Bericht aan de Lezers (i ii dbouwkron ieh De Toren van Dinant Aanval van Chineesche Zeeschuimers Een geschenk van de Protestanten aan Prinses Astrid ..i. RECHTBANK Benoeming. Bij Kon. Besluit van 2 Februari 1027 is tot voorzitter van de recht bank van eersten aanleg te leperen be noemd, de Heer Hans F. rechter in de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, ter vervanging van den heer Veys, die als zoodanig aftreedt IIII5I1II1I9IIHE Van h ier en elders- Zillebeke. Verleden Zondag heeft de tooneelgilde voor de eerste maal sedert den oorlog een feestavond gegeven: spelers en zangers hebben grooten bijval genoten, 't Was meer dan verdiend, 't Is te hopen, dat Zillebeke aan 't ontwaken is en dat men ons nog dikwijls op zulke avonden zal ver gasten. Dat brengt leven op een parochie en 't werkt mede tot de verheffing van ons volk. Doodjammer dat de zaal te klein was! Nu, de nieuwe is in opbouw... maar 't gaat traagWat hier nog ontbreekt 't is de elec- triciteit. Zij is ons beloofd en 't is niet voor tijd, want deze die het avondfeest bijge woond hebben, mochten te meerde weelde smaken van onze straatverlichting. Drie boerenlanteerns op een stake die wel 1 meter ver hun licht afwerpenAls late voor bijgangers ze maar soms niet meênemen om ze 's anderdaags terug te hangen Erbarmelijk en dat op een gemeente van 1700 inwoners, met twee kasteelen en een kasteelheer als burgervader! Of er gespot is met die lanteerns. Wanneer zal het Gemeentebestuur eens werken aan de ver fraaiing van 't dorpWaarom moeten wij altijd de laatste zijn Wij, Zillebekenaars, zijn toch zóó geen te misprijzen volkje? Allo 'nen man van de vooruit voor de gemeentebelangen. Wie vindt men Dat men een van onze straatlanteerns neme en op zoek ga, Zille beke rond tot op 't HoogheDie zoekt die vindtEen die wacht Een militaire vrachtauto geladen met 2500 kgr. schietvoorraad, reed in de rich ting van Gheluvelt, toen bij het zwenken aan den straatweg naar Yper de auto uit glibberde en in de gracht terecht kwam. Het voertuig werd ontredderd er zijn gelukkiglijk geene verdere ongelukken te betreuren. Gheluwe. K- V. N. Studiekring. Verleden Zondag had de gewone maande- lijksche vergadering plaats. Een groot getal leden waren opgekomen 't moet gezegd de leden komen zeer regelmatig op, wat getuigt van hunnen ijver, om hunne Vlaamsche overtuiging te bouwen op ont wikkeling en kennis van de Vlaamsche toestanden. De Voorzitter zette de leden aan, spijts- laster en bij gebrek aan durf onder- duimsche bekamping, te blijven wat ze zijn: K. V. Nationalisten. Meester Jef Verbeke gaf een flinke studie over RECHT die zal voortgezet worden in de volgende ver gaderingen. Daarna volgde er een cdebat» voor en tegen nationalisme. De discussie duurde anderhalf uur ze werd met veel aandacht gevolgd door de leden, die er veel nut zullen uitgetrokken hebben. De leden gingen voldaan uiteen, overtuigd dat ze de waarheid aan hunne zijde hebben en gestaald in hunnen strijd voor Vlaanderens ontvoogding. Een omhaling werd gedaan om een abonnement te bezorgen aan Eerw. Pater Vanhaverbeke in Kongo verblijvende. Vrienden, werft nieuwe leden aan voor uwen kring, en zoo ge wilt zullen we een macht worden. WiltWilt N. S. De vergaderingen zullen telken male in 'De Ypersdie Bode aangekon digd worden. Maakt propaganda voor dit blad, UW blad. Na lezing, geeft het voort aan geburen en vrienden. Dickebusch. Werklieden, u erkz un op den eigendom Geel Huis op het gehucht Handelskwartier vonden bij het reinigen van hun gereedschap men- schengebeenten en hunne opzoekingen voortzettende ontdekten zij drie lijken van Fransche soldaten aldaar onder den oorlog begraven. De stoffelijke overblijfsels wer den op het Fransch krijgskerkhof op den Kemmelberg bijgezet Wytschaete. samengesteld uit Heeren J. H. Catteau, BurgemeesterR. Callens, Schepen van politie en E. Maes, schepen van openbare werken. De Katholieke Vlaamsche Bond is gesticht. Een veertigtal leden zijn inge schreven. De Commissie bestaat uitVoor zitter Alfons Debaene. Bestuurlid W. Trè- ve, Secretaris A. D'heere. Beweging der bevolking in 1926. In tredingen 202 Geboorten 73 Uittre dingen 195 Overlijdens 29. Verhooging der bevolking51 inwoners. Becelaere. Verleden Zondog had de feestavond plaats van de Vlaamsche Kring». Ten minste 200 man verdrongen zich in de bovenzaal der herberg De Weegbrug en in de benedenzaal was het drummen en stooten om bij meester te ge raken die er zitting hield. Intusschen was het feest begonnen, Leo Dessein uit Middelkerke, droeg op pittige wijze een talrijke reeks kluchtliede ren en monologen voor, waardoor hij al dra de held van het publiek werd. Tus- schen in hield André Vandenberge een gloedvolle rede. Op zoo klaar mogelijke wijze zette hij aan het publiek uiteen wat het VI. Nationalisme is, en toonde de mid delen om het doel van het K. V. N. V. te bereiken. Dat hij bijzonder in den smaak valt en de aanhoorders weet te boeien, bewees de groote stilte tijdens zijne rede, en de storm achtige toejuichingen. Heer Vandenberghe innig dank Wij wenschen u nog meermalen in ons mid den te begroeten. Door uwe rede en door de werking van Meester Butaye is deze avond zoo vruchtbaar geweest op onze gemeente. Na een oproep van den hoofd man lieten zich 29 leden inschrijven. Zoo groeit en bloeit onze kring Gode ter eere en Vlaanderen ten bate. Bizet - Ploegsteerd. Eigenaardi ge Katholieken.!? 't Gebeurde in de gemeenteraadzitting van Zaterdag 29 Jan. 1.1. Er mpest gestemd worden over een toelage aan de priesters onzer gemeente stemden tegen: 1) de socialisten, zij zijn immers tegen den godsdienst niet ??en 2) M. Lete.me gekozen op de zoogezeide lijst der kristene werklieden. Onthield zich M. Charlet Pkanditaat der katholieke lijst. Met de kiezing nochtans waren de Kristene werklieden kanditaten en die der lijst van burgers en boeren de ware, echte, zuivere katholieken. De lijst der Katho lieke Vlamingen deugde niet (dixit De Standaert 't waren immers fronters. Van katholieken genre Letenne (brode quinjen den boerCharlet. Spaar ons Meer. Vlaamsche, Fransche, Engelsche en Kin derbibliotheek van de GROOTE VOLKS BIBLIOTHEEK De Zaaier jj van Od. SOENEN, Gent. Hulphuis te YPER, St Jacobsstraat, 47, bij E. MATTHYS. Groote keus van Romans, Letterkundige, Wetenschappelijke en Opvoedkundige boeken. Inschrijving kosteloos. Open alle dagen. Huurprijs vanaf 0,35 fr. per week. o DE ZAAIER wil voor eenieder zaaien™ Komt U om te oogsten HOENDERTEELT Verslag der vergadering van 30 Jan. 1927 De oproep welke de Hoenderbond van Yper gedaan h?eft, is zeer wel beantwoord geweest De vergadering werd geopend door den heer (Jardinael, ondervoorzitter. Na een klein overzicht gegeven te hebben over de werkingen des bonds van het ver- loopen iaar. heeft de sekretaris verschillende voorstellen kenbaar gemaakt, die de maat schappij in voege zal brengen. De maat schappij zal het noodige kapitaal verzame len tot den aankoop van granen en droog- voederszij zal zich gelasten met het ver- koopen der voortbrengsels. De toelagen door den Staat geschonken kunnen alleen lijk toegekend worden aan de leden (aan koop eieren, dieren, verhoogde legvermo- gen, hokken prijskampen, aankoop pelsko nijnen, uitlezing met valneoten.) De bond zal dit jaar eene belangrijke tentoonstel ling oprichten voor alle kleinvee. De noo dige zorgen zullen aangeworven zijn om eenc* voordracht te geven met lichtbeelden over de ziekten van het pluimvee met de goed willende tusschenkomst van de ge neeskundige commissie, de heeren veeart sen Caenepeel en Domicent. De vergadering werd gesloten door den nieuw gekozen Voorzitter, den heer Karei Bostyn. Wij deelen het geëerd publiek mede dat de Maatschappij SINGER in haar hulphuis te Yper binnen eenige weken eenen koste- loozen leergang van naaiwerk op hare naaimachienen zal geven. Voor inlichtingen zich wenden Statiestraat, 8, Yper. Over» 't een en 't ander De bekende balvortnige toren van de kerkte Dinant, in 1914 totaal vernield, is thans nagenoeg geheel herbouwd. Men herinnert zich dat het, na den oorlog, opgevatte plan tot vervanging van den vroegeren toren door spitsvormige kap, in da zwaar geteisterde stad tot een actie aanleiding gaf, welke ook elders in liet land weerklank vond. Ten slotte mochten de Dinanteeren het toch winnen en nu hebhen zij, met buitengewone belangslel- ing het plaatsen, op den toren, van een 6 1 2 meter hoog kruis, dat 500 kg. weegt en van een 23 kg. zwaren weerhaan, bijge woond. De heele stad was te hoop geloo- pen om de arbeiders, drie Vlamingen, die de laatste hand aan het werk legden, gade te slaan. Toen alles klaar was en de arbei ders, 85 meter hoog; boven den beganen grond staande, de menigte groeten, ging een overdoovend gejuich op. De toren moet nu alleen nog met leien worden be dekt. Zijn definitieve voltooiing zal met een plaatselijk feest gepaard gaan. Hongkong, 31 Januari. (Reuter) Chineesche zeeroovers, die zich als passagiers aan boord van het stoomschip Seang Bee bevonden, heb ben plotseling de bemanning aangevallen en gekneveld. Zij onderzochten stelselma tig de kajuiten en dwongen een der offi cieren het schip naar een baai te brengen, waar zij aan land gingen en de vlucht na men. De bandieten hebben vijf Chinee sche passagiers van eerste klasse meege voerd en een buit van bijna 40.000 dollar gemaakt. OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren. 7 Is daar te doene. als uw abonnement in regel is. Uit naam van de Belgische Protestanten hebben de predikanten J. Chrispeels Mey- hofer Baldy en Rochedieu. door prins Leo pold en prinses Astrid in het Bellevue- paleis ontvangen, aan de prinses een trouw bijbel aangeboden. Ds. Rochedieu voerde daarbij het -woord en herinnerde aan het oude protestansche gebruik om bij het huwelijk een Bijbel aan te bieden hij zeide overtuigd te zijn, dat ook de herto gin van Brabant, in haar nieuw vaderland dit geschenk zou willen aanvaarden. SPOKTllt BKIEk. Zondag laatst liep C. S. Yper (IP afdee- ling) eene nederlaag op tegen de kam pioenen uit Knocke. Er was voorzien dat de bezochten gin gen moeten onderdoen doch eene 1-10 stand werdt niet verwacht. De Yper- sche sportliefhebbers kregen een puik stukje footballspel te zien. Rood-witten, geen moed laten zinken hoor Knocke's elftal is eene ploeg wel bevordering waard, en gij zult in de 2de afdeeling geen zulke harde nooten meer voorgelegd worden. Derde afdeeling C. S. Y. moest onder doen te Kortrijk tegen Stade B terwijl in vierde divisie de bezochten eens mooie zegepraal behaalden met (5-0) tegen F. C. Lauwe. De Kadetten hebben bij hunne eerste verplaatsing het evenwicht verloren en lie ten de puntjes te Roesselaere. Eene (2-1) nederlaag beteekent steeds dat er tot het uiterste gestreden werd. Op Zondag 6-2-27, zijn er weeral geene ontmoetingen in hoogere afdeelingen. Slechts eenen match staat op 't pro gramma C. S. Yper III afd. tegen Kortrijk Sport. Yper tehuis spelend, kan de punten oogsten doch den spannenden strijd, in 't verschiet, zal vele toeschouwers naar het Sportveld lokken. DOEL. BurgfrlijkestaiMl Yper Verklaringen van 28 Januari tot 3 Feb. Geboorten Nuytten Roger, Kaai-west Pype Madeleine, Oude Veurnestraat Gruwier Gerard, Dickebuschsteenweg Markey Roger, Meenenstw. Grillee Odette, Groote Markt, 9 Declercq Maurice, O. L Vrouw-straat Degroote Maria. Dickebuschsteenweg Vandenberghe Elza, Augus- tinenstraat. Overi.i dens: Heughebaert Valentina, 36 j., huis houdster, echt. Goetaels Albert, Neerstraat Lam mens Arthur, 68 j„ daglooner wed. Claes Julie, Lange Thonroutstraat (van Kemmel) Meirlaen André, 10 m., 23 d., Dichebnschsteenweg, 146 Gilot Léon, 82 j., z. b. wed. Six Rosalia, Uiige Thouroutstraat Jacobs Emma, 89 j., z. b. onge huwd, St Janshospitaalstraat. ZÖNNEBEKE Geboorten Januari Saelen Alice, d. v. Camiel en Flament Maria Boitchenooghe André, z. v. Eugène en Ceenaeme Anna Retillion Godelieve, d. v. Jules en Cheeraert Marie - Calis Michel, z. v'. Rerni en Knockaert Eelicie Lorsom Antoine, z. v. Jnlien en Bonte Juliana Desaele Roger, z. v. Henri en Tyteca Rachel Knockaert Solanda d. v. Cyrille en Coudron Helena Vandenpoele Yvonne, d. v. Omer en Depuydt Bertha Denorme Emiel, z. v. Omeren Lemahieu Bernadette Butaye Ferdinand, z. v. Maurice en Vintevogel Marie De Cuyper Maria, d. v. Jeróme en Callewaert Julia Wybo Germaine, d. v. Gustaaf en Vandierendonck Hier- menie Bryon André z. v. Gullaume en Pitillion Martha Bryon Alice d. v. Guillaume en Pitillion Martha. HuwelijkenCasier Servaas. handelaar en Taillieu Eugenie, landbouwster, b. te Zonnebeke - Claus üaudolf, landbouwer en Goudeseune Julia, z. b. b. te Zonnebeke Cordonnier Henri, aardewerker en Devogel Martha, huishoudster, b. te Zonnebeke Claus Medard. landbouwer en Bataillie Martha, z. b., beiden te Zonnebeke. Overlijdens Masure Amedé, oud 75 j„ wed. van Vandoolaeghe Marie-Louise Denecker Julie, oud 81 j. d. v. Joannes en Vanoverberghe Catharine Vermeulen Alexia, oud 37 j„ echtg. v. Raes Pieter. PASSCH ENDAEE Geboorten Noliet Luitgaarde d. v. Maurits en Cainbron Norbertine Lammens Andréa. d. v. Maurits en Pinket Elza. Huwelijken Bossu Robert v. Hooghlede met Geldhof Elza v. Passchendaele Soenen Maurits en Verfaillie Maria. b. v. Passchendaele Salomez Ach iel en Strove Emma. b. v. Passchendaele Hes- sel Remi. van West-Roosebeke en Thorrez Helena v. Passchendaele. OverlijdensDebergh .Maria. wed. Carrein Karei, oud 72 j. Cappelle Gaston, oud 2 j. Vanden- bussche Andries. oud 2 m. Cappelle Aloise. wed. Depondt Melanie, oud 70 j. V andevwere Gaston oud 4 m.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4