Bij de IHeiaaiMers in Wesi-Viaanderen zie Diadzljoe 3 Raadselprijskamp LAATSTE TIJDINGEN YPERSCH LEVEN (VERVOLG) op nieuwen Biljart RE NIER MA TCH aan 600 punten Ziiiiag van maandag 6 Februari 1928 om 18 uur. JEROOM depuydt Charles DEKEERLE in de nabijheid van Barca in den staat Jalisco, aangevallen. Meer dan 50 dooden zouden zijn gevallen- Een Belgische mijn gesloten 2500 arbeiders de straat op Met ingang van 1 Maart a. s. zullen zes schachten van de steenkoolmijnCourcelles- Nord in het Centrum gesloten worden. Aan 2500 arbeiders en 63 bedienden wordt ontslag gegeven. De maatschappij heeft de con,meten met haar houtleveranciers op gezegd. Zeehuwelijken Het gebeurt soms, dat er op zee redenen zijn voor het sluiten van een spoed-huwe- lijk, dat dan door den kapitein kan worden voltrokken. Thans werd voor een rechter te Chicago de geldigheid van een derge lijk zee-huwelijk betwist. Een der partijen in een pioces wilde nietigheid van het hu welijk doen uitspreken op grond van het feit, dat de voltrekking op zee door den gezagvoerder heeft plaats gevonden. De rechter wilde daar niet van hooren, de nietigheid werd dus niet erkend. De advocaat opgesloten bij zijn Client Door de schuld van een vergeetachtig Cipier Een niet alledaagsch avontuur is een advocaat te Metz overkomen, die door een in het dep. Mozel gepakten moorde naar tot verdediger was gekozen. De advokaat was naar de gevangenis gegaan om zijn cliënt te bezoeken en had daartoe, teneinde gemakkelijker met hem te kunnen praten, van den hoofd cipier verlof gekregen zich in de cel te begeven. Het was ongeveer tegen den tijd, dat de gangbewaking wordt afge lost. De cipier had vergeten, het con signe aan zijn opvolger over te geven, zoodat toen de advokaat zijn cliënt wil de verlaten, hij coustateerde dat hij zelf een gevangene was. De cellen zijn nu te Metz aldus ge bouwd, dat men buiten de cel vrijwel niets kan hooren van wat er binnen voorvalt. Geholpen door den moordenaar maakte de advokaat een uur lang een helsch lawaaimaar niemand kwam. Tegen achten 's avonds bereidde de advocaat er zich al op voor, den nacht zij aan zij met zijn min of meer onrust- wekkenden cliënt door te brengen, toen hij plotseling eenig gedruisch in de gang hoorde. Hij hernieuwde nu zijn bombarde ment op de deur, en toen eindelijk werd hij bevrijd. Brand in een steenkolenmijn Vijf-en-dertig personen gestikt Batavia, 30 Jan. Een hevige brand is uitgebroken in de steenkolenmijn Sawaro- sa, waarin 59 personen werkzaam waren. 35 van hen zijn gestikt; 24 konden worden gered. De lijken van 5 politie-oppassers, van den mijnopziener R. Purvis en van 3 mijnwerkers zijn reeds gevonden. Bohemers in Vlaanderen Sedert geruimen tijd werd het Noorden van Oost-Vlaanderen door groepen Bohe mers of Zigeuners onveilig gemaakt, Deze ongewenschte gasten blijken door de Ne- derlandsche grenspolitie over de Belgische grens te zijn gezet en maken zich nu schul dig aan diefstal. In een hunner woonwagens vond de po litie niet minder dan 200 gestolen koffie molens en allerlei ander ontvreemd goed. De bende zwerft van het eene dorp naar hetandere of vlucht bij achtervolging door de politie, iu de bosschen. Thans bevindt zij zich in de omgeving van Eecloo. 't Is een lastig goedje. Is men er een maal door geplaagd, dan geraakt men er niet meer van af, om de eenvoudige re den, dat geen enkel buurland ze over de grens laat komen.En daar zitten we nu met die gebakken peren. DOET DIEDE flflli ONZEN Hoe ie verseniiiende volkeren lachen Het schijnt dat het lachen de nationali teit van een volk aanduidt. Wilt ge nu weten hoe de verschillende volken lachen? De Duitscher heeft een helderklinkenden lach zonder schokken en zonder bijoog merk. De Engelsche lach is koud, ongevoelig en schier nederbuigendmen beweert dat het onder den adel regel is, heelemaal niet te lachen. De Oostenrijker heeft een sierlijken, luchtigen en aanstekelijken lach. De Weenermeisjes lachen veel en dik wijls, waarschijnlijk om hun fraaie tanden te laten zien. De Amerikaan heeft een luid klinkenden en alles overstemmenden lach. De lach der Amerikanen is die van een volk dat goeden wijn drinkt. In Frankrijk wordt er sedert eenige ja ren veel min gelachen, vermoedelijk ten gevolge van het overmatig gebruik van minerale wateren en wie weet De Vlamingen lachen openhartig, de lach van de kennis. Bravo voor de Vlamin gen. De Franskiljons ('t ongedierte van Vlaan deren) kunnen wel eens groenlachen. Waar men het best lacht (chic) is Parijs. De stad waar men het minst lacht, Ma drid. Die, welke het meest lacht, is Brussel (De Vlaatnsche stad waar men Fransch spreekt, ook al voor den chic). Ten gevolge der stijging van hel provin- tiaal indexcijfer tot boven de 800 punten zullen inde eerste dagen ouderhandelingen plaatsgrijpen tusschen werkers enPatroons- afgevaardigden. Het Vlaatnsch Nationaal Vakverbond diende reeds haar voorstellen in, ze behel zen 10 t. h. opslag op de vastgestelde loo- nen voor de indexnummerc 805 840. Daarboven of daaronder een opslag op eene vermindering van 5 t. h. telkenmale vooreen beloop van 40 punten. Aldus zou den de loonen van Yper en omtrek wor den 4,84 fr. Ook werd voor de leergasten een rege ling voorgesteld. Naar de socialistische en christene centralen werd afschrift van ons voorstel gestuurd. Reninghelst. Donderdag namiddag otn vier uur kwam Camiel Zijde oud 51 j. met zijn getrek over den grooten steenweg toen hij onvoorziens afstuikte met het onge lukkig gevolg dathij metopenbeenderbreuk opgenomen werd. Zonnebeke. Y Gaat over eene nieuwe badplaats Zooals er nu eene is ingericht op onze streek natnenlijk tusschen den ver loren Hoek en Povere Leute op de schei dingslijn Yper-Zonnebeke. Over eenige dagen hadden de 2 boezem vrienden Juul en René uit de Westhoek Fresenberg zich goed geamuseerd. In het naar huis gaan begon het gersten-sap te koken en ze dachten dat een koud bad zou deugd doen. De velo aan den kant gezet de klakken af en de kletskoppen bloot Juul rolde den eersten 't water in, lag te spartelen en keek Neeten aan gelijk een beer. Neeten dacht 't doet hem deugd en wilde ook eens een bad nemen. Hij kroop bij Juul maar vond het ongezond en slikte bijna zijnen laatsten adem op en geraakte op het droog. Neeten riep Juulten ge moet me helpen of ik moet hier kapot. Mijn kop is reeds tien meters van mij weg (maar 't was zijne klak). Neeten eene goede ziel trok Juul eruit en zoo verlieten beiden de nieuwe badplaats. Stap voor stap was het ziep zap: Juul voor uwe grap is het eene goede les en jaag nooit niemand anders in de bres. Elverdinghe Alle werklieden van de gemeente worden uitgenoodigd om op Zondag 12 dezer meester Claevs te komen hooren over syndikalisme, in 't Ylaainsch Huis te 5 uur s'avonds. Beveren-aan-IJzer - Stoute daad Verleden week wist Florent Ameloot opbe- hendige manier een otter te pakken. Hij haalde het beest mei de bloote hand vanuit zijn nest. .Met eenige kneuzingen kwam hij er van af. Tooneel Op Zondagen 12 en 19 Februari a. s. telkens te 6 1 2 uur geeft de tooneelkring «Voor Kerk en Volk» twee kunstvolle opvoeringen van: «En waar de ster bleef stille staan...» legendespel in ne gen tafereelen van Felix Timmermans. Kaarten tegen 5 f. 4,25 f. 2,25 f. kunnen genomen worden bij Meester Neudt. Boesinghe De invalieden van Boe- singhe welke over eene of anderezaak twij felen kunnen bij den bond waarvan zij lid zijn alle inlichtingen bekomen. Gezien som mige invalieden in den waan verkeeren dat zij een bepaalde overtuiging moeten aan kleven kunnen wij hen geruststellen met te zeggen dat zij eender welke gedachte mo gen verdedigen. Het pensioen wordt niet gegeven voor eene of andere overtuiging maar wel voor kwalen binst den soldaten dienst opgedaan. Kunnen invalieden hun pensioen gedeeltelijk of gansch ontnomen worden Deze welke verminkt zijn hebben recht aan een pensioen en eens bij koninklijk be sluit goedgekeurd, kunnen het niet meer ontnomen worden. De invalieden welke een pensioen heb ben voor ziekte, vóór of binst den oorlog opgedaan kunnen na onderzoek waar de geneesheer vaststelt dat zij op de beterhand zijn gedeeltelijk of gansch hun pensioen ontnomen worden, zelfs deze die 100 per honderd hebben en dus rond de 1500 f. per maand ontvangen kunnen in zulk ge val alles verliezen. Dus worden alle over tuigingen geëërbiedigd, ook de Vlaatnsche en zulks kan niets veranderen aan eenige invaliditeit. En wanneer nu tnenschen denken dat men iemand om zekere overtuiging degemeen- te kan doen verlaten, geven het bewijs dat zij in den kop geraakt zijn. En zoo zij kun nen bewijzen die geraaktheid door den oorlog te heb')..i op.^daan, hebben zij volle recht aan een p ;s jen (te Brugge of le üheel). Verbrand Donderdag nanrddag om 2 uur waren vier kindertjes in de Neerstraat aan 't spelen met obusdraden. Op zeker oogenblik sloegen de draden vlam en de arme jongetjes werden deerlijk verbrand. Dadelijk werd den dokter opgebeld om ze le verzorgen. Kunstvor/ning Donderdag namid dag onder debekwame leiding van M. Co de Bankbestuurder, werd een bezoek ge bracht aan de kunstschatten van St Maar tenskerk, waarbij een passend woord uit leg gevoegd werd voor zooveel schoons, onbekend door het meerendeel der Yper- lingen. Zoo werd onseene eenige gelegen heid geschonken waar wij, benevens het leerzame, voor ons.Yperlingen, in 't bijzon der, de voldoening hadden te zien en tebe- statigen dat van al hetgeen wij dachten ver loren gegaan te zijn met den oorlog, toch veel nog is kunnen gered worden. Den heer Cocle zij dank gezegd. MATCH Zondag 5 Februari 1928 om 4 1 2 u. stipt, in de herberg DE SLACHTER Boomgaardstraat, Yper vrije partij, hoeken afgeteekend, tusschen Af. Eugcen RE/W/ER van Meenen. gewe zen professor van Café Métropole. Brussel, en Af. Arthur EGGERMONT van Yper. Deze laatste speelt met 300 punten voor uit Gestolen. Donderdag was er eene verkooping in de de Stuersstraat. Een heer die er een koopje gedaan had ging buiten zien naar een steekkar. Toen hij weder kwam om op te laden was alles verdwenen. (ioiiipontcraad DAGORDE 1. - Proces-verbaal der zitting van 9 Januari 1928. 2. - Verkiezing en eedaflegging van een schepen. 3. - Stedelijk kerkhof. - Grondvergun- ningen. 4.- Financiën. Leening van 1.500.000fr. Herziening. 5. Stadseigendommen. Verkoop van grond. 6. Openbare Onderstand. Open bare verkooping van verscheidene percee- len grond. 7. Openbare Onderstand. Aankoop van grond. 8. - Openbare Onderstand. Begroo ting. Inschrijving van een krediet. 9. Vrije Huishoudklas der Mariasehool. Begrooting van 1927-1928. lü.— Beroepshuishoudschool derHeilige Familie. Begrooting 1926-1927. 11. Karnaval. Politiebevel. 12. Mededeelingen. f Zielmis Vrienden en kennissen worden uitgenoo digd tot de ZIELMIS die zal gezongen worden tot lafenis der ziel van 1 leer echtgenoot van JULIA HAELEWYN op Zondag 5 Februari om 8 1 2 uur in de Kerk van St Nikolaas. Vrienden en kennissen worden uitgenoo digd tot de ZIELMIS die zal gelezen wor den tot lafenis der ziel van Heer >p Zondag 5 Februari om 1112 uur n de kerk van St Maartens. Burg<»rlijkc stand Y|>op Verklaringen van 27 antot 2 Febr. 1028 Cu boortkn De Noyette Simonne, Boonigaard- traat, 18. Van Simaey Everard, Dixmudestraat. Norman Marie-José, Meenensteenweg, 35. D'Hel- lem Jacques, Dickebuschsteqnweg, 147. De Vis- wher l.udgarde, Hondstraat, 21. (van Ungemarck.) Capoen Irene, Statiestraat, 52. Ligneel Man- iet', Bruggesteenw eg, 11Wouts Willy, Surmont Ie Volgberghestraat, 17. Vandevivere Denise, Dixmudestraat, 23. Hl wi LIJK. Douillie Maurice, hotelbediende te St Gillis (Brussel) en Philleppart Suzanna, z. b. te Yper. OVERLIJDFNSTahon Wylli 5 j„ Mondstraat. Vandecasteele Henri, 73 j., z. b, echt. Robeir Emilie, (linneplein. Menu Airné, 18 j., Student, Onge huwd, Lange Thouroutstraat. (van Meessen.) Daveloose Arthur, 46 j., onderpastor,Janseniusstraat. PASSQENDAELE Gf.boortf.n Spruvtte Esther, d. v. Silveer en Dournez Maria, Vanderwiere Leo, z. v. Jules en Hacke Martha, - Yanbiervliet Antoinette d. v, Odigl ■n Dejonghe Magdalena. Donck Maria d. v. Romanus en Spruvtte Germana. Dierick Gerard, v. Camiel en Soenen Maria. Vandendriessche N'oel,, z. v. Cyriel en DelabieAnna. - V'andevyvcr Michel z. v. Cesar en Pannecoucque Emma. Van- overberghe Georgette d. v. Camiel en Calmeyn lulia. Ouvrein Gilbert at v. Henri en Dujardin /.ulma. Noliet Jozef, z. v. Maurits en Cainbron Norbertina. Berheyt Andrea, d. v. Honoré en Eor- rez Pharaïlde. Huwelijken: DeceuninckAlfonsvanOost-Nieunk. on Degrendele Bertha van hier. Loonis Daniel en Depondt Yvonna beiden van hier. Overlijdens Salome Marie-Louise 2 m. Bout- teüsier André van Staden 16 j. Vandenameele Evelina 51 j., echt. Veschoore Karel-Lode* ijk. TE KOOP, een FIETS, zich wenden VANDAELE, Kaaistraat. Juchlstoof f°° g°ed a,s nieuw' tc koop Capronstraat N 20, YPER.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4