DECARNE Opgelet ais 'i i DetieTLlpgeiet! YPERSCH LEVEN Ecgard louage /nviltckist De dienstdoende Apotheker op Zondag 5 Februari is M VANWALLEGHEM,Stafiesir Koek- ii Steendrukkerij stavele Bclgisccc Fabriek van Chicorei WYPELIER-TAFFIN Voor de Belgische Fabriek van Chicorei Wypclier- Taffin N. V. het hoekje der huisvrouw YPERSCHE BODE Karnavalstoet Groote Kamavalstoet op Zondag 19 Februari, met de welwillen de medehulp van het Stadsbestuur. 4000 fr. premiën. Vertrek van de Meenenpoort om 2 uur. Voor alle inlichtingen over de voorwaar den van deelname zich wenden ten lokale Hotel du Nord Statiestraat Yper. i,t:i:nv i:\vi. gewaarborgd tegen regen en zonneschijn te bekomen bij Hoornwerk, YPER Engelsche Oud-Strijders. Colonel Abbot en major Harter van het Britsch legioen hebben zooeven den franschen minister verwittigd, dat 7000 Engelsche oud-strijders een bezoek zullen brengen naar de slagvelden van het Britsch leger. De bezoekers zullen bij groepen van 500 ontschepen te Boulogne, Duinkerke en Oostende, in Augustus aanstaande. Ze ko men ook onze stad en omstreken bezichti gen. Benoeming. Onze stadsgenoot E. H. Cerf komt d. d. pastoor benaamd te wor den te Fairoul (Namen). Onze beste geluk- wenschen. Maarschalk Haig overleden. Maar schalk 1 laig komt te overlijden in het huis van zijn zwager. Naar het oordeel van de dokters moet de hartkwaal, een gevolg van overwerking gedurende de oorlogsja ren, als de rechtstreeksche oorzaak van het overlijden worden beschouwd. Het was dezelfde Maarschalk die hier in onze stad op 4 Augustus eerstkomende de wapenschouwing doen ging van de 7000 soldaten van de Britisch-Jegion. Dronkaard Zondag namiddag om 3 uur kwam een man scheef gejaden de Sta tiestraat in. Daar hij moeilijk vooruit kon, werd hij door een bereidwillige politiea gent geholpen, die hem met veel voorzich tigheid ten huize bracht in de Thourout- straat Kroostrijke Gezinnen Zondag avond hadden wij in het Volkshuis de vergadering voor den bond der Kroostrijke gezinnen. Tamelijk wel volk. De verwachte spreker was ongelukkiglijk niet afgekomen. Doch de Voorzitter wist de vergadering aantrekkelijk te maken door tal van mededeelingen te doen die van allergrootste belang waren. Nieuwe voorstellen over treintarief, leger- kwestie en belastingen werden gedaan en besproken. En het jaarverslag werd om te eindigen afgelezen! De bond boekt nog maals een groot getal nieuwe ingeschreven leden. Nu zijn wij met 230. Wij gaan naar de 300. -■TEL: Rousbrugge, 28. .- o KU.N'ST-AFFICH EN-ETIKETTEN. REKLAAMWERK EN INPAKKINGEN, BROCHURES', AKTIEN, REGISTERS. PAPIERENZAKKEN. ENZ Alle teekeningen op aanvraag. Schrijfmachien MAP Oud-Gevang - Nu dat het oud-gevang zijn vroegere bestemming verloren heeft tracht men het zoo sierlijk mogelijk te ma ken. Zoo worden thans voor het gebouw schoone hovetjes aangelegd. Geheel de om geving is er door veraangenaamd. Nazareth Wat zullen onzeoud-Yper- lingen gelukkig zijn wanneer ze vernemen dat wij deze maand nog de aanbesteding krijgen van het oud-mannenhuis. Nu toch, mogen ze hopen in 't korte naar hunne moederstad terug te keeren. 't En is waar lijk niet te vroeg. N.V. YPER O De Heeren aandeelhouders onzer Maat schappij worden verzocht de gewone alge- ineene vergadering van aandeelhouders te willen bijwonen welke plaats grijpen zal den 1 1 Februari 1928 ter lokale Ypria- na Hötel, Meenenpoort, Yper om 9 1 2 uur zeer stipt. DAGORDE en DOEL: 1. Verslagen van den Beheerraad enden raad van toezicht. 2. Bespreking van Bilan en Voorstel van Winst verdeeling ter goedkeuring voorge legd. 3. Ontlasting te geven aan de Heeren Beheerders en Toezichters voor het dienst jaar 1927. Om toegelaten te worden tot deze alge meenevergadering, moeten de Heeren aan deelhouders zich gedragen volgens artikels 29 en 30 der standregels der Maatschappij. Yper, den 31-1-1928. De Voorzitter-Beheerder, Ouderdomspensioenen. Woensdag 8 en Donderdag 9 Januari aanstaande, tel kens van 9 tot 4 1 2 uur Jiami'L1'"! teiL. ~Mautn1 freaTiiferTmtrefaruig aefouderdoms- pensioenen. De houders van honden en van ge wone voertuigen worden dringend ver zocht de taks voor 1928 ten kantoore der belastingenCartonstraat,31 alhier,te betalen. De Ontvanger. VAN LANDSCHOOT. Franciscaansdie Derde-Orde Yper. Zondag 12 Februari aanst. te 18,30 uur in het Chr. Volkshuis, St Jacobsstraat voor dracht met lichtbeelden over de Kerkver volging in Mexico door M. Jozef Roose, Schoofhoofd (e Wvnghene en spreker-pro pagandist van de Bonden van het H. Hart. Sterfgeval E. H. A. F. Daveloose on derpastoor op St Maartens is woensdag morgen haastig overleden terwijl Z. E. H. Deken hem het H. Oliesel toediende. Hij was geboren te Dudzeele den 27 December 1881 en na schitterende studiën werd hij naar de Hoogeschoolvan Leuven gezonden om verdere studiën te doen in de wiskun de. Hij werd ieeraar benoemd in het Col lege te Kortrijk waar hij lange jaren met buitengewoon talent de wis-en natuurkun de doceerde. In Juli 1925 werd hij naar St Maartens gezonden als onderpastoor en ge durende den korten tijd welke hij hier ver bleef had hij reeds veel goeds gesticht en telde menige vrienden. Zijne te vroege dood zal algemeen betreurd worden. De begra ving is gesteld op Zaterdag, om 10 1 2 u. Wij bieden de achtbare familie onze chris telijke deelneming aan. Bericht. Een besluit van den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaande ren, in date 13 Januari 1928, kondigt af dat de eerste ONTRUPSING dees jaar zal moe ten gedaan worden vóór 15 Februari 192S. (zie plakbrieven) OPGELET Die te klagen heeft over t ontvangen van zijn blad, moet bij zijn postbode ofwel in de post zelf reklameeren. 't Is daar te doen, als uw abonnement niet in regel is. Eenige algemeenheden over het zaaien en planten van groenten Wie onzer huisvrouw kens die een hoekje land bezit of te bebouwen heeft zou er niet wenschen het een en ander te weten over het aankoopen, zaaien en planten van groen ten. Voornamelijk dezedieln de laamsche keuken het meest gekend en gebruikt wor den beginnen we met Salaad 1. hebben we steeksalaad of snijsalade 2. kropsalaad, waarin de bijzonderste soorten zijn, Meikoningin, Wonder der vier jaargetijden, Madero, en ten laatste Gotte, een klein vast kropke die een maand lang goedblijft. Het zaaien van salaad geschiedt heel vroeg in de Lente, om ergansch den Zomer te hebben zaait men alle 14 dagen (2 tot 3 grammen per m2). Verplanten35 - 35 cm. liefst in blad- grond niet te diep, dit is een reden van vroeg opschieten. Wortels. Vooraleer te zaaien het zaad afwegen om de hoeveelheid te kennen noodig voor m2. Als beste variëteiten van wortels hebben we: de korte vroege van Holland. halflange vroege van Amsterdam. halfvroege halflange Nantaise. lange late wortelswinterwortel, lange roode van Vlaanderen: Zaaien de vroege In Februari-Maart op warme grond, deze soorten kan men zelfs het gansche jaar door zaaien De halflange van Maart tot Juni. Lange in April-Mei in rijen op 30 cm. afstand tusschen de rijen en 2 cm. in de rijen, in de rijen worden ze op de vereisch- ten afstand gebracht bij het verdunnen. Porei. Als zomerporei hebben we als goede soort de gele van Poitou. Als winterporei de reusachtige van Ca- rentan. Zaaien in Februari-NUart. heel vromer 1 T™orcri<r~piantbaar aan dikte van gewone pijpsteert.op ditoogenblik worden de wor tels afgesneden. Heel diep inplanten en de bladen niet afsnijden. Selder. De voornaamste sooi ten zijnde Holland- sche snijselder gewone groene snijselder Weeuwenselder - natuurgele selder (uitstekend vooi den opleg) enz. Omgansch het jaar door selder te hebben zou men 8 maal moeten zaaien. Tijd van zaaien: 1) eerste dagen van April in vollen grond, op goed voorbereid zaaibed. 2) 15n Mei om te oogsten Septem ber-October. Men kan ze goed bewaren en den winter door in de keuken gebruiken. Savooikool. 1. vroege Zomersavooien, Meikool of driekrop. Victoria - savooi is voor den Zomer en den Winter geschikt. Men heeft 3 gram zaad noodig per m2. Bloemkool. 1. De kortstammige de kleine van Erfurt, de vroege Leuvensche en vroege Mechelsche. Zaaien in Augustus-September 't jaar te voren om 't volgende jaar te oog sten voor al de koolgewassen. De afstanden: Meikool geoogst Mei-Juni 40 40 cm., de zomerkooien 50 óO cm., bloemkool 00 00 cm. Na de planting de planten goed begieten met aangelegd vloei- mest Opdat ge over uwe groenten zoudt tevre den zijn raad ik het U aan, huisvrouwtjes vraagt bij uwen groentenzaadverkooper eene dezer soorten, ge zult er niet over te klagen hebben. 2 RAADSELPRIJSKAMP Naam straat gemeente Mijne vertelling is de echte, heelemaal echte mededeeling van t geen onlangs ge beurde bij eene brave, doodbrave Ypersche winkelierster. Iets buitengewoons percies, en bevat zij niet, doch de lezer of lezeres zal er zijn pratiek nut kunnen in vinden, en juist daarom deel ik ze mede. 't Was 8 1 2 uur van den morgenCécile de dienstmeid had den vloer van den win kel reeds schoon en klaar opgedweeld; het stoveken was al goed aan branden, en de winkelierster had met den stofdoek het laatste stofken van banken en van disch weggevaagd. Alles was kant en klaar... en zie.,, een net opgezet Mijnheerken steekt de deur open en komt binnen. Bonjour Madame. Bonjour Mijnheer. «Wel,wel is mij dat toch een weder... regen en sneeuw,... koud en glad, men zou er geen hond door jagen... brr brr. Inderdaad, Mijnheer... 't Maakt hier be ter. Mijnheertrokzijnrechteren handschoen afen Madame hebt gij de cigarette Miss Blanche» als 't u belieft»? «Ja Mijnheer»... En terwijl de winkelierster haaromdraai- de en boog om ze uit de vitrien te pakken. 3 doosjes,als 't u belieft,» zei 't fiskonsje.. Hier Mijnheer... dank u wel Madame hebt gij de Gladia ook «Ja, Mijnheer... een heel bijzonder mark, 'u fijne cigarette en veel gevraagd. Wilt gij er inij ook drie doosjes van ge ven En de winkelierster nam ze even uit de vitrien en legdëzeop den disch bij de drie andere. Intusschen had 't mamaken al ne kger ut twee .ond den winkel gedraaid.... enditbc- zien en dat bezien.... en ne keer dit in zijn handen gepakt en ne keer wat anders... tot zijn oogen op iets anders vielen... «Ah sa! maaarne... ik zie dat gij ook den artikel «parfumerie» verkoopt»? «Ja, Mijnheer, toch in't klein... 't is te kostelijk. Wat hebt gij alzoo, van keus Madame En de winkelierster haalde wat tleschjes voren, die bachten haar op 'n bank ston den... Eau de Lavande», zeer hygeniek, zegde zij... Eau de Cologne» van iedereen gekent...laMystérieuse»... «1' irresistible» en ze zette ze een voor een op den disch, «Madame hebt gij de «Sans Rival» niet «Ja, Mijnheer,» en Madame draaide haaf weerom om,en pif-paf met eene Fjclfen- digheid zonder weergade, 't Mijnheerken schammoteerde een fleschje in zijn binnen zak Oh Madame, verschooning zegde hij, 'n derangeer u niet verder, 't is mij toch onmogelijk dit alles mede te nemen,...'t zal een naaste maal beter passen. Zoo als het u believen zal Mijnheer 't Manneke trok zijn handschoen' aan, en draaide nog ne keer of twee rond, en trok zijn pardessus schoone toe en schoon ef fen... met d'oogen op 't deuregat.., Jamaar, intusschen, 't klein Jannéken (het was 4 j. oud) dat onbemerkt bachten den disch op haar stoelken zat... trok aan tan tes kleed en fluisterde in tantes ooren: 1 ante, dat Mijnheertje heeft een flessel- ken in zijn binnenzak gestoken.... Tante, legde haren wijsvinger op haren mond, sut! sut! Kindje... sut! Madame wilt gij nu als't u belieft,mijn schuld zeggen Ja Mijnheer....driedoosjes Miss Blan che» en drie doosjes «Gladia».... en 11 fr. voor de parfumerie,... welke Mijnheer, als ik me niet bedrieg, reeds in zijn zakken ge stoken heeft, niet waar? En effetMadame en effet....en het baronsje schoot me ne kleur van in zijn hals tot in zijn haar... 't Werd zenuwachtig... en zeere, zeere 't betaalde zijn schuld en 't was van au revoir Madame... en de deur uit... al sacre-pairiotarden dat heel het win keltje kraakte. En nu

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 2