Weienscitappeiljke Kroniek L66SI&verspreifll DE YPERSCHE BODE" Voor onze Meisjes. Wist ik maar wie ik kiezen kon! A i. i. i; K i. i; i ypersch leven (vervolg» («cmrrntrraud Zitting van maandag 27 Februari 1926 om ib uur. /iel in is Robert VEREECKE Burgerlijke stand Yper avonden zelf der vertooning. aan den in gang der zaal. Boesinghe Bolling Heden Zon dag 26 Februari, herbergkermis in De drie Vriendenbij Julien Dumez. Schoone bolling en prijskamp voor het zingen van deftige Vlaamsche liederen en declamatiën. Passchendaele Zondag 1.1. was Meester Butaye afgekomen, om zijne «man netje van Passchendaele te bezoeken. Uiterst talrijk waren deze opgekomen om dezen te groeten, die reeds zooveel voor hen gedaan had. In een luimige aanspraak, bracht hij allen zijn welgemeenden groet en stelde zich voor de toekomst zoo als hij in 't verleden deed ten dienste van allen. \'a Meester kwam heer André Vanden- berghe aan het-woord en legde op klare en duidelijke wijze vóór oogen, de oorzaken van den schrikkelijken wereldoorlog, en de gevolgen van een nieuwe wereldramp. In striemende woorden, laakte hij de han delwijze van dezen, diedeVlamingensteeds als «assechpoesters» behandelen, deed een warmen oproep om in geslotenegelederen den vijand liet hoofd te bieden, en kranig en onverpoosd te werken tot het veroveren onzer miskende rechten. Soortgelijke vergaderingen doen de Vla mingen ontwaken en maken hen meer be wust van hun eigenwaarde. De gevierde spreker werd luidruchtig toegejuicht en wij. vragen hem: Wanneer komt gij nog eens weer? Vele, opeenvolgende zulke bijeenkom sten geven het sluimerende Vlaanderen den spoorslag. 't Is spijtig dat M. Missiaen die op zelf den dag een meeting hield te Passchen daele (waar wel 15 personen tegenwoordig waren), niet opkwam om tegen te spreken. Die snotjongen, die schooljongen Vanden- berghe, beriep hem opzijn vrienden, maar niemand daagde op. Oprecht spijtig. Sint-Jan. Burgerstand, v. 15 tot 22 Februari. Wij hebben twee schielijke dooden op onze gemeeente namentlijk Richard Samyn 17 Februari in den ouder dom van 71 jaren, Leroy Louis op 21 Fe bruari in den ouderdom van 58 jaren. Het Koekoeks-ei 'Het is algemeen Jb.ekend, dat een koe koek zijn eieren bij andere vogels in het nest legt en door dezen laaf uitbroeden. Alaer hoe doet hij dat Niemand had het ooit gezien, maar laatst is het aan een Fngelsch natuuronderzoeker na heel veel moeite gelukt om er achter te komen. Hij had zich verdekt opgesteld bij het nest van een paar karkieten, waarin twee eitjes lagen. De koekoek kwam plotseling aanvliegen, ging op den rand van liet nest zitten, dook er met den kop in en maakte een beweging alsof hij braakte. Daarna stak hij weer den kop in het nest en vloog weg met een eitje in den bek. Tijdens dit bedrijf waren de karkieten afwezig, maar ze zagen den dief nog net met zijn buit ver dwijnen, toen ze terugkwamen en konden al niet veel anders doen dan heftig protes teeren. De onderzoeker keek nu in het nest en zag nog steeds twee eieren liggen maar een er van was een koekoeksei De vogel legde dus eerst ergens anders een ei, had dit vervolgens ingeslikt, was toen naar het karkietennest gevlogen en had zijn eigen ei daar weer uitgeoraakt, om .ten slotte met een karkieten-ei te verdwij nen. Reeds vroeger had de Fransche dier kundige Fabre al zijn meening uitgespro ken, dat het zóó moest gebeuren, maar zelf had hij het nooit gezien. Waarom u nietabonneeren op DE YPERSCHE BODE ge steuntimmers toch de verspreiding der Vlaamsche gedachte. Theo is vijf en twintig jaar zijn ouders leven niet meer hij heeft een goed karak ter en ruime inkomsten waarom zou hij niet trouwen Maar ziehier nu de moei lijkheid Tante zegt Theo, ik kan niet kiezen. U weet hoe lang ik Tine al ken we zijn samen opgegroeid. Tine is onmis baar voor me. Ze waarschuwt me als ik te veel sigaretten rook ze zegtdoe je dikke jas aan, anders hoest je weer vanavond ze herinnert me aan afspraken, stuurt me sinaasappelen en citroenen als ik grieperig ben, en versiert met Kerstmis mijn kamer met hulst. Kortom ze zorgt allerliefst voor me. Nee, ik kan niet buiten Tine. Wel nu, als dat dan zoo is... Maar Theo steekt afwerend de hand op als ik wil gaan betoo- gen, en vervolgtDat zou allemaal goed en wel zijn, als Jenny er niet was. Want, ziet u, Jenny is zoo vroolijk en opwekkend Altijd in hetzelfde goeie humeur altijd vol dwaze invallen en geestige zetten. Met Jenny amuséér je je zoo dol gezellig. Ze ziet van alles den zonnigen kant het eerst. Tine houdt me in het gareel ze is streng en ordelijk en zorgzaam maar je kunt met haar niet zoo echt pret hebben als met Jenny. A! heb ik de lastige dingen om over te piekeren, Jenny weet er een oplossing voor en lacht ze weg. Een meisje om mee over een huis te springen. Ik zou het zon der haar eenvoudig niet kunnen stellen. Ja, nu begint het geval bedenkelijk te worden Ik zoek naar een woord dat van mijn diep levensinzicht zal getuigen, maar Theo gaat verder: «En nu moet U weten, dat de kwestie nóg ingewikkelder wordt, omdat ik voor geen geld van de wereld Marietje wil verliezen. Want ik kan niet altijd met Tine ernstig en met Jenny, uitgelaten zijn, en..., en meer niet. Marietje is zoo innig, weet u; er gaat zoo'n zachtheid en zoo'n warmte van haar uit. Ze kan mijn hand vasthouden, of me door mijn haar strijken, of zoo vleiend «jongetjetegen me zeg gen, en dan...Hij stottert, bloost en zwijgt En dan zie ik opeens een lichtstraal in de ze duistere verwarring van gevoelens. Ik begin waarlijk te hopen, dat ik het raadsel voor Theo zal kunnen oplossen. Zijn moe der is gestorven toen Ij ij nog heel jong was: aan haarzorghaarraadgevingen, haar liefkoozingen heeft het hem ontbrpken. Zijn vader, een stug en teruggetrokken man, heeft een schaduw over zijn jeugd gewor pen. Hij zoekt de waakzame toewijding en de zorglooze blijdschap en de teedere koes tering. «Theo», zeg ik, «weten ze het van elkaar?» Hij antwoordt: Zeker tante, ik heb het ze eerlijk verteld.» «En wat zeggen ze ervan? Tine preekt erover Jenny (acht erpm, en Marietje zegt dat ze die twee graag de Qqgen zou willen uit krabben, hoe vindt a dat? Goed zoo; die Marietje mag ik we|. ja, waarlijk, er is een sprankje hoop. Biecht me eens eerlijk op: ben je verliefd op Marietje? Haastig knikt Theo O ja, tante, ja Zonder aarzelen doe ik uitspraak Maar dan is het ook Marietje, met wie je trouwen moet, jongen! Hoe kan je daaraan nog twijfelen?» Ais Theo gezegd heeft Ik geloof dat u gelijk hebt, want verlangen, bepaald ver langen doe ik naar haar het meeste, dan komt opeens mijn twijfel. Kunnen we, mo gen ve raad geven in hartszaken |s het genoeg wat Marietje biedt En ik zou wil len zeggen Neep, wachtwacht tot je de vrouw vindt die is als Tine én Jennv én Marietje... Maar dan zucht ik en zwijg. Want waar die vrouw te vinden EVA. (Vervolg van de 3' bladzijde) Het geboortecijfer te Brussel Hetgeboortecijfer te Brussel en de voor steden daalt steeds, terwijl het sterftecijfer daarentegen gestadig omhooggaat. In 1923 was het geboortecijfer perduizend nog 12.8 thans 10,3. Het sterftecijfer, dat in 19239,9 perduizend bedroeg, isgeklommen tot 12,5. In Arabië In Arabië zijn, onder het bestuurvan Ibn Saoed, alle spelen verboden. Niet alleen kaartspel, domino, zelfs het schaken, doch ook muziekspel, als gramofoon, harmoni- ka, piano en viool, is uit den booze. Verder alcohol, tot zelfs eau de Cologne. Groote Luchtschepen In Engeland worden thans twee groote luchtschepen gebouwd, bestemd voor de luchtvaart op Amerika. Den 1 April hoopt men gereed te zijn met het eerste, de R. 100 Het schip kan 100 passagiers meenemen, 35 man bemanning, en 10 ton vrachtgoed of mail. Het wordt voortbewogen door Rolls Royce motoren van 4200 P. K. geza menlijk. Den ove. tocht naar New York denkt men te kunnen doen in ongeveer 48 uur; het zal dus ook slaapplaatsen moeten be vatten. Men raamt de overtochtskostenop 500 a 700 dollars. De MissCavell-film in Engeland verboden De raad der Britsche censuur heeft ge weigerd toelating te verleenen om den film Dawn over het proces en de terechtstel ling van Miss Cavell af te rollen in de ki- neina-zalen van Groot-Britanje. Deze raad is een niet officieel organisme maar de plaatselijke overheden gedragen zich veelal naar zijne beslissingen voor het toekennen der toelatingen aan de biosco pen. u._ iJ. ti.w.: Nazareth. Voor de aanbesteding van het nieuw oude mannenhuis waren er 5 inschrijvers. Het laagste aanbod werd gedaan door Mijnheer Henri Delhem uit Yperen beliep tot de som van 1.334.000 fr. Schoeniakersbond De Schoemakers- bond van Yper heeft de eer het geacht pu bliek kenbaar te maken dat, ingezien het voortdurend stijgen van den prijs der koop waren, eéne aanzienlijke prijsverhooging der schoenartikels te verwachten is. Ypersche Studiekring. A. N. V. Don derdag avond vergaderden de leden en be spraken er de kwestie der vereenvoudi ging der spelling. Na een korte inleiding over het wezen dei spelling werden achter eenvolgens besproken de regels van de spelling Dtv ies en Te Winkel, daarna die van Kollewyn. De discussje die volgde was nog al be langwekkend. Een lid kwam voor met een nieuw stelsel van vereenvoudiging dat echter in verschillendegevallen niet logisch bleek te zijn. Een leerrijke avond. Donderdag 8 Maart: Hoe worden wij gevonnist Getrouwen op post Gemengd Koor Studiekring. De her haling van Dinsdag avond zal niet door gaan om de leden van het koor toe te la ten naar de voordracht te gaan van den M. VandeF Mandpre pver Heden en toe komst van den Volkenbond. Belgische Film Universiteit. Woensdag laatst hield de plaatselijke tak der B. F. U. in Oud Yper een projectie-avond. Verschillende buitengewoon interessan te films werden afgerold, o. a. over het bo ren van petroliumputten, over het eiland Cuba en over de Philippijnsche eilanden. Het loont de moeite om dit alles te zien bovendien is de prijs om toe te treden niet overdreven. Voor de vijf volgende avon den betaalt men 12 fr. 50 voorde le kaart en 7 fr. voor de volgende. Een kleine opmerking nochtansde B. F. Lr. geeft vdor hare leden tweetalige korte berichten. Waarom doet het de Voor zitter der Ypersche afdeeling niet, wan neer hij de leden nieuws meededeelt Of is het misschien omdat we toch ook Fransch verstaan Bah Foei.' Het as de leideis der Chris- tene Werklieden nog niet voldoende hun ne onwaarheden (om niet te zeggen hunne leugens!overl'uinentroosten Studiekring in hunne blaadjesteverkondigen, zij moes ten het «gevalbekendmaken aan al hun.- ne vrienden en„.. niet-vrienden. En daa rom drukten zij het fameus artikeltje over op een strooibriefje. Zou men zich niet krom lachen als men hunne vraag om- steun leest, terwijl een hunner uit-de-biech- te-klappers vertelde dat ze verleden jaar meer dan 2000 fr. profijt maaktenop den rug der vreemde maatschappijen Foei Been gebroken. Gaston Victoor brie- vendrager oud 38 jaren, gehuwd, was Zon dag avond een stil wandelingsken aan t doen. wanneer door een misstappen hij zijn voet omsloeg en wel zoo erg dat zijn knoezel gebroken werd. Ongeluk. Dinsdag morgen om 8 uur was Désiré Courtequisse, timmerman, 4U jaren oud, wonende in de St Jacobsstraat bezig met werken in de Statie, toen hij tus- schen de buffers van twee wagens gegre pen werd. Woensdag moest de man in het gasthuis een heelkundige bewerking on dergaan, daar hij eene inwendige bloed storting had. Zijn toestand is nog al beden kelijk. Ongeval. Maandag rond den avond kwam Maurice Debruyne, fruitkoopman wonende in deSt Jacobsstraat met paard en kar naar huis. Opeens verschrikte het dier en zette op de vlucht. De man vreezende voor ongelukken daar kinderen in de straat speelden sprong naar de kop van het paard, doch struikelde en kwam onder de wielen terecht. Zijn scheenbeen is op de heele lengte gespleten. Gelukkiglijk met wat rus- len zal hij er van af zijn, DAGORDE o 1. Proces-verbaal der zitting van 9 Februari 1928. 2. Wegenis. Aankoop en ruiling van grond. 3. Stadseigendommen —Verkoop van grond. 4. Vleeschhuis. Opzeg van pacht. 5. - Openbare Onderstand. Verpach ting van landgoederen. 6. - Openbare Onderstand. - Grond- ver wisseling. 7. Muziekschool. Rekening 1927. 8. - Kerkfabriek St Pieters. - Rekening 192ö. 9. Brandweer. - Rekening 1927. 10. - Tweewoonst te Dickebusch. Aanbesteding. - Proces-verbaal. Goed keuring. 11. Aanbesteding voor het maken van baden en stortbaden in de stadsmeisjes school der St Jansstraat. 12. Toewijding der stad aan het II. Hert. 13. Mededeelingen. Vrienden èn kennissen worden uitgenoo- digd tot de ZIELMIS die zalgézongen wor den tot lafenis der ziel van op Zondag 4 Maart te 9 uur in de kerk der Et. PP. Ongeschoeide Karmelieten. Verklaringen van ló tot 22 Februari 192 Geboor ten Bonte Etienne. Arsenaalstraat. - l .euridan Aleidis, Rijsselstraat, 57. - Deroo Pierre, artonstraat, 26. UcvneRosa, Meenensteenweg, 145. Wenes Willy, Dickebuschesteenweg, 111. Huwelijken Vansteelant Rene, sieraadschilder te T'ourcöing en Degroote Marie, witnaaister te Yper Dejabie Achilie, landbouwer te Marcke en Lema- hieu Irma. z. b. te Yper. Vermout Aiberic her bergier en yandevelde Alice, herbergierster beiden te Yper. Overlijdens. Vercamer Blanche, 44 j huts houdster, echt. Dethoor Julien, Zonnebekesteenucg Biomme Remigius. 23 j„ werkman, ongehuwd Linge Thouroutstraat pan Zonriebeke). Winné Eugenie. 70 j.. t. b. wed. ChristiensCamille, Lance I hourout-traat. - ander Haeghen Cyrille, J6 j smid. echt. O mmin Gerinaine, St Jacobskerkhot Deroubai» Alphonsu-, 74 j.. z. b. wed. Rigal Eut»c- nia. Noordlaan.

De Ypersche bode (1927-1928) | 1928 | | pagina 4