Nieuws- en Aankondig WELIGE BLOEP Van den dood die bijna stierf... v.o.s. ALS 'T ZONNETJE DANST. YPERSCH LEVE£i: 1® jaargang. Nr 13 Prijs per nummer 30 centiem Zondag 27 Maart 1927. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yper. De Fransche taai staat even hoog in onze achting als de Nederlandsche, zij staat alleen niet zoo hoog in onze liefde. J an Van Rijswijck. Vlaamsche Kalender. B.V.O.S. - PUINENTROOST ZOSDVii en tlAAVDAG, III in II AIMUL. OPVOERING VAN Abonnementsprijs 15 fr. 50 per jaar. 9 fr. per bal: jaar. 5 Ir. per drie maanden. Buitenland 25 fr. Men abonneer! op alle postkantoren. Aankondigingen bij overeenkomst. T;r:ef op aanvraag Verschijnt Wekelijks. Alle nieaws moet tegen den Donderdag ten laatste inge zonden worden. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Postcheckrekening: 1886.79. iE Yanderghote.) 31 (Vervolg) Een volk dat in zijn ontvoogdingskamp de hulp zijner vrouwen moet ontberen, kan in dien ongelijken strijd niet gelukken de lesse der geschiedenis duldt geen tegen spraak in die harde vaststelling. Het is begrijpelijk Het geloof in de rechtveer- digheid eener beweging kan bergen ver zetten, de hoop op een rijzende vrij- heidszonne kan (granietsterk) zijn, de moed der worstelende- mannen kan perkeloos zijn in stoutheid en uithoudingskracht; doch wat baat dat allemaal als de liefde ontbreekt In den zedelijken strijd om beschavingsvrijheid is het juist zooals in de streving naar de christelijke vervolma king de liefde is het eenige, groote gebod. Het zijn de vrouwen eener natie die het onweerstaanbaar geweld der zachte liefde doen zegepralen. Waar het 'verstand der mannen duizelt, waar de ijzige vlaag van de misnoegdheid om de neerlaag de man nelijke strijders neerhagelt, daar staat pal de trouwe van de vrouw, daar werkt de passievolle vaderlandsliefde de zwakke mirakelen uit, op 't moment van den hoog ste» nood. Kent gij Carthago's geschie denis Toen de mannen der belegerde stede begonnen te wijken voor den storm loop van Rome's legioenen, dan sprongen de moeders en de dochters bijze sneden zelfs hunne haartressen af, om er ladders en verdedigingstuig mee te vlechten. Weet gij hoe de duizende vrouwen van Transvaal bezweken zijn in de Engelsche moordenaarskampen, doodgemarteld met hun kindjes, omdat ze hun Boeren en hun vaderland niet wilden verraden Hebt gij gelezen hoe de lersche vrouwen met de mitraljeuzen uiteengeschoten werden, door de Engelsche wreedaards, toen zij te bidden zaten, bij honderden, vóór de poorten der Engelsche gevangenissen op geknechten lerschen grond In Vlaanderens roemrijke dagen, toen onze geschiedenis met bloed geschreven werd, is het ook dikwerf gebeurd dat ons vrouwengeslacht den bitteren strijd der mannen gelenigd en geholpen heeft door zijn trouwe en ziele-sterkte. Ze baden, op 11 Juli 1302, tóen onze vaderen Vlaande ren vrijvochten voor 80 jaren langze deden den hemel geweld aan, om de genade der heerlijke nationale vrijheid. In de bloedige Boerenkrijgtijden, in dien Beloken tijd en binst Napoleons moordda dige jacht op de Vlaamsche dienstplich tigen, zijn beste kanonnenvleesch, toen waren het onze moeders die in de sperre- bosschen van Kempenland en in de nare wouden van midden West-Vlaanderen met hun leven en hun bloed de vrijheid hunner kinderen betaalden... Vlaamsche Yperiin- gen, de geschiedenis van uw vaderland is zoo wreed en zoo grootsch, zulk een ver wijtende en beschamende les voor ons huidig verval, maar gij weet er zoo bitter weinig van- ik schreef welige bloei doch mijn opstel tot nu toe wettigt dat opschrift niet Gelukkig, het is niettemin zeker dat die bloei van het werk der kleine gaaf-gebleven Vlaamsche minderheid inderdaad welig is. Niet gejammerd omdat het eene minder heid is: morgen zijn we eene meerderheid! Ook dat is een geschiedenisregel Welke welige bloei wil ik vei melden, heden De Vlaamsche meisjesbeweging in het land, in Yper eveneens. Sedert zooveel tientallen jaren reeds strijden de Vlamin gen om hun recht, doch het meedoen van de Vlaamsche vrouwen is nog sinds zoo lang niet begonnen. Heden echter bestrek- ken de Vlaamsche Meisjesbonden gansch het Vlaamsche land. De inrichting is heer lijk landsbond, gouwbonden, gewestbon den, gemeentelijke en stedelijke takken, velen met namendieontroerenddichterlijk- schoon de ziele van Vlaanderen laten raden. Wat de Meisjesbond van YperRui- schende Rietjes te bedieden heeft, in het Vlaamsch Ypersch leven, dat wordt het best vertolkt door zijn werk, zoo in eigen schoot als naar buiten, voor de Vlaaipsche bevolking. Gedegen Katholieke en Vlaam sche werking, overal waar er goed te doen valt, fen bate van hun volk. Telken jare neemt de Vlaamsche Meisjesbond een ruim aandeel in het voorbereiden en uit voeren der nafTfcnife 41-'tïli-yfêriffgT T|ê? edele werk van het studie-fonds der kin deren van de gestrafte Vlamingen vindt alle jare zijn bereidvolle geld-in/amelaar- sters bij de Vlaamsche Meisjes onzer stad. Vlamingen, ontvangt ze goed, als ze aan uwe deur komen aankloppen voor de kin deren uwer gestrafte broedersuw gift moet dienen om brood en kleeren te koo- pen, en om eene opvoeding te bezorgen aan die-verschopte kinderen. Hebt gij nog onthouden hoe verleden jaar onze Ypersche Vlaamsche Meisjes onze bevolking ontroerd hebben, en haar gewonnen voor de chris telijke amnestie-gedachte, toen zij twee maal het treurig-bittere amnestie-spel Piaske ten tooneele brachten Dit jaar zal de Ypersche Meisjesbond nog een perel aan zijn krone krijgen. Op Beloken Paschen wordt in onze stad de gouwdag aller Westvlaamsche Meisjes bonden gehouden. Zooals hun kranig en schoon tijdschriftGudrun het voorspelt in zijn laatste nummer dat op Beloken Paschen,alhier boven Ypers laatste puinen, het blijde levenslied van Vlaanderen innig ruische Vlaanderen moet winnen, want de besten zijner vrouwen en dochters zijn gewonnen voor onzen rechtveerdigen strijd. Ypers vrouwelijke trouwe zal ook blijken omdat de stemme van het bloed de luidste klinkt. wordt voortgezet). Kristen Middenstand. Woensdag laatst werd de reeks lessen over Midden- stands-dubbelboekhouden gesloten met een exaam tot het bekomen van het be kwaamheidsdiploma. Volhardend hebben de talrijke leerlingen met den grootsten iever de lessen bijge woond en zullen er, dat hopen wij, veel nut uit getrokken hebben. Toekomende week zullen wij den uitslag van het exaam mededeelen. Reeds zijn er 35 nieuwe aanvragen om den tweeden handelscursus te volgen, er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De lessen hernemen toekomende week. De deelnemers zullen op tijds verwittigd wor den. Tevens doen wij nog een oproep tot de Middenstanders om hun aanvraag op het Secretariaat, Manestraat te doen geworden voor de lessen in Engelsche handelscorres pondentie. De lessen beginnen ook toe komende week. Er komt leven in den M ddenstand. Waarom Heel eenvoudig. Omdat daar nuttig werk verricht wordt en men er altijd ten dienste staat voor den kleinen burger. 4e Handelsfoor te Yper. Het getal inschrijvers tot de Tentoonstelling groeit dagelijks aan. dèi. de oproep te oeantwooVden erf de bijval is reeds van nu af verzekerd. Het Bestuur noodigt alle Ypersche Han delaars of depothouders van vreemde firmas uit aan de Tentoonstelling deel tenemen. Het is onmogelijk voor het Komiteit schriftelijk of mondelings al de firmas uit te noodigen, daarom wordt kenbaargemaakt door de dagbladen dat elkeen welkom is. Het doel der Tentoonstelling is de aan dacht te trekken op de ontwakende nijver heid in onze stad en op de koopwaren ten toongesteld. Yper was voor den oorlog eene zeer handeldrijvende stad en een honderdtal handelsreizigers vertegenwoor digden hare koophandelshuizen. Het is om dezen toestand te herwinnen dat er hoeft hand in hand gewerkt te worden. Het publiek moet zich kunnen overtui gen dat onze stielmannen niet voor vreem den moeten achteruitgaan. De legende dat geene nijverheid te Yper mogelijk is moet verdwijnen bij het bewonderen dezer produkten en de koop lustigen moeten de foor verlaten met de overtuiging dat het niet noodig is elders te zoeken wat hier te vinden is. Aan allen die het wel meenen met onze belangen het hunne bij te brengen om het vlokje sneeuw tot een grooten klomp te zien aangroeien. Julien TAHON. Zondag, 27 Maart Latare. 1802. Vrede van Amiens tusschen Frank rijk, Engeland, Spanje en Nederland. Maandag, 28 Maart. H. Gontraan. Dinsdag, 2Q Maart. H. Eustasius. 1824, Oprichting der Nederlandsche Handel-Maatschappij. Woensdag, 30 Maart. H. Amedeus 1814 Koning Willeifi I te Brussel inge huldigd. Donderdag,-31 Maart. H. Cornelia. Vrijdag, 1 April. H. Hugo. 1865. Hippoliet Meert geboren. Zaterdag, 2 April. H. Franc. v. Padua. Nieuwe Maan te 4 u. 24. 742 Geboortedag van Karei den Grooten. 'c: D' 'c::.'üK:c:tEifl^8GBtt38Q:JB8oyE Katte/eest. Begunstigd door een over heerlijk weder is onze Kattefeest buitenge woon gevierd geweest. Zondag was de toeloop overgroot, en deed ons denken aan üt \^uoroonoog^che tijden, T&ri tra goc-n dag geweest zijn voor onze neringdoeners. Zooveel te beter. St Jozef. Dees jaar en hebben de tim mermans hun feestdag geen zoo luidruch tig gevierd als vroeger. Wel hadden we naar oud gebruik, de H. Mis in S' Jacobs- kerk S' Jozef ter eere, doch, toekomende jaar zal het beter zijn, naar wij gehoord hebben, t Muziek zal dan volop in gang zijn. Nieuwe film over Yper. Naar wij uit zekere bron vernemen, wordt er door de English Film Corporation aan een nieuwe film over Yper gewerkt. Vrijdag aanstaande, worden de laatste scenes voor de film opgenomen. Een belangrijke con- tengent soldaten van het Engelsch leger zal 's namiddags op de Verdronken weiden aan de Rijsselpoort, oefeningen doen, die zullen gefilmd worden. Het zal voorzeker de moeite loonen die manuen eens aan 't werk te zien. Diefte. Maandag namiddag boden zich drfe engelschmans aan bij den heer Wercquin, juweelier. Zij vroegen n. revol vers. Doch bij hun vertrek bestatigde de verkooper dat hij bestolen was. Dadelijk liep hij achter en was zoo gelukkig den auto te zien staan aan een koffiehuis op de Statieplaats. Een klein onderzoek bracht EN 5 a

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1