Oozs aDoonememeoprijsKamp Hiel i: Koop;talig fTiiiiioen Bij nel vijfjarig beslaan van dsn Yaersciian SlMIsRring lc Jaargang 46. M YPERSCHE BODE Bijvoegsel. Zondag 13 November 1927. Daprijskunp dien wij inrichten belooft tfan hier en elders ec-n succes te zullen worden. Reeds meer dan honderd boekjes werden aan den man gebracht, dat wil zeggen dat reeds meer dan honderd V lamingen hun vrienden aan spreken en hen bewilligen een abonne ment op - De Ypersche Bode te nemen. Wij willen echter nog meerniet honderd maar minstens drie honderd onzer lezers moeten ijveraars worden van het eenige blad dat in het Westland de gezonde Vlaamsche gedachte verspreidt. Toe dan lezers, schrijf een kaartje naar onzen uitge ver, of vraag een boekje aan den baas van uw Vlaamsch Huis of van uw lo kaal. Wie kan er geen vijf abonnementen voor ons blad winnen De voorwaarden van den prijskamp zelf staan op de rug1 zijde van het boekje gedrukt. Binnen enkele weken geven we de lijst der prijsboeken. Wij hebben alleen goede gezonde lectuur besteld uit de werken van Warden Oom, Timmermans, Conscience Sn ieders, volksromans en letterkundige werken die in den smaak van ons vol k vallen. Het is de plicht der voorzitters onzer bonden bij de eerste vergadering hun le den te wijzen op het betang van onzen prijskamp. Dat zij niet vergeten dat luin ijverigste leden juist diegenen zijn die zich dank zij een door ert door Vlaamsch week blad op de hoogte onzer heilige zaak ge steld hebben. Het is meer dan tijd dat in de Goddank nog zooveel gaaf-gebleven Westlandsche gezinnen de gazetten ge weerd worden die onze zaak bevechten, ofwel onder den mantel van gematigde Vlaamschgezindheid, niets anders opdienen dan slaapruste en «suikerwatertje» om de Vlamingen zoo koest mogelijk te hou den. De zulken aan de deur en ons blad in de plaats! Vlamingen de redactie der Yper sche Bode zal alleen dan tevreden zijn als wij het nieuwjaar 1028 dank zij uw en ons onverpoosd ijveren,minstens twee duizend nieuwe abonnementen ingeteekend hebben. Een uitstekend middel daartoe is onze abonnementenprijskamp. De Ypersche Bode. eeceeeeceeeeeeeeeéee De kooper is al gekendMijnheer Bier mans, een verbelgischt Limburger diezoo- veel millioenen heeft als een gewoon bur ger slechte franken. Hij wil de eigen toe komst v. Vlaanderen met de macht v. geld in zijn bezit krijgen om ze de Zuidersche cultuur in den muil te werpen. Ook blinkt de vent sedert een tijd in den Latijnschen hemel meteen glans die de Parijsche zonne en de Brusselsche maan doet verbleken. Biermans of Bierbuik, wat staat gij toren hoog boven de Vlamingfretters van beroep als Nand van den Nation Béte als Wullus met de Duitsche gèfabrikeerde dokumen- ten Hooger als den Windbuil y. Oosten de en ook veel hooger natuurlijk dan de mindere franskiljonsche Goden uit ons Westland! De laatsten zouden wel den laat- sten flamingant vierendeelen voor niets maar als er voor hun franskiljonsche ideaal te lammeren valt en zijn ze er nie bij. Men vlaadt geen kei. De verbelgischte Nederlander is dus nog een beterBelg dan al die anderen. Hij durft ten minste de goudvinkjes laten rollen. Luistert, lieve lezers. Gij weet zeker dat de Leuvenschegeestelijke overheid, minder hardvochtig dan de Belgische staat, het góede recht der Vlamingen ingezien had, en begonnen is een deel der leergangen in de Leuvensche Hoogeschoo! te vervlaam- schen. Als 't dus met het vervlaamschings- proces blijft voortgaan zooals nu zal erbin nen een paar honderd jaar te Leuven naast de Franscheunive siteitcen olledigVlaam- schete vinden zijn. Wane, een VJaamsche universiteit, hoo ger onderwijs voor die Vlamingen in liet Vlaamsch! Dat was den heer Bierbuik te sterk Hij zou de bisschoppen uitkoopen. Hun veertig millioen voorde Fransche uni versiteit bieden als ze wilden dat vuile ver- vlaamschingswerk ongedaan maken. De le zer zal wel weten dat de Leuvensche Alma Mater, die niet zooals dehoogescholen van Geut en Luik in de staatskas mag bijten, er finmtiee! verre van schitterend voor staat, en dat in die omstandigheden een mensch die in de krotte zit en daar zoo al met nen keer een cadeautjevan40millioen kan krij gen, toch wel een keerzou nadenken. Maar Vlamingen voelt gij den snerpen den slag ons volk aangedaan? Voelt hoe dat srhepsel gedreven wordt door een enkele obsessie: hoe raakt dat vervloekte Vlamin genras eronder? Met verdachtmakingen als 'tmoet. Met leugens als 't beter gaat. Ja met geld, hier zijn der honderdduizend. Niet ge noeg? Een millioen, pak vast. Nog meer.-' Hier is een fortuin, hier zijn veertig klinken de millioenen, maar zend me dan in Godes naam die Vlamingen met hunne eischen naar den duivel. 't En heeft niet mogen baten. De hooge- ic geestelijkheid stelt haar ziel niet te koop Mijnheer Biermans is met zijn veertig mil lioen teruggekeerd. Naar Brussel? Neen naar Parijs,om zich te wreken. Hij zou daar eenteluiisvoor Belgische studenten inrich ten, maar noch Katholiek noch Vlaming zou er ooit over de zille komen. Geen pes- telijders in dat studentenhuis. De stichting Biermans werd dus geopend. En wie er bij was om de plechtigheid luister bij te zetten bij een feest dus waar otis Vlaamsche volk als katholiek en Vlaamsch een dolksteek in den rugge kreeg? 't Was de toekomstige vorst aller Belgen... Och de bladen melden wel dat op ver zoek van den prinse de uitsluiting tegen Vlamingen en katholieken ingetrokken werd wij willen 't nog gelooven. Maar nooit zal der ons iemand uit het hoofd klappen dat men den geest ingetrokken heeft die deze uitsluiting ingegeven heeft. Het studentenhuis te Parijs staat er als het zinnebeeld der Judasmillioenen waar nooit een Vlaamschvoelend student een voet zal mogen inzetten. Vlamingen zullen uwe oogen nu toch eindelijk opengaan D^n boom kent men aan zijn vruchten, het regiem aan zijn produkten, en die pro- dukten verfoeien onzen stam, als een pest een kanker die men moet uitsnijden. Wie ertoe instaat is die vuile operatie tot een goed einde te brengen wint den judasprijs veertig millioen. In November van het jaar 1922, kwamen enkele Vlaamsche vrienden bijeen, om te Yper, waar men dan nog volop in de her opbouw-periode was, het Vlaamsch leven weer wat te doen opflakkeren. Hunne pogingen slaagden en op 9 November werd de Ypersche Studiekring met leuze voor Taal en Volk gesticht. Wat al werk er sedert dien reeds gele verd werd op Vlaamsch en cultureel gebied, weten velen te Yper; de Studiekring heeft meegeholpen - en niet voorliet minst aan de vorming der schaar kloeke Vlamin gen, welke wij thans alhier tellen. Hoe kon het anders dan dat we dit vijf jarig bestaan op plechtige wijze zouden herdenken Dit zal dan ook gebeuren op 17, 18 en 19 November. Den eersten dag, Donderdag, 17 Novem ber, wordt een Algenieene Jeestvergadering gehouden, te 8 uur, in het Christen Volks huis. Daar zullen verschillende sprekers het woord voeren, o. s. de heer Omer VVattez, voorzitter van Groep Vlaanderen van het Algemeen Xederlandsch Verbond. Op die vergadering zal ons Gemengd Koor met een buitengewoon interressant pro gramma optreden. Vrijdag, 18 November, voert, zooals reeds aangekondigd, hetVlaamsch Volks- tooneel het bekende, fijne blijspel van Molière op, namelijk De Nieuwbakken Edelman De roem en de faam van het Volkstoo- neel zijn sedert lang gevestigd maar toch halen we even aan wat het groote Fransch dagblad L'intransigeant in zijn nummer van 29 Mei 1927, schreefC'est la révéla- tion d'un mouvement d'avant-garde jeune et puissant etqui n a rien a envier aux trou pes d'avant-garde d'Allemagne, d'Angle- terre et de Hollande» (Het is de openba ring van een vooruitstrevende, jonge maar sterke tooneel-actie een tooneelgroep die geen enkele moderne tooneelgroep uit Duitschland, Engeland of Nederland moet benijden.) Wie in Januari van dit jaar En waar de ster bleef stille staan zag, zal niet nalaten op de vertooning van dit fijne, boeiende blijspel, aanwezig te zijn En ten slotte, zullen de leden en belang stellenden, Zaterdag avond bijeenkomen op een demokratisch banket, waar, hopen we, in de hartelijkste stemming van Broe derlijkheid, zal gefeest worden. En nu Studiekring, goed heil Tot bij het 10 jarig bestaan in 1932. N. B. Nieuwe leden kunnen zich aan melden op het Sekretariaat, Cartonstraat, 18, jY per. gio-x—^MBMnu—nB— t.jb.t,. -*-*■=■»-■ --r YPERSCH LEVEN (vervolg» Gemengd Koor. Hetoptreden te Veurne v. het gemengd koor van onzen Yperschen Studiekring, was een ongekend succes. Zel den in eigen stad werd eene liederenuit- voering zoo gewaardeerd, de bijval steeg immer en na uitvoering van het oratorio «De Blindgeborene» was het eene geest driftige en welverdiende ovatie en op alge meen aandringen moest het slotkoor her haald worden. Het hoeft gezegd datdeuitvoeringen on berispelijk waren, de inzetten waren ten gepasten tijde, de leider had ze allen in 't oog'en was zijn koor meester. De solosin het oratorio werden meesterlijk vertolkt. Een prachtigen en deugddoenden avond zoowel vöor de leden van het koor als voor de toehoorders. Middenstand Aan de jonge heeren en jufvrouwen die begeeren de cursussen van boekhouden te volgen, 'vragen wij hunne inschrijving zoo vroeg mogelijk te doen, ten laatste den 20 November. Het getal immers is beperkt. Lokaal Manestraat. Vier Gekroonde. Ter gelegenheid van den feestdag der Vier Gekroonden patroon der Bouwwerkers, wordt* op Zon dag 13 November aanstaande, om 8 1 2 u., in S« Pieterskerk te Yper, eene plechtige Mis opgedragen waartoe alle bouwmees ters, leveraars, werkgevers, patroons, toe zieners en werklieden, die het bouwwerk aanbelangen, met hunne familie vriendelijk uitgenoodigd worden. Postzegelsverzamelaars Club van het Arrondissement Yper.Zondag 13 Novem ber, in het Hotel Continental alge- meene vergadering voor alle postzegel liefhebbers, met eene allergrootste tom bola voor de leden. Alle postzegelliefhebbers zijn welkom. Ook op deze vergadering zal de inning voor het jaar 1928 ontvaugen worden. St Maartensdag. Gisteren was het volop feest voor onze kleine kinderen. Van 's morgens vroeg, schier zonder eten, waren zij op stap, om bij peter en meter te gaan zien naar hetgeen St. Maarten bracht. Zij blonken van vreugde, de bengels, en de ouders hadden er evenveel voldoening om hunne kindertjes zoo gelukkig te zien. Waar zijn de jaren gevlogen Benoeming. Wij zijn gelukkig te kun nen meededeelen dat de Heer Houtman Oscar, ingenieur, electricien, als leeraar be noemd werd in de beroepschool van Kort- rijk. in het af te leggen examen bekwam hij de eerste plaats. Wij wenschen hem van harte geluk. c~ ran - i i i—i—w—m i m i» i— i—n BOEkEXMKl'WS STADHUISRATTEN (15 fr.) Warden Oom heeft er weere een uit zijn mouwe geschud, minstens zoo goed als wat we van hem kennen en binst de lange win teravonden herlezen. Een grepe uit het dorpsleven en de dorpspolitiek met zijn kanten en abouten, vol fijne zetten die den geest doen lachen. Door heel het boek is de draad eener liefdeshistorie geweven die de aandacht geboeid houdt. Warden heeft hier weer bewezen dat hij midden zijn strevende volk staat en de nooden begrijptzonder naar propagan distisch werk over te hellen vindt hij mid del om de produkten uit Beulemanië en het Vlaamsch - radbrakend - sabelsleepers- dom aan den paal te spijkeren, den Vlaam- schen spot ten toon. We hebben Stadhuisratten in een adem doorgelezen, zoo spannend, zoo vei-West-Vlaamsch zoo gezond die Hoog- leedsche kost en hebben 't boek in de rij geplaatst naast Trimards, Cain's Zonde, De Zwarte Pokken en Pee Vlaeminck's serie van den zelfden goeden Nonkel Warden. De drukkerij Sansen gelastte zich met uitgeven van het werk dat er keurig uitziet onder dien leuk verluchten omslag. Het boek is te verkrijgen in den boek handel Vanderghote,deStuersstraat, YPER. Jammer dat de prijs de inhoud is noch tans zijn 15 fr. overwaard menigeen zal afschrikken. Caesar GEZELLE. - SOLITUDO, acht dagen bij de Trappisten. Al zou men nu gaan denken eene geeste lijke alzondering te moeten doormaken bij 't lezen van dit boek, 't ware ten groote deele mis. Want Goddank! daar komen bladzijden genoeg in voor waarbij men alleen voor 't heerlijk talent des schrijvers staat buiten alle geestelijke overwegingen. Heel dit boek over 't klooster der Trappis ten is eene galerij van schetsen uit de abdij en hare bewoners in hunne zomersche bedrijvigheid en ingetogen gebed van de nijvere broeders en forsche paarden gespan nen, van de boerderij en weiden en oogst met de meesterhand geteekend van den schrijver van Uit den levene der dieren. Wel komen hoogere beschouwingen over dood en ijdele wereld over nederigheid en gebed die dagen van zieleruste vergeeste lijken, maar 'k weet niet waarom we met een blij gevoel overgaan van den Kruisweg naar de koeien Dat is niet in 't minste ironisch bedoeld inderdaad leert ons het boek best hoe daar in dat zalige oord bij de trappisten het laagste dicht bij 't aller hoogste staat zoo het pelgrim zegt. En de bescheidenste bladzij zelf ademt iets uit van de rustigheid die de heiligdommen omzweeft verkwikkend en verheffend als de avonden die schrijver zoo roerend en mooi weet te beschrijven. Wij wenschen aan dat edel boek den ruimsten bijval dien het zeker ten volle ver diend. Hadden we maar meer zulke koste lijke waar op onze Vlaamsche markt. Eveneens te verkrijgen in den boekhandel Vanderghote! Zonnebeke. - Aan de Vlaamsche arbeiders. Heden Zondag om 2 1 2 uur stipt bij de weduwe Rosselle herberg de Bascule dicht bij de statie stichting van eene at'deeling het Vrije Christen syndikaat Sprekers Juul Declercq leider der Vak bonden Iseghem Tillo Buysse vaste pro pagandist. Vlamingen steunt uwe eigen

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 3