Zondag 5 Februari 1928. I T E X Y A X l> Van hier en eOders A 1, L I i« I, E i 2' Jaargang .V 58. ht: YPERSCHE HOI* R ijvoetfsel 0 Opgelet, als t u belieft opgelet Kin- ders hebben fijn oogjes_ en hooren liesde..- zij zien en hooren veel meer dan gij soms tijds denkt., en verergert ze niet noch door uwe daden noch door uwe woorden. 2) Schoone zaak dat men winkeliersters \inat, die op oehendige manier iemands neus kunnen snuiten, zonder veel zakdoeken vuil te maken. 3) Opgelet, om de liefde Gods opgelet en zwicht u van die vleiende poesenelletjes... o ja zij kunnen zoo listig ruggebulten rond uw beei.en, en kunnen zoo listig liefdebok jes geven in uw aangezicht, maar zwicht u,-. k herhaal het nog, zwicht u, zij eindi gen altijd met te klauwen en met u te bijten... ■KUBSBBflaaBEBI Te zoeken een vers van Guido Gezelle, bestaande uit 40 letters en een groote waarheid bevattende. 6-31-12-30 is een gift 17-21-10-20 is niet gezond 33-3-25-13-28 gebruiken de pompiers 40-18-22 daar staan de heiligen 26-34-35-5 manier 37-21-10-15 is een stad uit de Provincie Antwerpen. 35-8-32-0-16-20-38-11 is een held uit de geschiedenis van Vlaanderen 4-24-14-2-27 is eenspleet 23-7-20-22 is de naam van een veelge lezen Vlaamsch romanschrijver 30-36-1 gebruiken de huisvrouwen De oplossingen moeten ingezonden worden vóór 9 Februari, aan het adres van DE YPERSCHE BODE, Tuinwijk Ligy, 80, Y/jer, onder gesloten omslag, waarop in den linkerhoek van boven moet staan: RAADSFU'RIJSKAMP. Elk antwoord MOET vergezeld zijn van een BON, die ge uit dit num mervan de Ypersche Bodemoet knip pen. Zoek hem. De prijswinners zullen bekend gemaakt worden in hetnummer van 10 Februari. Prijzen: 1) Onze Boeren door A. Snie- ders. 2) Ferdinand Huyk door Jacob van l.ennep. En nu, aan 't werk! Oplossing v. het raadsel n. i 1 let te zoeken veis luidde: Vlaanderen is ons vaderland Wij hebben crgeen ander. Prijswinners: 1. Quaghebeur, Diksmuide steenweg (Jacob van Artevelde) 2. Gerard Decat Poperingsche straat 10 Elverdinghe (Karei de Blauwer) 3. Yv. De Ruddere Janseniusstr, 8 Yper (Tuurke) Overige goede oplossers 1. M. Lecluyse, St Jan 2. E. Roose, Yper 3. Q. Deschrijver, Beveren 4. P. Desrainault 5. L. Schmidt Pope- ringhe 6. Familie Baert, Yper 7. E. Lermytte, Poperinghe 8. M. Ameel Woesten - 0. J. Claus, Yper 10. A. Vandenameele, Vlamertinghe -11. I f.Lau- rens, Boesinghe - 12. J. Burggraeve, Yper 13. E.Devos;Yper 14. H. Verbeke Yper - 15. H. Cherchye, Yper 16. I. Bras, Yper - 17. Fl. Devos, Poperinghe 18. H. Van Wijmeersch 10. Edm. Vande Caveye. Yper - 20. G. Vermo- te, Yper 21. R. Vanandendycke 22 O. DeCat Elverdinghe 23. E Devo, A- beele. Het Belgisch-Nederlandsch verdrag Frankrijk streeft naar het bekomen van de natuurlijke grenzen dit is De Rijngrens. Engeland is, als eiland, weinig kwetsbaar. De eenige kuststrook waar, met kans van welgelukken. een ontscheping kan beproefd worden, is de kust tusschen Theems- en Humberinondingen zulk een aanval nu kan best geschieden, vertrekkende uit Vlaanderen en Holland. De Rijngrens aan Frankrijk laten beteekend dus, gevaar voor Engeland. Alleen als deze kuststrook in handen blijft van een kleine Mogendheid, voelt Engeland zich gerust. Frankrijk streeft naar de Rhijngrens dit is ten deele, tijdens den laatsten oorlog gelukt. Elzas-Lotharingen werd bij Frank rijk gevoégd. Meer noordwaarts bezette het Rhijnland, en poogde er een onafhan kelijke republiek te stichten wat mislukte. Het derde deel van den Rhijnloop ligt ech ter in Nederland. Zelf handelen kon Frank rijk hier natuurlijk niet België, de ver- standelooze lakei, (herinnen U: De Nieuw bakken Edelman zou de zaakjes klaar spelen hem daarvoor over te halen kostte weinig moeite. Ter vredesconfe rentie eischten de Belgen, bij monde van Hymans, Seghers en Vandervelde, Hol lands-Limburg en Zeeland op, en het recht de Schelde voor oorlogsdoeleinden te gebruiken. Koning Albert in persoon trachtte den eisch kracht bij te zetten, en ging zelf de zaak bepleiten. Engeland ver zette er zich natuurlijk tegen, er werd toe gestaan dat België rechtstreeks met Neder land zou onderhandelen, en dat de Mogend heden het verdrag zouden goedkeuren. Frankrijk wrocht hem bijna een breuk. Hymans zond agenten in Limburg, om de annexatie voor te bereiden (Waf gelukkig- lijk door de verbannen Vlamingen ge dwarsboomd werd). Frankrijk hield aan en een verdrag werd gereed gemaakt, met allervoordeeligste voorwaarden, voor Bel gië, echter zonder afstand van Nederlandsch grondgebied. Er bleef een moeilijkheid over: de Wielingen. België kreeg zijn goesting niet, en weigerde te teekenen. Alle Belgen schreeuwden moord en brand. Alle Vlamingen juichten toe en met recht. Het geheim militair akkoord Frankrijk- België doet het belang der Wielingen be ter uitkomen. Bondig beteekent dit akkoord niets meer (ook niet min) dan een inlijving van 't Bel gisch leger bij 't Fransche, in geval van oorlog. (Frankrijk heeft jongelingen te kort; België bezit een fabriek van kanonnen* vleesch). Dit verbond nu is gericht tegen Engeland, het eenig land dat aan Frankrijk de overheerschappij in Europa betwisten kan, en het kan beletten de Rhijngrens te bewaren. Het voornaamste aanvalspunt moest op de Noordzeekust liggen. Zee- brugge (haven). Kazernen overal, munitie- opslagplaatsen (Varsenaere, Houthulst) We- velgliem (uitgestrekte vliegpleinen.) Ruys- selede (een uiterst krachtig T.Z.D. (T.S.F.) Station. Een spoorweg Zeebrugge-Du in kt rke en een luchtweg Rijssel-Brugge wer den ontworpen. Sommige van die plannen werden niet voltrokken, oorzaken Frank- rijks tnuntinziuking, moeilijkheden in Li zas, enz... De grootste moeilijkheid echter lag in het uitvaren van Zeebrugge. Als men Zee- brugge recht wil uitvaren komt men in de Wielingen terecht die Nederlandsch water gebied zijn. Akkoord had men kunnen maken voor schikkingen in vredestijd, doch 't werd onpraktisch beschouwd in geval van oorlog. Daarop bleef het eerste Belgisch-Nederlandsch verdrag steken. f't Vervolgt.) Hollebeke. De schoolkinderen heb ben hier verleden jaar eene daad gesteld die zeker alle bewondering afpersen moet en die wellicht navolgers vinden zal,omdat die gedaan is geweest met zoo een edel doel. Ik wil spreken van het inzamelen van ijzerafval na de klasuren ten voordeele van het werk der H. Kindsheid. Zoo hebben al die kleintjes duizenden kgr. bijeengeraapt en verkocht, en bij den verkoop ontvingen ze de schoone som van twee duizend vijf honderd acht en zestig franken. Is zulks niet bewonderenswaardig Zoo zal het schroot dat gediend heeft om er honderden te dooden nu opnieuw dienen om er hon derden te doopen en te bereiden voor het eeuwig leven. Dat mocht wei eens vermeld! Elverdinghe. Zondag 12 Februari, wijding en inhuldiging van H. Theresia's beeld, 's Avonds in de feestzaal voordracht met lichtbeelden over 't Leven en de Ver heerlijking van de H. Kleine Theresia ten voordeele der Missies. Passchendaele. - Bij Koninklijk - sluit van 27 Januari is de Heer De Forche burgemeester benoemd in vervanging van M. Vandepitte, overleden. Oostvleteren. Donderdag 2. Zondag 5 en Maandag 6 Februari, telkens om 6 u. stipt zullen De Vleterzonen opvoeren 1) Brinio geschiedkundig drama in 5 bedrijven door Karei Peeters. 2) «Het Standbeeld van Tuimelaere te Kykegem» Blijspel in ;\»ee bedrijven. De muziekmaatschappij: «Sinte-Ceciha» zal liet feestje luister bijzetten. Na de poos, zal, de Heer E. Lamothe het tweede deel inzetten meteen kluchtlied We rekenen op veel volk. Vlamertinghe Vlaamsche Wacht De Heer üyselynck, afgevaardigde van V. T. B., heeft verleden Zondag een prach tige voordracht met lichtbeelden gehou den over Elzas-Lotharingen. Op Zondag 1U Februari voordracht over den Rijn. Kortrijk Een der recordmannen van landlooperij, is wel zekere August C Deze werd reeds ontelbare malen alsland- looper in grenssteden en gemeenten aange houden en verbleef verscheidene malen in de gevangenis van Kortrijk, Audenaerde, Veurne, enz., De kerel is van Franschen oorsprongen werd dus over de grens ge zet. Over eenige dagen werd hij terug als landlooper gesnapt en daarhij thans in ban- breuk van uitdrijving verkeert, zal hij voor de boetstraffelijke rechtbank moeten ver schijnen en na uitboeting zijner straf terug over de grens gezet worden. Door een vallenden balk gekwetst Belangrijke werken worden thans uitge voerd in de ijsfabriek, gelegen langs de Leie nabij de broeltorens. Vier werklieden wil den een ijzeren balk, wegende ruiin 1000 kgr. ophijschen, toen eensklaps de hijsch- ketting brak en het zwaar gevaarte neer plofte. De viermannen werden min of meer ernstig getroffen. Zij ontvingen dadelijk ge neeskundige hulpen konden nadien naar hun woning terugkeeren. Spiere Inbrekers aan't werk - Bij de gebroeders Matton, nabij het station, hebben 's nachts onbekende dieven ge poogd, de hand te leggen op een prachti- gen vechthaan. Zij hadden reeds verschei dene stallen opengebroken, doch werden in hun werk door den thuiskomenden zoon verrast. Een der dieven zat nog in den stal weggeborgen, doch kon insgelijks weg vluchten. De rijkswacht heeft een onder zoek ingesteld. Kooigem Vandaienwerk Droeve kerels hebben er hun vermaak in gevonden, bij duisternis, groofe straatsteenen te leg gen midden de drukke baan stellig met het inzicht, erge verkeersongevallen te veroor zaken. De h. Achiel Vanoverberghe, han delaar uit St Denis, die daar met zijn auto voorbijreed, kon deze misdadige baanbe- lemmering niet tijdig opmerken en botste met geweld op de steenen. Zijn voertuig werd zwaar beschadigd. De noodige her stellingskosten worden op ruim 2000 fr. geschat. Het ware te hopen dat men de laffe daders weldra bij de lurven kon vat ten. Vijve-St-Elooi Door een auto aan gereden Dinsdag kwam Alfons De Volder, vlashandelaar wonende langs den Leiekant te Desselgem, met zijn voerman Van Lanckere, naar Waregem. om bouw stoffen te halen.De Voldervoerdeden twee den wagen.Gekomen op de wijk Posterij» te Vijve-St Elooi,kwatn een auto uit dezelf de richting. De bestuurder trompte en De Volder niet wetende langs waar gespron gen om de auto te vermijden, liep den weg over. Ongelukkig werd hij gevat en ten gronde geworpen. Het slachtoffer bleefbe- wusteloos liggenhij werd in een naburige herberg gedragen. De autobestuurder reed dadelijk naar Wareghem om dokter Van Ackereen waar schuwde insgelijks de rijkswacht De geneesheer onderzocht den gekwet ste, die kloeg over inwendige pijnen en ook in het hoofd. De Volder werd dan naar zijn woning overgebracht. Meenen Zondag avond, tusschen 8 en 9 uur. doorliepen eenige jonge kerels al roepend en tierend als razenden eenige straten der stad door. Zij stampten en bonk ten op deuren en vensters van verscheide ne woningen. In hetgehucht» Het Yoorge- borgte» stampten zij de deur in der wo ning van Antoine Noé. statiebediende; de man was op zijn werk, en de vrouw was alleen te huis. Bij den likeurhandelaar De- coninck, Bruggestraat, stampten zij de deur stukken en gingen van daar in de Wahys- straat, alwaar zij ook de voordeur der wo ning van Camiel Deroy, gedeeltelijk stuk ken stampten. Deroy en zijne vrouw zijn twee oude menschen en daarbij is de man ziekelijk. De woestaards moeten op voor hand die huizen, waar zij wisten dater geen gevaar was van tegenstand te ontmoeten uitgekozen hebben. De gendarmen werden verwittigd en gingen onmiddelijk op zoek, maar de helden namen bij het zien der gerechtsdienaars de vlucht en lieten van zich niet meer hooren. I Iet onderzoek wordt voortgezet. Komen. De brouwersgast van M. Van Elslander is langs de Waastensche steenweg in botsing gekomen met den mottorrijder Nestor Verheyde, haarkapper, die er gelukkiglijk maar met gescheurde kleederen vanaf gekomen is. De moto had ook eenige schade geleden. Waasten. Tijdens de afwezigheid der echtgenooten Delporte, die op het weik waren, zijn stoutmoedige dieven in hunne woning gedrongen en hebben er eene belangrijke som geld gestolen. In het magazijn dicht bij den gazmeter staande inde Meenenstraat, was men eene kruik teer aan het warmen, toen de stof opeens vuur vatte. Dank zij de koelbloedig heid der werklieden kon het vuur overmee sterd worden dat snelle uitbreiding dreigde te nemen. Een rijwiel en de kleederen der werklieden werden vernield. iSKUEilBESBIIIIIIII Franskiljonsche propaganda Al de bedienden en werklieden van de kolenmijn van Zwartberg, bij Genck, ont vangen wekelijks een blaadje, waarin op Franskiljonsche wijze tegen de Vlaamsche taalwetten wordt te keer gegaan. De Walen ontvangen de Fransche uitga ve, de Vlamingen de Vlaamsche. Daar kunnen de tnijnbazen geld aan uit geven, maar als de arbeiders een paar cen tiem loonsverhooging vragen, hangen ze den armen duivel uit. Allemaal boter aan de galg heeren. Niemand houd nog het bollen van den Vlaamsehen wagen tegen. De Russische tentoonstelling verboden Het schepencollege van Elsene (Brussel) heeft de documentaire tentoonstelling der Soviets verboden teneinde een tweede ver nieling of betoogingen te voorkomen. Aan den hegr Poullet en zijn aanhan gers werd bevolen dadelijk de deuren der tentoonstelling te sluiten en alle toegang van het publiek te verbieden. Ondeugdelijk serum Uit Sydney wordt gemeld, dat in Bun- deberg elf kinderen zijn gestorven na te zijn ingeënt met serum tegen diphteritis. Zes andere kinderen zijn na de inenting zwaar ziek geworden. Het heet, dat het se rum verstrekt was door het Australische de partement van het gezondheidswezen. Bundaberg ligt in Queensland, bij de monding van de Burnet-rivier. Een tempel afgebrand Voor millioenen schade Toronto (Kanada), 31 Jan. De metro- politane kerk, een der prachtigste protes- tantsche tempels, is totaal door een brand verwoest De schade schat men op 17 mil- lioen 500.000 frank. Troebelen in Mexico Bij Barca in den Staat Jalisco 50 dooden Naar uit New-York gemeld wordt zijn. volgens een bericht uit Guadalajara, Mexicaansche soldaten onder aanvoering van generaal Figuerros, door rebellen

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 3