Nieuws- en Aankondigingsblad. langs rannitöhti nioni naai goiiileks weivaan. De Nieuwbakken Edelman 1* Jaargang. N' 44. Prijs per nummer 30 centiem Zondag 30 Oktober 1927. Verschijnt Wekelijks. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yrer. Postcheckrekening: 1886.79. (E Vanderghote.) i Blijf steeds uw Ylaamschen oorsprong waard Op 't kerkhof Wees Vlaamsch van hart en Vlaamsch van aard, Wees Vlaamsch in uwe spraak en Vlaamsch in uwe zeden! K. L. Ledeganck Vlaamsch Yzergedenkteeken te Diksmuide laumsche kalender Algemeen Vertegenwoordiger EDGARD LOUAGE Sint Maarten l'oppen en Speelgoed J. BERTIER-DEHAENE VRIJDAG, 18 NOVEMBER te 8 uur in 't CHRISTEN VOLKSHUIS, opvoering door HET VLAAMSCHE VOLKSTOONEEL van het beroemd blijspel van Molière Wie verleden jaar En waar de Sterre bleet stille staan zag MOET DIT ook zien Abonnementsprijs 15 fr. 50 per jaar. 9 ft. per half jaar. 5 fr. per drie maanden. Buitenland 25 fr. Men abonneert op alle post am aren. Aankondigingen t.. oten-tnr. Tarief op aanvraag. Alle nieuws moet tegen den Donderdag ten laatste inge zonden wor Jen. Nnamlooze artikels worden niet opgenomen. 8 Vlamingen wanneer! Wanneer zal het Vlaamsche Volk zich van het verbasterend juk der vreemden ont doen, zich economisch inrichten om dan langs politieke wegen zijne volledige zelf standigheid te veroveren? Er was een tijd dat men in Vlaanderen enkel en alleen de beweging van taal cn letterkundig oogpunt uit beschouwde. Op dit gebied is in korte jaren ontzaglijk veel bekomen, maar in een tijdperk als het onze moet de strijd meer ingezien worden langs economische zijde. Wij hebben het noodige materiaal bij de hand, hoelang dan nog zal Brussel enfrans- kiljonie zich vetmesten op onze weelde. Im mers er bestaat Vlaamsche landbouw, Vlaamsche Nijverheid, Vlaamsche mijnen en ontginningen, Vlaamsche handel, Vlaamsche scheepvaart Er bestaan Vlaamsche Banken (Banken die Vlaamsch zijn en Banken die Vlaamsch schijnen.) Er bestaanVlaamsche kapitalisten, Vlaam sche geleerden, met een woord wij hebben het noodige bij de hand om Brussel en franskiljonie te doen beven en wij leggen ons, als schoothondjes aan hun voeten en likken hun de pooten met dewelke zij on ze centen in hunne zakken moffelen. Op cultureel politiek gebied hebben wij reeds veel verwezenlijkt, maar allerlei hin derpalen liggen ons in den weg, de macht der duisternissen (o. a. het geld) beloert ons en het gebeurt maar al te dikwijls dat wan neer het resultaat ons bij de hand ligt, een harde slag ons werken en ons zwoegen in duigen slaat. Waarom gebeurt dit telkens? Het zou voldoende zijn eens te willen, om het wonder tot stand te brengen. Het zou voldoende zijn dat Vlamingen zich als dusdanig gedragen en dat iedere daad doordrongen weze van de begeerte hun zelf en Vlaanderen te dienen. Het zou voldoende zijn dat er nauw verband zij tusschen de kapitalisten en geld beleggers, verband tusschen de Ban- j ken en Vlaamsche geidaanbrengers. i Het zou voldoende zijn dat het Vlaam sche spaargeld eerst en vooral naar diege nen ga, die het kunnen aanwenden ten nutte van goede Vlaamsche ondernemingen, i Het ware voldoende dat de Vlaamsche Banken, die de kapitaalsvermeerderingen van onze ondernemingen bewerken, eerst en vooral zorgen dat de Vlaamsche kapita len daarvoor gebruikt worden en aldus be letten dat de vreemde inmenging het nut der zuur gewonnen weelde alweer aan het volk kome ontnemen. 1 Iet ware voldoende dat eenieder in zijn streek zich bekotnmere met de welvaart zijner Vlaamsche vrienden, dat iedereen van ons de franskiljonsche huizen schuwen als de pest, dat wij de familiebanden die ons omringen zoo dicht snoeren dat de Vlaamsch- en Vlamingenhaters moeten buigen of barsten. Zij ook laten het voor de moeite niet als zij een der onzen kunnen klein krijgen al zij het nog met middels die wij niet zouden willen gebrui ken. Wij moeten ons niet laten hypnotiseeren door de brusselsche reclamepers, wij moe ten ons niet laten beinvloeden door mooie praatjes en schoone beloften.—Het wacht woord weze geen Vlaamsch, geen centen met die leuze overwinnen wij, met dien kreet overdonderen wij het franskiljonsch gebrul. Wij hebben recht tot leven, dat het dan ook zelfstandig weze. Wij, Vlamingen, zijn de macht in Vlaanderen, het ware dus lafheid nog langer voor groote oomes en onnoozele keffertjes den kop te buigen. Na Vlaanderens ekonomischen bloei bewerkstelligd te hebben, moet dan de politiek diegenen inzien die hem verwe- j zenlijkt hebben, wil zij aan de behoeften j en noodwendigheden van den tijd voldoen. Sinds lang is mijne goede moeder dood. Sinds lang ligt ze te slapen onder 't houten kruisje dat reeds half vermolmd is. Eu even lang bidik voor haar en draag ik haar beeld in mijn geheugen en mijn hart. Kan een kind zijn moeder vergeten? Een moeder is toch zooveel in 't inensche- lijk leven! Elk jaar keer ik terug naar 't kerkhof en ga er gansch alleen zitten weenen en bidden. Rond mij staan rijke zerken en groote steenen en marnieren monumenten... en een hovenier plant en vei^orgt er schoone planten en schikt er rijke bloemtuilen.... Doch bidden zie ik er niet. 't Kruiske van moeders graf is arm en klein, maar mijn moeder krijgt toch 'voort de tranen en de gebeden van haar dank baar en genegen kind. Ze had het mij zoo geleerd Het is een heilig en zalig gedacht voor de overledenen te bidden opdat ze van.hunne zonden ont bonden worden. Waarzijt ge nu, o mijn moeder? 'k Hoor rondom mij, in de stad, op bureel en werkhuis roepen en schreeuwen Er is geen ander leven Met den dood is alles gedaan Maar dan komt mijn gemoed vol en 'k ben ontroostbaar... En mijn geest komt in opstand. Neen dat is niet mogelijk. Het leven moet een zin hebben. En zou een moeder zooveel kunnen lij den en beminnen, voorzoo weinige jaren? En zou dat al haar belooning zijn Een glimlach en een kus van haar kinderen En zoovele moeders die miskend en mishandeld worden, wier leven een kruis weg was. Zou er voor haar toch geen beter leven en geen belooning en geen herstel ling zijn Er zou in onze ziel een zucht naar eeuwig leven liggen om altijd gefolterd en teleur gesteld te worden Och neen, t kan nietMijn moeder leeit Mijn moeder is gelukkig Ik zal haar weerzien- voor eeuwig Zoo was haar laatste woord: Vaarwel, tot weder- ziens voor eeuwig O moeder, rust in vrede Ik steun op het kruis en 'k bid voor u.... en 'k hoor een stem over den doodenakker: Zalig zij die sterven in den Heer. Ik ben de opstanding en het leven. Wie in Mij gelooft, zal in eeuwigheid niet sterven Sc 33 2 Si De zesde inschrijvingslijst voor dit grootsch gedenkteeken waarvan de onthul ling in 1930 zal plaats grijpen bereikt de 92.000 frank. Aan het hoofd van die lijst lezen wij de volgende ontroerende regelen Van uit mijn kerker wil ik ook een steentje bijbrengen voor het Yzergedenk teeken, ik stuur u dus het bedrag van rdrie maand dwangarbeidersloon.D A. Borms, cel 310 Leuven fr. 15. •fcSifüfiSifülïtfüfüfüfiifiKSfiifitfüfiifüfüfi»; YPEPzSÜH LEVEN Dezer dagen was de briefdrager Dis. Dep. op het gehucht de Potyze aan het ronddragen zijner brieven, toen hij tot tweemaal toe door een hond gebeten vt erd. Het geval moest verdacht voorkomen want men doodde de hond en de kop werd ter onderzoeking opgezonden. Dadelijk ver wittigde men het slachtoffer dat deze zich onverwijld naar Brussel begeven moest om zich in het gesticht Pasteur te doen bezorgen. Zondagavond kwamen drie vrienden paardenliefhebbers met hun auto van de koersen van Wevelghem. Ze reden den weg op naar Poperinghe, doch gekomen aan de weezenschoól, slierde de auto uit ten gevolge van de doorweekte straat, botste tegen een boompje dat brak en rolde de hooge helling af in de diepe gracht. Met moeite gerochten de drie gekwetste uit den leelijk geschonden auto. 's Anderendaags wrocht men met 9 mannen heel den dag om het machien boven te krijgen. Op het zelfde oogenblik kwamen twee cyclisten aangereden. Met te zien naar de gerampten botsten zij op elkaar en vielen tegen de steenen. Gelukkiglijk hier ook bepaalde zich alles bij stoffelijke schade. Zondag, 30 October. H. Wolfgang. 1899. Louis Botha tot boerengeneraal benoemd. Maandag, 31 October. 1632 De groote schilder Johannes Ver meer te Delft geboren. Dinsdag, 1 November. Allerheiligen. 1899. Eerste Vlaamsch studentencongres te Gent. Woensdag, 2 November. Allerzielen. Donderdag, 3 November. H. Hubertus. Vrijdag, 4 November. H. Karei Borro- meus. 1576. Spaansche furie te Antwerpen. Zaterdag. 5 November. 1 f. Zacharias. Vraagt overal een SBDHO-L EjUONADE, fijn, smakelijk en verfrisschend Hoornwerk, 2, YPER Voortverkoopers worden gevraagd voor de streek Zegeboog. De werken aan de zege boog, het grootsche Engelsch monument zijn afgeloopen. In 1922 begon men te pei len, voor de firma Taraut et Cie. In Januari 1923 moest het eerste staal inkomen, doch men zag het niet. Eindelijk in Januari 1924 was alles gereed en kon men beginnen. De eerste schalk werd op 5 Maart van hetzelf de jaar den grond ingejogen en aanhou dend voort ging het werk met 100 tot 150 werklieden. Nu is het gedaan en het zal er blijven staan tot eeuwige geschiedenis on zer gesneuvelde Engelsche medebroeders wiens ouders en nakomelingschap niet laten zullen alhier hunne gedachtenis te komen vereeren. Groote en schoone keus van bij 124, Rijsselstraat, YPER (rechtover S« Pieterskerk) 5 °/o afslag voor de kroostrijke gezinnen Vertrek. Heer en Vrouw Voet-Tim mermans die ons zoo dikwijls ter zijde stonden voor het geven van onze feesten vertrekken op 2 November uit Antwerpen Ypersche Studiekring. At'dcoling A. V.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1