u:i:t u i:\vl DECARNE Begin van 'i Proiesiamenaom r ïptr yplrsch lever staVELE Edgard LOUAGE DE kinderkorf De dienstdoende Apotheker op Zondag 9 Oktober is m weckesser, Diksmuidst De Zi'sniaaiul-dienst Bopk- «mi Sljt «'iiunikk, i 15 6 6 Uara hier etn eüders Rijke gift. Het zal de kunstminnende Yperlingen grootelijks verheugen te ver nemen. dat de achtbare zuster van jonze beroemde stadsgenoote, Louisa De Hem. de zoo gunstig gekende kuristschildster, zoo menigmaal bekroond in verschillende tentoonstellingen, heel dezes verzameling schil erijen komt over te maken aan onze stad. Wij kunnen haar niet genoeg bedan ken om de zoo schoone daad welke zij komt te stellen. Zoo zullen wij een eerste kern hebben van meesterwerken om ons oud-museum, die laat het ons hopen, wei- licht wepel zal komen, te versieren, in afwachting dat de, door den minister vroe ger beloofde kunstwerken, ons zullen toe gezonden worden. Zoo krijgen wij, met het weinige dat we reeds bezitten, en in afzien- baren tijd, een museum dat wij met ware f erheid, aan de vreemde bezoekers zullen kunnen laten bezichtigen. Mocht, dat zoo luid sprekende voorbeeld, een vingerwij zing zijn, voor de vele Yperlingen die hun ne stad noodgedwongen hebben moeten verlaten, maar diezelfde moederstad steed» hartstochtelijk blijven beminnen. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R Keersenbegieting Waar is de tijd geva ren toen we kleine bengels, met de vele maatjes op dien langverwachtendag der keersenbegieting, met onze uitgeholde beet- rapen waarin we een keersken deden bran den, of onze venetiaansche lanteernen aan vaders vischperse gebonden, preusch lijk dertig, door de straten trokken. Uit volle kelen klonk het lied ""Beentje maar eentje, over de keers beentje Cn vader en moeder, God wille hunne ziel, stonden aan de deur te kijken tegen dat de stoet afkwam. En ze beleefden er zoo nen deugd aan, want zij ook dachten dan aan de lang verv.logen tijden... Maar ja, nu is dat alles gekelderd. Wij hebben het acht urenwerk Huis Gezusters ROEDOLF RIJSELSTRAAT, 21, YPER, Buikgordels in alle modellen Veerkrachtige windsels voor Damen Rozenkransprocessie. Zondag 9 Octo ber hebben wij den ommegang van O.L.V van den Rozenkrans. Vertrek uit de kerk 1 -1 vóór 4 uur. Dan al de St Jacobstraat, r.iddepoelstraat, Wenninckstraat, Rijssel- straat, Oroote Markt, Korte Thouroutstraat, de Kauwekijnstraat, de Meenenstraat, we der naar St Jacobskerk. Laat ons hopen, dal naar gewoonte, vele geloovigen de processie zullen meemaken. H. Vorming. Z. H. Mgr de Bisschop zal op Dinsdag 11 October, te 10 uur, in St Pieterskerk, het H. Vormsel komen toe dienen. Z. Exc. de Minister van Landbouw zal de peter zijn der vormelingen. Zal Hij ter gelegenheid van die grootsche plechtig heid ons geen koeken bezorgen, 't Ware te wenschen zo\i>\<;iusT. De komedie van den zesmaandendienst is weerom eens aan den gang. Die komedie duurt al zeven jaar en de socialisten spelen die nog altijd voort met vernieuwde hoop op sukses. Het legercontigent voor het jaar 1920 wordt gebracht op 100 duizend man met 16 maand dienst. (Dec. 1919.) Al de socialisten op 2 na stemmen die wet. Einde November 1920 wordt degetal- sterkte van het leger bepaald op 113 dui zend man met 10, 12 en 13 maand dienst. De Ylaainsche nationalisten stelden de 6 maanden voor. Enkel drie socialisten stem den ja, 8 onthielden zich, 10 waren afwe zig, de anderen stemden tegen. Den 15 Juli 1921 vraagt Mathieu (eenso cialist) dat de Kamer niet zou uiteengaan zonder den diensttijd te verminderen. Dat wordt ter stemming gelegd en verworpen: 63 stemmen neen; 41 stemmen ja, 6 ont houden zich. Bij de jastemmers 37 soca- listen29 socialisten zijn op de vlucht gegaan en hebben het voorstel helpen kelderen. Den26Juli wordt gestemd overliet amen dement De Beuckelaer en zie 14 socialisten stemmen tegen; 11 stemmen voor; ^ont houden zich; 24 zijn w^ggeloopen als de stemming begon. Den 30 December 1925 stemt de Kamer voor 77.000 man soldaat en 10 maand of 12 maand dienst; 56 socialisten voor, 3 te gen, 1 onthouding, 18. die zouden willen maar niet mogen, zijn heengegaan. Den 22 April 1926 stemmen tegen de 6 maand: 38 socialisten; 33 antwoorden niet bij de afroeping van hun naam; 5stemden voor 2 onthielden zich. Is dat een comedieof is 'l een drama? BIIHSflBKiHHHiHiS TEL: Rousbrugge, 28. O KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN. AKTIEN. REGISTERS, PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien WAP (Vervolg.) Na de kerke van O. L. V. van Brielen (herrewaarts den Watermeuten bujten de Diksmuidpoorte) geplunderd en beroofd te hebben, kwamen de Geuzen binnen Yper, dank aan de piedewerking van eenige geusch-gezinden. Dat de Schepenen niet beslister op en traden was grootendeels de schuld van den steun welke de Gouwgrave Egmont aan de ketters schonk. Den storm zjende naderen bericht de wet van Yper den gouwheer Egmont dat de predikanten erpp roemen binnen 't grondgebied van 't Schepenschap te komen. Enkele dagen later, den 25 Juli, dringt het bestuur aan om hulpe te beko men, en verzocht den gouwheer zelf te komen. Eindelijk op 13 Oogst komt Egmont naar Yper en hij beraadslaagt met de wet. Den 14. spijts het aandringen der wethee- ren, die voorzien dat Matte, met zijn gewa pend volk ging afkomen op Yper om er kerkbrake te doen, inzonderheid te Brie len, van welke wanorders de tegenwoor digheid van den grave de ketters denkelijk zou weerhouden, vertrekt hij, na een hal legebod te hebben laten verkonden, krach tens hetwelk, in geval van preek rond de stad, de poorten gesloten zouden w orden, en de burgers, alsook de vreemdelingen, maar één voor één en ongewapend en zouden mogen in of uitgaan. Zoo was de wet iu de onmogelijkheid lure buitenker ken en kloosters te beschermen en konden de ketters Yper binnenkomen mits hunne wapens achter te laten buiten, om er bin nen van partijgcnotcnnicuwe te krijgen, of zeifs met hunne wapens in te komen als de wachten hen genegen waren. De geuzen kwamen dus vol overmoed, dank mede- hulpe van partijgenooten, de stad binnen en begonnen hun vernielingswerk. Ik schrijf af Anno 1566 op den 15 Oogst, wezende de glorieuse feestdag van O. L. V. Hemel vaart, zijn de Calvijnische beeldstormers in de stad gelaten geweest door eenige Calvijnsgezinde, dewelke aanstonds, met eenen furieusen oploop, als getergde leeu wen, hebben bestormd de Cathedrale kerke van S. Maertens, brekende alle de autaren, schilderien, beelden der heiligen, biecht stoelen en den predikstoel en alle ander sieraad der kerk; rovende al het zilverwerk, verbrandende al de boeken, zoo van de ke ke als van het Bisdom. Dan hebben zij alle de priesterkleederen t' hoope gesmeten, in de kloosterpoorte, om dezelve aldaar te verbranden, 't Is gebeurd dat de Heer Balduinus van Yzere, die in de klooster poorte woonde, zijnde kapelaan en koster van den choor, ziende tot zijn leedwezen al de priesterlijke ornementen op eenen hoop om gebrand te worden, bemerkende dat er niemand bij en was, ongezien en met haas ten, van den hoop genomen heeft eene kostelijke choorkappe, die eenen Bisschop van Terwanen voordezen aan zijn kapittel gegeven had welke Bisschop naderhand Paus geworden is onder den naam van -Gtcnrer»» VilE-iAacL,1^7S tot L394- Deze Paus is de eerste van de tegen-paUzen der groote scheuring van 't Westen, hij heeft hem laten kiezen door de fransche kardinalen en tegen den Paus Urbaan VI van Rome. Cle mens is te Avignon gaa wónen en de suk kelaar is een speelhal geweest in de han den der fransche prinsen en lumne hove lingen. De beweenlijke scheuring welke hij heeft helpen stichten heeft 71 jaar geduurd. Deze koorkappe rust nog tegenwoordig in de sacristie van de kanonikken. Met deze choorkappe doen al de Bisschoppen van Yper hunne Inkomste in hunne bisschoppelijke stad, en daarbuiten wordt deze kappe nooit gebezigd. (Nu is de kappe weg). De ketters dan al deze ornementen ver brand hebbende, zijn geloopen naar al d'anderc kerken en kloosters, alsof zij daar toe hadden gehuurd geweest, hetwelk eenen gehcclen dag geduurde, en zonder dat zij tegenstand ontmoetten. Elkeen immers smeet zijne deure toe, uit vreeze van in die fbele en ketterschen oploop, ofwel geplun derd, of mishandeld of vermoord te wor den. Des anderendaags zijn zij geloopen naar de abdie van de Nonnebosschen, boven 't Hooghe sta. nde, alwaar zij de kerke heb ben doorschoten om daarin te geraken, en ze dan van alles te berooven. Zij braken op den autaar, het tabernakel ofte Sacrament- huizeken, de wassen keersen smeten zij in 't vteren ruinee.den zoo de kerke van alle sieraad en ornamenten dat zij niets anders meer en geleek dan een open en vervallen beestenstal. De landvoogdes bekloeg haar bij den gouwheer Egmont over al die kerkplunde- ringen in Vlaanderen. Egmont antwoord de ontwijkend. Dat al vernemende verloor koning Philips II zijn geduld en hij zendt zijnen even trouwen als geduchten krijgs man, den hertog van Alva, at. Hij kwam hier toe in Juli 1567, van nieuwe krijgsbenden vergezeld. Die te ongerust van geweten waren wipten over de grenzen, terwijl de katholieken geruster ademden. Sommige betoogingen grepen zelfs ter eere van Alva plaats. De graven van Egmont en Hoorn bleven, alhoewel zij wel reden tot ongerustheid hadden. Kwalijk bekwam het hen, zij stierven bei den op het schavot een jaar later, wezende 5 Juni 1568. De Bisschop van 't pas opge richte Bisdom van Yper, Rithovius, stond ze bij. Beiden stierven katholiek, vooral Egmont. Hoorn deed zoo gauw geen afstand van zijne meer dan half protestan- sche gevoelens, doch gaf eindelijk toe om zijne biechte te spreken en in zijn testament getuigenisse van zijn katholieke meening af te leggen. Men heeft de goegemeente trachten dietsch te maken dat de doodstraf onverdiend was. Ik heb de rekening der beide graven onderzocht, en naar ik meen wel onderzocht, en ik ben tot de slotsom gekomen dat beiden de doodstraf ver diend hadden, maar ook genade verdien den. Genade nu valt buiten het strenge recht cn de staatkunde voert er het hooge woord, en 'k geloove, naar aanleiding van 't gene hier in den lande geschiedt, dat genadestaatkunde eene moeilijk aan te keren wetenschap is, anders ware het kwijtscheldingsvraagstuk hier al lang van de bane. ('t Vervolgt.) Wervik. Tolbedienden van dienst langs de Komensteenweg bemerkten rond 4 uur 's avonds verscheidene kerels die balen aan het laden waren op een auto. Op 't zicht der beambten sloegen zij op de vlucht, terwijl de eigenaar van de auto de 34-jarige Emiel Lacroix poogde te ontko men met den auto, die echter ten gevolge van eene overhaasting van den geleider in de gracht bolde. De vangst behelsde 6 balen met 206 kgr tabak voor eene globale \>paarde van 13.075 frank. De auto en de sinokkelaar werden verbeurd verklaard en de geleider ingerekend. Vlamertinghe. - De 18-jarige Mau rice V., was uit het ouderlijk huis vertrokken met 500 fr. en had er mede te Poperinghe een kostuum, schoenen enz. gekocht. Hij werd aangehouden en veroordeeld om in 't gesticht te Moll te verblijven tot aan zijne meerderjarigheid. Geld plaatsen kan iedereen, doch geld plaatsen zoodanig dat Gij op uw twee ooren kunt slapen is een kunst. Daar om wendt u in volle vertrouwen tot Fond- senbank, hoofdzetel Kalenderberg Gent. De Fondsenbank maakt deel van de gun- stigbekendegroepHandelsbank-Fondsen- bank-Noordstar met 50.000.000 fr. kap. en reserven. Wie met Fondsenbank zaken doet is tevreden, en spoort vrienden en kennis sen aan hun gelden eraan toe te vertrou wen. De Fondsenbank heeft een hoofda gentschap te Poperinghe, Yperstraat n^5 Tel.: ó2. De bestuurder M.Jules Fiey-Lc- lieur geeft alle inlichtingen kosteloos en begeeft zich ten huize vopr het nazien der waarden die gij in portefeuille hebt. Vol strekte geheimhouding is verzekerd. Ruysselede. Maandagmorgen werd het internationaal en intercontinentaal Ra diostation ingehuldigd. Dit station zal voor taan radioberichten uitzenden ter bestem ming van Noord-Amerika en Congo, voor Zuid-Amerika en het Oosten, namelijk Japan en China. Het station is gelegen op enkele kilome tersafstand van Beernem, in een wiidoncne vlakte. Zonnebeke. - Aan't gehucht Potijze kwam de essence-kamion van M. Vanalme geladen met een tiental vaten essence hier voorbijgereden toen hij aangereden werd door een groote auto met Engelsche loe nsten. De kamion werd onder te boven geworpen en de auto werd erg beschadigd. Gelukkiglijk zjin er geene gekwetsten.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2