lf Jaargang N" 13. DE YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 27 Maart 1927. L- L De Koloniale Scheepvaart tentoonstelling te Brugge De Dienstdoende Apotheker op Zondag 27den Maart is Mr SNOECK Groote Markt. Burgemeester vangansch de gemeente, aan Heer E Degraeve Elverdinghe. Heden Zondag 27 Maart te 5 1 2 uur, geeft de Elverding- sche Muziekmaatschappij haar tweede avondfeest, met medewerking van de Katholieke Vlaamsche Tooneelgilde onzer gemeente. Het programma vermeldt 1- Onschuld Zegepraalt drama in vier oedrijven. 2) Microben blijspel. Daarbij nog muziek en zangstukken. Wie zijn Zondag avond aangenaam en vermakelijk wil doorbrengen, kome dan naar 't Vlaamsch Huis! Becelaere. Op heden Zondag geeft de Vlaamsche Kring een Zang- en Lees- avond in de patronage, begin om 5 uur stipt. De welgekende kunstzanger Achiel Denvs, de fijngeestigste man van West- Vlaanderen zal eene reeks liederen en kluchten voordragen, en tusschenin zal de gevierde Vlaamsche schrijver Edward Vermeulen, ons vergasten op een aange name voorlezing uit zijn smaakvol geestig boekStadhuisratten. Alwie de werken kent van deze verdienstelijken schrijver, en alwie zijn eerste voorlezing gehoord heeft hier te Becelaere, 2 jaar geleden, zal ook deze tweede gelegenheid niet laten voor bijgaan om hem nogmaals te hooren. Om zijne vertelkunst, om zijn volksheid heeft men hem een nieuwenConsciencegenoemd. Hij kent zijn volk tot in de ziel, en zijne kunst staat in den dienst van den strijd voor Vlaanderen. Die dus een geestige en aangename avond wil doorbrengen kome naar dit feest, ingangprijstwee frank, halve prijs voor de leden van de Vlaamsche Kring. Bizet. In het socialistisch bladje van Vper van Zondag laatst staat er in 't fransch (voorde Vlamingen 't zelfde.) Ik vertaal. In Ploegsteert is er iets veranderd en verbeterd sedert er socialisten in den gemeenteraad zetelen. »- Iets veranderd en verbeterd?? Ja, toch Vraagt het 'nen keer aan die arme wroeters die met hun kot vol kinders zitten en die sedert Nieuwjaar 1.1. geen cent meer kon den loskrijgen van den disch, om hun armoede te helpen lenigen in dees tijden van nood. Vraagt het maar aan de Vlamingen, die de schoone roode kiesbeloften geloofd hebben van gelijkheid voor de beide landstalen in 't bestuur onzer gemeente. Beloven is specifiek Belgies en socialis tisch. Als zuivere, echte verdedigers der werk lieden en der kleiner klasse, stemmen die heeren in de kamers (Zitting van Woens dag 17 Maart) verhooging van pensioen voor Mejuffer Leman, de dochter van Oeneraal Leman, en weigeren de verhoo ging van pensioen voor de invalieden weduwen en wezen. Zijn dat misschien ook kapitalisten In zitting van Donder dag 16 Maart stemmen die heeren antimi litaristen, de begrooting van oorlog, millioenen franken dus voor den Troep, Voord arme wroeters millioenen. kiesbe loften. Wanneer zullen de goede brave men- schen eens klaar zien en die profeten zen den wandelen, als ze van 't zelfs niet... wegioopen. Ter overweging aan de super-belgieke- naars van den Bizet. Raym. Cobleye,onder den oorlog opstel ler van L'Opinion Wallone schrijft in een artikel over de kwestie van Eupen en Malmedy Er bestaat een middel om Eupenaars, Malmedianen, Walen en Vlamingen accoord te stellen, d. i. de Belgische grondwet hervormen in den zin van het federalisme,zooals het in deAmerikaan- sche staten wordt toegepast. c Maakt van de Belgische mozaïek een c confederatie, waarin elk taalgewest zelf- standig zij. Het Groot-Hertogdom Luxemburg had niet geaarzeld zijn plaats in die confederatie op te eischen,hadden onze staatslieden den moed gehad ze. na den i oorlog te organiseeren. Door het Vereenigd Koninkrijk van Wallonië en Vlaanderen of de Belgische confederatie te stichten, zoudt ge, met één t slag alle verlammende taalkwesties uit den weg ruimen. Ge zoudt een sterken staat scheppen, aan welks welvaart al de volkeren, die ge bevrijd hebt van een centraliseerende macht, die noodlottig is voor hun nationale energie, zouden mede i werken. K. V. i. i. i: it i. i: i Straatgevaren Het betreft hier hoofdzakelijkde gevaren waaraan de rijwielen en autos blootgesteld zijn. Hoe dikwijls leest men een autoband sprong het voertuig kantelde om enz. de inzittenden zijn er altijd slecht aan toe. Hoe dikwijls ziet men werkmenschen langs den weg, met het rijwiel op den s. h nider, band plat bijna doorgesneden en de sukke laars moeten nog soms kilometers te voet. Glasscherven en flesschestukken zijn daar meestal de oorzaak van. Hoe komen die op straat of langs de banen De bier of limonade verkooper, vind in zijnen bak eene gebroken flesch, voorzichtig legt hij die langs het gaanpad en enkele minuten later worden die stukken door de kinderen op straat geschopt. In eene herberg is hef er wat bont toegegaan en de waardin vaagt met den groven bezem de glasscherven de straat op. Zatlappen die wijn en likeur gezopen hebben in kot of krog, gooien de flesschen de straat op.Wee den autovoerder of het rijwiel die langs daar voorbijrijdt, die gevaarlijke dikke onderdeelen zullen honderden franken schade berokenen en ja ook misschien ongelukken veroorzaken. Kinderen rapen die glasscherven op en uit onbezonnen deugnieterij, plaatsen zij die rechtop tusschen de straatsteenen of in het zand der zijwegen, dan liggen zij achter hoek of kant het uitwerksel van hun boos aardig opzet gadeslaan. Huismoeders denkt er a. u. b. aan. wanneer de kinderen glas of vatwerk gebroken hebben en gij knorrend den bezem ter hand neemt om de stukken de straat op te vegen. Onder wijzers legt dat eens uit aan de kinderen, wat al last en schade zij kunnen veroor zaken. De gemeentebesturen zouden daar over streng politie toezicht moeten uit oefenen. Nog een gevaarlijk kindersport, dat is hei nawerpen met steenen. Wanneer een steen in het raam van eenen trein is terecht gekomen, dan wordt er een streng onder zoek ingesteld, maar de auto voerders zien hunne glazen en rijtuigen beschadigen en zijn machteloos. Onlangs reed eenen auto binnen de voorstad van X..., toen plots eenen spiegel in gensters vloog, eenen halven baksteen erdoor a. u. b. een kindje aan zitn handjes gekwetst, paniek onder de inzittenden, natuurlijk was er van de dader geen spoor. Hebt u nog in auto gereden waarde lezer? dan hebt u waarschijnlijk de steenen wel hooren botsen tegen de mooie verlakte kas het gebeurd dagelijks. Politie maatregelen a.u.b. en voorbeeldige straffen, dringender noodig dan voor de bescherming der dieren. Bond der talrijke Gezinnen van België De trekking der Tombola zal plaats heb ben op 31 Maart aanstaande, in het Egmontpaleis, te 9,30 uur 's morgens. Er zijn 1.200 loten van allerlei aard: namelijk een huis van 00.000 frank, naar beliefte van den winner te bouwen in om 't even welke streek van het land, een auto Eiat met binnenstuur, tentoongesteld in de salons Eiat. Louizalaan een luchtvaardige vliegmachien, en nog een groot getal andere zeer belangrijke loten. De lijst der winnende nummers zal eene reeks van 200 bijkomende nummers bevat ten. waaraan de loten, die niet mochten afgehaald worden binnen ééne maand na de trekking, zullen toegekend worden. De na 31 Mei niet afgehaalde loten zullen ten bate van het Woningfonds verkocht worden. De lijsten van de winnende nummers zullen tegen 0,50 fr. te koop zijn in al de postbureelen van het Rijk. Deze tentoonstelling zal op 1 Augustus 1927 in de Hallezalen geopend worden en drie weken duren. De heer Rodigas, afgevaardigde van den heerMinister van Koloniën heeft Zaterdag .1. de lokalen bezocht en verklaart dat de ten toonstelling een buitengewonen bijval te gemoet gaat. De vooraanstaande koloniale maatschap pijen, waaronder de Union Minière du Haut Kantaga (koper), de Forestière et Minière (diamanten), de Maatschappij der Spoorwegen van de Groote Meren, het Koloniaal Departemeni voor Landbouw, hebben van nil af reeds beloofd hunne mooiste verzamelingen naar Brugge te zenden. Het Ministerie zal een stand oprich ten waar de africhting der olifanten te Api met levensgroote figuren uitgebeeld zal worden. Het Komiteit van den Kolonialen en Maritieinen Kring verzoekt dringend de handelsfirma's van Brugge en West-Vlaan- deren, die zouden begeeren eene stand plaats te bekomen, ten spoedigste hunne aanvraag op het secretariaat van den Kring, 75, Steenstraat, te laten geworden. Alles laat inde:daad voorzien dat binnen korten tijd de best gelegen stands voorbehouden zullen zijn en het spreekt van zelf dat de eerstkomenden best gediend worden. Op aanvraag worden inlichtingen en een plan der zalen met de nog vrijblijvende stands gaarne verstrekt. Belg in Frankrijk aangehouden Pat ijs, 20 Maart. Een landbouwer van Belgischen oor sprong, met name Brusus, stichtte vrijwil lig brand in een schuur van het kasteel van Trèves, in het Nièvredepartement. Het kasteel werd gedeeltelijk vernield, alsook twee naburige woningen. Veel veel kwam in de vlammen om. De brandstichter werd aangehouden. Drama in Noord-Frankrijk Duinkerke, 20 Maart. Te Estaires op het gehucht Geunnelet, kreeg de 60 jarige hoeveknecht Georges F.,gisteren ruzie met zijn baas Henri D. F. werd zoo woedend dat hij naar een mes greep en den boer een steek aan den hals toebracht. D. bezweek kort daarna. F. werd aangehouden. Elet parket van Duinkerke gelastte de lijkschouwing van het slachtoffer. Vreeselijk auto ongeval te Doornijk Woensdag morgen heeft zich te Doornijk een vreeselijk auto-ongeval voorgedaan. Een auto, gevoerd door M. Leopold Water- keyn, wonende Jozef Hazardstraat, te Brus sel, heeft in de rue de .Marais een oude vrouw omgereden, de weduwe Deronne, geboren Louise Ergo, 79 jaar. De ongeluk kige werd den schedel gekloven en in zorgwekkenden toestand naar huis gevoerd, waar zij kort nadien aan hare wonden is overleden. Eene zinnelooze verdronken in een gracht te Beirvelde Sedert eenigen tijd gaf vrouw De Smet, van Beirvelde, teekenen van zinsverbijste ring. Ook was besloten haar in een gesticht op te sluiten. Donderdag kon de vrouw uit haar woning geraken en is zij in een gracht gesprongen, waaruit zij enkele uren later als lijk werd opgetrokken. De ongelukkige was slechts 24 jaar oud en moeder van twee kleine kinderen. Een vrouw springt van een toren te Se\ illa Sevilla, 22 Maart. (i lavas) Eene jonge vrouw heeft een oogenblik van onoplettendheid vanwege de klokkenluider waargenomen, om op den toren van Giramda te klimmen en vandaar in het ruim te springen. In haar val heeft zij een meisje van acht jaar gedood en dezes zuster, zes jaar oud, ernstig gewond. Dat waren de twee kin deren van den klokkenluider. Dramatische zelfmoord te Elsene Mevr. X..., wonende Koninklijke Prins straat te Elsene, bijzonderste huurster van het huis, was verwonderd haren huurder den kunstzanger F., 36 jaar oud, niet te zien. Zij ging op zijne deur kloppen, maar verkreeg geen antwoord. Dan verwittigde zij de politie, die de deur deed open pra men. Men vond den zanger levenloos op zijn bed uitgestrekt. Hij had zich vergif tigd. Hef lijk werd naar het doodenhuis gebracht. Oorzaak onbekend. Fransch-Vlaanderen De Vlaamsche beweging in Fransch- Vlaanderen begint waarlijk ernstig te worden. Onze broeders van het vrucht bare Westland beginnen meer eu meer te zien, dat de verfransching te hunnen nadeele inwerkt. Ze willen weer Vlaamsch worden zooals ze vroeger waren ten tijde van het koninklijke Vlaanderen. Goed heil Vlaamsch Verbond v. Frankrijk Sjouw en por maar opdat de Vlaamsche ziel weer zuiver en krachtig zou worden in 't schoon ste en rijkste stukje van 't eertijds glorie rijke Vlaanderen. ZOADAGKHST. 2.000.000 FRANKS TE WINNEN IN met loten der Verwoeste Gewesten te koopen Trekkingen van Frs. 250.000. APRIL Den 10" April Den 15" April Den 20" April lot loten van Frs van van van Alle lot loten loten 15 loten van Frs. maanden van het Frs. Frs. Frs. 100.000. één miljoen. 100.000. 50.000. 10.000. jaar talrijke trekkingen Deze titels zijn door den Belgischen Staat gewaarborgd, brengen een intrest op van 5 o o en zijn uitbetaald, indien zij niet met een groot lot uitkomen, aan Frs. 250 300 of 550. Het is dus eene uitmuntende en zekere geldplaatsing. Om aan de trekkingen deel te nemen, is het voldoende ons gedurende eenige maanden een klein storting te doen. Vraag alle inlichtingen aan STEDE EN LANDELIJKE KAS, Naaml. Venn. Kap. 3.000.000 Frs. 15. Aren bergstraat, Antwerpen Met ons deze aankondiging terug te sturen, nadat U er leesbaar Uw naam en adres zult opgeschreven hebben. Naam Adres Gemeente

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3