Eroote floonnemenieoprijsKamp waiersieisei n GBSchiedenis 1' Jaargang N 44. YPERSCHE RODE Bijvoegsel. Zondag 30 Oktober 1927. Meer dan honderd prijzen Verscheidene onzer lezers vroegen ons nadere inlichtingen omtrent den abonnementenprijskamp door De Ypersche Bode uitgeschreven. Ter beschikking van onze lezers- mededingers zullen abonnementen boekjes gesteld worden, met af- scheurbaar ontvangstbewijs voor den nieuw ingeschreven lezer, eR een vaste fiche aan het boekje zelf even eens den naam vermeldend van den aanwerver. De ingevulde boekjes moeten teruggezonden worden naar het beheer van 't blad voor 1 Januari, want de trekking heeft plaats op Driekoningendag. Het beheer heeft gemeend dat naast verscheidene prijzen van groo- te waarde, goede en gezonde leesboe ken bij de prijswinners welkom zou den zijn. Welnu we beschikken reeds over honderden prachtige boeiende Vlaatnsche romans. Aan onze lezers nu die te verdienen. Genummerde boekjes zijn reeds aan te vragen bij den beheerder van 't blad E. V^pderghote, Tuinwijk Ligy, 80 Yper, en zullen ook te ver krijgen zijn, in de verscheidene Vlaamsche Lokalen, en Vlaamsche huizen van het Arrondissement. Vrienden lezers, daar valt goed te doen, daar is wérk op den winkel Handen uit de mouwen, hei geldt de verspreiding van ons duurbaar week blad. De Ypersche Bode. ■■■KfiitgfeétBIBI oor do /omiuuiikIoii Vasï hier ers elders Ons volkpetitioimement aan den Voor zitter der Kamer voor Amnestie en Zes- maandendienst is volkomen geslaagd. Niet honderden maar duizenden kaarten werden door onze zorgen aan Kamerlid Mutaye be steld, die wel zal zorgen dat ze op goede plaats terecht komen. We mogen hiermee echter niet ophou den; iedereen dient door ons aangesproken te worden. Nog meer duizenden kaarten moeten hier onderteekend en verzonden. Leiders der Vlaamsche Bonden uit ons arrondissement, begrijpt uw plicht; bestelt een hoeveelheid kaarten bij Hilaire Verbe- ke Rijselstraat Yper. N. B. Ons petitionnement heeft zooveel succes dat de roodeoorlogsbudjettenstem- mers. ons navolgen. Nu we wenschen wat meer geluk dan in hun groote, inetzooveel Jam-tain aangekondigde meeting van ver leden Zondag waar er met spreker en al veertig aanwezigen waren. Het is het begin der straf voor iemand die openlijk in den Gemeenteraad durft verklaren tegen alle gezond onderwijs in de moedertaal te zijn. Wij Vlaamsche Arbeiders, zien eindelijk klaar in de roode Franskiljonsche Kome die. Vlaamsch Syndikalist. De merkwaardige geschiedenis der ste delijke waterbevoorrading, reeds meer dan eens geschreven, mag weerom eens worden neergepend, nu het voltooien van ons mo dern waterstelsel op de dagorde staat.Ook is het werkelijk leerzaam na te gaan wat niize vooroudérsaan werken hebben gedaan oin de stad met water te spijzen. Van oudtijds is het een zware taak ge weest, om aan de behoefte van water te voorzien. De e'erste inwoners die, in de 9 eeuw, aan de boorden van de Yperlee hun ne tenten opbouwdenk konden zich als dan met het rivierwater verhelpen.Van bron- putten kon in onze streekgeen spraak zijn, daar in de Ypersche klei, wier laag te Yper 103 m. dik is, geen water doordringen kan, en dus geen bronaders kunnen gevonden worden. Alleen 't regenwater dat in grach ten, beken en vijvers opgevangen werd, kon aan den nood verhelpen, toen de Stad, in de 13-'« eeuw, een buitengewone uitbreiding had genomen. Het stedelijk magistraat be sloot alsdan de vijversteDickebusch, Zille- beke en Bellewaerde te diepen en af te dam men. Op deze wijze werd het regenwater in elke kom ten Oosten en ten Zuiden der Stad, binst de wintermaanden vergaard. Het spijzen der inwoners was niet het eenige doel van het afsperren der vijvers, ook moet het water dienen om, in geval van oorlog, de grachten van stadsvestingen en lage landen met water te voorzien. Het water der vijvers liep door beken tot in de vesting grachten, en was van daar uit door houten looden en pothuizen in de stedelijke en pri vate putten afgeleid. Al deze putten, met een volledig buizen net onder elkaar verbonden, mieken het merkwaardig stelsel uit, dat, ten dien tijde, alseen voorbeeld van stedelijk gezondheids- werk kon beschouwd worden. Toen had Yper het toppunt van zijnen bloei bereikt. Handel en nijverheid hadden van Yper een weieldstad gemaakt. Onze oude stede was alom om haar schar laken bekend. Ln dit had de stad niet alleen aan zijne knappe wevers te danken, maar ook aan zijne ververs, die, dank zij het zoet water waarover zij beschikken konden, de fijne wollen weefsels prachtig rood konden verven. Maar dan kwam de oorlog en met hem de ellende. Gedurende de 14"-', 15c en 16c eeuw was Yper een burcht geworden, en moest het wisselvallig lot van vorsten en legers ondergaan. De vestingen werden beurtelings ver sterkt en ontmanteld, heropgebouwd, ver anderd en weerom vernieldjiin de water leiding, diezoonauwaan heBcrdedigings- stelsel der stad gekoppeld was, moest gedurende deze droevige jaren hetzelfde lot ondergaan. Kn toen de strijdlust was uitgevochten, dan kwam de stad zoo arm en onfvolkt uit den slag, dat aan het herstellen der water leiding niet kon gedacht worden. Putten en buizen waren vervuild en besmet. De bevolking, die zich met vuil water verhel pen moest, werd spoedig door ziekte aan getast. Ln de vreeselijke kwaal, (men heeft ze Ypersche Pest genoemd,) teisterde de stad en meteen wat nog van handel en nij verheid door den oorlog was gespaard gebleven. Jaren lang bleef de ziekte in destad woe keren, en 't moet er erg gegaan zijn, als men denkt dat, toen hetlegervanLodewijk Xl\' de stad bezet hield, deze vorst aan zijn^tek- niekers opdracht moest geven gezond water ten dienste zijner soldaten te bezorgen.Na tuurlijk werd het water der vijvers, zooge zegde oorzaak van de plaag, afgewezen en naar bronwater gezocht. Aan den voet yan den Keinmelberg werd een bron ontdekt, eene lange leiding van uitgeholde boom stammen werd aangelegd, natuurlijk op de kosten der stad, en het water sproot voeten hoog van uit een op de Groote Markt op gerichte fontein. Maar lang duurde hetniet of de bron, ('t was zeker binst een drogen zomer), was uitgedroogd en de leiding verzand. Later beproeide men ook, maar te ver geefs, bronwater uit de hoogten van Zille- beke naar Yper te leiden. De houten buizen konden een tijd gebruikt worden om het water van den vijver naar stad te brengen, tot dat zij heelemaal verstopt waren. Ln het oude stelsel,gebrekkelijk hersteld en gekuischt, bleef in dienst tot in het jaar 1878. In 1877 had het gemeentebestuur besloten aan den erbarmelijken toestand een eind te stellen, en het water van Dickebusch in een degelijke inrichting naar stad ai te leiden. Een jaar later was het werk voltrokken. De waterleiding bestond uit een geutijzeren moerbuis van Dickebusch tot Yper. Aan het station was een groote vergaarbak gebouwd, welke kort nadien instorte, en gansch de stad was met een buizennet in geutijzer voorzien. Later, in 1895, werden waterkasteel, pom pen en klaarbakken op den hoek van El- verdinghe en Veurnestraat aangelegd. Kort daarop volgde het aanleggen der moerbuis van Zillebekevijver. In 1908, om de watervoorraad te verze keren en te vergrooten, werd de vijver te Zillebeke gedolven en de dammen verhoogd en in 1912 was hetzelfde werk te Dicke busch begonnen. Deze korte geschiedenis der waterleiding van uit vroegere tijden tot voor den oorlog moet ons een besluit doen trekken. Want de ervaring der vorige eeuwen leert ons dat men zich verhelpen moet en kan, met het water dat ter plaats te vinden is. Het Walenland, waar oudere en rotsach- tige grondlagen bijna aan 't daglicht komen en water in overvloed bevatten, spijst zich met bronwater. Maar in ons Vlaamsche land, waar de bodem bestaat uit jongere en kleiachtige grondlagen, welke geen bron nen bevatten, zijn wij aangewezen op het verbruiken van het water dat uit den hemel valt. Wel is waar zijn er grootsche projekten voorhanden om geheel Vlaanderen met waalsch bronwater te spijzen. Maar dat is een andere zaak... Meenen. Vlaamsche Veloclub Vlug en Vrij TOMBOLA op onzen feest avond van 13 November a. s. Al dezen die ons VLAAMSCH HUIS komen bezoeken, spreken met veel lof over de prijzen van de tombola, aldaar uitgesteld en gaan dan ook niet heen, zonder zich loten aan te schaffen. Geen wonder ook, de tombola bevat 1600 fr. prijzen waaronder 'n nieuwe ycR\ merk Dewaele, ter waarde van, 830 fr. en vier prachtig afgewerkte leeuwenvlaggen, ter gezamentlijke waarde van 75iOfr. Loten te bekoipen in de Y'laamsche Hui zen te Meenen, Wervik, Roeselaere, Ise- ghem, In Vlaanderen» en ln 't Belfort» te Yper, «1 lelpt Elkander» Kortrijk, «Volks- verheffening Moeskroen bij de heeren Julien Acke, te üheluvelt, Balduyck, te Sint Jan, Provoost, te Zillebeke. VlamingenSchaft U dus de noodige loten aan, vooraleer de voorraad die geheel beperkt is, uitgeput is. N. B. De winnende nummers zullen in dit blad aangestipt worden. De winners hebben een maand tijd om hunne prijzen te komen afhalen Onze feestavond, op 1/3 November a. s. begint te 5 uur stipt. \Pat n,u ons feest van 13 November zelf betreft, dit belooft zoo gezellig en aange naam mogelijk te zijn. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of ons zaaltje zal voor déze gelegenheid veel te klein zijn out al de vrienden te kunnen, omvatten. Ziehier het programma der ïee-teüik- heden 1) Aanspraak door onzen vriend DRIES VAXDENBERGHE uit Iseghem. 2) Deklamaties en kluchtzangen uitge voerd door leden onzer klub. En tot slot de bovengemelde Tombola. Vlamingen, leden van den klub met familieleden, vrienden en kennissen, wij verwachten U. Het Bestuur. Van den 6 tot den 11 November aan staande, houdt de B. V. O S. van Meenen 'n Vlaamsch-anti-militaristische Week. Zes dagen lang voordracht over ver schillende onderwerpen, door zes verschil lende goede Vlaamsche redenaars. Zie programma op de plakbrieven. We rekenen op onze Vlaamsche Broe ders uit het omliggende. Langs dezen weg vragen we aan al de V. O. S. en B. V. O. S. bonden van het omliggende afgevaardig den te willen zenden, die deel kunnen ma ken van ons voorloopig komiteit. Dat komiteitzal te zorgen hebben, hoofd zakelijk dat na de week de geconcen treerde krachten gedurigin werkingblijven. Verdere beslissingen kan het komiteit dan ook nemen. Schrijven naarHet Bestuur B. V. O. S. (afdeeling Meenen) 1, Vandermeerschplaats, 1. Wytschaete. Het ontslag aangebo den door den Heer Catteau, F. H. uit zijn ambt van Burgemeester der gemeente werd aanvaard. Maandag namiddag was Vervisch Juliaan, 18 jaar oud, werkende bij Fontey- ne op de hofstede van Durnez. Op een ze ker oogenblik ten gevolge van eene ver keerde beweging viel hij met den linker arm tusschen de raderen van de dorschma- chien en wel zoo ongelukkig dat hij een erge beenderbreuk opliep. Dadelijk werd hij door den plaatselijken dokter verzorgd. Boesinghe Bij de blijde inkomst van M. Roger Thibault de Boesinghe, de spruit van onzen edelachtbaren Heer Bur gemeester zal onze gemeente in repen roe- re staan. Machtige feestelijkheden zullen gehouden worden, 't en is het geld niet dat te kort schiet, onze gemeenteraad heeft 2.000 fr. er voor gestemd, 't zal 't entwien betalen. Daarbij werden machtige sommen rond- gehaald bij de menschen die altijd braaf zijn geweest, en geren geven, lijk de koei en van boer Stoppe. 't Belooft wel te zijn gezien alle maat schappijen er deel aan nemen (tegen hun ne goeste natuurlijk.) De geestdrift gaat zoo ver dat men ten allen kante hoort: «Wat moet men anders doen dan marcheeren in dien we na November nog willen brood hebben. Hier volgt de orde van den stoet. 1" De garde een. blekwinkel verbeel dende. 2° De Ossen van Boesinghe al zingende; Waar kunnen wij nog beter zijn 3° De duivengilde met wagen. 4" Nog veel andere maatschappijen (waaronder Vogelpik-maatschappij) telang om te melden. De stoet zal in oogenschouw genomen worden door het gelukkig echtpaar. Wij noodigen de Boesingsche hevol- king uit als een man op te komen met bloemen voor onze weldoeners hunne dienstvaardigheid van vroeger en nu nog alle dagen indachtig. Toekomende winter zullen al degenen die medegewerkt hebben aan den stoet, rijke al moezen bekomen. Vreeselijke ontploffing. Een werkman aan stukken gereten. - Op de wijk Vijf wegen te Bixschote, is een ijselijk onge luk gebeurd. De werkman Michel Meer- schaert, van deze gemeente was bezig aan het doen springen der Duitsche schuilplaat sen. Hij werd door 't te vroegtijdig ontplof fen eencv mijn in de lucht geslingerd. Zijn lichaam was afgrijselijk verminkt en men heeft de stukken vleesch moeten bijeenver zamelen, waarna het lijk naar het dooden- huis van Boesinghe overgebracht werd. De droefheid der ouders van den ongelukki- gen jongen is onbeschrijflijk. Langemarck. Benoeming. - De Heer Demeulenaere S. werd tot politie commissaris onzer gemeente benoemd. Elverdinghe Óp Allerheiligen komt alhier de HollandscheJodin Francisca Van- Leer het woord voeren in onze kerk, 's na middags te 2 1 2 uur. Kinderen worden niet toegelatenman nen en vrouwen hoeven elk op hun kantte blijven. Francisca Van Leer onlangs bekeerd tot

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3