DECARNE rr?il'ïffh in 't korte-wederom in (■<H'e<'li(szakeii Boek- en Steendrukkerij STAVELE Schrijfmachicn MAP \vi:\yl Edgard LOUAGE (iemeenteraad Ziiiing van maaodai 9 Januari 1928. om 18 uur. Ontploffing Maandag omstreeks 12 uur was Jules Coopman, 28 j. uit de Neer- straal in zijn kolenkot een obus aan 't be werken. Hij deed het zoo ongelukkig dat de ontploffing er op volgde. De vrouw en toegeloopen geburen vonden den armen man het hoofd van de romp geslagen. Hij was pas een jaar getrouwd. Het lijk werd naar het Gasthuis gedragen. Dief te Het Klooster van St Jozef en heeft nog geen bestendige kapel en de God delijke diensten worden voorloopig ge daan in eene groote zaal, midden in hetge- bouw. Hoe ongelooflijk het ook moge schijnen, werd er Maandag een dief geknipt op heeterdaad, toen hij de offerblokken aan het rooven was. Hij sprong door het ven ster en vluchtte. Dadelijk werd hij nagezet en kon weldra ingehaald worden. De bijge roepen policie leidde den deugniet weg. Hij is afkomstig van Poperinghe en kwam pas het gevang te verlaten. Eenige da gen geleden kreeg het kolenkot van 't kloos ter ook het bezoek van dieven. Zij werden verjaagd. Davidsfonds E. H. Decuypere lee- raar aan de Normaalschool van Thourout kwam in de feestzaal van het College een voordracht houden over de drie koningen in de kunst. Nadat wij met den spreker te Bethleem de basiliek bezocht hadden wel ke gebouwd werd op de rots der geboorte van O. L. Heer, reisden wij af naar Rome. Daar kregen wij meer bijzonderheden te zien welke in verband staan met de drie Wijzen uit het Oosten. En nu kwamen de schoonste schilderijen der verschillige scholen, welke met vooriiefde dit onder werp behandeld hadden, op het doek en met het gepaste woord werden ze toegelicht en zoo smaakvol dieper bekend gemaakt, dat de toehoorders gedurende bijna twee uren muizestil zaten te luisteren. Ook was adv. Sobry de tolk van iedereen toenhiiden spreker ec 11 midden te mogen ontvangen. Museum Naar we vernemen moet de bovenzaal vau het vleeschhuis, waarv roe- ger het Museum was, wepel gemaakt wor den vóór 10 Februari. Daarom verhopen wij dat er eindelijk, een begin zal kunnen gemaakt worden met het uitstallen van de voorhanden zijnde kunstvoorwerpen, en dat wij stil aan een museum onzer stede waardig, zullen zien tot stand komen. Kerk der EE. PP. Karmelieten Zon dag en de 2 volgende dagen wordt 't plech tig Triduum gevierd ter eere van het God delijk Kind Jezus van Praag. lederen avond is er groot sermoen, waartoe de ouders uitgenoodigd worden, Dinsdag avond te 3 uur zal het aloude Broederschap van 't Goddelijk Kind Jezns van Praag heringericht worden, Al de kinderen beneden de Plechtige Communie worden er toe uitgenoodigd. Ouders doet uw plicht. Woensdag avond 17 dezer en de acht opvolgende Woensdagen vieren we Sint Jozef, de lieve patroon der Yperlingen. leder Woensdag avond te 6 u. groot ser moen met oefeningen, zang en zegen. Komt dan Sint Jozef vereeren naar 't voorbeeld uwer voorzaten. Zondag 15 Januari, ter gelegenheid der plechtige wijding van het nieuw beeld v. O. L. Vrouw v. het H. Scapulier, zal om 9 u. de Hoogmis plechtiglijk geschieden. Het St Jozefs Koor zal met begeleiding van harmonium en snarenkwartet de drie stemmige Mis van Aug. De Boeck uitvoe ren. Onder de offerande wordt de Magni ficat. in drie gelijke stemmen van Peter Be- noit gezongen. Derde Ordi van Eranciscus Zondag 8 dezer waren de leden dezer vereeniging in 't Volkshuis uit genoodigd om te luiste ren naar Z. E. H. Nobels, die zou spreken over Rubens als Katholiek kunstenaar In 't eerste deel was een schets over Rubens leven en de invloeden die hij heeft onder gaan, maar die nooit vermochten de mach tige persoonlijkheid van dien invlaamschen en invromen kunstenaar te verminken of te verminderen. Al weze hij van zijn tijd, jade hoogste uiting erv an renaissance, rea lisme, rococo hij is en blijft een ware, edele geniale katholiek. Dit zou ons het tweede deel best laten zien; en wat we aan kleur misten in de zichtbeelden wist de voordrachtgever met het vuur zijner geest drift, de zwierigheid zijner taal, de pittig heid en gevatheid zijner opmerkingen en zetten, zoo goed te vergoeden dat heel het auditorium in de warmste luidruchtigste toejuichingen den Z. E. H. Nobels bijval en dank heeft weten te betuigen. E. P. Constantinus sprak den wensch al ler harten uit met te zeggen dat hij hoopte de voordrachtgever nog meer te mogen hooren. Bij Koninklijk Besluit van 27 December 1927, werd burgemeester benoemd onzer stad, de Heer Henri SOBRY, Schepene van Onderwijs en Geldwezen. Hij werd gemeenteraadslid gekozen op 18 October 1903. Den 24 Februari 1919, werd hij schepen gekozen in de gemeente- raadzitting te Touquet-Paris-Plage (Pas de Calais.) Mijnheer Sobry is een van de eersteVla- mingen die hier in onze stad, de stem heeft durven verheffen om een klein greintje ge lijkheid en recht voor de Vlaamsche taal op te eischen. Als schrijver van het Davids fonds en als lid van het Leuvensch hoofd bestuur dezer verdienstelijke VI. inrichting heeft hij steeds zijn steke gestaan in den strijd voor God, Taal en Vaderland. Moge hij in de toekomst lijk in het ver leden zijn Viaamschen aard indachtig zijn tot heil van de Vlaamsche stad Yper, aan wier hoofd hij nu komt te staan. BBlliliHHBBfll iétfént.<-De NL^ii)nale. M.iat<;rfc>^py der Belgiscne Spoorwegen verzoekt de Gemeentebesturen de eigenaars en gebrui kers van gronden gelegen in de nabijheid der onbewaakte overwegen van den ijzer- weg te willen aanraden de hagen, struikge wassen en lage hoornen te doen verdwijnen. Beroepshof van Gent JACHTOVERTREDING te YPER De genaamde üollier, handelsreiziger te Brussel, was door de rechtbank van Yper, verwezen voor jachtovertreding tot 5000 fr boet of 65 dagen gevang en betaling ecner som van 500 fr. schadevergoeding aan de maatschappij «S'Flubert», die zich als burgerlijke partij had aangesteld. M. üollier was 's nachts per auto gaan jagen In den omtrek van Yper met een beweegbare luchtwerper, waarop de hazen op het licht te voorschijn kwamen die dan door den handelsreiziger werden geschoten. Het Hof van Beroep heeft het vonnis be krachtigd, de vernietiging v.den auto, zoo als de eerste rechter had uitgesproken, werd niet behouden. Alleenlijk de beweegbare phare, alsook het aangeslagen geweer en de kardoezen werden verbeurd verklaard. TEL: Rousbrugge. 28. O KUNST-AFFICHEN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN. BROCHUREN. AKTIEN. REGISTERS. PAPIERENZAKKEN, ENZ. Alle teekeningen op aanvraag. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Korts na zes uur wordt het publiek ter zaal gelaten, en de Voorzitter opent de zit ting. Zijn aanwezig: de HH. Sobry, Declercq, Lemahieu Schepenen; D'Huvettere d. d. Schepen; Vandamme, Capoen, Laton, Mis- siaen, Soete en Delahaye, raadsleden, Ver sailles, secretaris. Deze laatste geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. Pasermede begon nen, komt de H. Leuridan binnen, gevolgd weinigen tijd daarna, door H. Bonnet. De H. Leuridan vraagt eene kleine wij ziging aan het verslag, namentlijk op het einde zijner verklaring, welkedestemming der stadsbegrooting voorafging, had hij gezegd dat zijn groep voortaan scherper zou staan ten opzichte van den katholie ken blok en niet van den gemeenteraad zooals in 't verslag staat. Het wordt met de wijziging goedgekeurd. De H. Missiaen drukt zijn spijt uit, inde zitting van 24 December, belet geweest te zijn er te komen, en protesteert tegen de manier waarmede de stadsbegrooting is opgemaakt geweest. Zij is, zegt spreker, wel is waar in evenwicht gebracht, maar bij middel der inschrijving in ontvangsten ee- ner som van 300.000 fr., als intresten van oorlogsschade, die niet zullen ontvangen worden. Beter ware het geweest deze som in te schrijven als opbrengst van belastin gen, dewelke gemakkelijk kunnen gevon den worden. Nu zal, ofwel een deel der opgegevene uit te voeren werken niet kun- nei^ged<<.m w«i den,-oivat:l zai het geld der leening moeten dienen voor andere doel einden, dan waartoe het bestemd is, ofwel zal aan de Bank eene nieuwe kredietope ning moeten aangevraagd worden. Dus zeer slechte en nadeelige gevolgen voor 't volgende jaar. De Heer Voorzitter heeft ook spijt over M. Missiaen's afwezigheid op die zitting, anders ware hij er misschien in gelukt, samen met hem, een andere oplossing te vinden, en namentlijk in het heffen van taksen. Opnieuw wijst M. Missiaen op de han delwijze van het Schepencollege, die on danks de afkeuring der 2 3 der bevolking, ondanks de enkele zes leden zijner partij niet t'akkoord geraken, ondanks het, negen leden zeker tegen zich heeft, toch niet kan besluiten tot het verlaten van hun zetel. Men heeft nog geschreven dat het hier een cirkus was, het is erger nog, een ware poes jenellenkelder is het. (De HH. Van Nieuwenhove en Glorie komen binnen). De Voorzitter antwoordt dat er geene verandering gekomen is in den gemeente raad, hetwelke als gevolg der evenredige vertegenwoordiging, uitvier politieke par tijen bestaat, en drukt zijn misprijzen uit, tegenover deze, die om wille van hunne politieke partij, de belangen van stad over het hoofd zien. M. Missiaen, gevoelig getroffen, protes teert hiertegen. M. Lemahieu, Schepen van den Burger stand. brengt als gewoonte, zooals elk jaar gedaan wordt, verslaguit over dezen dienst voor het verloopen jaar. Bevolking 1927 13.882. bevolking op 1 Januari 1928:13.910. Beweging der bevolking in 1927 Intredingen m. 470 vr. 614 1084 plus 320 geboorten 1404. Uittredingen m. 530; vr. 644 1174 plus 202 overlijdens 1376, dus 28 intre dingen meer. Nederzetting van vreemdelingen 47. Uitwijkingen van vreemdelingen :44. Huwelijken 107 echtscheidingen 4. Geboorten m. 171 vr. 149 320. Overlijdens m. 95 vr. 107 =202. Kiezerslijsten voor 1928-1929. Bepaald gesloten den 10 December 1927. Getal kiezers voor de Kamers 4153 (waaronder 12 vrouwen). Getal kiezers voor de gemeente a) Mannen 4035. b) Vrouwen 4761 samen 8796 kiezers. Stadskerkhof. Vergunning van grond. Mr D'Huvettere beweert dat het eene onrechtveerdigheid is geweest van wegens den gemeenteraad, die in zijn laatste zitting geweigeid heeft zijne goedkeuring te ge ven aan de gevraagde grondvergunningen met het oog op de verhooging van 1 Janu- ri 1928. Mr Leuridan doet hem opmerken dat hij ongelijk heeft, zich otn die in schijn onre gelmatigheid zoozeer bezorgd te maken. Er mag in geen geval hier spraak zijn van on rechtveerdigheid; de zaak is eenvoudig ver daagd geweest, omdat zij niet op het dag orde vermeld stond, en ergeene hoogdrin gendheid was, om op de laatste zitting ee ne goedkeuring te geven. Ten andere, ver mits de aanvragen vóór 1 Januari zijn ge daan geweest, zullen zij van rechtswege moeten berekend worden, volgens het ou de barema. Immers zijn het wel de oude prijzen die op de aanvragen voorkomen. Bij de stemming worden ze algemeen goedgekeurd. 3. Nijverheidsschool Rekening 1027. De Voorzitter geeft kennis der ontvang sten en uitgaven. De rekening sluit met een batig slot van 2304,90 fr Zonder opmerkin gen goedgekeurd. 4. Nijverheidsschool Begrooting 1928. Om wille van persoonskwestiën, wordt v^it punt verschoven tot in geheime zitting. 5. Openbare Onderstand Reke ning 1926. De Voorzitter geeft lezing artikel per artikel, der rekening, (die een geheel boek deel vormt) De raadsleden schijnen na ee- nigen tijd nog weinig aandacht te wijden aan de lezing, en rechts en links zijn ze onder elkaar in 't stille aan het praten. Toen vraagt Mr Glorie de lezing te staken, niet omdat hij er geen belang aan hecht maar omdat het voorlezen van den heer Voor zitter een lastig en vermoeiend werk is, dat niet opweegt tegen het nut en de noodza kelijkheid ervan. Zoo het u niet aange naam is, zal ik ophouden» vervolgt de lieer Voorzitter, en besluit tot de goedkeuring der Rekening. Deze sluit met een te kort v. 18273,43 fr. M. Missiaen doet opmerken dat, zoolang zijne partij niet vertegenwoordigd is in de Commissie van den Openbaren Onderstand hij geen vertrouwen kan stellen in de tegen woordige Commissie. Daarbij, daar er bij de rekening geene begrooting is gevoegd, belet het ons een juist oordeel te vellen. Bij gevolg zal de socialistische groep tegen stemmen. M. Leuridan verklaart dat hij en zijn groep geen goedkeurende stemming zullen uitbrengen, om reden dat bij gemis aan de begrooting, het voltstrekt onmogelijk is goede kontrool uit te oefenen op de reke ning te meer nog, dat voor sommige pos ten, de aangebrachte cijfers zoo geweldig groot zijn,tot inillioenen zelfs, beloopen dat noodzakerlijkerwijze alle mogelijke mid dels ter inlichting moeten gevoegd worden, hetgeen hier ontbreekt. Daarenboven v er volgt de spreker, moet ik doen opmerken, dat, vijandig zijnde aan het hier aanhalen van persoonlijkheden, mij nogtans niemand zal beletten te verklaren, hoezeer het mij verwonderd heeft, bij een enkel overzicht dezer rekening, bestatigd te hebben, dat een toeziener, welke ik niet noemen zal, verschillige malen in die rekening voor-

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2