoenmakersbond van Poperinghe be groeten: dat afgevaardigd wasten einde met onzen bond in voeling te treden en op samenwerking aan te sturen. Na het openingswoord van den Voorzit ter; nam Heer Gustaaf Delhaye, Voorzitter van den Kristen Middenstand, het woord; en schetste in korte al de voordeelen sprui tende uit de verstandhouding en vereeni- ging der lieden van hetzelfde vak. Hij spoorde ook allen aan tot aansluiting bij den Yperschen schoenmakersbond. Dat deze woorden bij allen ingang von den, en dat allen tot samenwerking bereid warenbewees het applaus dat hierop volgde. de Donderdag, verscheen en boer De Cor- te, die enkelijk uit welwillendheid beloofd had een peter uit Yper te zullen afwachten, en op het gezegde uur van den schamelen man, dien hij geherbergd had, weinig staat maakte, had zich bij zijn verwantschap van een peter en een meter voorzien, en inet hem stond de vader op het punt de hoeve te verlaten om het kind ter kerk aan te bie den, toen een luidruchtige geblaas van jachthorens zijn ooren kwam treffen. Men keek langs alle kanten en zag in de verte op de heirbaan van Yper een talrijken hoop ruiters die in vollen draf toesnellen. Zij waren rijkelijk uitgedoscht en wel haast kon men het prachtig gewaad van den Graaf van Vlaanderen, Diederik van den Elzas onderscheiden, en men zag dat het een gedeelte van zijn hof was. Toen de stoet ter hoogte van de hoeve gekomen was, stegen al de ruiters, die wel een vijf tal war%n, van hun paarden; alleenlijk drie allerprachtigste gekleede jonkvronwen ble ven op hunne schoone dravers zitten. Een der ruiters, die een mantel op de schou ders en een kroon op het hoofd droeg, na- Daarna wierden verscheidene zaken het vak aanbelangend, besproken; en onder meer overgegaan tot het vaststellen van een tarief voor vermaking en nieuwe schoenen. Omtrent alle aanwezigen lieten zich in schrijven als lid van den bond. Voorwaar een prachtig geslaagde ver gadering, dewelke getuigt van de leef kracht en bloei dezer jonge afdeeling. De schoenmakersbond van Yper, ver zoekt de HH. Schoenmakers van Yper en omliggende die nog geen deel maken van den bond, hunne inschrijving zonder ver- nijl te willen doen bij M. Camiel Ooghe Statiestraat of bij den schrijver Heer Yande- pitte Oude Houtmarktstraat Het Bestuur. R. C. was voor eenige oogenblikken in de post binnengegaan, en had zijn velo aan de ingangsdenr gezet. Toen hij terug kwam was het rijwiel verdwenen. De dief stallen van velos in 't Ypersche zijn zoo talrijk geworden dat men vermoedt dat de daders achter straat slenteren en de wielrij ders bespieden die in een of andere wo ning binnengaan, hunnen velo aan de deur latend. Opgepast! Wielrijders. BOESINGHE De werkman Alois Charles, wonende gehucht Pilcketn, ging alhier over een smal brugje over de straatgracht naar zijn huis, toen hij uitgleed en viel. Gelukkig is de man ermet den schrik vanaf gekomen. POPERINGHE In de eerste gemeenteraadzitting heeft bouwmeester Carpentier eene flinken Kath. VI. Nationi'le verklaring afgelegd. Meneer Lahaye verstond er de knoppen van ELVERDINGHE De jonge heer H. L. die verleden week bijna een ongeluk opliep bij Zillebeke Kiu skalsijde, is zoo goed of hersteld, 't Is waarlijk een geluk dat de jongeling geen erger verwondingen bekwam! Die autorij ders, mochten wel wat voorzichtiger uit kijken op de banen. Zondag, 23 dezer te 6 uur s' avonds, gezellige bijeenkomst in het Vlaamsch Huis voor de leden van den Katholieken Vlaamschen Bond. Er wordt een halve ton bier ten beste gegevenAan de leden dus die, midden Vlaamsche gulhartigheid te komen ledigen Breng uwe lidkaarten mee ten einde zonder moeite in de zaal te gera ken. Onze Vlaamsche tooneelmannen heb ben met nieuwen moed de herhal:ngen weer aangevat. Over een viertal weken wordt hun tweede avondfeest een grootc r succes nog dan het eerste, 't Is geen klein bier dezen keer! de:de den vader van het kind, die een zoo huitengewoon als onverwacht schouwspel met verbaasde oogen al gapende bekeek. Diederik vroeg hem of hij gereed was om ter kerk te gaan Ik heb, voegde hij erbij, beloofd als peter eenen heer van 't hof van den Graaf te zenden, en gij ziet dat ik mijn woord houd. Daarenboven breng ik u ook eene meter. Hierdoor bedoelde Diederik de Gravin van Vlaanderen, zijn eerste gemalin. Mar- garetha, dochter van den Graaf Reinald van Clermont en weduwe van den graaf van Vlaanderen, Ka el den Goede dit was eene der drie jonge vrouwen, die op hun zadels waren blijven zitten. Peze \orstin, aan wie hij zijn wedervaren te Elverdinghe had verhaald, had een tocht naar het dorp met hem willen afleggen, en de begeerte uitged ukt om het geboorte!ingske tot doopkind te bekomen en dadelijk had haar gemaal in dit verzoek toegestemd. Alleenlijk alsdan verkende boer De Corte in den peter van zijn jongsten zoon den schamelen man wien hij zijn bed medege- ZONNEBEKE Zitting van den gemeenteraad van 13 dezer. De Burgemeester opent de vergadering. De sekretaris geeft lezing waarbij Priem benoemd werd tot burgemeester, daarop legt heer Priem den eed af. ervolgens leggen de raadsleden ook den eed af. Hof- lack en Vandenbulcke worden tot sche penen gekozen. De heer Rosselle vraagt of het zal toege laten worden aan de werklieden keien te mijnen om de landbouwwegen te herstel len In plaats van kiezel aan te koopen zou men werk bezorgen aan de inwoners der gemeente en zoo de werkloosheid be strijden dit voorstel wordt na bespreking aanvaard. De burgemeester vraagt dat allen zouden medewerken voor de vooruitgang en in het belang der gemeente; dat hij het mogelijke zal doen om iedereen voldoening te geven. POELCAPELLE Verslag der zitting van den gemeenteraad van 12 Januari 1927. Al de leden waren aanwezig. Onmiddel lijk werd er overgegaan tot de aanstelling en de eedaflegging v.de nieuwe raadsleden. Met tegenzin schijnt de Vlaamsche Natio nalist Van Brussel deze formaliteit te ver vullen. Al zittend legt hij den eed af, waarna hij volgende verklaring deed Daar juist heb ik de eed van getrouwheid aan de koning, enz. afgelegd, doch,ik houd er stel lig aan te zeggen, dat ik aan dien eed, juist dezelfde waarde echt, als de koning, aan zijn beroemde belofte die hij in den loop van 1918 voor het vlaamsche Yzerleger af legde en waarbij hij volledige gelijkheid in rechte en in feite aan het Vlaamsche volk beloofde. De Burgemeester. Dit zal in het ver slag opgenomen worden. Er werd dan overgegaan tot de verkie zing van 2 schepenen, die als uitslag gaf Courtens Hector7 stemmen tegen 2 ont houdingen Baelden Hector 7 stemmen tegen 2 onthoudingen. Hierna werd door schepen Baelden een motie aangeboden de wensch uitdrukkende, dat de koning onverwijld zou overgaan tot de benoeming van Degraeve, als burge meester. Degraeve drong aart, op rechtstreeksche wegzending naar het bevoegde departe ment. Dit was volgens den vroeden bur gervader niet wettelijk. Hierop vroeg Van Brussel hoe er met de anmestiemotie gehandeld werd? Ziende in 't verslagboek wist de sekretaris te zeggen, dat de Bonusmotie van hier uit rechtstreeks naar het ministerie gezonden werd. Ten slotte werd er beslist dat men des anderendaags het oordeel van den arron- dissementskommissaris inwinnen zou. Karei van Wynendaele, de goedge kende hoofdopsteller van Sportwereld, komt naar Yper op Zaterdag 29 Januari en zal in het «Hotel Continental, bij Evarisi Baete, eene voordracht geven over Sport. Ingang vrij en kosteloos. Begin om 7.30 ure stipt: dit om aan de sportmannen van 'torn liggende toe te laten met de laatste treinen te vertrekken. Plaatsgebrek belet het overige art. te geven. deeld en om Godswil gespijzigd had,en hij erstond thans dat die onbekende vreem deling, de Graaf van Vlaanderen, zijn So: - verein en meester was. Hij viel vóór de voeten van den vorst eu kuste al weenend zijn knieën. Diederik verhaastte zich den boer op te richten, en verzocht hein In t kind te dragen bij zijn moeder om haar te zeg£e" wie het over de vont ging houden, en opdat zij het lievelingske haren moeder lijken zegen zouden geven. De boer deed wat de Graaf hem geboc d, vervolgens nam Diederik het kind, legde het zijn gemalin in de armen, en de luist er- li jke stoet begaf zich langzaam naar de kerk, waar de pastor van het dorp, sedert meer dan een uur boer De Corte en zijn kind afwachtte, en reeds over de traaghe id van den boer hoogst mistevreden was !,e- w eest. Maar thans was hij niet weinig ver wonderd over het zeldzaam voorval. Ec;;c groote jnenigte zijner parochianen, die den grafelijken stoet in de kerk gevolgd hadden, deelden in zijn verwondering til zijn vreugde. (Wordt voortgezet)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2