Nieuws- en Aankondigingselad. Slslle Aaolil, iloiligo Aacltl De duDDeizlnnige Ming van "DE POPEBIMEM u:a:r\vi;\va\(;(,»:\ 1' Jaargang. Nr 50. Prijs per nummer 30 centiem Zondag 11 December 1927. Beheer en Opstel: Tuinwijk Ligy, 80, Yper. Het offensief der laatste maand Spalding. edgard louage Edgard LOUAGE Abonnejnemsprijs 16 fr. 06 p«r jaar. 9 Ir. eer hal! jaar. 5 It. per drie maanden. Buitenland 25 ft Men ibor.neeri jp alle postkantoren Aankondigingen hij overeenkomst Tar ei op aanvraag Alle nieuws moet tegen den Donderdag ten laatste inge zonden worden. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Verschijnt Wekelijks. Postc/ieckrekening: 1886.79. (E Vanderghote.) Het was op den 24" December van het jaar 1818, dat de toenmalige kapelaan Jozef Molir, die aangesteld was in de nieuwe parochie S< Nicolaas in Oberndorf (Duitsch- land), aan den organist Frans Oruber, (toen maals tegelijk ook onderwijzer in Arns- dorf) een gedicht bracht met het verzoek daarop een passende melodie te maken voor twee solostemmen met koor en voor een guitaarbegeleiding. Laatstgenoemde bracht dienzelfden avond nog aan den mu- zikalen geestelijke, overeenkomstig diens verlangen, /.ijne eenvoudige compositie die nog denzelfden Kerstnacht met groo- ten bijval ten gehoore werd gebracht. Jozef Mohr, de maker van dit gedicht en van verschillende andere geestelijke liede ren, stierf op 4 December 1848, als kapelaan te Wagrain. Dit is woordelijk het documentDe ware aanleiding tot de compositie van het Kerst lied Stille Nacht, Heilige Nacht zooals Frans Oruber zelf het opstelde en met zijn naam onderteekende. De guitaar, die hier bij de eerste opvoering gebruikt werd, diende om het onbruikbaar geworden orgel te vervangen. In 1834 werd het lied te Leipzig uitge gevenzonder naam van componist of plaats van herkomst, en zoo was de verspreiding ervan naar alle wereldstreken verzekerd. Hoe eenvoudig de woorden en de toon zetting van dit gedicht ook mogen wezen, liet spreekt tot het hart en heeft dan ook den weg gevonden tot de volksziel, zoodat het gemeengoed is geworden van alle volken. De christelijke negers van Afrika, zingen liet, evenals de Indianen van Amerika. Mis- sionnarissen brachten het naar China, en in Noorwegen heeft men er zoo maar een evangelische volkslied van gemaakt Ook in Vlaanderen en Holland wordt het veel gezongen. Daar hebt ge, in korte trekken, de ge schiedenis van het mooiste der populaire Kerstliederen. Uit de eendrachtige samen werking van twee vrome katholieke mannen, priester en onderwijzer, geboren, wordt het nu sedert meer dan honderd jaar gezongen op den heerlijksten verjaardag die een kris ten kent het hoogheilig Kerstfeest Hier volgen de woorden van dit won- der-sclioon lied I. Stille nacht, heilige nacht Alles zwijgt, d'aarde wacht Jublende Englen doorklieven de lucht, Blankende wieken in blinkende vlucht Juicht de Redder is daar! Juicht de Redder is daar. II. Stille nacht, heilige nacht 't Wonderwerk is volbracht De Almacht ligt hier in mcnschelijk stof, Hoort hoe de Engelen ons zingen zijn lof. Schenkt den Heiland uw hart (bis) III. Stille nacht, heilige nacht Eeuwenlang al verwacht üodes Moeder met zorgen vervuld Heeft haar Kindjen in doekjes gehuld. Groet den Heer van 't heelal(bis) IV. Stille nacht, heilige nacht 't Godlijk wicht, vreedzaam lacht 't Steekt zijn handjes naar u schoon vooruit, Liefde spreekt uit zijn blikjes zoo luid Vree de menschen op aard (bis) V. Stille nacht, heilige nacht In dit kind met wat kracht Straalt de liefde van God uwen Heer Komt en knielt vóór zijn kribbeken neer Jezus roept u tot Hem (bis) Noch rust noch duur, zonder de nieuwe abonnementen voor ons blad! Een heilige jiver pezielt ^erkelijk onze propagandis ten. Uit alle gemeenten van ons arrondisse ment komen de abonnementen bij de vleet toe. Het wordt een succes zonder weerga Vrienden vergeet het niet dat onze kracht inspanning voor ons blad binst deze maand met verdubbelden ijver moet voortgaan. Nu worden de abonnementen vernieuwd, nu moeten wij bij lauwen en onbewusten met onze Bode inboren Waar ons blad gelezen wordt gaat de ge zonde Vlaamschgezindheid in rechte lijn vooruit. Onze vijanden weten zulks en bladen die zich voor Vlaamschgezind uitgeven zoo wel als onbeschaamde liberale en socia listische franskiljons hebben niets dan hun gal over voor ons^ Dat moet ons aanwakkeren tot meer pro paganda voor ons blad. Een beter antwoord kan aan hen niet ge geven worden dan hun 't gat van den tim merman te wijzen en er ons weekblad inde plaats te zetten. Nog enkele boekjes zijn ter beschikking onzer lezers. Ze ten spoedigste aanvragen bij den uitgever! Ter herinnering: Alle boekjes dienen ten laatste op 1 januari 1928te worden teruggestuurd'. De trekking heeft plaats op 6 Januap. Vergeet het niet honderden waarde volle prijzen! De Vpcrschc Bode. «De Poperinghenaar» die ook wel tus- schen vlage en botte voor Vlaamschgezind wil doorgaan, vindt er zijn plezierin de on voorwaardelijke Vlamingen in den ruggete schieten. Hij neemt het kwalijk dat wede judasrol der leiders van het Algemeen Christen Vak verbond in zijn waar daglicht plaatsen, en hij stelt het voor alsof wij de Werklieden verachten» die bij het A. C W. zijn aange sloten. Het weekblad der Roperingsche conser vatieven liegt bewust. Hij weet dat wij de leiders en niet de bedrogen werklieden schandvlekken. Dat hij liever antwoorde op de vraag: Is het waar of niet dat ons schandaal-ministe rie van 8 liberale en conservatieve franskil- jonsche Ministersalleen mogelijk werd door het verraad van Hevman en Carnoy. Het is om er bij te schreien als men denkt dat de organisatie der Christene Werklie den. waaraan toch ook zooveel Vlaarpsch- gezinde handen hebben gewerkt, moet dienen om het kraam recht te houden Hf taal is hel Moffierhiiis en lift Vaderland van den «reest, dat Vlaanderen^ dood gezworen heeft Vlaamschgezinde werklieden, denkt erom Waarachtig De Poperinghenaar» zou veel beter werk verrichten, in plaats van zijn giftige pijlen tegen ons te richten, wil de hij wat minder propaganda voeren ten voordeele van de soiréeartistique franco- beige» door de liberale franskiljons van Poperinghe gepatroneerd. Wiens liefde voor Vlaanderen maar zoo verre gaat.... dat Ihj ijvert voor franskiljon - sche feestjes en het streven der Vlamingen naar onbeperkt meesterschap niet kan ver dragen mag op den schoonen titel van Vlaamschgezind geen aanspraak maken. Onze vrienden die zich omtrent de Vlaam- sche overtuiging van De Poperinghenaar» noch begoochelingen maakten mogen die gerust laten varen. Zijn dubbele houding zou een blinden mensch de oogen uitste ken. Het komt ons ter oore dat onsblad aan sommige lezers niet regelmatig besteld wordt. Wie zijn blad niet krijgt reclameere aan zijn POSTBODE die ervoor zor gen moetdatde De Ypersche Bode,, besteld wordt. Bij de POST is hette doene als ons blad niet regelmatig toekomt! YPERSCH SLEWED Ste Barbara. Zondag, feestdag van de H. Barbara, patrones der pompiers. Niette genstaande het vuil weder, waren de man nen er bij en niet muziek aan 't hoofd gin gen ze naar de kerk waar voor hen de H. Mis opgeofferd wierd. Na de mis schou wing op de üroote Markt en uitreiking met gelukwenschingen der yereiuerken aan de lleeren Lacante hoornhlazer. Knoc- kaert wachtmeester en Beiruaert oud-inu- ziekant. En nu naar de Ypriana, waar het gebruikelijke feestmaal werd opgediend, 't Was welToasten en liederen wisselden elkaar af en de beste stemming heerschte. De Kapitein-bevelhebber Vergracht haalt er eere af. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER St Eloy. De ijzerbewerker- en hebben hem niet vergeten, den goeden S' Eloy. 't Was Maandag dat ze hem vierden. Naar oud christelijken zin, plechtige mis, pin 9 uur, in 8< Pieterskerk. Veel volk .A^n de offerande scheen er geen einde te komen. Na de mis bezoek bij den patroon en feest- dagwensch, bezoek dan ook bij de vrien den en kennissen. Hier en daar was de Kermisfafel gezet, t Ging er leutig en vrepgdig en tot laat in den avond dreun den onze straten van het zingen der feest vierenden. Alles vredig nogthans. zoobe- hoort het. Vlaainschf Kalender Zondag, 11 December. H. Damasus. 1582. De tyran Alva sterft te Lissabon, 74 jaar oud. Maandag, 12 December, H. Aubertus. 1815. Koning Willem I schenkt dokken en kaaien voor Antwerpens handel. Dinsdag, 13 December. H. Lucia. Woensdag, 14 December. H. Nicasius. Quatertemperdag. 1818. jan Van Ryswyck, vader, geboren. I lij was de opsteller van het eerste Vlaatnsch strijdblad De Grondwet Donderdag, 15 December. H. Thalia. 1600. De Vlaamsche schilder David Teniers te Antwerpen geboren. Vrijdag, 16 December. H. Adelaide. Quatertemperdag. Zaterdag, 17 December. H. Wivina. Quatertemperdag. Vraagt overal een SlIIKÜ-LEMOMADEr fijn, smakelijk en verfrisschend Algemeen Vertegenwoordiger Hoornwerk, 2, YPER Voortverkoopers worden gevraagd voor de streek. Hongaartjes. Maandag morgen zijn er nog drie van onze hongaartjes vertrokken. De 51 laatste van 't arrondissement verla ten het land den 19 December. Lijk altijd en t is verstaanbaar ook, was het hoog water bij kinders en pleegouders. God beware ze. IZ. O. S. Honderd vijftig V.O.Ssen en B. V. O. Ssen waren Zondag laatst op de vergadering aanwezig. Meester Waterblee hield er een meesterlijke rede over de vre- desgedachte en haar ontwikkeling sedert den oorlog. Hij werd dan ook daverend toegejuicht. Het bestuur V. O. S. werd her kozen en M. Became gekozen in de plaats van een aftredend bestuurslid. Ook een tweede B. V. O. S. kreeg zijn plaats in 't bestuui. Opnieuw werden 15 nieuwe leden ingeschreven een bewijs van den hernieuw den bloei van den bond. Doet zoo voort mannen en tracht vooral de jonge elemen ten erbij te halen daar is nog een groot veld te bewerken. Na Nieuwjaar beginnen op de wijken de prijsspelingendie verleden jaar zooveel suc ces hadden. Het zal een gelegenheid zijn om onze leden herbergiers een bezoekje te brengen De leden-herbergiers hoeven maar hun naam op te geven bij 't bestuur. Makkers ook den Kerstboom niet verge ten. Kerstdag moet een gelukkige dag we zen voor ouders en kleinen Giften voor den Kerstboom worden met dank aanvaard bij 't bestuur. Ziekenbond. Dc eerste honderd leden zijn reeds in onzen ziekenbond ingeschre ven die waren wel de moeilijkste. En nu met volle gaze naar de 200. Vrienden, Iseghem, gaf ons 't voorbeeld. Daar is de ziekentroost 1700 man sterk. Wij moe-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 1