DECARNE ÏAiEl U EX V L VGG EX Edgard louage i Dp nieuwe jmsUurieveii stavele TBEKKINS DEB VERWOESTE BEWESTEN Voor 't welzijn der Stad! I Studiekring A. N. V Dinsdag vóór acht dagen trad hier voorden Yper- schen tak van het Alg. Nederl. Verbond op, de heer L J. M. Meyer uit Nymeghem, die sprak over «Tijl Uilenspiegel in de mo derne Literatuur. Uit vroeger in werkelijkheid bestaan hebbende personages, ontstonden legenda rische fi^ n, wier leven verteld wordt in allerlei aardige volksboekjes. Het onder werp van deze boekjes biedt wel eens aan een of ander schrijver gelegenheid om dit om te scheppen tot een kunstwerk van taal. Gebeurde het niet aldus met het volksboek je over Dr l austus, dat üoethe, de wereld beroemde Duitsche dichter omschepte tot een meesterwerk uit de wereldliteratuur. Zpoook verging het Uilenspiegel. Want hét prachtige boek van Ch. De Coster «De Legende van Tijl Uilenspiegel» verhalend te roemrijke daden van Tijl Uilenspiegel, ontstond uit zoo een volksboekje dat op z jn beurt het leven en de daden beschreef van een werkeiijken Tijl, die hier .vroeger woonde. Spreker vatte op rake wijze het boek sainen, verwijlde bij enkele hoofdstukken die voor onze toehoordeas meer belang nboezemden kwam tot een paar critieken over historische feiten, maar roemde voor al dit werk om deu dubbelen geest die er uit straaltde geest van Tyl en de geest Nelede realiteit en de mystiek, die we 7.66 gescheiden en toch zóó innig verbon den bij den Vlaming terugvinden. Hoe povertjes staat daar tegenover Her man Teirlinek's De nieuwe Incarnatie van Uilenspiegel of De Scharlaken Tyl Tegenover de prachtige uitbeelding van Tyl in Ch. De Coster's boek, staat hier een gewone Tyl, die geen andere liefde kent dan de zinnelijke. Ook Tylhet tooneel- spel van Antnon Van De Velde verdiende onze belangstelling - vervolgde spreker, die een van de treffendste brokken eruit voorlas maar kon toch niet opwegen tegep de Coster's werk. Maar vooral een vierdè Tyl wils belang wekkend, aldus eindigde spreker. Dat was de Tyl die nog leeft, die voor hem zat, wij, de toehoorders, die moesten hopen en die er van overtuigd moesten zijn dat eenmaal verlossing zou komen en dat Vlaanderen dan weer vrij en groot zou zijn. Spreker oogstte een daverend handgeklap, succes dat ten volle verdiend was. Niet te ver wonderen, want naar de meening van velen en niet de minst lastigen was deze voordracht een der mooiste en interressant- ste welke hier sedert langen tijd nog ge houden werden. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, Y P E R H mm - 3PS XI 3*1 MW IIIWWWMD Wlllll— III 111 I III B JE. P. Karmelieten Om te vermijden dat er nuttelooze kaarten gegeven worden, voor de Kerstmis zal er 2 fr. per kaart ge vraagd zijn. De opbrengst zal dienen tot onderhoud der Kerk. Belangrijk berieht Het verkeer voor alle voertuigen zal onderbroken blijven tot den 21 December 1927, op de Staatsbaan 5 per-Poperinghe (grondgebied der ge meenten Vlamertinghe en Poperinghe), ten einde de herstelling, door algemeene aan vulling, van dit baanviak mogelijk te ma ken. ".■SIBBHHBH Ml I II Zielmis Ter gelegenheid van het feest van de H. LUCIA, zal er op Zondag om 1 1 1 2 uur in de Kerk van St Maartens eene Mis opgedragen worden voor de levende en overledene leden van de bakkersvereeni- g'"g- De nieuwe posttarieven treden in voege op Donderdag 15 December 1927. Voor de brieven in het binnenland wordt het tarief op 60 centiem gebracht per 50 gram of breuk van 50 gram gewone postkaarten 35 centiemid. met betaald antwoord. 70 centiem gedrukte naamkaartjes onder open omslag of band, met of zonder briefwisseling en hoe lang deze ook weze, 25 centiem. Drukwerk: tot 25 gram, 5 centiem: van 25 tot 50 gram, 10 centiem per 50 gram of breuk van 50 gram meer, tien cen tiem. Zakenpapieren: per 50 gram of breuk van 50 gram, 10 centiem (het minimum is in elk geval 60 centiem). Monsters per 50 gram of breuk van 50 gram, 10 centiem (het minimum is in elk geval 35 centiem.) Het vast recht van aanbeveling isgebracht op 1,50 fr. ongerekend de toegepaste ge wone tarieven volgens de reeks der ver zonden voorwerpen. Het vast recht van spoedbestelling is gebracht op 1,75 fr. ongerekend de gewone frankeering. De spoedbestelling in de bussen der trams van de Brusselsche omgeving zijn nog getakseerd met 30 centiem extra, zoo dat een brief ui die voorwaarden verzonden moet gefrankeerd zijn met 60 centiem, 1,75 fr. en 30 centiem, samen 2,65 fr. De huurprijs in de postbureelen van bussen, gebezigd voor het terugtrekken der briefwisselingen van bij de aankomst der treinen, is vastgesteld op 5 fr. per maand. De tarieven voor het buitenland zijn over liet algemeen niet gewijzigd. Voor het Groothertogdom Luxemburg gelden dezelfde tarieven als voor het bin nenland, doch het maximuingewieht van een brief is 20 gram in plaats van 50. Ini.de zendingen-naar (Erankirijk, Holland en Duitschland, wanneer het bureel van verzending niet meer dan 30 kilometers is afgelegen van het bureel van bestemming moeten de brieven gefrankeerd zijn met 60 centiem per 20 gram of breuk van 20 gram; gewone postkaarten met 35 en postkaarten met betaald antwoord, 70 centiem. iSlIEBiSiag Boek- en Steendrukkerij TEL: Rousbrugge, 28. O KUNST-AFFICH EN-ETIKETTEN, REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHUREN, AKTIEN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Leening 5 t. h. 1922 Trekking van 10 Dec. Zaterdag heeft in de nationale Bank te Brussel de maandelijksche trekking plaats gehad der leening van de verwoeste gewes ten 5 t. h. De uitslag is: Serie 167.065 nr. 12 is uitbetaal- baar met 500.000 frank. Serie 174.454 nrs. 10 en 12, uitbe- taalbaar met 100.000 fr. Serie 4.851, alsook al de nummers van de twee voorgaande series zijn uitbetaal- baar met 300 fr. Waarom niet meedoen aan den abonnementenprijskamp? 't Is voor de goede zaak! Studiefonds De kinderen Borms-bescherming, tak West-Ylaanderen, (aideeling van het studie fonds voor de kinderen van de gestrafte Vlamingen) die voor doel heeft een fonds samen te brengen om de kinderen der ge strafte Vlamingen toe te laten hun studiën te doen, begint zijn tweede inschrijving bij alle Vlamingen zonder onderscheid. Wij konden ons in het verloopen jaar verheugen over een prachtigen uitslag. Hieronder laten wij de lijst per gemeente volgen van de ontvangen bijdragen. Wij hopen dat wij dit jaar op een gelij ken bijval mogen rekenen. De giften kunnen gezonden worden aan postcheckrekening 146548, K. De Vlee- schauwer, Nieuwpoort. Hoogstudentenb. 1500f. Oostvleteren 210 f. Roesel.-Rumbeke 1319 f. Houthem-Veurne 200 f. Poperinghe 1177 f. Couckelaere 200f. Knokke lOOOf. Leysele 200 f. Veurne 823 f. Sint AndrieS 195 f. Nieuwpoort 690 f. Harelbeke 190 f. Brugge 670 f. Kortrijk 160 f. Alveringhem 570f. Sint Riquiers 160f. Rousbrugge 356 f. I.ichtervelde 130 f. Ramskapellc 300 f, Wervik 150f. Loo 455 f. De Panne 145 f. Wynghene 430 f. Bulscamp 120 f. Hooglede 420f. Ohistel 100 f. Dixmuide 418 fIseghem 100 f. Tliiclt 375 f. Cortemarck 100 f- Yper 350 f. Leffinghe 100 f. Eessen 312 f. Moescroen 100 f. Beveren Yzer 100 f. Oost-Rooseheke 100 f. Vlamertinghe 300 f. Poelcapelle 100 f. Ruddervoorde 260 f. Watou lOOf. Ichtegliem 245 f. Verschilt, andere 1468 f. Meeuen 220 f. Oostende 220 F. Samen 17.454 f. Do klutste stormloop Nog twee weken scheiden ons van het einde van onzen abonnementenprijskamp! Alle boekjes zijn in omloop en meer dan tweehonderd onzer lezers ijveren voor de verspreiding van ons blad op ritimê schaal. Nog een laatsten stormloop, vrienden-ijve- raars, nu is 't de gunstige tijd Franskiljons en zoetwater-flaminganten richten hun gif tigste pijlen naar ons blad onze vooruit gang bezorgt hun slapelooze nachten. Het weze voor ons een teeken om te volharden op den ingeslagen weg En nu de tijd der abonnementen-ver nieuwing daar is valt ook voor lien, die onze werking sympathiek bezagen zonder zelf een hand toe te steken een strenge plicht te vervullen. Het is de gewoonte van ons blad niet voortdurend de lezers om geld of steun lastig te vallen. Wij vragen echter dat wie liet eeniger wijze kan een tweede abonne ment bij betale. Het beheer zal er wel voor zorgen dat met uw abonnement een zieltje voor de gedachte gewonnen wordt De jaarprijs bedraagt slechts 10 fr. en kan gestort wor den op de checkrekening Vanderghote nr 188.67U. Onze vermogende lezers warm aanbevolen Ter herinnering tegen Nieuwjaar moe ten de boekjes besteld worden op het adres van onzen uitgever die wel zal zorgen dat alles recht komt De trekking heeft plaats op Driekonin gendag. Honderden waardevolle prijzen De Ypersche Bode. f4444444444444444444444444») Mijnheer Missiaen zou, volgens het verslag van den gemeenteraad van Yper, de boeren wat meer doen betalen om naar de botermarkt van Yper te mogen ko men. Ze zouden het toch niet voelen. Mijnheer Messiaen zegt dat hij voor meer rechtveerdigheid en gelijkheid is. Op an dere gelegenheden beweert hij de verdedi ger der boeren te zijn. Hoe is dat al over een te brengen De boter- en eiermarkt brengt nu aan stad, uit de beurs der boeren reeds 72.000fr. per jaar op, zonder dat deze voor die som iets ontvangen. Yper geeft gedurende het jaar, duizenden frank uit aan feesten en kermissen ten einde volk naar Yper te lok ken. Op al de Zaterdagen komen er meer personen naar Yper dan op al de kermis sen. Het grootste deel dier menschen heb ben eene goed gevulde beurs en de Yper sche handel vaart er wel bij. In het eene geval komen kermisvierders en men geeft ze geld. In het ander zijn het maar land bouwers en men duwt er 72.000 fr. uit en Mijnheer Missiaen oordeelt dat, het zijn toch maar boeren, hé, er nog wat meer zou kunnen uitgeperst worden. Mijnheer Missiaen zou beter zijne woor den gebruiken om de boerkens te bedan ken omdat ze zoo gedwee de stadskas hel pen vullen; hij schijnt echter meer belust op geld en immer geld gelijk v. waar het komt, redelijk of niet en oordeelt zeker dat, «heb ben is hebben, maar krijgen is de kunst. Alle verstandige boeren die er de gele genheid toe hebben, antwoorden daarop best, met naar de S. W. Melkerij of den Saineneierverkoop te gaan. Een boer uit No-Man's land. Telkenjare geeft het Kerstfeest van den V. O. S. een heelesom plezier aan de kinders van onze Vlaamsche Oud- Strijders. Dees jaar mag bij de vorige niet in de schaduw staan en van nu af vragen wij onze Vossenvrienden het hunne te willen bijbrengen tot het lukken van het Kerstfeest. Dat ieder ons iets geve. We hebben nog zooveel ouders die voor hun kleintjes nooit een extratje kunnen doen; naar ons feest verlan gen ze dan ook reeds een jaar aan een stuk, zal liet aan u liegen dat ze zullen ontgoocheld worden?Al de giften worden met de grootste dank baarheid aanvaard bij E. Caliens, Rijsselstraat, of te wel in 't lokaal Het Belfort» bij Hilaire Verbeke, Het Bestuur v. d. V. O. S. JOIMË I (K BIB Jopie Fourie js een held uit de zelfstan- digheidsbeweging in Zuid-Afrika. Einde 1914 werd hij door de Engelschcn gefusilleerd. U vertellen, hoe en waarom dit gebeurde, is het doel van dit artikel. Jopie werd op 27 Aug 1878 geboren. Als kind reeds vernam hij wat zijn ou ders en grootouders al niet doorstaan had den. Hij was met de Zuid-Afrikaansche ge schiedenis zoo goed bekend, dat dit bij hem zeker niet de liefde voor de Engelsclie na tie aangekweekt heeft. Gedurende den Transvaajschen oorlog stond hij aan de zijde der Boeren werd erg gekwetst, genas al gauw, werd opnieuw ge kwetst en door de Engelschen gevangen genomen. intusschen werd echter de vrede getee- kend en was hij weer vrij. Ouderen van dagen zullen zich de toe dracht der zaken in Zuid-Afrika nog wei herinneren Na den mislukten aanval van Dr Jameson, welke dan door de Boeren gevangen genomen werd, was het noodig dat de Kaap-kolonie een anderen gouver neur kreeg. Die zou Lord Milner zijn. In dien tijd was Cecil Rhodes eerste minister in Engeland. Beiden waren Zuid-Afrika zoo genegen en zoo goed gezind, dat ieder een meende dat het opperbest zou gaan. «Doch het was die stilte voor die storm, die luipaard in skaapsklere, die Judas onder die broedere.» Zoodra het vertrouwen be reikt was, veranderde hun politiek. De \riendschap was schijn en als een vulka nische uitbarsting riep toen Lord Milner uitdie ruggraat van die Afrikanerdom moet gebreek word. I 'aarop volgde dan de noodlottige Trans- vaalsche oorlog, die zooveel levens gekost

De Ypersche bode (1927-1928) | 1927 | | pagina 2