De Nieuwbakken Edelman DECARNE YFERSCH LE¥E[y Bock- pi» Steendrukkerij Zip I in i 8 DE VLRHPISCIIE VODRZIEHISHEID Hij zullen Leopom uen Kop afwringen Y[K'I\si-Ih' Studiekring. Al'deeling A. X. VRIJDAG. 18 NOVEMBER te 8 uur in CHRISTEN VOL vSHUIS, opvoering door HET YLAAMSCHE VOLKSTOON'EEL .an het beroemd blijspel van Molière Prijzen der piaatsen 10 fr.-8 fr.-6 r.-4 fr. Leden 8 fr.-6 fr.-5 fr.-4 fr. L: neizoifl. 13.Woensfl.is.Düaflerd. 17.Yrljö.i *ovemD.ia'ienr.ViiKsnoisv.li 12u.(8ii2i m. SIDHO-LEMOX ADI], Edgard LOUAGE ÏAAii \Vi:\YLAGGK.X Edgard LOUAGE iHSHSaililE STAVELE De dienstdoende Apotheker op Zondag 13 November is W houtekier, Meenenstraat i Ahdré Vergracht ziekenbond Vlaamse lie kalender Zondag, 13 November. H. Stanislas. 1S63. Voor het eerst wordt in de Belgi- gische Kamer de grondwettelijke eed in het N'ederlandsch afgelegd door den Ant- werpschen afgevaardigde J. A. De Laet. Maandag, 14 November. H. Jonaphat. 1367. Geboortedag van Prins Maurits tweede zoon van Prins Willem van Oianie. Dinsdag, 15 November. H Leopoldus. Woensdag, 16 November. H. Edrnond. 1863. De Vlamingen Jan Coucke en Pieter Goethals onschuldigonthoofd. (Het proces werd gevoerd in het Fransch, dat zij niet machtig waren.) Donderdag, 17 November. H. Gregorius. 1904. De Vlaamsche schrijver Dr Aug. Snieders overlijdt te Borgerhout. Vrijdag, 18 November. H. Odon. 1919. De Vlaamsche Frontpartij vero vert 5 zetels in het Parlement. Zaterdag, 19 November. H. F.lisabeth van Hongarië. II I miI— Hl IT1 Vraagt overal een fijn, smakelijk en verfrisschend Algemeen Vertegenwoordiger Hoornwerk, 2, YPER Voortvcrkoopers worden gevraagd voor de streek. Ongeluk. Donderdag waren de ge naamde Cyriel Leupe en James Warvicq bezig met te lossen in de auto-garage van de Surmont de Volsberghestraat, toen een stuk omsloeg en de werklieden deerlijk kwetste aan beenen en hielen. Dadelijk werden ze naar de kliniek gevoerd waar ze nog een tiental dagen zullen moeten ver blijven. Een geluk met ongeluk, want een tweede blok van 2000 kgr. stond om te vallen doch kon nog met veel moeite tegen- gehouden worden. Schielijke dood. Zondag namiddag kwam Auguste Kleppe, oud 64 jaren, Gen tenaar van geboorte wonende op het Oefe ningsplein en waterwerker alhier van het iootballplein thuis en was juist aan 't ver tellen van hetgeen hij gehoord en gezien had. Terwijl hij zijne schoenen aan 't los maken was, kwam hij in eens zoo onpasse lijk, dat hij korte stonden nadien overleed. Een hartaderbreuk was de oorzaak dezer zoo onverwachte dood. Op hunne beurtzullen de E P. Karme lieten ook hier in hunne kerk eeue drie- daagsche plechtigheid houden ter gele genheid van den twee hondersten verjaar dag der heiligverklaring van den H. Joannes van het H. Kruis, mystieke kerkleeraar. De plechtigheid wordt ingezet. Zondag 20 November, te 5 uur en sluit den Donder dag 24 November om 6 uur. Rechtbank voor Oorlogsschade. Bij koninklijk besluit van 29 Oktober 1927, zijn in de rechtbank voor oorlogsschade twee kamers afgeschaft; diensvolgens is een einde gesteld aan het mandaat v. den heer Devlieger, ondervoorzitter van die recht bank, en van den heer Vanderghote, toe- gevoegd greffier bij dierechtbank. Overlijden. Maandag nacht is te Brug ge overleden, heer Victor Nuytten, na be diend geweest te zijn met de laatste H. Ge- gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER rechten. Nog een van die rasechte Yperlin- gen die verdwijnt, nog een van die mannen die den strijd aangedurfd hebben toen alles hier sprak van dwang en broodroof. Nog een ja, die na lijden en strijden de zege heeft gekend en die helaas zoo weinig ja ren, er genoegen aan beleefd heeft. Hij weze een voorbeeld voor alwie den goe den kamp aanbinden wil. Hij verwachte ook als hij de belooning van hierboven Wij bieden zijnen broeder den Z. E. H. Nuytten, bestuurder der Rousbrugge Da- men hier ter stede en de achtbare familie van den duurbaren overleden onze christe- ne deelneming. De begravingz.al plaats hebben te Brugge Zaterdag den 12 November om 10 1 2 uur in de kerk van St Anna. Het lijk zal bijgezet worden in den fami liekelder op ons stedelijk kerkhof. Missiedag. Op Zondag, 27 November 1927, Missiedag ten voordeele van het Hei lig Land en Armenië. 's Morgens in de parochiekerken van St Maartens (Elverdinghestraat), St Pieters, St Jacobs en St Niklaas, onder alle H. Atis- sen sermoenen en omhaling door Paters Franciscanen. 's Avonds te 6 uur stiptin St Maartens- kring, Lange Meersch Belangrijke voor dracht met lichtbeelden over de vervolging van Armen ie, door Eerw. Pater Ladislas Kerkhove, franciscaan. Sedert het begin van den wereldoorlog werden een tnillioen Armeniërs vermoord, 500.000 stierven door mishandeling en ge brek. Er blijven nu ineer dan 50.000 wees kinderen, die niets meer op aarde hebben, te onderhouden. Toegangskaarten voor de voordracht zullen ten huize aangeboden worden en zijn ook verkrijgbaar bij den Zeer Eerw. Fleer Roose, Onderpastoor van St Maar tens, Wallestraat, 2. Eerste plaats 5 frank tweede plaats 3 frank. De bijzondere giften kunnen gezonden worden aan den Zeer Eerw. lieer Deken en de Zeer Eerw. Fleeren Pastoors. -•TEL: Rousbrugge, 28. o KUNST-AFFiCH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHUREN, A K TIEN, REGISTERS. PAP1ERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeninggn op aanvraag. Schrijfmach ie n MAP Die een abonnement begeert op DE YPERSCHE BODE voor 't jaar 1928, zal van heden af 't week blad kosteloos ontvangen. Op 2 December om 2 uur s namid dags zal ten overstaan der heeren van de Commissie voor Openbaren Onderstand, overgegaan worden tot de openbare aan besteding voor vleesch, margarine, suikerij bier,inlandsche kolen enz. dienstig voor de gestichten. ZOX5>AGIll/ST. Vrienden en kennissen worden uitgenoo- digd de Plechtige HOOGMIS bij te wo nen die zal gezongen worden op Zondag 13 November om 9 uur inde kerk der E. P. Paters Car melt et en, tot zielelafenis van Heer van wegens de Broederschap van St Joseph en van wegens het Pompierskorps. .T £XBE2 Aan de Ypersche Bevolking, Aan al onze Vrienden, Het ontwerp dat we sedert eenigen tijd ter studie namen, namelijk het stichten van een Vlaamschen Ziekenbond waarin ieder gezonddenkende Vlaming zich zou thuis voelen en waarin we tevens, dank zij dege lijke bijdragen en goed belieer, aan de leden groote voordeden zouden kunnen verlee- n-en, is heden in werkelijkheid omgezet. Pas is onze werking aangevangen of we verheugen ons reeds in een flink aantal toetredingen. Geen wonder Onze zieken bond is wat wij gewild hebben, t. t. z. zoo danig opgevat dat iedereen zich thuis en op zijn plaats voelt en dat de leden met hunne huisgezinnen de hoogste voordeelen ge nieten. Wanneer U onze bijdragen terloops over ziet zult U misschien verwonderd opzien naar hun betrekkelijk hoog bedrag. Laten we dat eens eventjes van wat naderbij be zien. Een gezinshoofd met vrouw en drie kinderen beneden de 14 j., betaalt bij den Bond Mo}'so/tv (van de socialisten) 3,50 fr. (wekelijksche bijdrage) en bij ons 4,25 fr. Van waar dat verschil Wel daarvoor be hoeft ge enkel een heel kleine vergelijking te maken tusschen de geringe schadeloos stellingen die de Socialisten aanbieden en onze ongeëvenaarde voordeelen. Een voorbeeld Bij werkonbekwaamheid veroorzaakt door ziekte bieden De Socialisten Voor du 3 eerste maan den 6 fr. Voor de 3 vol gende maanden 4 (r. Verders 0.50 fr. perkind ten laste. Wij Voor da 3 eerste maan den 3 Ir. Voor de 3 vol gende mranden 10 fr. Dacrna wordt 3 fr. per dag tot 05 jaar door de herveratkeringskas van het verbond vergoed. Daarbij komt nog 0,50 f. per kind dat ten laste is. Verder vertoog is meer dan overbodig. Op geldelijk gebied bieden wij, dank zij onze aansluiting bij Kortrijk, Brugge, Roe- selare, Thielt, Rumbeke en Iseghem, enz... het grootste vertrouwen aan. Eerstdaags wordt ook de wet gestemd die het lidmaatschap in een ziekenbond zal verplichtend maken. Waarom U dan niet van heden af aangesloten bij een ziekenbond uw vertrouwen waardig, en door Uw tal rijke toetredingen ons in de mogelijkheid gesteld, L' nog talrijker voordeelen aan te bieden. Hoe meer we ons vereenigen, hoe machtiger we worden. De Vlaamsche Harmonie r, ons Weekblad, gaan met reu zenschreden vooruitdaar is geen tegen houden aan. De Vlaamsche Voorzienig heid zal den zelfden weg opgaan. Het Bestuur. Davids/onds. - Dinsdag, 8 dezer hield het Davids/onds zijne eerste winterverga dering, waarin E. H. Gezelle optrad met eene lezing over Oud en Nieuw Yper Als naar gewoonte wist de spreker zijn auditorium te boeien door den pittigen en kleurigen verteltrant waarin hij zijne be schouwingen wist in te kleeden. Onge twijfeld liet hij zich wat door zijne rijke verbeelding medeslepen in de voorstelling die hij ons van 't oude Yper gaf; wat niet belet dat het dichterlijke de toe hoorders verrukt heef:. En de nieuwe voorzitter, Z. E. Heer Principaal, is zeker de wenschen van de heele zaal te gemoet gekomen toen hij zoo voorzichtjes zei dat het Davidsfonds verlangend naar 't vervolgdier lezing uit- zag. OPGELET Die te klagen heeft over 't ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren, 't Is daar te doen, als uw abonnement niet in regel is. Jaren geleden trok Anseele aan den kop van enkele duizenden arbeiders door de straten der stad Gent en huilde er een liedje tegen den Koning. Dat liedje was door Anseele gemaakt en het refrein luidde als volgtWij zullen Leopold de kop afwrin gen Op Woensdag 26 Oktober laatstleden, gaf de koning een groot feestmaal in zijn paleis. Benevens de Koning de hertog van Bra bant, de Graaf van Vlaanderen, Prinses Marie José, de Koning van Egypte, enz... waren nog aan tafel, volgens het Staatsblad: 37 graven, gravinnen, barons, baronnes sen, ridders enz. 23 luitenant generaals, kolonels majoors, enz... Een. bende groote financieis waaronder; Franqui, Jadot (Soc Gén.)Despret (Bank de Brux.), Empain, de la 1 fault, Greiner, Fau- quel Galopin, 1 leiueman, Marquet enz. En weet gij wie daar ook meê zijn voeten onder tafel stak en op ieders kap en vooral op de gezondheid van de suk kelaars, de afgedankte spoorwegarbeiders, de slachtoffers der stabilisatie, de bestolenen der schatkistbons, enz... champagne dronk! Weet ge wie BRUNET, socialistisch Staatsminister; VAN DER VELDE, minister, socialist HUYSMANS, minister, socialist, ook madame Huysmans F1SSCHER, volksvertegenwoordiger,sc- cialist; En ook ANSEELE, de man die de konin gen zou den kop afwringen. Daar zal Anseele niet gezongen hebben van kop af, maar op den air van dc Inter nationale liooren wij hem neuriën Heddc geen werk, g'n moet niet eten, zulks voor de ijzerenwegmannen Laat de boeren maar dorschen, zulks voor de landbouwers. En voor hem zelf hooren wij hein zin gen Waar kunnen wij nu beter zijn Dan bij onze beste vrienden Wat de proletariërs daarvan zullen zeg gen, daar vaagt Anseele vierkant zijn pol- leviën aan Die hebben maar te zwijgen en als ze op tijds niet zwijgen, dan zal Anseele ne keer zijn knechten Dierkens, Prosper De B. u\ n, Missiaen, Lambrachts en andere op meetings sturen om de roode slaven 'n beetje snullewater op te gieten En daarmeê zullen ze nog ne keer ge paaid zijn Onze correspondenten zijn vriendelijk ver zocht hunne bijdragen in te zenden, ten laatste, voor den Woensdag avond. Zoo zal de redactieraad er naar behooren nog kun nen over oordeelen.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2