De Viaamsche Spie ie den F. 0. B. (parti ouvrier beige) le Jaargang Nr 34. DE YPERSCHE RODE Rij voegsel. Zondag 21 Oogst 1927. liefde, voor Frankrijk KAMPLUST tlsn hier en eOders YPERSCH LEVEN (vervolg» Burgerlijke stand Y|>er Geboorten Dombrecht Lucien, Klaverstraat, 19 Besturen deelt eenige cijfers mee, die verdienen onder wijdere aandacht te wor den gebracht Het land is verdeeld, voor den uitvoe renden dienst van de posterijen, in 0 post- oinschrijvingen 8 daarvan worden door Walen bestuurd, 1 door een Vlaming. Bij het Postcheckambt zijn 33 ambte naren in dienst, daarvan zijn 28 Walen (en zij bekleeden de beste en de hoogste posten) tegen 5 Vlamingen. West- en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Limburg, Aarschot, Diest en Zoutleeuw met een bevolking van 3 1 2 millioen zie len, tellen 230 postontvangerijen Hene gouwen, Luik, Luxemburg en Namen met 2.700.00 zielen tellen er 372. De Walen komen veel gemakkelijker in aanmerking voor bevordering dan de Vlamingen; in 1022 waren er, bij het Be heer d» r Posterijen in Vlaanderen bui ten Brussel 63,13 (percent) beambten en bedienden, Vlamingen en ingeweken Walen, die met groote keus aangek e- kend stonden tegenover 122 of 105 per-* cent beambten en bedienden in Wallonië. Voor dit jaar zijn de cijfers 67 en 112. Frankrijk is geweest en is voorzeker nog een groot land in opzicht van letteren, van wetenschappen, van geleerdheid. Een Vla ming zal zulks nooit ontkennen. Maar deze bekentenis mag niet gelijk staan met verza king van eigen aard, eigen denken, eigen taal. Daartoe zal het nu vooral niet ten onpasse zijn eens te herinneren aan de wijze woor den van den geleerden Italiaan Taparelli, in een zijner schriften (1883) Een derde voorbeeld van bederf van den volksgeest, vertoonde zich in de verleden eeuw (en nog is het euvel niet hersteld) van zooveel verfranschte natiën, die niet enkel hun godsdienst, maar ook hun eigen zeden, taal en wetten verloren om Frankrijk te verafgoden, dit Erankjjjk om vele redenen lof en bewondering waard en vooral om den ijver waarmede het 't goede en het ware steunt wanneer het er zich eenmaal op toelegt, doch niet dusdanig dat elk volk zich moet ontdoen van zich zelf om zich in hem om te vormen. ('t Is nochtans 'tgeen onze franskiljons doen, en ze gaan er fier op.) Die wijze woorden verdienen heden nog te worden overwogen. Een Vlaming zal al het goede dat Frankrijk hem biedt, beminnen en bewonderen, maar daarom moet hij niet ophouden Vlaming te zijn, lijk God hem geschapen heeft. De groei onzer eigen partij gaat samen met een bewustwording van eigen Viaam sche natuur, bij Vlamingen die jammer ge noeg nog ingelijfd zijn bij de andere poli tieke partijen, steun en stut van den Belgi schen eenheidsstaat. Zoo vonden we een ar tikel ten voordeele van Amnestie in De Volkswil*het socialistisch provincieweek blad voor Limburg. Het gaat er over het onverdedigde amnestievoorstel, door de lleeren Van Cauwelaert en is ingediend. «Eene onverwachte hulp hebben die mannen verkregen door het gekuip van een Destree. Met gretigheid hebben zij de amendementen aanvaard van een so- cialist die zijn gegeven woord durft ver- breken en kazak draait. Deze vieze prole- tarier miskent zjjn eigen volksprogram, trekt zijn eigen internationale moties voor amnestie, zijn eigen stemmingen en wets- voorstellen, al die heilige eeden trekt hij door zijn nek. Daarenboven stelt hij eene daad waarmee de deinokratischc flamin- ganten in al hun laksheid niet durfden voor de pinnen komen. Al wie oprecht een einde wil aan de miskenning, de verdrukking en de ver- guizing der Vlamingen zal roepen Weg met de volksbedriegers Leve de mannen die den waren vrij- heidsstrijd inleiden al is het ten koste van gevang en marteling. Leve Vlaanderen en gedopt voor Vlaanderen in de komende kiezingen. Intusschen heeft men de kleine spaar- ders hun spaarcenten gestolen met de stabilisatie aan 175. Voor 50 centen die ze aan den Staat brachten, krijgen ze er nu 7 terug maar dat is heerlijk roepen nu zoogezegde proletariërs met Vlaam- sche demokrateu. Maar het volk wordt wakker in den lande en zal rekenschap vragen. Ja, noch rust nog duur voor dat Vlaanderen zijn volle rechten, zijn heele vrijheid bekomen hebbe. Dat is gezonde Vlaamsch Nationale taal! Een Vlaamsch socialist kan niet thuis hoo- ren in een partij waar Vandervelde's, Anseele's Destree's en Pierard's het hooge woord voeren. West-Vlaainsche werklie den die nog verdwaald zit in de roode rangen, uw plaats is bij ons, in onzesyu- dikaten en ziekenbonden. Die fameuse P. O. B., wiens naam we best overtaald laten, is fransch in heel zijn doeninge. De werkliedenpartij en haar mandatarissen, op een paar uitzonderingen na,stemmen allen oorlogsbudjetten en heb ben de 6 maanden verraden. Viaamsche arbeiders uit ons Westland wordt bewust Vlaamsch Nationaal! volgt het voorbeeld uwer Limburgsche partijgenooten 't Is iedereen opgevallen dat men op de vergadering van den Katholijken Lands bond te St Truiden, Zondag laatst, veel meer kamplust aan den dag legde dan voorgaande jaren. Men voelde dat de lei ders bereid waren sommige zwakheden van vroeger, aangaande b. v. het Hoog- school-vraagstuk, te doen vergeten. De verslaggever heeft de meening van velen vertolkt zeggende zoo wij in de eenheids staat België ons vlaamsch recht niet beko men, dan mijn Vlaanderen bovenal Dat is ongezond voor 't belgisch geitje. Ook zullen alle geiteineesters henbeïeveren om 't beestje van balgpijn vrij te waren. Volksstam-verloochenaar Anseele, om maar van dien te spreken, voarals nu schikt dat zóó, met zijnen franskiljonschen ploeg aan IJzerwegenMen benoemt enkel Walen voor hooge bedieningen. In plaats van de wet toe te passen in bestuurszaken met le Vlamingen te benoemen en intus- schentijd 't noodige te vertalen, weert men nog de Vlamjngen die er zijn. Dan betaalt men zoo weinig mogelijk, uit zuinigheid! t Moet 2 1 2 millioen kosten tegenwoordig, zrggen zij, om de wet na te leven, 't land is te arm om de Vlamingen te voldoen, nu vooral dat er forten, officieren en Vlaain- sche.piotten noodig zijn om den linker vleugel van 't fransch leger te dekken. t Woord is aan den geitenmeesters. De vrijmetselaars staan reeds in 't gelid met hun truweel en zien op versterking uit naar rechts. Waesten Het komiteit der schatkist heelt in de vergadering van Vrijdag laatst besloten tot den heropbouw van dePont Rouge» op het grondgebied onzer gemeen te. Zoo veel te beter. Want lang genoeg is het dat wij er naar wachten. Woesten Op 11 Juli j. 1. werd door het bestuur van den K. V. B. van Woesten, een voorstel van motie voor amnestie inge diend, bij het Schepencollege van Woesten. Op 12 Oogst j. I. vi erd dit voorstel op het dagorde gebracht en, zonder de minste opwerping, eenparig aangenomen, en aan de bevoegde overheid overgezonden. Wij, Viaamsche Woestenaren, mogen zulke daad van naastenliefde niet onopge merkt laten voorbijgaan zonder een woord van dank, aan U Heeren Burgemeester, Schepenen en Raadsleden. Dit strekt U tot eer, en alle Viaamsche gemeenten tot voor beeld. ONGELUK Een vreeselijk ongeluk of een plotse dood overkomt menig mensch als liet er 't minste aandenkt. Wie echter eens van de BLACK chicorei geproefd heeft vergeet er nimmer ofte nooit den zachten aangenamen geur en smaak van. Poperinghe. K. V.N. V. - Op Donderdag 25 dezer te 8 uur's avonds in 't Vlaamsch Huis, Algemeene vergadering voor de leden met hunne huisgenooten en vrienden. Een bijzonder spreker zal eene voordracht houden. Onze protest-plakbrieven zijn goed onthaald bij alle weldenkende lieden en de Gemeentebelange.s worden opentlijk afge keurd om de stein die zij aan de protestan ten verleenen. Deze laatsten voelen dat hun haring hier niet bra.dt. Vrijdag laatst op de Markt werden zij duchtig tegengesproken door Studenten bij zooverre dat zij in 'n slecht humeur zijn geraakt. Op eene hunner bijeenkomsten was er een nieuwsgierige die weigerde een hunner boekjes aan te nemen en het stuk scheurde toen ze 't met geweld in zijne handen duwden die heerschappen vonden 't gepast den man hierom heftig aan te vallen. Onze nienschen keeren hen tot nu toé den rug. Met de processie van O.L.V. Hemelvaart, toen het H. Sakrament langs de Paarden markt kwam was er een der protestantsche waanwijzen tot dichtbij genaderd en uitda gend zag hij met minachting en gedekten hoofde het schouwspel na. Ik weet dat er bij ons waren wier handen jeukten; maar- Spijtig dat de Gemeentebelangers afwezig waren om hunnen beschermeling aan te manen wat minder roekeloos op te treden, 't Kiesprogramma der Gemeentebelangen luidt immers: Art. 1. Eerbied aan den Godsdienst, aan zijne bedienaars en aan alle Godsdienstige plechtigheden Bij de nienschen die 't zagen echter miek de protestant zich-zelf hatelijker dan onze plakbrieven het konden doen. Een volgen den keer zou 't kunnen verkeerd loopen met den man. Waren 't flaminganten die den hoed ophielden en kwamen uitdagen bij 't spelen der Brabon<;onne we zouden wat hooien Maar ja, daar zijn woorden en feiten volgens 't liberaal gazetje. De vaderlands liefde, de hunne, gaat vóór alles, ook vóór God of Godsdienst. En wat willen wij, Viaamsche Oud-Strijders, praten over vaderlandsliefde we lagen meest allen met onzen neus in 't Yzerslijk of lieten knopgaten in ons vel schieten terwijl zij de moraal hoog hielden en champagne dronken met den generaal die dan, in geest drift ontstoken, 'n raid commandeerde op de duitsche blokhuizen. Wij zijn partijgangers van Borms en anderen... die den moed der burgers aan 't wankelen brachten. Zij...ze pompten?? den moed erin... in den generaal... en als er dan per ongeluk nuttelooze Viaamsche offers vielen is 't hunne schuld niet. Dat sommigen ook den portemonnaie... of de gezondheid der soldaten aan 't wankelen brachten (niet met champagne) is toch de schuld niet van den generaal. Zij zijn er met den oorlog toch boven op gekomen en zoolang ze de Belgische Driekleur zwaaien, mogen zij met steun en aanmoediging van Brussel Eerbied voor den Godsdienst eischen en protestanten over ons volk zen den Viaamsche Oud-Strijders en Inva- lieden voor Boche uitschelden ook de Leeuwenvlag beschimpen de Vlamin gen in 't gezichte spuwen», en den fransch- nationalen feestdag vieren. Ze zijn toch, ze zeggen 't immers zelf, goede Kristenen goede Vaderlanders, goede Vlamingen. Daar zijn echter «Woorden en feiten. BestuurK.V.N.V. Afd. Poperinghe. De Bedevaart naar Dixmuide wordt iets grootsch te Poperinghe. Dinsdag avond waren in 't Vlaamsch Huis reeds 200 kaarten verkocht voor den tram. Dan zijn daar nog de Kristen Werklieden de Viaamsche Oud-Strijders de B.V.O.S. velos en autos. Er zullen minstens 500 Poperinghenaren zijn te Dixmuide. Laat het 'n Bedevaart zijn. Velos vertrekken aan 't Vlaamsch Huis te 7 1 2 uur. De tram vertrekt van de Markt te 8 uur. Elverdinghe. Op heden 21 Oogst, trekt heel het Katholiek Vlaanderen voor de 8e maal ter beêvaart naar de graven van den Yzer te Diksmude. Van alle kanten, tot uit de verste hoeken van Limburg toe, komen vandaag duizen den bedevaarders, per speciale trein, naar Diksmude. Die nienschen getroosten zich groote geldelijke offers en een lange lastige reis om enkele uren aan den Yzer te kunnen doorbrengen en er hun dooden te eeren. Welk een les voor ons, die zoo dichtbij wonenToe Elverdinghenaren, laat op vandaag eens alle andere bekommernissen rusten, en trekt ter beêvaart om een stille godsdienstige hulde te brengen aan hen die vielen voor 's lands vrijheid. De fietsen vertrekken in groep te 9 u. uit het Vlaamsch Huis om op tijd aan te komen voor de plechtige mis in open lucht gedaan op de Markt, ter nagedachte nis aan onze dierbare Gesneuvelden. Brugge. Lessen in Bestuursrecht. - Op Zaterdag 3 September aanstaande herbeginnen, te Brugge, de lessen in Bestuursrecht, voorbereidend tot de ge meentelijke ambten. De lessen zullen gegeven worden eiken Zaterdag te 2 3 4 u. De eerste jaargang behelst: 12 lessen over het gemeenterecht, 6 over grondwet telijk recht, 2 over de provinciewet en 6 over den Burgerlijken stand. De tweede jaargang behelst de wetge ving over bijzondere punten, z. a. de schoolwet, de militie, de gemeentelijke boekhouding, enz. Inschrijvingen moe'en gezonden worden naar de school van het Bestuursrecht, Provinciaal Bestuur, N° 21 en het bedrag der inschrijving (10 fr. per jaargang) moet gestort worden op naam van den I leer T. Schepens, postcheckrekening N" 202.783. (202.783). Wij vestigen er de aandacht op dat met April 1928 de eerste jaargang eveneens te Kortrijk zal gegeven worden. Sluitingsuur. In den nacht van Zondag 14 op Maandag IS dezer mochten de drankhuizen na 1 u. open blijven. De diensten van het Stadhuis zonden dan ook aan zekere inrichtingen tiet bericht diesaan- gaande Opvallend is het dat bij het verzenden juist uit zondering werd gemaakt van enkele Viaamsche drankhuizen die nochtans bij het stadsbestuur wel bekend zijn. Waarom twee maten en twee gewichten Verklaringen van 12 tot 18 Oogst 1927 Derous Gertrude, Bruggesteenweg. Dewulf Celina, Hondstraat. 21. (van Roncq) Dhondt Ger- mana, Pannenhuisstraat. Dawson Joyce, Dicke- buschsteenweg, 42. Vandevoorde Eugene! Hond straat, 21. (van Meenen). Landsheere Gerard Korte Thouroutstraat, 31Geerts Emile, Moscou- straat. Huwelijken Hoedt Mauritius, diamantslijper en Soenen Julia, naaister beiden te Yper. Decadt O"1 er. timmerman en Vanaudenhove Delphinc naaister beiden te Yper Darez Maurice, fabriek werker te Houthem bij Komen en Carton Mathilde tabnekwerkster te Yper. Welding Kain meka- niekwerker en Carter Mabel, z.b. beiden te Yper. Overlijden: Tackoen Charles.65 j„ huidenvet- ter, wed. janssens Camilla. Wenninckstraai (van Dixmude)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3