DECARNE Edgard LOUAGE De dienstdoende Apotheker op Zondag 30 Oktober is Mr StNOECK Groote Markt, cn op Dinsdag 1 November is M VANWALLEGHEM.StalieSlr. André Vergracht niBiiaü^aia^^saKË STAVELE Schrijfmachien MAP ■HBlIliii!! naar Leopoldville (Congo). Zij hebben met de groote aldaar bestaande weverij een kontrakt van drie jaren geteekend, om elk als bediende op te treden. We wen- schenze van harte goede reis en gelukkigen en spoedigen terugkeer. LI EIWKW LAGGEX gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R De d. d. Burgemeester van Yper laat weten dat het stadskerkhof zal gesloten zijn op Maandag31 October, in den namiddag. Examen van Landmeter. De Gouver neur der Provincie West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belanghebbenden dat het examen van landmeter (H proef) zal afge nomen wörden op Woensdag 9 November aanstaande en volgende dagen. De inschrijvingen worden ontvangen in het provinciaal Bestuur (bureel nr 11) Heropbouw der Zwemkom Op Woens dag 16 November 1927, om 15 uur ten s adhuize van Yper zal het College van Burgemeester en Schepenen overgaan tot de openbare aanbesteding der werken van den heropbouw der Zwemkom te Yper. De aanbevolen inschrijvingen moeten ten laatste op Dinsdag 15 November 1927 ter post besteld worden. Het bestek en lastenboek zijn ter inzage opliet stadssekretariaat en ten huize van M. Albert Leclercq, bouwkundige Yper, Elver- dinghestraat. Voordracht De leden en eereleden van den Vlaamschen Meisjesbond worden vriendelijk uitgenoodigd tot de voordracht over Vlaamsche Meisjes en hun werking door Mevrow Devroe-Puype, op Zondag 30ten dezer te 3 1 2 uur in het üasthof «'t Zweerd» Groote Markt (ingang langsde poort.) Het Bestuur. ZOXI) AG KUST. Kr. Middenstand Feestavond 25 Ok tober l. I. Een gezellige avond voorwaar Het nuttige bij het aangename. Na het inleidend woord van den HrDe- lahaye voorzitter, hadden we meester Van den Driesclie aan 't woord over Z. M. den Eiskus. Al de ongerijmdheden van ons fis- kaal stelsel met al de hatelijkheden der methoden, welke sommigefiskusagentener op nahouden werden onmeedoogend aan de kaak gesteld. Spreker kondigde een nieu wen dienst aan in den schoot van den Kr. Middenstand nl. den dienst der belastings biljetten der aaugeslotcn leden. Vanaf 1 December mogen deze met hun belastingsbrief komen naar het lokaal ter invulling. Een bijzonder pluimken voorj. Deiahaye vil Rousseuw en Hr Verbeke met hun pui ke zangnummers, voor. De H. H. Decock, Elamey, Houtman en Burgraeve- met hun komische voordrachten; een woord van dank aan Hr Desramault voor de gulharti ge verleende begeleiding. Zookomttelkenjare een nieuwen tak den reeds zoo bloeienden Middenstand verster ken. Daar worden daden gesteld en afge zien van ijdel gepraat Die een abonnement begeert op DE YPERSCHE BODE voor 't jaar 1928, zal vanaf 1 November, 't weekblad kosteloos ontvangen. Y Zip I in is Vrienden en kennissen worden uitgenoo digd de Plechtige HOOGMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden op Dinsdag 1 November, feestdag v. Aller heiligen, en Zondag 6 November om 9 uur in de kerk der E. P. Paters Carve- lie ten, tot zielelafenis van Heer van wegens de Broederschap van het hei lig Scapuliei en van wegens de Broeder schap van St Joseph. Hei leesi van Gnrisius-Koning Op het voortaan jaarlijks te vieren feest van Christus-koning moet niet alleen de geestelijkheid maar ook het volk aan den Christus openbare hulde brengen van ge hoorzaamheid en onderwerping». De bis schoppen zullen er voor zorgen dat ter voorbereiding tot de jaarlijksche feestvie ring op de bepaalde dagen toespraken ge houden worden in ieder parochie tot de geloovigen om dezen, omtrent wezen, be trekking en belang der zaak, te onderrich ten.» (Z. H. PiusXIII) WA T HET FEEST BEDOEL T Het nieuwe groote feest moet een duide lijk protest zijn tegen de gedragingen der burgerlijke overheid en der politieke) s, die Christus in het staatsleven verbannen, Hem miskennen, of, eenvoudig weg niet kennen willen. Het moet een eereboete zijn voor den smaad Hem aangedaan, omdat zijn naam voortkomt noch in de wetten, noch in de internationale vredestractaten (b. y. het vre desverdrag van Versailles na den grooten oorlog, in tegenstelling met het verdrag van Weenen in het begin der 19i eeuw), noch in het parlement. Hoe luider de we reld roeptwij willen niet dat deze over ons regeere, met des te grooter nadruk moeten wij... de rechten van Christus godde lijke macht en waardigheid verder verkon digen. (Z. H. Pius XI) Het moet een Koningsproclamatie zijn gelijkend op die, waarvan in het eerste boek der Koningen wordt verhaald: En Sa muel sprak tothejt gan^che volk: «Waar lijk daar ziet gij dat niemand gelijk is aan Hem(Saul)diendelleer heeft uitverkoren.» Dan riep, het gansche volk en sprak: Leve de Koning! Samuel echter verkondigde aan het volk de wet over het Kon ingschap,schreef ze op in een boek en legde het neder voor den Heer. Dan liet Samuel het volk gaan, eenieder naar zijn huis. PRACT/SCHE VIERING 1. In de Kerk. Wil echter dit feest zijn doel bereiken, dan moeten wij het ook op passende wijze vieren. Allereerst door het naderen tot de Heilige Sakramenten, door talrijke deelname aan de kerkelijke dien sten, ook 's namiddags. Op dien dag zullen wij ons ernstig onderzoeken hoe 't staat met onze verhouding tot Christus Koning in ons individueel leven... in ons familiele ven... in de gemeente en de groepeeringen waartoe wij befjooren. 2. Buiten de Kerk. Niet alleen achter de muren der kerk, ook buiten de kerk, op markt en plein zullen wij onzen Koning huldigen zooals zoovele anderen hem publiek den rug toekeeren. Laten we eenigszins door bevlagging, verlichting bloemenhulde, feestelijken stoet, feestelijke vergadering, het voorbeeld volgen van dat do.rpje in Schotland d*t zich zoo wonder, lief met bloemen tooide \er eere van de Kleine Theresia van het Kindeke Jezusvan de wakkere Tirolers, die ter eere van den Koning naet zijn hart een schitterende vuurkroon op hun bergen deden oplaaien. Voor onzen goddelijke» Koning moet niets te schoon en geen moeite te groot zijn. Laten wij Christus, onzen Koniug, hulde betuigen, niet alleen door ijdele woorden. maar vooral met heilige voornemens, en Hem met diep doorvoelde geestdrift toe roepen wat de Hongaren eens riepen toen Keizerin Maria-Theresia zich met haar zoontje op den arm voor hen vertoonde Sterven wij voor onzen Koning Genees kundige kroniek Het ontstaan der kwaal Om dit hoofdstuk goed te begrijpen, laat ons deze twee feiten voor oogen hou den a) de tering is niet erfelijk, doch b) ieder mensch is drager van enkele Koch- bacillen, ieder mensch heeft dus eene eer ste besmetting doorstaan. Laat ons nagaan zooals we in een vorig artikel aanhaalden hoe wij de eerste besmetting krijgen. Na de geboorte. Jammer genoeg dat wij het moeten bekennen, maar in Vlaan deren laten de zorgen aan de zuigelingen veel te wenschen over. Het kind wordt niet genoeg beschermd en beschut tegen de verschillende ziekten. Hoe dikwijls hoo- ren wij niet dat het kind de mazels moet hebben dat de kinders de kinkhoest moeten gehad hebben, enz. enz. En zoo komt het ook dat onze prachtige moeders uit ons kernachtig gezond Vlaanderen niet genoeg acht geven op de tering die als een sluipmoordenaar het organisme be machtigt bij de minste onoplettendheid. We zegden het reeds: Indien eene moeder teringlijdster een kind ter wereld brengt dan kan het kind gemakkelijk gered wor den met het nieuwe schepseltje in een an der midden gezond midden wel te ver staan op te kweeken. En laat ons maar dadelijk de vier grootste fouten opnoemen bij het opbrengen onzer kinderen. a) De ongpschikte n\elk. Moeders Wanneer gij na de borstvoe ding waarover wij later wel eens spre ken—het kind verder opkweekt met melk, geeft acht op deze twge gyoote punten Dat de melk altijd gekookt zij, want het gebeurt maar al te vaak dat de tering zich laat binnensmokkelen met de melk, en dat de flesschen waaruit de melk genomen wordt zuiver zijn en kiemvrij door schoon- makiiigmct kokend water. Dat de flesschen springen?? Neen, beste moeders, als gij maar de flesch in koud water doet, dan alles op het vuur zet en na het koken laat verkoelen in hetzelfde water! Zuiver gekookte melk in zuivere kiem- vrije flesschen: ziedaar het eerste gebod. b) Het kussen of pieperen der kinderen. Onze groote Vlaamsche geleerde Pro fessor Dr Dacls zegt het zoo pittig Moe ders, zoo moest het zijn, in plaats van aller lei spelden met het belachelijke Bébé ofwel met 's kindjes voornaam op zijn kleedjes te vesten, schaft U dan een plaatje aan niet de guldene gezondheidsspreuk Vriendelijk verzoek mij niet te kussen. en hecht dit plaatje op het kleed van uwen lieveling. Want, met een kus komt er speek sel en waarom een kind beplakken met vocht datallerhande mikroben of bacteriën meevoert Kon men maar in onze Vlaam sche huizen waar er kinderen zijn overal eene plaat vinden«Gezondheid is baas, hier kust men niet Gaat nu maar niet den ken, vrienden lezers, dat ik het kussen ver bied of misprijs. Verre van mij Er zijn kussen die waardig zijn gegeven en ontvangen te worden, doch om de liefde Gods, prent U dit goed in het hoofd kus sen is geen kinderspel, en de dood goo chelt met kussen r) De middens waarin onze kinderen groot moeten worden. Kleine krotten waar alles vuil en slordig is. Steekt men daar de deur open dan krijgt men z'n neusgaten vol met allerlei geuren die al!e> behalve welriekend zijn Hoe is het toch gelooflijk dat er men- schen zijn die kunnen leven in een plaats waar microben en bacillen zoo weelderig opschieten. Alles is er vliilvuile vloer, vuile tafel, vuile stoelen, vuile kassen, vuile bedden En als men dan zegt aan die menschen dat de tering graag nestelt in vuile middens, dan zijn de geneesheeren raar gebekte vogels. En vraagt dan als 't u belieft niet de han den eens te mogen zien van die vaders en moeders die den zuigeling vastpakken. Vraagtniet om... Maar neen! We komen aan d) 't laatste punt dat geweldig protest zal doen opgaan van wege de moeders die plichtig zijn omdat zij medelijden heb ben of van wege de vaders, die, als zij moe zijn «dat kriepen en schreeuwen niet kun nen hooren. Het gaat er om de tuiten, fokken, diezen en al die synoniemen en naamlooze vuilig heid die men stopt in de teedere kinder- mondjes. Vuil?? Wat denkt ge wel! moeder of grootmoeder of tante knabbelen eerstgoed een pruimken brood of suiker, ze doorsop pen alles rijkelijk met hun hevig besmet speeksel en, roefdaar vliegt dat in den kindermond. Vuil Daar komt vader thuis. Hij pakt het kleintje; de tuite of een van die norma le kiemdragende vieze dingen valt op den grond. Waeht kleine, Vaderstuipt, vaagt het stof van hetding, aan zijn broekgat en roef? de tuit gaat binnen. Vuil? De broertjes of zustertjes moeten voor het wichtje zorgen.... wat natuurlijk voor bengels lastig is. Na eene goede wijle rusten want de kleine sliep gaat het mondje open en rap gaat Pierkeof Anneke aan 'tzoekenachter«dentuitere» Hij wordt gevonden ergens onder den kleine diesoms 't soepapken heeft gelost, 't en is wel geen inelk of iets dat er op trekt, doch dat maakt niet, de kleine mag toch niet schreeuwen, dus.... Vuil? Maar neen, vrienden lezers, genoeg ermee. Gij allen kunt het dagelijks nagaan wat een vuiligheid dit alles is. Oorlog aan de tering, ja... om te begin nen met 't begin: weg met fokken, diezen tuiten en C°. 2. Van 3 tot 6 jaar. We zullen hier kort zijn. Al de oorzaken zooeven opgesomd zijn hier van tel. Enkel komt deze faktor erbij de kinderen zelfs zijn de oorzaak hunner besmetting, daar zij aan alles raken en dat alles den mond ingaat. We besluiten Weg met de tuiten, en dat reinheid heersche in de woning; dat het kussen der kinderen vermeden worde; dat er nooit ongekookte melk in huis weze ;en dan dat de moeders zorg dragen voor de vingers van hun kinderen ep voqr £}|le§wat den mond ingaat. Netheid!. Netheid eerst en vooral, ge paard aan een waakzaam verbiedend oog op de kinderen. Hork- t'ii Slrrmlnikkcrij TEL: Rousbrugge, 28. .- o KUNST-AFF1CH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS, PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag OPQELET Die te klagen heeft over t ontvangen van zijn blad, moei bijzijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren, t Is daar te doen, als uw abonnement niet tn regel is.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2