Nieuws- en Aankondigingsblad. apen Brief aan ae Eerw. Oversien onzer Kosiscltaien v. meisjes. Een sform in m mas water ie mei staal rn haat kan heulen kan voor 4no<l i*een Vlaming zijn. laamsehe kalender YFERSCH LEVEN: Ei moeien een iwaetionüemiai Yperiinp ie Dixmufle zijn oen aai van Oe lc Jaargang. N' 34 Prijs per nummer 30 centiem r—ihi ii' 11 Zondag 21 Oogst 1927. Verschijnt Wekelijks. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yper. Postcheckrekening1886.79. (E Vanderghote.) BEE\ A ART naar onze lieve dooden op 21 Oogst. Abonnememsprijs 15 fr 50 p«r jaar. W fr. per half jaar. 5 fr. per drie maanden. Buitenland 25 fr. Men abonneert op alle poslLantoren. Aankondigingen bij overeenkomst. Tarief op aanvraag. Alle nieuws moet tegen den Donderdag ten laatste in ge zonden worden. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. EERWAARDE OVERSTEN', Wij brengen volgaarne hulde aan het goede dat Gij verrichtde christelijke vor ming is het eerste waarop we dienen acht te geven en daarom danken wij er U om, dat Gij onze meisjes tot christene vrouwen tracht te maken, tot reine bloemen in de welige Vlaamsche gaarden. Maar ook wat ons verkeerd schijnt mogen we niet stilzwijgend aanzien wij zullen er U inet eèrbied op wijzen en bid den U eens ernstig te overdenken hetgene wij in heiligen ernst U hierbij mededeelen. Waarom tneenen zoovelen onder U, Eerw. Oversten en onder Uwe Eerw. Zus ters, de hun toevertrouwde kinders van hun taal en volk te moeten ontvreemden Beantwoordt, bidden wij U, niet met een minachtend lachje deze vraag. Immers eene vreemde taal boven de moedertaal prijzen en aanbevelen schier alle nieuwe begrip pen in eene vreemde taal voordisschen, zelfs het godsdienstonderwijs in eene andere taal geven dan de taal van moeder en van 't eigen volk, dat is toch wel van taal en volk vervreemden En gebeurt dit niet bij velen onder U Hoe verkeerd en bedenkelijk zulke han delwijze is, zullen we trachten in allen een voud aan te toonen. Vooraf zij U gezegd dat we geenszins voor doel hebben het onderricht in de Eransche taal te verwijzen of tegen te gaan wij weten te wel dat eene grondige kennis dier taal eene noodwendigheid is, eeneisch bij elke verzorgde opvoeding:de bezwaren die U naar den mond rijzen de ouders willen dat de kinders Eranseh kennen hoeven hier dus niet geopperd te wezen. De geest van 't onderwijs en de verfran- sching waartoe het leidt zijn 't die we ver oor Jeelen. Ze zijn ten eerste onpcedagogischt. t. z. jn strijd met alle begrippen van opvoed kunde. De taal van t onderwijs moet de moedertaal zijn in geen ander land dan 't onze kan men zoo iets zeggen zonder dat elkeen U verbaasd aanstaart. Alleen de taal die 't op moeders knieën leerde spreekt duidelijk tot het kind alleen de taal die leeft in den mond der menschen rondom hem roept heldere begrippen in zijn geest wakker. De bewoording van onze gedach ten is als een glas waardoor men noodge dwongen moet kijken om onze gedachten te leeren kennen. Met eene aangeleerde vreemde taal zal dat glas eralsbeneveld uit zien zoodat spijts meerdere inspanning vanwege den leerling steeds mindere vrucht zal bekomen worden. Wezen we rechtzin nig we weten toch allen dat het aanleeren van nieuwe begrippen bij middel van eene vreemde taal ons, op wien die proef werd genomen, nooit heeft gebaat, maar steeds heeft geschaad Die handelwijze is bovendien antisociaal en onchristelijk. De kinders worden door de verfransching van huri volk ontvreemd; zij ontleeren om zoo te zeggen hunne moe dertaal, want de kennis er van gaat niet geleidelijk mede met hunne geestesontwik keling, en zeker zijn onze meisjes veelmaals niet iii staat hunne betere opvoeding en hoogere beschaving aan hun minderen mede te deelen. We zullen ons enkel hou den aan uitwendige beschavingsvormen, wellevendheids- en omgangstaal... Want we nemen toch aan dat we allen maatschap pelijke verplichtingen hebben jegens ons volk van de hoogere standen moet een heilzame invloed uitgaan naar de lagere klassen, zooniet waartoe dienen de voor rechten die de hoogere standen genieten Dat zulks in Vlaanderen niet of in al te geringe mate geschied is, ligt voor een groot deel aan de verfransching dier stan den. De Vlaamsche taal die weleer de draag- s'er was van eene hooge cultuur, is voor velen der meest bevoorrechtten geworden de taal van de straat en den stal, van het scheldwoord en de laagste bedienden. Wie zal 't dan verwonderen dat de Vlaamsche taal in den mond van 't volk de verfijning van vorm en adel van uitdrukking mist Ja, de verfranschte opvoeding kweekt veel al de verachting aan voor eigen taal hoe zou 't anders waar steeds 't uitheemsche, 't Eransche door de oversten wordt aange prezen 't Voorbeeld dat van hooger komt vindt gereedelijk navolging; en de minach ting voor eigen taal gaat zoo gauw gepaard met de minachting der menschen die de misprezen taal spreken. Dat alles werkt een zeer misplaatste hoogmoed in de hand niemand zal beweren dat naastenliefde en nederigheid ooit ten gronde liggen van franschgezindheid maar dikwijls dwaze ijdelheid en pretentie. En dan druischt het aankweeken van zulke gezindheid niet in tegen de natuur lijke orde die tot stand gekomen is door het bestaan van een Vlaamsche volk met eigen taal, eigen karakter en eigen verle den Zoo toch wordt de natuur geweld aangedaan, wat steeds gevaarlijk is zoo wordt een abnormale toestand geschapen, een wantoestand, die voor een gansche volk (zij het dan ook een betrekkelijk klein volk), vele droeve gevolgen meebrengt. Verzet en strijd daartegen, eerst vanwege de klaarzienden en bewusten onder dit volk, is zoo goed als onvermijdelijk, en is meer dan gewettigd. Ja, zulkdanige reaktie kan zelfs gewetensplicht worden voor alwie al het onrechtvaardige en het nadeelige van zoo'n toestand klaar inziet. Zulke reaktie is de zoo fel gehate Vlaamsche Beweging, die ten slotte niets is dan eeiv strijd om wat recht en om wat redelijk is. Daar ware nog te zeggen hoe de ver fransching ingaat tegen de vaderlandsliefde. Wat is vaderlandsliefde zoo niet het schoone gevoel van verknochtheid aan eigen bodem en instellingen, van eerbied voor voorva derlijke zeden en overleveringen van fier heid om verleden grootheid en roem Het schoonste erf der vaderen, de taal, is de hechste bewaarster van hun aard en zeden, de helste weerspiegeling van hun denk- en doenwijze. Met de uitheemsche taal dringt de uitheemsche geest door, de onthechting aan wat eigen is... Is het noodig verder er op te w ijzen hoe ongelijkheid en onrechtvaardigheid 't ge volg zijn van de verfransching Hoe de jeugd van 't volk verv reemden, oneenigheid en tweedracht in de hand werkt Het zou te ver leiden en hierbij houd René De Clercq ik op; ik heb alleen reeds vaak voorge brachte redenen herhaald, met de goede bedoeling U, Eerw. Oversten, het bedenke lijke van veler handelwijze voor oogen te leggen. Waren onze woorden soms een verwijt, we mogen zeggen dat wij alleen de waarheid op het oog hadden, en niet den wensch' U onaangename dingen te zeggen. Daarom ook durven wij hopen dat Gij, Eerw. Oversten, met open zin dezen brief zult gelieven te lezen en hem met ernst overdenken, God moge U helpen tot een wijs besluit Cix:; :c: tz £X.T^^:z;:3;:o;:ai®:raös»E Tegenover het uitbundig Vlaamsch leven in ons arrondissement waar. optochten, vlaginwijdingen, en openingen van Vlaam sche huizen mekaar niet verbeiden, weet de liberale partij, die te -Vpor riog dertien leden telt, niets anders te plaatsen dat het dwaas geschrijf in hun gazet dat niemand met zijn verantwoordelijkheid durft dek ken. Het loopt over van Vlamingeuhaat van spot en misprijzen voor het streven naar rechtsherstel der Vlaamschgezindeti, en voor ons heeft het toch dit gelukkig gevolg dat het wekelijks tientallen nieuwe inschrijvers op de Ypersche bode bezorgd, menschen die er genoeg van hebben aan 't vuil water te rieken dat door 't Ypertje spoelt. Nu wordt de Vlamingenvreter bij gestaan door het kartel v. Katholieke-libera- le conservatieve franskiljons die een voor een de pluimen uit hun lijf voelen rukken. We verstaan hun gesputter voor 't behoud der Justice-school met fransch als voer taal (niet een beetje fransch min of meer) waar onze kinders, evenais in de Rous- brugge-Damen en Sainte Familie, opgeleid worden tot juffertjes die geen behoorlijk Vlaamsch briefje kunnen schrijven, voor hun moedertaal niet den minsten eerbied noch liefde hebben, bij voorkeur Fransch leeren pariasanten en met minachting neer zien op de schoolmeisjes der Vlaamsche lagere scholen (hoe sociaal en demokra- tisch, nietwaar, heer Missiaen.) Dat is het puntje dat zij op hun aanplakbrief (die in't Vlaamsch alleen gesteld is, hoe schijn heilig) vergeten hebben te melden. Die heeren spreken nog van argumen ten Voor ons is er maar een dat teltin Vlaanderen moet de voertaal van 't onder wijs Vlaamsch zijn, dat is de gouden regel van het gezond verstand, en die wordt overal (buiten Brussel waar de vriendjes Zondag, 21 Augustus. H. Johanna-Fr. 1925. De Vlaamsche strijder Dr A. Van de Perre overlijdt te Antwerpen. Maandag, 22 Augustus, HH. Timotheus en C. 1925. De eerste steen gelegd van het gedenkteeken te Diksmude. Dinsdag, 23 Augusius. H. Philippus Beniti. 1618. De Nederlandsche dichter Bredero overlijdt. Woensdag, 24 Augustus. H. Bartholo- meus. 1771. Geboortedag v.Koning Willem 11. Donderdag, 25 Augustus. H. Lodewijk. Vrijdag, 26 Augustus. H. Zephirinus. Zaterdag, 27 Augustus. H. Cesarius. 1843. Geboortedag van Hugo Verricst. Nieuwe maan te 6 u. 46 van iiorie en ,Van Nieuwenhovö de baas zijn, en de Vlaamsche kinders verbasteren van in de wieg al) in gelijk welk land toe gepast. Dat Fransch ook aangeleerd worde, uitmuntend, en ook Engelsch, en ook Duitsch, onze jongens kunnen niet te flink opgevoed en onderwezen worden. Maar het onderwijs in de vreemde talen is maar dan deugdelijk, als het berust op een stevi- gen ondergrond van onderricht in eigen taal, waarin het kind best de begrippen verstaat en verwekt. Wie dat niet begrijpt of niet wil begrijpen moet zwijgen als over opvoeding en onderwijs gesproken wordt, anders stelt hij zich bloot pedagogischen onzin uit te kramen. Op de liberale verbolgenheid, een storm in een glaaske water, achten wij 't niet noodig voorloopig verder te antwoorden. St Aloysius en St Michielsschool Don derdag namiddag hadden wij de prijsdee- ling aan de leerlingen voor de beide scho len. Al de oefeningen en zangen waren ui terst bezorgd. Maar hetgeen dat meest de degelijkheid dier beide schoolgestichten zien liet, was de uitslag van het eindexa men, 1044 leerlingen hadden er deel aange nomen. Aide voorgestelde leerlingen won nen het diploma. Bovendien St Aloysius kwam aan den kop te staan van het heele schoolgebied (Zuid-VIaanderen)J.Deltom- be was de gevierde eerste. In St Michiels school waren er 7 leerlingen die boven de 8 10 hadden. Driemaal hoerah voor de leerlingen en de meesters. We reizen zooveel mogelijk met de tram - De prijs is 9 F weg en weer. Detram zaf vertrekken uit Yperte 8 uur en s' avonds uit Dixmuide te 6 uur. Aten schrijft in bij de H.H. G. La.moot Boterstraat, Malrits Hollebeke Hondstraat, H. Verbeke Rijs- selstraat, Henri V \.\uerqhote, Stuersstraat en .Marcel Soete, Statiestraat. Yper m; daar absoluut niot ten achteren blijven. Laat u bijtijds opschrijven a. u. b V. O. S. YPER

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1