De dOGDisr v. oen gevangenbewaarder voi;m\LkKo\ii;k Becelaere Zondag laatst hadden wij eene welgeslaagde vergadering van den «Vlaamschen Kring», en zeer talrijk bijge- vo >nd, niettegenstaande de aangekondig de preker, Dik Demoen, onvoorziens be let was. Een kort overzicht werd gegeven over de plaatselijke VI. werking, en van het verraad en geslameur rond de amnestie wet, benevens eenige meededeelingen. Oansch den avond heerschte er veel geest drift onder het zingen van Vlaamsche lie deren. en tot bekroning mochten wij ne gen nieuwe leden inschrijven. YPERSCH LEVEN (vervolg) iiet Katholiek geloof. heeft allegodsdiensti- ge strekkingen doorworsteld, tot ze. naar ze zegt, de waarheid heeft gevonden, 't Is die geschiedenisdieze alle belangstellenden laat hooren, in gemakkelijk verstaanbare taal. Wervik. Da nationalistische wagen is hier volop aan 't rollen. Zij die ons dood waanden worden thans deerlijk teleurge steld. Nog nooit heeft het nationalisme te Wervik zulke vorderingen gemaakt als in de laatste weken. Spijts de onderduimsche tegenwerking van vooraanstaande personen gaat van het Vlaamsch Huis een onweerstaanbare wer king uit waarvan wij thans de vruchten reeds mogen plukken. De wekelijksche vergaderingen van den studiekring wor den druk gevolgd. Ruim 50 leden zijn inge schreven en volgen regelmatig de voor drachten. Tal van vlugschriften worden verspreid. Plakbrieven worden uitgehan gen. Door persoonlijke propaganda wordt veel bereikt. Snel en stevig worden onze te veel verspreide krachten aaneengeschakeld tot een krachtig, geheel dat een burcht moet worden van het Vlaamsch nationalis me op de grenzen. Voordracht Professor Daels. Voor veertien dagen hield professor Daels een voordracht in de zaal van St Paul over Jan Palfyn. Na de inleiding van Dr A. D'Hoore namens *de Vlaamsche Hoogeschooluit- brciding, waarvan hier onlangs een afdee- ling werd gesticht wijdde Professor Daels uit over de geneeskundige praktijken dei- vroegere eeuwen en leerde ons Palfyn kennen als geleerde in strijd met de voor- oordeelen van den tijd. Hij steunde op het Vlaamsch zijn van Palfyn en zijn beteeke- nis als Vlaamsche geleerde voorde geheele wereld. 1 feel zijn betoog was doorspekt met spitsvondige bemerkingen die voorze ker weinig plezier deden aan zekere aanwe zige franskiljonsche heeren. Spreker werd uitbundig toegejuicht dooi de groote schare aanwezigen. Het was een goede avond bijzonderlijk voor de natio nalistische bewustwording van oris volk. Voordracht over de tering. Woens dag voor acht dagen werd in de studie- Ki ing een voordracht gehouden over de tering. Ruim 75 vrienden waren aanwezig hetgeen een record voor een studiekring MENGELWERK o Toen Cornelius De Witt weg was, had Van Baerle niet meer aan het pakje gedacht waarop Boxtel integendeel altijd maar peinsde. Boxtel was als een ervaren loods in dat pakje erkende hij de verre en bijna onzichtbare wolk, die altijd grooter wordt hoe dichter ze komt en die het onweder bevat. Toch had de tulpenkweeker zijn weg voortgezet naar het doel dat de Haarlem- sche maatschappij wilde bereiken. Van de bruine tulp had hij er een koffie-kleurige verkregen en op denzeifden dag dat de gebroeders De Witt te 's Gravenhage ver moord werden, vinden wij hem, rond een uur van den namiddag in de droogplaats, met de voeten gesteund op de staven der tafel en de ellebogen op de tafel, terwijl hij met de grootste vreugde drie kliesters aan mag geheeten worden. Dr Ca try uit Roese- laere onderhield ons op leerrijke wijze over deze groote maatschappelijke kwaal en oogstte veel bijval. Eenieder wenscht hem in ons midden te zien terugkeeren. Voordracht Ward Hermans. Maan dag laatstleden oogsttenwij eens te meer reu/ensucces. Ward Hermans kwam ons spreken in hoothakkerspak over het lijden der Vlaamsche jongens aan den Yzer en wat ons te doen staat als Vlamingen in den naasten oorlog. Ditmaal was het Vlaamsch Huis veel te klein. Alle plaatsjes waren bezet. Veel menschen konden zelfs geen plaats meer vinden. Het meest ver scheiden publiek was aanwezig. De gen darmerie in burgerkleedij was vertegen woordigd Meer dan twee uur onderhield Ward ons over de schandalige toestanden op het front en het lijden der jongens in de ge vangenissen van Auvours Erennes en de Orne. 1 lij sprak ons over de fransche straf kampen van Berebi waar de meest onmen- schelijke wreedheden gepleegd werden onder den dekmantel der fransche kuituur en beschaving. Hij voorspelde dat ook de Vlamingen naar deze strafkampen zullen worden gestuurd indien zij morgen weel de fransche belangen moeten gaan verde digen opdeEuropeesche slagvelden. Spre ker oogstte een ongekenden bijval. Een portret werd verkocht per amerikaansch opbod en bracht meer dan 400 fr. op. De indruk was verpletterend. Onze tegenstrevers raasden v. spijtom hunne on macht. Doét zoo voort jongens van Wervik, tot spijt van wie' t benijdt. Zondag laatst was het hiervolopfeest voor een deel v. de bevolking n. l.de inwijding en de plech tige opening van het patronaat voor kristcne jonge dochters. 's Avonds pracht concert opvoering van tooneel 2 Vlaamsche stukken en een Fransche klucht iets wat hier wonderwel pastte. Heel dit feest was voorgezeten door Z. E. Kan. Demeester die v. Brugge kwam om hier wat par- lee fransee en die volledig vergeten was dat Wer vik in Vlaamsch Vlaanderen gelegen is en niet in het land der Acajoubijters, (A. C. J. B.) Tusschenin de verschillende bedrijven prachtige muziek en heerlijke stemmetjes die kraaiden om ter luidst en om ter hoogst natuurlijk waren het me lodies en dan nog wel in de douce langue de no- tre sceur ainée du sud. Zulke inrichting was hier broodnoodig. Immers het VI. Nationalisme heeft hier sedert een jaar onder de VC'erviksche mannenjeugd schrikkelijke verwoes tingen gemaakt en nu dient op tijd gezorgd de Wer- viksche meisjes niet in betrekking te laten komen met deze apostaten daar 't Nationalisme even aanstekelijk is als de mazels, immers als die uitbre ken in een huis of school dan loopt eenieder het ge vaar op erdoor aangetast te worden. 't Vaderland is nu gered. Die juffrouwen van Wer vik hebben nu hunne zaal waar zij zich kunnen ver maken onder de bescherming van l'emblème de la patrie Immers Zondag laatst hing er geheel den dag door een prachtig nieuw driekleurig vaandel te doorwte ken en waren die meisjes der commissicrfn/izoo practisch aangelegd als ze misschien wel denken dan zouden ze wel hun étendart sacré -kunnengebruikt 't bekijken was, die hij daar zoo even van een bloembol getrokken had het waren zuiyere, volmaakte, ongeschonden kliesters die voor altijd den naam van Cornelius van Baerle zouden hoog houden. Ik zal de groote zwarte tulp vinden, zegde Cornelius tot zich zelf, terwijl hij de kliesters losmaakte, en ik zal de honderd duizend guldens optrekken, welke de maatschappij heeft uitgeloofd. Die zal ik aan de armen van Dordrecht uitdeelen. Al dus zal men mij den rijke in deze tij den van burgeroorlog geen haat toedragen en zal ik, mijn bloembedden in prachtigen staat kunnen houden, zonder de Republi keinen of orangisten te moeten vreezen. Wat een schoone kiiestersherhaalde hijhoe effen ze zijn, hoe wel gemaakt, hoe hebben ze dat melancholisch uitzicht dat aan mijne tulp het mooi elpen been zwart belooftIk zie er zelf geen enkele ader op. Stellig zal geen enkele vlek het mooie rouwkleed van mijn nieuwe tulp bederven.Ode lieve kliesters L. heboc:. nu de m> vidc-r en de uiiaghc .1 uit fv.ui pa tronaat te dweilen. Doch 't verstand komt wellicht niet voor Je jaren. (Get.) Reyraari de Leiezoott. Merckem. Doodelijke val. Cyriel Bulcke van Merckem oud 31 jaren gehuwd en vader van een kind, was Donderdag om 10 uur bezig met een electriekkabiene te schilderen. Door een misstap viel de onge lukkige van de stelling. Men heeft hem opgenomen met eene schedel- en open beenderbreuk. Hij is ter plaatse het Heilig olie toegediend geweest en stierf vijf minu ten nadien. Men heeft het lijk naar t hospi taal van Yper overgebracht. T WAS EEN Dl A., wijzende op eene schilderij. Dat is een kostbaar kunststuk. B. Hoe weet gij dat, bij het handtee- ken van den kunstenaar A. Neen, jongen, bij de check die ik er voor inzond. I I III I S Zondag 6 November zal er in de kapel van Belle's Godshuis om 8 uur een zielmis opgedragen worden voor de overledene Ouders van de kinders E RAS De verloren velo. Dinsdag morgen liet een heer uit de S' Jacobsstraat zijn fiets aan de Groote Stadhuispoorte. Laat in den avond trok een menschlievend mensch aldaar voorbij en nam den velo ineê. Niemand had er van gewild en zijn eige naar was wel verplicht hem terug in bezit te nemen. Ge moet alleszins een nieuwen koopen Oscar, dan lukt het misschien beter. Tooneeljeest. Detooneelafdeeling Puincntroost door de Ypersche liefhebbers gewaardeerd heeft met bijzonder slagen De Bokskampioen kluchtspel in 3 bedrijven door Otto Schwarts en Mathern op gevoerd op Zondag en Maandag laatst, in de feest zaal van het Kristen Volkshuis. Telkens voor een bomvolle zaal vertolkten en spelers en figuratie met het beste hunner krachten de verschillende aange name phasen van het Boksleven van den marmelade fabrikant. Deze kerel staat wel rotsvast op de plan ken en ziet er flink uit als huisvader, lil sportkleedij ook moet hij voor niemand onderdoen zelfs den echten Bokser Diepebeek zou minder schuchter eene passende sportieve houding mogen aannemen. Als vrijer, kwam de nette jongeling goed voor. Lotte, zijn Juffertje, voor haar eerste optreden, deed haar best en de schoonmama was onbetaalbaar. Eene wa re echtgenoote die in de opleiding harer kinderen meeleeft en die vadertje den broek afneemt. Haar zoon Frits had het karakter zijns,vaders niet, ook niet zijne kloeke stem doch eene flinke uitspraak. Als pretendent op zoo'n los danseresje kwam zijne vleiende vrienschap voor 't meisje niet genoeg uit. Signorita Colleta Corolani ofschoon wel geene echte spaansche, heeft de rol prachtig vertolkt, en belooft veel, bijzonderlijk om woelige familie tooneeltjes te wekken, in volgende opvoeringen. De deelgenoot Hugo zou, het mis oppakken in zijne uitspraak, met eene kleine krachtinspanning en wat meer opletten gemakkelijk kunnen regelen. Tobias was onbetaal baar en 't ging hem at nooit verzadigd te schijnen. Eu Cornelius bewonderde zijn werk en verdiepte zich in de zoetste droomen. Plotseling werd er veel luider gebeld dan naar gewoonte. Cornelius schrikte op, stak de hand uit naar de kliesters en keerde zich om. Wie daar? vroeg hij. Mijnheer, antwoordde de knecht, er is een bode uit 's Gravenhage. Een bode uit 's Gravenhage... Wat wil hij Mijnheer, 't is Craeke. Craeke, de vertrouwensknecht van Mijnheer Jan De WittGoed Dat hij een poos wacht. Ik kan niet wachten, antwoordde een stem in de gang. En zich om geen verbod storend, drong Craeke de droogplaats bin nen. Duivels vat is er toch, Craeke Er is, mijnheer, wedervoer Craeke, terwijl hij een papier op de groote tafel neerlegde; er is_. dat gij verzocht wordt zoo gauw mogelijk dit papier te lezen. En Zijne vrouw Eglantine, eene zuivere hek-, Sabne- tas verdedigster in haren aard deed haar best. De flinke meid. alsook de figuratie stond op post en voldeed. Doch wat minder nieuwsgierigheid aan sommigen zou ook bevallen. De kapping was goed verzorgd. Tusschen de bedrijven vergastte het symfonisch orkest, uit vrienden der Vossen bestaande, de toe hoorders met eenige puike stukken. Een bijzonder woord van dank aan den kranigen leider wiens on verpoosd werken steeds met liefde en overtuiging wordt geofferd. Eenieder heeft voldoening gevoeld en vermaak genoten en 't zal nog wel een tijdje bijblijven de op voering van dien goeden ouden Bokskampioen BRIL 't En is geen weêre, zeiden de menschen Zondag laatst, en 't was toch ne weêre, maar 't was om er geenen hond door te jagen en niettegenstaande, was er veel volk opgekomen naarde match Yper-Moeskroen. De grond lag glibberig en de regen vlaag, die we tijdens de tweede helft op onzen rug kregen, verslechte nog den staat ervan, zoodat we over 't spel in 't alge meen weinig kunnen besluiten. In alle geval was 't verre beneden dat van den vorigen Zondag en voegt daar toen nog bij, dat we tie scheidsrechter hadden, die zich Paus waande, 'k wil zeggen onfaalbaar, en die toch zoo dikwijls verkeerd zag in 't na deel van Yper, En dat ziet ge, dat werkt geweldig op de speler^.. Bertje Plancke zorgde voor 't eerste goaltje, maar Moeskroen kon rap gelijk zetten. Na de ritst gelukten de mannen van doktor Zulvrain een tweede punt, nadat de bal over de lijn had geweest, doch de on- faalbare scheidsrechter had niets gezien 't Was kas en bleef kas en Bertje was ver plicht nogmaals te doelen om een puntje in Yper te kunnen behouden. Nu, 't is beter ne luis in de pot dan geen vet Vierde moest 's morgens het onderspit delven voor de sportvereeniging in Sweve- ghefti, terwijl onze mannen van derde 's namiddags weerwraak namen met de Sportkringers in Sweveghem te vloeren van 5-0. Zijn dat mannen Leve de gasten van onzen wijk Zondag aanstaande, trekt ons eerste elf tal naar Waereghcm en ze zullen het niet onder de markt hebben Onze tweede ploeg speelt hier om 2 1 2 uur tegen de Poperingsche keikoppen voor 't kampioen schap van derde afdeeling. Poperinghewon tehuis met 5-3 op Sweveghem. Yper ging de Swevegheinnaars vloeren op eigen veld met 5-0. Wé mogen ons dus aan eene Ypersche overwinning verwachten. Zondag morgend om 11 uur Yper-Bis- seghem vierde afdeeling. Hier ook moeten de punten veroverd worden, alhoewel Bis- seghem geene kat is om zonder hand schoenen te pakken. Een supporter. PRONOSTIEKCLUB Vergadering Woensdagavond om 7 1 2u. in 't Brouwershof Oude Kleermarkt. Iedereen is welkom. Craeke, vluchtte weg zonder om te kijken, want hij had in de straten van Dordrecht de voorteekens meenen te zien van een oproer zooals er te 's Gravenhage een was uitgebroken. Goed GoedMijn beste Craeke, zegde Cornelius, we zullen het lezen, uw papier. Maar op hetzelfde oogenblik werd de deur van de droogplaats zoodanig ruw geschud en vloog daarna zoo geweldig open dat Cornelius zijn ooren en zijn wan gen voelde warm krijgen van de gram schap. V at is er nogvroeg hij. Ha, maar wordt men hier gek - Mijnheer, Mijnheer riep een knecht, ten* ijl hij de droogplaats binnenstormde, nogbleekeren meer verschrikt dan Craeke. c'nu vröeg Cornelius die aan het voorgevoel kreeg van een ongeluk. 1 la, mijnheer, vlucht, vlucht gauw riep de dienstbode. ft Vervolgt.)

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4