ttr W. ïflüBEHBBSSCIE L5BSI4 verspreid! "DE YPERSGHE BODE" vakbonden en brengt ten minste elk een lid mede Boesinghe. Het volk heeft kunnen vaststellen dat onze gezegden van vroeger bewaarheid werden. Het opgelegde feest is een deerlijke mislukking geweest. Ten bewijze het meerendeel der gilden waren aanwezig met van twee tot vijf leden ten hoogste. De pompiers met ieren en daar bij nog eenige vondelingen. De man uit de straat sloeg den nagel op den kop als hij beweetde 't Is een echte begraving, een doodenmarsch Hoe kon het ook anders. Het feest zelf welde niet natuurlijk op uit het volksge- inoed, maar was gecommandeerd 1 Hoe wilt gij dan dat er geestdrift weze Welk verschil bij de hulde die men onzen vori- gen eersten schepen bracht bij den terugkeer na zijn huwelijksreis. Toen viel men de menschen niet lastig, toen werd er geen bedeltocht ingericht- Dat feest had zijn oorsprong in de gene heid van het volk, en de hulde was gemeend. Zondag was 't alhier in den roep dat er een meeting ging gehouden worden om daarna den stoet overhoop te zetten. Onnoozelaars die denken dat deVlaam- sche bond (want hij werd bedoeld) zich met zulk onproper werk zal bezighouden. De bond heeft nuttiger en edeler werk te verrichten. Wie er lid van is weet dat ons doel is ons volk door voordrachten, lezin gen, studie voor te lichten en te ontwikke len. Wij vinden dat zulksbeter werk is dan de eer en de reputatie van anderen in brok ken te trekken. Wie het schoentje past, hij trekke 't aan. Wij verwittigen hiermee de de bevolking van Boesinghe zich op hun hoede te stellen tegen het geniepig gekuip van zekere familie die over zeer zeer veel lijd beschikt om den Vlaamschen Bond en de leden verdacht te maken. Indien hun lastertocht voortduurt zullen wij hen in ons weekblad met naam en toenaam tot de orde roepen. Dickebusch Dickebusch viert de herdenking van den wapenstilstand op Zondag 13 November aanstaande, in de zaal van Marcel Saelen, «In den Pelikaan», Dickebuschplaats. Allen daar naartoe om den vreugdedag te vieren Elverdinghe. Verleden week Aller zielendag, was het alhier peerdenmarkt, winterfeeste genoemd. Veel paarden waren er en veel volkinsgelijks veel verkoop De Eranschman, zoo zegt men alhier, is met vele vette brokken gaan loopen. Gheluvelt Politieke tegenstrevers die meenden dat we stokkedood waren, zullen maar aardig op kijken bij het verne men, dat we nog levendiger zijn dan ooit, we moeten het rond uit bekennen dat we siiids twee maanden van hier een beetje slap zijn gevallen, maar we hebben ons uitgerust want na zulken lastigen zomer was het werkelijk noodig om ons winter offensief aan te vangen. Op Zondag 27 November komt de ge kende redenaar Jeroom Leuridan, een voor dracht geven met lichtbeelden over «Onze jongens aan den Ijzer en de Bedevaarten al wie de oorlog wil zien in beeld en woord zal er aan houden dien voordracht bij te wonen, om dan nadien, den oorlog te ver klaren aan den oorlog, wanthetzal van ons geslacht afhangen, of we nog eens die wal gelijke slachting zullen beleven ofte niet. Vaders en Moeders, Oud-strijders, Vla mingen, komt zien wat het vervloekte mi litarisme met uwe jongens gedurende den oorlog heeft gedaan- BecelaereZantvoorde Zillebeke Zonnebeke, Gheluvelt enonime- ind, we rekenen ten stelligste op U, ook de laatste bedevaart naar Diksmuide zul len we te zien krijgen. T. West-Nieuwkerke. Antwoord aan die het vroegen. Verleden Zondag werd door sommigen, die zich niet durven too- nen, een plakbrief uitgehangen, dien we als volgt weergeven. Dinsdag is er van wegens F. N. G en Je muziekmaatschappij een deftige stoet gevormd geweest om onze gesneuvelde helden te herdenken en te eeren den heer Them en de andere (boeren) wetheeren waren afwezig. Dat is echt klerikaal. Er waren eenige leden van den Studiekring tegenwoordig, die oneerbiedig het hoofd gedekt hielden gedurende het spelen van het nationaal lied. Treffelijke Studiekring, een antwoord a. u. b. Vermits er een antwoord gewenscht wordt, geven wij het hier klaar, wenschen- de van onzen kant dat zij het zouden ver staan. Wien het schoentje past, trekke 't hem aan. De F. N G en de muziekmaatschappij vonden het dus goed de gesneuvelde Hel den te eeren. Goed, maar we denken dat het wat laat komt. Diezelfde maatschappijen immers hebben nooit het minste voor 't standbeeld gedaan. Vier jaar dachten ze dat het standbeeld er niet noodig was en dus ook geene doodenhulde. De V. O. S. sen en de Katholieken integendeel, die nu beschuldigd.worden, hebben dan de groot ste offers gebracht, zij hebben tooneelavon- den gegeven (niet om 't geld te verdrinken), meermalen hebben zij uit eigen zak rijke giften gedaan, tot het standbeeld er kwam. De liberalen deden niets. Verschooning ze deden toch iets. Juist de twee bovenge noemde maatschappijen hebben het hulde feest der gesneuvelden tegengewerkt en de gijt van 3000 fr. uit Waasten voor het standbeeld gekregen, verdween, juist lijk onzen burgemeester in 't begin van den oor log (Zie de nog altijd onbeantwoorde Nieuwkerkenaars. Fn nu, nadat de Katholieken dus aHes deden en de liberalen schandelijk tegen werkten... komen ze kraaien dat wij aan onzen plicht te kort bleven. Waar zouden ze gegaan zijn hadden de Katholieken niet gezorgd oor ons standbeeld Misschien naar het Engelsch gedenkteeken of naar het graf van den (niet van den Nieuwkerk- schen) onbekenden soldaat? Dat is echt liberaal Wij, katholieken, die steeds onzen huide plicht aan de gesneuvelde helden hebben volbracht, doen dit ook dees jaar op 11 November, niet zoozeer met officieelen tra lala, maar met eene 11. Mis te laten opdra gen, en op eene wijze alleen de dooden passend.Daar zullen geen huichelaars staan, als looppatriotten, wier verleden een smaad is in 't aangezicht onzer dierbare gesneu velden. Voor hem was het enkel te doen om, wat een fransch schrijver noemde Glorifier les vivants sur le tremplin des morts hetgeen in klaar Vlaamsch wil zeggen altijd zijn eigen persoontje die nen, den eenen keer met de dooden te ver raden, den anderen keer met ze te huldi gen. Wat nu de Studiekring aangaat, hij heeft genoeg getoond dat hij zuiver katho liek is (vrjiag het maar aan de liberalen). Wij zijn niet verwonderd dat hij hier op zulke wijze wordt aangevallen, want we weten sinds lang dat zijn Vlaamschgezind- heid de aanklagers zoo zwaar op het harte weegt. Wat nu de gedachten en handelin gen van sommigen aangaat, die gaan den Studiekring als bond niet aan, alhoewel wij die kunnen goedkeuren. Wij beminnen ons Vlaamsch volk en Vlamingen zijn we door heel ons leven. Daarom willen wij tegenwerken alles wat Vlaanderen nadeelig is. Welnu een staat die Vlaanderen verdrukt moeten en mogen wij niet dienen dat is de echte vaderlands liefde en onzen plicht, en de bewijzen dier verdrukking zijn overal te vinden voor wie wil klaar zien Wij dienen wat het dienen waard is en dit met waardigheid, 't is te zeggen met mannelijke daden, maar doen niet als anderen die dienen wat onrecht is... met ijdele woorden alleen. Gij vroegt ons een antwoord Is het verstaanbaar en kunt gij het verteren Klauwaert. VOITBAI.kISOA IKk Over veertien dagen eene prachtover- winning op Waereghem, tweede der rang schikking en Zondag laatst ne nederlaag of bijkans van Sweveghem, voorlaatste ge rangschikt Wat zoudt g'er van peinzen Datg'er U niet aan erstaat? Hewel, vriend, ge zijt alleene niet en ik en krijg er ook noch kop. noch steert aan Wanneer scheidsrechter Minon om twee uren de ploegen opschuifelt staan er maar een en twintig spelers in 't veld. Dat er een van Sweveghem 't konvooi miste Bijlange niet 't was een van Yper, die te kortlwas Van in den aanzet schupt Floren zijne schoenzool kapot zoodat hij nog van wei nig tel is totdat zijn broeder Karei van huis terug is met een paar ander stampers. Sweveghem maakt gebruik van hun getal meerderheid en lukt weldra een doel. Na een twintigtal minuten komt Van Nieuwen- huize op 'tveld doch moet nog zijne schoe nen toenemen, vooraleer hij spelen kan. Florent verlaat het terrein om van schoen te veranderen, doch hij is vlug terug op. Nu kan Yper de leiding van 't spel in handen nemen, doch voor niet lang, want Sweveghem komt gevaarlijk opzetten en weldra zit nummer twee in Yper's kooi. Daarop komt de rust. In de tweede helft is Yper de meerdere, zooveel te meer dat Sweveghem defensief optreedt en tracht te leven op zijnen voor sprong. Armoe heeft te lijden, want telkens z'er gelegenheid toe hebben, schup- pen ze den bal zoo ver mogelijk uit 't veld. Yper bekomt verscheidene hoekschoppen, doch die leveren niets op, Op algemeenen aanval van Yper zendt Morel mooi in en Floren heeft geene moeite om ons achter stel te verminderen. Er komt nieuwen moed in de supporters en 'tveld weergalmt heinde en verre van hunne kretenDe Ypcrsche spelers bestormen letterlijk het Sweveghemsche doel, doch vruchteloos, er is altijd iets of iemand in den weg. Enkele stonden voor 't einde, gelukt Morel erin den gelijkmaker te netten en 't is met een eindelooze zucht van ontlasting-dat dat goaltje begroet wordt. W'hebben toch den helft van 't beestje en 't is beter ne luis in pot dan geen... vet! Zondag trekken onze mannen naar Poperinghe en ze zullen zich anders moe ten schoren, willen ze de punten naar huis medebrengen, want Poperinghe heeft te Meenen bewezen dat ze verbeteren naar mate 't seizoen vordert en ze zijn er fel op geluimd om 't om Yper te bewerkstel ligen. t Zou een dubbele Victorie zijn voor hen, en alhoewel we niets tegen de Pope- ringhenaars hebben, dat we zelfs er alle belang bij hebben dat ze in tweede blijven, toch is dat geene reden om ze de puntjes cadeau te geven, zooveel te meer dat we ze zelve heel gemakkelijk kunnen ge bruiken om niet te zeggen dat wij ze brood- noodig hebben Onze derde ploeg won op Meenen 3-0. Ne fameuze okkasie, dat Elie Decrock nog ne beetje daar is in 't rap zijn, is 't geen waar, misschien 't Was vliegen hé met zijn Chevrolet Nu 't is goed om te weten en we zullen 't onthouden Een Supporter. PRONOSTIEKCLUB Woensdag aanstaande vergadering om 7 1 2 uur in het Hotel du N'ord. IiT LEï TEGIIEAI HOE SLIM Karei komt bij zijne moeder in de ka mer, en vraagt - Mama, wat is beter als ik uit een boom val dat ik een arrn breek ofwel dat ik enkel mijn broek scheur - Wel, Karei, zegt Mama, het laatste, want als je een arm brak, zou dat heel erg zijn... - Nu .Mama, meent Karei, dan moogt ge wel blij zijn ik ben uit een boom ge vallen en heb mijn broek gescheurd... Gemeenteraad Zitting van 14 November 1927 DAGORDE o— Proces-verbaal der zitting van 17 Oct. 1927. 2. Wegenis. Aankoop van grond. 3. Stadseigendommen. Verkoop van grond. 4. Vijvermeerschen van Dickebusch en Zillebeke Barmlanden. Oostkant der vaart. Pachtver- nieuwing. 5. Stadsgebouwen. Heropbouw der twee woonst bestemd voor 't personeel der waterbevoorra ding. 6. Aanweningeener vergoeding wegens oorlogs schade met het oog op de wederbelegging dezer ver goeding in den heropbouw van het Justiciepaleis. 7. Aanleg uitwegMagazijn Boerenbond. 8. Stadsbibliotheek. Rekening over het dienst jaar 1926. 9. Vrije huishoudk/as Mariaschool Re kening 1926-1927. 10. Financiën. - Aanvullend krediet. 11. Gemeentelijke huishoudschool. Begroo- t 'ng voor het jaar 1928. 12. Kerkfabriek van St Maartens. Begrooting voor het jaar 1928. 13. Openbare Autobusdienst. a) Mcrckem- Yper. b) Woumen- Yper. 14. Autobttsd.'rnstLocre-Dfanoutre-Ploeg- s teert- Yper. 15. Gemeentetaks op de rijwielen. Aanvul ling. 16. Opcentiemen bij de belastingen van den Staat en Gemeentebelasting op wedden, lootten en pensioenen Vernieuw ng 1928. 17 Begravingsrechten. Herziening. 18. Voorloopig tarief op't water. Herziening. 19. Stadsbegrooting voor het jaar 1928. 20. Medcdeclingen. r -! II I .i I bn II MB. Oft - -Mli OMH— ISiii'gei'lijke stand Yper Verklaringen van 4 tot 10 November 1927 Geboorten: Picke! Henri, Rijsselstraat, 121. Burggraeve Marcelina, Zonnebekesteenweg, 65. Storme Robert en Storme Roger, Hondstraat, 21 (van Waasten). Neirynck Roger, Meenensteen weg, 102. Huwelijken Cooren Alphonsus, fakriekwerker en Cottignie Eugenie, fakriekwerkster beiden te Yper. Bentin André, hotelhouder te Poperinghe en Louarn Joanna, z. b. te Yper. Vermeulen Gil- bertus, bediende op het arrondissementcotninissa- riaat te Yper en Verfaillie Ivonne, z. b. te Yper, Overi.IJDÉNS Minnekeer Leon, 16 d„ Zonnebe kesteenweg. Claerhout Joseph, 10 m., Zonnebe kesteenweg. Cleppe Auguste, 64 j., aardewerker, echt. Denutte Marie-Louise, Esplanade. Fourmen- tyjulien, 51 j. muldergast, echt. Huyghe Zoë, Wen- rlinckstraat. (van Fleteren Noord Fr.) Segers Charles, 80 j., z. b. echt. Angillis M. L Zonnebeke steenweg. PASSCHENDAELE Maand October. Geboorten Depuydt Lia, d. v. Florent en Bauw Anna. Ostyn Beatrice d.v. Achicl en Bekeydt Zenabie. Vermeulen Robert, z. v. Michiel en Vandepitte Irma. Vandeputte Remi, z. v. Medard en VerstraeteF.mma. Yoye Agnès, d. v. Gustaaf en Bentein Magdalena. Meersseman André, z. v, Leon en Lecluyse Martha. Gesquière Roger, z. v. Leopold en Veracx Elza. Huwelijken: Reniel Arthur van Rousselaere en Vanclslander Louise van hier. Tampère Arsène, van Thourout en Dewulf Eleonore van hier. De- weerdt Maurice en Robaeys Julia, beiden van hier. Callewaert Julien en Flavegeer Elza, beiden van hier. Denorme Sivère, van Zonnebeke en Scheldeman Marie van hier. Overlijden Vangheluwe Ivbnne oud 2 maanden. Rijsselstraat, 29. YPER SPREEKUREN ik.MIDDAG alle dagen v.8-10. N AMIDDAG alle dagen v. 2-3. A\ONPS: Dinsdag-Donderdag v. 6-8. OUD HUIS Ih eifne- i (inStochelmun Behanger, Groote Markt, 19, YPER Meubelpapier, Matrassen, Linoleum, Balatum, Engelsche Bedden, Lijnwaad, Stoors en Gordijnen. Het huis plaatst Rouwkapellen. Aanveerd al ander Tapijtwerk

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 4